Dostupni linkovi

Tehnološki divovi u SAD-u odriješeni odgovornosti za dječiji rad u DR Kongu


Rudari rudnika Shabara u blizini Kolwezija, DR Kongo, 12. oktobra 2022.
Rudari rudnika Shabara u blizini Kolwezija, DR Kongo, 12. oktobra 2022.

Savezni prizivni sud Sjedinjenih Država odriješio je pet velikih tehnoloških kompanija odgovornosti za dječiji rad u rudnicima kobalta u Demokratskoj Republici (DR) Kongo.

Grupa državljana DR Konga koji su kao djeca radili u rudnicima, podnijela je tužbu protiv Alphabeta, Applea, Dell Technologiesa, Microsofta i Tesle, tvrdeći da su sarađivali sa dobavljačima kobalta i time podržavali "prisilni rad".

Kobalt se koristi za izradu litij-ionskih baterija, a gotovo dvije trećine tog minerala vadi se u DR Kongo.

Prema tužbi, kompanije su "namjerno prikrivale" oslanjanje dobavljača kobalta na dječiji rad. Mnoga djeca radila su u rudnicima kako bi se spasila od gladi i ekstremnog siromaštva.

Grupa od 16 tužilaca uključuje i predstavnike petoro djece koja su umrla u rudniku.

Dobavljači uključuju Eurasian Resources Group, Glencore, Umicore i Zhejiang Huayou Cobalt, pokazuju dokumenti suda.

Niko od njih nije naveden među optuženicima, napominje Reuters.

U novembru 2021. sudija suda u Washingtonu Carl Nichols odbio je njihovu tužbu, a žalbeni sud u distriktu Columbia potvrdio je u utorak njegovu odluku i presudio u korist tehnoloških kompanija.

Kupovina kobalta u globalnom snabdjevenom lancu ne predstavlja "učešće u projektu", ocijenio je američki savezni zakon koji štiti djecu i druge žrtve trgovine ljudima i prisilnog rada, zaključio je prizivni sud.

Sutkinja Neomi Rao rekla je da tužioci imaju pravnu osnovu za zahtjev za odštetom, ali nisu dokazali da je odnos pet kompanija sa dobavljačima prekoračio granice odnosa kupaca i prodavača niti da su kompanije mogle zaustaviti dječiji rad.

Odgovornost za trgovinu radnom snagom snose brojni drugi subjekti, uključujući posrednike u zapošljavanju, druge potrošače kobalta i vladu DR Konga, navela je Rao.

"Bez konkretnijih tvrdnji, pitanje glasi da li je ubjedljivo dokazano da su tehnološke firme kupovinom neodređene količine kobalta u snabdjevenom lancu sa ishodištem u rudnicima u DR Kongu 'sarađivale na projektu' sa bilo kim ko snosi odgovornost za prisilni rad u tom lancu nabavke", napisala je sutkinja u presudi.

"Mi smatramo da nije", zaključak je suda.

Advokat tužioca Terry Collingsworth napisao je da se njegovi klijenti mogu dalje da žale i podnose nove tužbe ako kompanije prekrše kriterijume koje je sud skicirao.

Presuda je "snažan podsticaj na izbjegavanje transparentnosti u odnosima sa dobavljačima, uprkos javnim obećanjima o politici 'nulte tolerancije' prema dječijem radu", rekao je Collingsworth.

Dell je u saopštenju istakao da insistira na poštovanju ljudskih prava radnika u cijelom snabdjevenom lancu i da nikada nije svjesno nabavljao proizvode izrađene dječijim radom.

Google nije odmah komentarisao presudu.

Apple, Microsoft, Tesla i njihovi advokati nisu odgovorili na upit da je komentarištu, prenosi Reuters.

XS
SM
MD
LG