Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je 27. marta da pripadnici Sektora za vanredne situacije neprekidno obilaze lokacije u Mačvanskom upravnom okrugu, na zapadu zemlje, koje su zahvatile veće padavine.
"Nema ugroženog stanovništva, pripadnici Odeljenja za vanredne situacije Šabac obilaze lokaciju u selu Bradić, oko desetak domaćinstava gde je dislocirano oko 40 grla stoke, kao i lokaciju u vikend naselju na Drini", stoji u saopštenju.
Kako se dodaje, trenutno nema potrebe za evakuacijom stanovništva, a vatrogasci-spasioci su u stalnom kontaktu na svim potencijalnim lokacijama u tom, Kolubarskom, Zlatiborskom i ostalim okruzima, u skladu sa upozorenjem Republičkog hidrometerološkog zavoda na padavine.
Javno preduzeće "Srbijavode" je 27. marta uvelo redovnu odbranu od poplava zbog obilnih padavina na vodnim jedinicama "Drina – Loznica" i "Kolobara – Obrenovac".
Padavine su dovele do porasta vodostaja na vodotoku Jadar - Lešnica kroz Osečinu i na reci Ub, rečeno je agenciji Beta u tom preduzeću.
Dodali su da se "uprkos porastu vodostaja, ne očekuju veći problemi na terenu", te da su ekipe, mehanizacija i oprema u pripravnosti.
Naveli su da su ekipe "Srbijavoda" u komunikacija sa lokalnim štabovima za vanredne situacije i Sektorom Ministarstva unutrašnjih poslova za vanredne situacije.
"Preduzimaju se preventivne mere, prati se kretanje promena nivoa vode i promena stanja na odbrambenim linijama", naveli su.
Napomenuli su da su "moguća lokalna izlivanja na nekim nebranjenim delovima" i to na poljoprivrednim površinama.
"Upućena su obaveštenja predsednicima opština i instrukcije kako da postupaju dok ovaj talas ne prođe u naredna dva do tri dana", rečeno je agenciji Beta.
Hidrološka situacija u ostalim delovima Srbije je stabilna i ne očekuju se veći problemi, navode u ovom javnom preduzeću.
Zbog jake kiše koja u Bosni i Hercegovini (BiH) pada poslednjih dana, porastao je vodostaj reka i zbog opasnosti od poplava u pojedinim područjima Federacije BiH je proglašeno stanje prirodne nesreće.