Sirijski pobunjenici predvođeni islamističkim militantima u subotu, prema izveštajima, ulaze u centralni grad Homs i približavaju se predgrađu Damaska, dok Rusija i Iran pokušavaju da zaštite režim autoritarnog predsednika Bašara el Asada i svoje interese u toj zemlji.
Eksperti kažu da budućnost Asadovog režima visi o koncu i da bi, ako padne, to takođe predstavljalo veliki geopolitički udarac za Kremlj koji je, zajedno sa Teheranom, pomagao sirijskoj vladi tokom višegodišnjeg građanskog rata.
Mediji izveštavaju da mnogi stanovnici prestonice Damaska gomilaju zalihe dok hiljade pokušavaju da odu iz zemlju preko granice s Libanom koji je i sam razoren ratom na sve haotičnijem Bliskom istoku.
Dok se borbe na terenu intenziviraju s napredovanjem pobunjenika, ministri spoljnih poslova Rusije, Irana i Turske održali su hitne razgovore u Dohi, u Kataru, odakle su pozvali na prekid neprijateljstava u najozbiljnijem izazovu Asadovoj vlasti poslednjih godina, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Američki Institut za proučavanje rata (ISW) saopštio je da su "snage Asadovog režima doživele kolaps i da pomagači Asada ne deluju voljno da podrže sirijsku arapsku armiju brzim slanjem dodatnih snaga".
Rusija ima više vojnih postrojenja u Siriji, uključujući vazdušnu bazu u Hmejmimu i strateške pomorske objekte u Tartusu, koji se takođe koriste za podršku akcija Kremlja u Africi.
ISW je naveo da Moskva još nije počela da evakuiše bazu, "ali ostaje nejasno da li će Rusija zadržati svoje brodove u luci dok sirijski pobunjenici nastavljaju da brzo napreduju teritorijom koju drži režim".
Organizacija American Enterprise Institute na svom blogu Critical Threats navodi se da se Asadov režim "suočava sa egzistencijalnom pretnjom s obzirom na opšti kolaps snaga režima i nedostatak dovoljne spoljne podrške za jačanje tih snaga".
"Rusija će se suočiti sa logističkim izazovima koji će potkopati njene operacije u Africi ako izgubi prisustvo u Siriji", navodi Critical Threats.
Mark Kac (Katz), profesor emeritus na Univerzitetu Džordž Mejson koji se fokusira na Rusiju i Bliski istok, rekao je za RSE da Kremlj rizikuje da izgubi mogućnost delovanja iz vazduha u Siriji ako ne može da se dogovori s Turskom o korišćenju njenog vazdušnog prostora.
"U jednom smislu, turska vlada bi možda rado dala dozvolu jer što više ruskih vazduhoplovnih snaga bude van Sirije, to će Ankara biti srećnija", rekao je on.
"Rusija bi se takođe suočila s poteškoćama u premeštanju svojih vojnih brodova jer bi im bila potrebna dozvola Turske da uđu u Crno more. Morali bi da prođu kroz vode NATO-a", dodao je Kac.
S druge strane, novoizabrani američki predsednik Donald Tramp (Trump) rekao je da SAD "ne bi trebalo da imaju nikakve veze" sa ratom u Siriji, gde je u nekim oblastima raspoređen mali kontingent snaga SAD.
"Sirija je haos, ali nije naš prijatelj, i SJEDINJENE DRŽAVE NE TREBA DA IMAJU NIŠTA SA TIM", napisao je on na ovoj mreži Truth Social.
"OVO NIJE NAŠA BORBA. NEKA IDE SVOJIM TOKOM. NE MEŠAJMO SE!", dodao je on.
Teško je potvrditi brz razvoj događaja na terenu, mada su novinske agencije citirale očevice, kao i izvore pobunjenika i sirijske vojske, koji su rekli da su militantni borci u subotu ostvarili napredak u nastojanjima da svrgnu Asada.
Pojedine novinske agencije su izvestile da su se u Damasku pojavili znaci nervoze i nestašica osnovne robe, mada je vlada saopštila da je Asad na poslu u Damasku.
Vladine snage i snage Rusije, koje pomažu Asada, nastavljaju pokušaje da zaustave prodor pobunjenika ka Homsu, koji se nalazi na važnoj raskrsnici između Damaska i priobalnih provincija Latakije i Tartusa. Homs je udaljen 140 kilometara od glavnog grada.
Rusija je, prema izveštajima, pojačala vazdušne napade oko Homsa u pokušaju da zaustavi napredovanje pobunjenika, izvestio je novinski kanal Al Arabija u vlasništvu Saudijske Arabije. Sirijska vojska je takođe šalje pojačanje u Homs, navode Arabija i Al-Džazira.
Očevici i vojni izvori rekli su za Rojters da su neki pobunjenici ušli u Homs dok su se vladine snage ušančile da brane grad sa 775.000 ljudi, mada se ti izveštaji ne mogu potvrditi.
Posle sastanka u Dohi, u Kataru, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i ministri spoljnih poslova Irana i Turske pozvali su na hitan prekid svih neprijateljstava u Siriji.
Lavrov je povodom islamističke pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS) koja predvodi ofanzivu, rekao da je "nedopustivo dozvoliti terorističkim grupama" da preuzmu kontrolu nad sirijskom teritorijom i da će im se Rusija suprotstaviti svim mogućim sredstvima.
Provincija Homs je najveća po veličini u Siriji i graniči se sa Libanom, Irakom i Jordanom. U gradu se takođe nalazi jedna od dve državne rafinerije nafte.
Novinska agencija AFP citirala je bezbednosne izvore koji su rekli da su stotine sirijskih vojnika, od kojih su neki povređeni, prešle granicu s Irakom.
Iznenađujuću pobunjeničku ofanzivu pokrenula je prošle nedelje koalicija pobunjeničkih grupa predvođenih HTS-om. Pored HTS-a, među borcima su i pripadnici takozvane Sirijske nacionalne armije koju podržava Turska. Turska je negirala da podržava ofanzivu, iako stručnjaci kažu da je pobunjenici ne bi pokrenuli bez pristanka zemlje.
Sjedinjene Države, Velika Britanija i Evropska unija HTS smatraju terorističkom grupom.
Sirijska opservatorije za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji saopštila je da civili beže iz Homsa ka mediteranskim obalnim regionima Latakije i Tartusa, uporišta vlade u kojima se nalaze i ruska vazdušna i pomorska baza.
Lavrov je odbio da komentariše sudbinu ruskih baza, navodeći da se "ne bavi nagađanjima".
Ujedinjene nacije su u petak saopštile da je skoro 300.000 ljudi u Siriji već raseljeno od kraja novembra zbog borbi i da bi do 1,5 miliona moglo biti prinuđeno da beži dok pobunjenici napreduju i nanose gubitke Asadu, kao i njegovim saveznicima u Rusiji i Iranu.
Asad se oslanjao na Iran i Rusiju da ostanu na vlasti od izbijanja sukoba 2011. godine.
Otkako su pobunjenici preuzeli kontrolu nad Alepom pre nedelju dana, krenuli su da zauzmu druge velike gradove, a Asadove snage pružaju mali otpor.
Osim što su zauzeli Alep na severu, Hamu u centralnom delu zemlje i Deir al-Zor na istoku, pobunjenici su naveli da su u petak preuzeli kontrolu nad gradovima Suveidi i Deri na jugu.
Zauzimanje Dere i Suveide moglo bi da omogući napad na prestonicu Damask, sedište Asadove moći, rekli su vojni izvori.
Video objavljen na internetu prikazuje demonstrante u predgrađu Damaska Džaramana kako skandiraju i ruše statuu Asadovog oca, Hafeza al-Asada, koji je vladao Sirijom od 1971. do smrti 2000. godine, kada je njegov sin preuzeo vlast.
Lider HTS-a, Abu Mohamed al-Golani, rekao je za CNN u ekskluzivnom intervjuu u četvrtak iz Sirije da će Asanova vlada pasti.