Dostupni linkovi

U Siriji privremeni premijer, dok spoljne sile nastoje da zaštite svoje interese


Građani Sirije slave svrgavanje Bašara al-Asada, Damask 9. decembar 2024.
Građani Sirije slave svrgavanje Bašara al-Asada, Damask 9. decembar 2024.

Privremeni premijer Sirije u utorak je preuzeo vlast uz podršku pobunjenika koji su zbacili predsednika Bašara el Asada dok spoljne sile – uključujući Rusiju, Tursku, SAD i Izrael – manevrišu nastojeći da zaštite svoje geopolitičke interese u bliskoistočnoj zemlji razorenoj ratom.

Muhamed al-Bašir je u televizijskom obraćanju rekao da će predvoditi privremenu vladu Sirije do 1. marta, dok novi vladari, predvođeni militantima iz Hajat Tahrir al-Šam (HTS), nastoje da učvrste kontrolu pošto su tokom vikenda zbacili Asada.

Malo poznati Bašir, diplomirani inženjer rođen u provinciji Idlib 1982. godine, nekada je radio za sirijsku državnu gasnu kompaniju i bio je poslednjih godinu dana šef pobunjeničke Vlade spasa.

SAD i Evropska unija HTS smatraju terorističkom organizacijom. Poslednjih godina, HTS je prekinuo veze s Al-Kaidom i pokušao da se preobrazi u pragmatičnu alternativu sirijskoj vladi, iako su zapadne sile i grupe za ljudska prava i dalje podozrive.

U utorak su se čule glasne eksplozije uz izveštaje da Izrael sistematski napada sirijske vojne objekte posle svrgavanja Asadovog brutalnog režima.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac potvrdio je da je vojska napala nekoliko sirijskih lokacija i da je pogodila sirijske vojne brodove u napadima tokom noći.

"(Vojska) je poslednjih dana delovala u Siriji kako bi nanela udare i uništila strateške kapacitete koji prete Državi Izrael. Mornarica je sinoć sa velikim uspehom sprovela operaciju kako bi uništila sirijsku flotu", rekao je Kac.

On je rekao da je izraelskoj vojsci naređeno da stvori zonu bez oružja na jugu Sirije "kako bi sprečila uspostavljanje i organizovanje terorizma u zemlji".

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je za američku televiziju NBC News da Moskva pruža utočište Asadu pošto ga je tamo prevezla "na najbezbedniji mogući način".

Dan ranije, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da je predsednik Vladimir Putin lično doneo odluku o davanju azila Asadu i njegovoj porodici.

Sirijska opservatorija za ljudska prava, organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji koja prati situaciju u Siriji, saopštila je da je Izrael "uništio najvažnije vojne lokacije u Siriji", uključujući "aerodrome i njihova skladišta, eskadrile aviona, radare, vojne signalne stanice i mnoga skladišta oružja i municije na raznim lokacijama u većini sirijskih guvernata".

Prethodno je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao da Izrael "transformiše lice Bliskog istoka" i pobeđuje svoje neprijatelje "korak po korak" u, kako je naveo, "egzistencijalnom ratu koji nam je nametnut".

Netanjahu je rekao da je Asadov režim bio "centralni element iranske osovine zla", optužujući ga za omogućavanje "prosleđivanje oružja" od Irana ka libanskom Hezbolahu, kojeg SAD smatraju terorističkom organizacijom. Izrael je pokrenuo višemesečnu vazdušnu kampanju u Libanu protiv Hezbolaha.

SAD su takođe poslednjih dana izvele oko 75 vazdušnih napada na militante takozvane "Islamske države", koji su i dalje prisutni u Siriji, kako bi sprečile tu grupu da iskoristi previranja koja su usledila posle Asadovog pada.

"Možete očekivati da će se takva vrsta aktivnosti nastaviti. Ne želimo da (Islamskoj državi) damo priliku da iskoristi ono što se dešava", rekao je u utorak portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi (John Kirby).

SAD imaju oko 900 vojnika u Siriji u okviru decenijske borbe protiv takozvane "Islamske države".

"Imamo mogućnost da komuniciramo sa opozicionim grupama i to ćemo nastaviti da radimo“, rekao je Kirbi.

Sirijska opservatorija za ljudska prava je takođe saopštila da su militanti takozvane "Islamske države" ubili najmanje 54 vladina vojnika koji su bežali od pobunjenika "tokom kolapsa režima" u oblasti Suhna u provinciji Homs. Te navode nije bilo moguće proveriti.

Satelitski snimci kompanije Planet Labs pokazali su da su brodovi ruske mornarice napustili svoju bazu u sirijskom gradu Tartusu i da su neki usidreni u moru.

Snimci su pokazali najmanje tri broda – uključujući dve fregate sa navođenim projektilima – na nekih 13 kilometara od obale.

Procenjuje se da Rusija ima oko 7.500 vojnika i više vojnih lokacija u Siriji, uključujući vazdušnu bazu u Hmejmimu, zajedno sa strateškim pomorskim objektima u Tartusu, koji se takođe koriste za podršku akcijama Kremlja u severnoj i podsaharskoj Africi.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan), čija vlada ima veze s mnogim pobunjeničkim grupama uključenim u preuzimanje vlasti, rekao je da će Ankara delovati protiv svakoga ko želi da kompromituje sirijsku teritoriju.

"Od sada, ne možemo da dozvolimo da se Sirija ponovo podeli... Svaki napad na slobodu sirijskog naroda, stabilnost nove administracije i integritet njene teritorije naći će naš otpor", rekao je on.

Teheran, koji je dugo pomagao Asadu, u utorak je saopštio da je oko 4.000 iranskih državljana otišlo iz Sirije u poslednja tri dana. Smatra se da iranski saveznici imaju više vojnih položaja unutar Sirije, od kojih su neke pogođene u izraelskim vazdušnim napadima, ali je vlada do sada relativno prigušeno reagovala na Asadov pad.

Savet bezbednosti UN je u ponedeljak održao sastanak iza zatvorenih vrata o situaciji u Siriji koji je sazvala Rusija, koja je zajedno sa Iranom bila glavni pomagač Asadovog režima.

"Savet je, mislim, bio manje-više jedinstven oko potrebe da se očuva teritorijalni integritet i jedinstvo Sirije, da se obezbedi zaštita civila, da se obezbedi da humanitarna pomoć stigne stanovništvu u nevolji", rekao je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja u izjavi posle sastanka.

Izvori: AP, AFP i dpa

XS
SM
MD
LG