Studenti u blokadi objavili su šesti zahtev kojim traže smenu onih koje smatraju odgovornim za posetu predsednika Srbije Aleskandra Vučića povređenima u požaru u klubu u Kočanima u Severnoj Makedoniji.
Nakon požara u diskoteci u kojem je poginula 61 osoba, neki od pacijenata koji su teško povređeni prevezeni su na lečenje u Beograd. Smešteni su na odeljenje za intenzivnu negu Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), gde ih je Vučić zajedno sa medijskim ekipama obišao 17. marta.
"Zdravstvena ustanova i odgovorna lica u toj ustanovi koja dopuste da veliki broj neovlašćenih i neadekvatno obučenih lica uđe na odeljenje intenzivne nege i snima, fotografiše i, čak, dodiruje teške pacijente krše elementarna pravila struke i protokole u postupanju s imunokompromitovanim pacijentima", saopštili su studenti u blokadi 7. aprila.
Zbog toga, kažu, zahtevaju pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktora UKCS Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra UKCS Marka Ercegovca, te načelnika odeljenja intenzivne nege Urgentnog centra UKCS Dušana Micića.
Studenti u saopštenju ukazuju na to da je tog dana "u jedinicu intenzivne nege ušao je veliki broj fizičkih lica uključujući predsednika Republike Srbije, ministra zdravlja u ostavci i novinarsku ekipu".
"Ova lica su prekršila niz higijenskih mera koje imaju za cilj zaštitu pacijenata od rizičnih faktora koji mogu do dovedu do ozbiljnog ugrožavanja zdravlja i života pacijenata", dodaju.
Propusti, kako ocenjuju, između ostalog uključuju nekorišćenje adekvatne obuće i odeće, zaštitne opreme za audiovizualnu opremu, nepravilno nošenje zaštitnog mantila, uklanjanje zaštitne maske prilikom davanje izjava za medije, dodirivanje pacijenata bez korišćenja zaštitnih rukavca.
"Na intenzivnoj nezi su se nalazili pacijenti čije ih stanje imunodeficijencije, nastalo zbog termičkog oštećenja kože, stavlja u ekstreman rizik od infekcija koje bi izvesno ugrozile njihovo zdravlje i život, a od kojih su posebno opasne i etički i profesionalno nedopustive preventabilne bolničke infekcije", istakli su studenti.
Ocenjuju da su time "flagrantno su prekršena pravila medicinske struke i etike".
Podsećaju na to da je 13. januara, u cilju prevencije i kontrole širenja respiratornih infekcija, Centralna komisija za bolničke infekcije UKCS uvela zabranu poseta hospitalizovanim pacijentima na svim klinikama UKCS.
Studenti u sapoštenju dalje podsećaju i na izjavu predsednika Srbije pred medijima, uz ocenu da je na taj način javnost stekla uvid i u poverljive medicinske informacije pacijenata #od kojih su neki maloletni.
Vučić je tada rekao da je imao prilike da obiđe pacijente koji su povređeni u požaru u Severnoj Makedoniji.
"Ovde na Kliničkom centru leži devetoro njih. Ja sam obišao prethodno njih dvoje, onda smo zajedno obišli njih sedmoro. Poslednje lice koje smo obišli je u životnoj opasnosti, ostali nisu, iako to ne bi trebalo da se kaže. Stepen opekotina je od četiri posto, da ne bih plašio porodice, do mnogo višeg nivoa", kazao je Vučić 17. marta.
Studenti ukazuju na to da je Srbija potpisala i ratifikovala Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini, kojom je propisano da svako ima pravo na poštovanje privatnog života, a što se odnosi i na informacije o zdravlju pacijenata.
"Dužnost je države ne samo da obezbedi uslove za uživanje prava na dostojanstvo i privatnost, nego i da aktivno obezbedi da se ta prava ne povređuju", dodaju.
Studenti još zahtevaju i pokretanje prekršajnih postupaka protiv zdravstvene ustanove, vanrednu spoljnu kontrolu kvaliteta i vanredni inspekcijski nadzor rada UKCS, nadzor nad sprovođenjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Urgentnom centru UKCS.
Traže i da ih direktor Urgentnog centra UKCS i načelnik odeljenja intenzivne nege obaveste o protokolima za postupanje u jedinicama intenzivne nege.
Od predsednika Etičkog odbora UKCS se traži da sazove u održi javnu sednicu i da studentima Medicinskog fakulteta dostavi pismeni nalaz i mišljenje o tome da li je 17. marta došlo do povrede Etičkog i Poslovnog kodeksa puštanjem neovlašćenih lica u jedinicu intezivne nege Urgentnog centra UKCS.
Deo zahteva adresiran je i na Zaštitnika građana Srbije od kojeg traže da sprovede postupak kontrole rada Urgentnog centra UKCS "u vezi sa povredom prava iz oblasti zdravstvene zaštite i ugrožavanjem zdravlja i života pacijenata" 17. marta.
Studenti, koji duže od četiri meseca blokiraju fakultete u Srbiji, traže i odgovornost za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i smrt 16 ljudi.
Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade ključni je zahtev koji su studenti postavili pred institucije Srbije.
Još dva zahteva studenata adresirana su na pravosudne organe: sankcionisanje napadača na učesnike protesta u više desetina incidenata, kao i obustava krivičnih postupaka protiv demonstranata koje je policija hapsila.
Tražili su i da izdvajane novca za visoko obrazovanje bude uvećano za 20 odsto.
Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni, pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da nisu i da nastavljaju blokade.
Nedavno su postavili i peti zahtev, a to je istraga incidenta koji se dogodio na protestu u Beogradu 15. marta.
Okupljeni u Ulici kralja Milana tada su se naglo razbežali sa kolovoza pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćen "zvučni top".
Za nekoliko dana prešli su put od toga da policija nema "zvučni top", preko pretnji da će biti gonjeni svi koji šire "takve obmane" i "uznemiravaju javnost", pa do priznanja da policija ipak ima sonične uređaje, ali da ih "nikada nije upotrebila".
"Zvučni top" spada u grupu nesmrtonosnog oružja koje se može koristiti u policijske i vojne svrhe – za kontrolu nereda, odbijanje napada ili komunikaciju na velikim udaljenostima.