Neformalna grupa studenata niškog univerziteta u blokadi iznela je predlog o formiranju ekspertske vlade u Srbiji koja bi ispunila zahteve studentskih protesta.
Kako su naveli u saopštenju na društvenim mrežama 8. aprila, ističu da je rešenje za izlazak iz političke krize "vlada koju neće činiti partijski poslušnici, već stručnjaci".
"Želimo one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili. Ljude čiji integritet, znanje i javni rad stoje iza njih, a ne stranačke knjižice", dodali su studenti u blokadi Univerziteta u Nišu.
Na formiranje ekspertske vlade, do ispunjenja studentskih zahteva, dan ranije su pozvali i studenti u blokadi većine novosadskih fakulteta.
Sa druge strane, studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu saopštili su 7. aprila da "bilo kakva proklamacija o ekspertskoj vladi rizikuje da našteti jedinstvu studentskog pokreta".
U objavi Plenuma Filozofskog fakulteta na društvenoj mreži Instagram takođe navode da različiti gradovi u blokadi imaju različite zahteve i da oni nisu usaglašeni na nacionalnom nivou.
"Naše je snažno uverenje da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe i da ih ne zanima ispunjenje studentskih zahteva", navodi se u objavi.
Do predloga dolazi nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio doktora i profesora beogradskog Medicinskog fakulteta Đuru Macuta kao kandidata vladajuće većine za novog premijera.
Prethodna vlada, na čijem je čelu bio predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, pala je nakon njegove ostavke u jeku masovnih protesta, koje proteklih meseci predvode studenti u blokadi državnih univerziteta.
U fokusu studentskih zahteva je utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za pogibiju 16 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra 2024.
U saopštenju niških studenata u blokadi navodi se da "posle 16 izgubljenih života i više od četiri meseca studentskih blokada i zahteva za pravdom, istinom i odgovornošću" nema odgovora ni reakcije nadležnih institucija.
"U ovoj tački prelomne istorijske odgovornosti, studenti odlučno istupaju, jer ćutanje znači pristajanje. A mi ne pristajemo", navodi se u objavi.
Pojašnjavaju da ekspertska vlada predstavlja oblik izvršne vlasti koju čine stručnjaci, osobe sa dokazanim znanjem, iskustvom, moralnim i socijalnim integritetom.
Studenti u blokadi Univerziteta u Nišu naglašavaju da ne žele političke kadrove koji su, kako kažu, odgovorni za dovođenje države u trenutnu krizu.
"Ne želimo sistem u kojem je jedina kvalifikacija za funkciju stranačka knjižica. Umesto toga, predlažemo novi model: privremenu, ekspertsku vladu koja bi stabilizovala institucije, ispunila studentske zahteve, nakon čega bi se stvorili uslovi za ozdravljenje pravnog i demokratskog poretka", ističe se.
Njihova incijativa, kako su ocenili, "nije odraz revolta, već vizije".
Formiranje prelazne vlade, koja bi ispunila studentske zahteve i pripremila izbore, bio je proteklih meseci predlog više opozicionih stranaka i neformalne inicijative Proglas koju su osnovale javne ličnosti.
Vučićev predlog da na čelu nove vlade bude profesor Macut, koga je opisao kao "čoveka razgovora", dočekan je sa pohvalama u redovima vladajuće koalicije.
Sa druge strane, opozicione stranke navode da je uloga premijera marionetska u vladi koju faktički vodi Aleksandar Vučić.