Dostupni linkovi

Više od 30 poslanika Parlamentarne skupštine Saveta Evrope razgovaralo o protestima u Srbiji


Studenti i antivladini demonstranti pale baterijske lampe svojih mobilnih telefona tokom protesta u Beogradu, Srbija, 15. marta 2025.
Studenti i antivladini demonstranti pale baterijske lampe svojih mobilnih telefona tokom protesta u Beogradu, Srbija, 15. marta 2025.

Više od 30 poslanika iz Francuske, Nemačke, Mađarske, Švedske, Severne Makedonije, BiH, Hrvatske učestvovalo je 8. aprila u debati na zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope na kojoj je bilo reči o protestima u Srbiji.

Tema "Protesti i skupovi na Zapadnom Balkanu i u Centralnoj Evropi" stavljena je na dnevni red prolećnog zasedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u sklopu debate o aktuelnim dešavanjima, prenosi Beta.

Za raspravu nije bilo unapred pripremljenog izveštaja, niti se glasalo o nekom dokumentu.

Poslanik grčkog parlamenta Jorgos Papandreu je rekao da je tragedija koja se dogodila na železničkoj stanici u Novom Sadu konačno probudila demokratiju u Srbiji.

"Miran, skoro gandijevski pokret mladih koji se bori protiv korupcije solidarnošću, pesmom, humorom... Studenti, nastavnici, umetnici, bake i deke su se priključili ovom projektu obnove", kazao je on.

Papandreu je dodao da demonstranti u Srbiji "iako ne mašu zastavama EU, možda iz razočaranja, u sebi nose evropske vrednosti – demokratiju, ljudska prava, dostojanstvo i slobodu medija" i dodao da traže vladu koja će da poštuje vladavinu prava.

Sabina Čudić iz Bosne i Hercegovine rekla je da Evropi nisu potrebni lideri poput predsednika Srbije i Republike Srpske, Aleksandra Vučića i Milorada Dodika koji da bi ostali na vlasti zatvaraju i gone po sudovima studente, nastavnike, univerzitetske profesore, novinare.

Aleksandar Mirković iz Srpske napredne stranke rekao je da u Srbiji "nije korišćena sila protiv demonstranata, za razliku od mnogih zemalja koje žele da joj drže lekcije".

Jelena Milošević iz opozicione Stranke slobode i pravde rekla je da se Srbija danas nalazi u dubokoj društvenoj i političkoj krizi.

Deo studenata u Srbiji već mesecima blokira visokoškolske ustanove u Srbiji tražeći odgovornost za smrt 16 ljudi koji su poginuli u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.

Grupa studenata uputila se iz Srbije biciklima na 1.300 kilometara dug put do Strazbura. Na ovaj poduhvat su se odlučili kako bi se obratili Savetu Evrope i skrenuli pažnju evropskih institucija na svoje zahteve.

Izvestioci Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za Srbiju Aksel Šafer (Axel Schäfer) i Viktorija Tiblom saopštili su krajem marta da su zabrinuti zbog porasta tenzija u Srbiji i navoda o korišćenju zvučnog oružja na mirnim demonstracijama 15. marta u Beogradu.

Izvestioci prenose da je protest bio uglavnom miran, ali da se za vreme održavanja petnaestominutne komemorativne tišine začuo "uznemirujuć zvuk" koji je uzrokovao "manji stampedo".

Vlasti u Srbiji negiraju optužbe da su upotrebili sonično oružje.

'Znamo šta znači boriti se za slobodu': Doček studenata biciklista u Budimpešti
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00
XS
SM
MD
LG