Dostupni linkovi

Peti zahtev studenata u blokadi: Istraga incidenta na protestu u Beogradu


Protest u Beogradu 15. marta 2025. okupio je više stotina hiljada ljudi, a do incidenta je došlo tokom 15 minuta tišine za stradale u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu
Protest u Beogradu 15. marta 2025. okupio je više stotina hiljada ljudi, a do incidenta je došlo tokom 15 minuta tišine za stradale u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu

Studenti u blokadi fakulteta i univerziteta u Srbiji postavili su peti zahtev, na dosadašnja četiri, tražeći istragu incidenta koji se dogodio na protestu u Beogradu 15. marta.

"Zahtevamo sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sećanja na tragično nastradale u Novom Sadu", navedeno je u saopštenju.

Na protestu 15. marta okupljeni u Ulici kralja Milana u Beogradu naglo su se razbežali sa kolovoza pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.

Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćen zvučni top.

U objavi na Instagramu studenata u blokadi navodi se da su na protestu 15. marta tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, mirni građani "napadnuti neidentifikovanom tehnologijom čiju prirodu nadležni i dalje nisu jasno definisali".

Studenti zahtevaju odgovore na pitanja koja je tehnologija korišćena i odakle je aktivirana, kao i ko je izdao naređenje i ko je sproveo akciju.

Dokle je 'odjeknuo zvučni top'?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Studenti u blokadi naveli su da taj zahtev proizlazi iz potrebe za zaštitom prava građana na mirno okupljanje, koje je jasno definisano Ustavom i Zakonom o javnom okupljanju.

"Prava na slobodu okupljanja i izražavanja mišljenja predstavljaju jedan od osnovnih stubova demokratskog društva. Evidentno je da je ovo čin zastrašivanja građana i narušavanje osnovnih ljudskih prava", piše u saopštenju.

Nakon protesta, svedoci su pričali o jakim zvucima, vibracijama u telu, a pojedini su rekli i da su osetili toplotne udare.

Brojna su svedočenja i o zdravstvenim tegobama u danima nakon protesta.

Vlasti Srbije pozvale su nedavno američki Federalni istražni biro (FBI) i ruski FSB da sprovedu nezavisne istrage o tome da li je došlo do upotrebe zvučnog topa na protestu 15. marta u Beogradu.

Kako je objavio predsednik Srbije pripadnici ruskog FSB stigli su u Beograd 28. marta uveče.

Vlast u Srbiji je za nekoliko dana prešla put od toga da policija nema "zvučni top", preko pretnji da će biti gonjeni svi koji šire "takve obmane" i "uznemiravaju javnost", pa do priznanja da policija ipak ima sonične uređaje, ali da ih "nikada nije upotrebila".

"Zvučni top" spada u grupu nesmrtonosnog oružja koje se može koristiti u policijske i vojne svrhe – za kontrolu nereda, odbijanje napada ili komunikaciju na velikim udaljenostima.

Studenti koji duže od četiri meseca blokiraju fakultete u Srbiji, traže odgovornost za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i smrt 16 ljudi.

Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade ključni je zahtev koji su studenti postavili pred institucije Srbije.

Još dva zahteva studenata adresirana su na pravosudne organe: sankcionisanje napadača na učesnike protesta u više desetina incidenata, kao i obustava krivičnih postupaka protiv demonstranata koje je policija hapsila.

Tražili su i da izdvajane novca za visoko obrazovanje bude uvećano za 20 odsto.

Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni, pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da nisu i da nastavljaju blokade.

XS
SM
MD
LG