Dostupni linkovi

Srbija napravila grešku glasanjem za rezoluciju u UN, rekao Vučić


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Palati Srbija u Beogradu, Srbija, 21. novembra 2024.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Palati Srbija u Beogradu, Srbija, 21. novembra 2024.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 24. februara da je Srbija napravila grešku što je glasala za rezoluciju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kojom se potvrđuje podrška Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu.

Vučić je za televiziju Happy rekao da je Srbija trebalo da bude uzdržana.

"Ja mislim da je Srbija danas napravila grešku, izvinjavam se građanima zbog toga i sam snosim krivicu za to", rekao je Vučić.

On je dodao da je dobio objašnjenje da je Srbija tim glasanjem potvrdila "stavove o teritorijalnom integritetu".

"Ne bismo ih negirali i da smo bili uzdržani. Ne mislim da treba da se dodvoravamo bilo kojoj sili, ni Rusima, ni Amerikancima", rekao je Vučić.

Dodao je da je Srbija bila uzdržana kada je reč o predlogu rezolucije SAD i da je tu glasala "kako treba".

On je naveo da je Srbija tri godine "izdržala u najtežoj mogućoj situaciji", kada je reč o sankcijama Rusiji, dodajući da tu poziciju Srbije "neće srušiti jedna, dve ili tri rezolucije".

Članice Ujedinjenih nacija su 24. februara većinom glasale za rezoluciju koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine.

Rezolucijom, za koju je glasalo 93 zemlje, protiv je bilo 18 uz 65 uzdržanih – što je pad podrške u poređenju s prethodnim rezolucijama koje podržavaju Ukrajinu – ponovo je potvrđena "posvećenost Skupštine UN suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".

SAD su glasale protiv rezolucije koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje. Protiv su bile takođe i Rusija i još 16 zemalja. Od zemalja EU protiv te rezolucije je bila i Mađarska.

Zemlje Zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija – takođe su glasale za tu rezoluciju.

Srbija je uz Tursku jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja se nije pridružila sankcijama Brisela Rusiji.

Rezolucija koju su SAD predložile s pozivom na "brzi kraj" sukoba u Ukrajini, bez spominjanja teritorijalnog integriteta Ukrajine, nije dobila podršku članova Generalne skupštine UN.

Rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće, ali se smatraju pokazateljem mišljenja u svetu.

XS
SM
MD
LG