Članice Ujedinjenih nacija u ponedeljak su većinom glasale za rezoluciju koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine, dok su SAD bile protiv nastojeći da proguraju rezoluciju u kojoj se za rat ne krivi Rusiju i ne pominju granice Ukrajine.
Rezolucijom, za koju je glasalo 93 zemlje, protiv bilo 18 uz 65 uzdržanih – što je pad podrške u poređenju s prethodnim rezolucijama koje podržavaju Ukrajinu – ponovo je potvrđena "posvećenost Skupštine UN suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".
SAD su glasale protiv rezoluciju koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje. Protiv su bile takođe i Rusija i još 16 zemalja. Od zemalja EU protiv te rezolucije je bila i Mađarska.
- Pratite naš blog uživo o obeležavanju treće godišnjice rata u Ukrajini.
Zemlje Zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija – takođe su glasale za tu rezoluciju.
Rezolucija koju su SAD predložile s pozivom na "brzi kraj" sukoba u Ukrajini, bez spominjanja teritorijalnog integriteta Ukrajine, nije dobila podršku članova Generalne skupštine UN.
Skupština je potom izmenila predloženi tekst i Vašington je bio uzdržan kada je prerađeni tekst došao na glasanje.
Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da je prvobitni američki tekst "korak u pravom smeru", dok izgleda dolazi do otopljavanja odnosa Rusije i SAD pod predsednikom Donaldom Trampom (Trump).
Francuska je uvela niz amandmana na američki tekst poručivši Generalnoj skupštini da Pariz, zajedno s evropskim zemljama i Velikom Britanijom, "neće moći da ga podrži u sadašnjem obliku".
Zemlje, koje podržavaju Ukrajinu, insistirale su da se preformuliše američki predlog da se kaže da je "invazija na Ukrajinu u punom obimu" pokrenula Rusija.
U tom tekstu je takođe ponovo potvrđena posvećenost ukrajinskom "teritorijalnom integritetu", čega nije bilo u američkom tekstu.
Izmenjeni tekst je usvojen sa 89 glasova za, osam protiv i 70 uzdržanih. Među uzdržanima su bile Albanija, Severna Makedonija i Srbija. Bila je uzdržana i Ukrajina, kao i Mađarska, jedina od članica EU.
Rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće ali se smatraju pokazateljem mišljenja u svetu.
Zamenica ambasadora SAD Doroti Ši (Dorothy Shea) je rekla da je više ranijih rezolucija UN s osudom Rusije i zahtevom za povlačenje ruskih trupa "nisu uspele da zaustave rat", koji se "sada previše otegao po suviše strašnu cenu za ljude u Ukrajini i Rusiji i šire".
"Ono što nam je potrebna je rezolucija kojom se obeležava posvećenost svih članice UN da trajno okončaju rat", rekla je Ši.