Dostupni linkovi

Srbija ostaje vojno neutralna, otvorena za saradnju sa NATO, saopšteno na sastanku sa komandantom alijanse


Admiral NATO Stjuart Manč i general Vojske Srbije Milan Mojsilović, Beograd, 17. decembar 2024.
Admiral NATO Stjuart Manč i general Vojske Srbije Milan Mojsilović, Beograd, 17. decembar 2024.

Srbija ostaje vojno neutralna i otvorena za saradnju sa NATO radi stabilnosti i bezbednosti u regionu, saopštilo je Ministarstvo odbrane Srbije (MOD) posle sastanka visokih zvaničnika sa komandantom Komande združenih snaga NATO u Napulju Stjuartom Mančom (Stuart Munsch).

Sa Mančom su se 17. decembra u Beogradu sastali načelnik Generalštaba Vojske Srbije (VS) Milan Mojsilović, ministar odbrane Bratislav Gašić i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Srbija je posvećena jačanju odnosa sa svim partnerima i nastaviće da se protivi svakom obliku jednostranih akcija koje mogu ugroziti mir i sigurnost", rekao je Vučić, a prenelo MOD.

'Pre svega o bezbednosti na Kosovu'

Ministarstvo je prenelo da je general Mojsilović sa admiralom Mančom razgovarao o bezbednosnoj situaciji na Kosovu.

"Srbija, u skladu sa Rezolucijom Ujedinjenih nacija 1244 i Vojno-tehničkim sporazumom, Kfor vidi kao jedinu legitimnu oružanu formaciju na Kosovu i Metohiji", rekao je Mojsilović, objavilo je Ministarstvo.

Admirala Stjuart Manč u Srbiji boravi radi prisustva ceremoniji primopredaje dužnosti šefa Vojne kancelarije NATO za vezu u Beogradu.

Zajedničke patrole Kfora i Vojske Srbije u zoni bezbednosti

Vojska Srbije u septembru je saopštila da sa mirovnom misijom Kfor na Kosovu, koju predvodi NATO, od 2005. sarađuje u kontroli Kopnene zone bezbednosti (KZB).

Vojnik Srbije i pripadnica misije Kfor u patroli kod Kuršumlije, septembar 2024.
Vojnik Srbije i pripadnica misije Kfor u patroli kod Kuršumlije, septembar 2024.

Pripadnici Vojske Srbije i Kfora sprovode zajedničke patrole u pojasu KZB između Kosova i Srbije u širini od pet kilometara.

KZB je definisana Vojnotehničkim sporazumom 9. juna 1999. u Kumanovu između misije Kfor, Srbije i tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) nakon NATO bombardovanja SRJ.

Vežbe Srbije i SAD bez pauze

Srbija je od decembra 2006. godine članica NATO programa Partnerstvo za mir.

Zajednička smotra vojski Srbije i SAD na vežbi Platinasti vuk, Bujanovac, Srbija, 10. jun 2024.
Zajednička smotra vojski Srbije i SAD na vežbi Platinasti vuk, Bujanovac, Srbija, 10. jun 2024.

Krajem 2007. proglasila je vojnu neutralnost skupštinskom Rezolucijom o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka.

U poslednjih deset godina Srbija je održala desetine zajedničkih vojnih vežbi sa državama NATO saveza, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD), kao i sa Ruskom Federacijom i Belorusijom.

Od početka invazije Rusije na Ukrajinu 24. februara 2022. Srbija ne učestvuje u vojnim vežbama ni sa Istokom ni sa Zapadom.

Izuzetak su dvonedeljne vojne vežbe sa SAD i drugim NATO zemljama pod nazivom "Platinasti vuk" koje se kontinuirano održavaju u Srbiji od 2014. godine.

XS
SM
MD
LG