Dostupni linkovi

Šaipu Kamberiju predlog da Dema Beriša bude ministar u Vladi Srbije 'neprihvatljiv' i 'sraman'


Šaip Kamberi, narodni poslanik u Skupštini Srbije, foto arhiv, 29. maj 2024.
Šaip Kamberi, narodni poslanik u Skupštini Srbije, foto arhiv, 29. maj 2024.

Jedini predstavnik Albanaca u Skupštini Srbije Šaip Kamberi izjavio je 14. aprila da je predlog da Demo Beriša bude ministar za ljudska i manjinska prava u novoj Vladi Srbije "težak udarac za svakog Albanca koji je patio, opirao se i žrtvovao se za svoja prava u Srbiji".

Beriša je predsednik Matice Albanaca u Srbiji i član Inicijativnog odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu, koji je vladajuća Srpska napredna stranka predstavila tokom trodnevnog okupljanja u Beogradu od 11. do 13. aprila.

"Ovo imenovanje je ne samo politički neprihvatljivo, već i moralno sramno. Jer Demo Beriša nije zastupnik ljudskih prava, već simbol negiranja nacionalnog i političkog identiteta Albanaca Kosova i Preševske doline", naveo je Kamberi na svojoj Fejsbuk (Facebook) stranici.

Beriša je pripadnik Vojske Srbije. Od 2023. godine je zaposlen u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Srbije na mestu savetnika.

Kamberi je naveo da Beriša "ne predstavlja Albance, već njegovu verziju instrumentalizovanu za srpske političke interese, poput nekih drugih u vreme (predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana) Miloševića".

Beriša bi na funkciji ministra za ljudska i manjinska prava, trebalo da nasledi Tomislava Žigmanova, predsednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.

Kandidat za predsednika Vlade Đuro Macut dostavio je 14. aprila Skupštini predlog za sastav nove Vlade Srbije. Sednica na kojoj će biti izabrani novi članovi Vlade zakazana je za utorak, 15. april.

Opozicija je predložila formiranje prelazne vlade, što vladajuća koalicija odbija.
Vlada Srbije je u tehničkom mandatu od 19. marta kada su poslanici u Skupštini verifikovali ostavku Vučevića na mesto premijera, čime je počeo da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.

Vučević je ostavku podneo mesec i po dana ranije, nakon što su aktivisti vladajuće Srpske napredne stranke pretukli grupu studenata koji blokiraju rad fakulteta u Novom Sadu.

Pad Vučevićeve Vlade desio se u jeku antirežimskih protesta koje predvode studenti koji od kraja novembra 2024. blokiraju više desetina fakulteta širom Srbije.

U fokusu njihovih zahteva, koje su postavili pred institucije Srbije, je utvrđivanje pravne i političke odgovornost za smrt 16 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra prošle godine.

XS
SM
MD
LG