Dostupni linkovi

Članice Saveta bezbednosti UN pozivaju na poštovanje Dejtona i Ustava BiH


Sednica Saveta bezbednosti UN 24. februar 2025. (ilustrativna fotografija)
Sednica Saveta bezbednosti UN 24. februar 2025. (ilustrativna fotografija)

Članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u petak su izrazile "duboku zabrinutost" zbog situacije u Bosni i Hercegovini i pozvale sve u toj zemlji da se pridržavaju Dejtonskog mirovnog sporazuma i državnog Ustava.

Savet bezbednosti UN na zahtev Rusije protekle nedelje održao je vanrednu sednicu o BiH posle tenzija u toj zemlji gde je Tužilaštvo BiH tražilo raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine tog entiteta Nenadom Stevandićem, optužene za napad na ustavni poredak BiH.

"Članice Saveta bezbednosti pozvale su oba entiteta, tri konstitutivna naroda i ostale i sve političke aktere u BiH da se pridržavaju odredaba Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH i da se uključe u iskren, otvoren i konstruktivan dijalog radi očuvanja političke stabilnosti i jedinstva zemlje", saopštila je slovenačka misija u UN na čiju inicijativu je usvojeno saopštenje za medije Saveta bezbednosti UN.

Slovenački mediji preneli su da su diplomatski izvori rekli da je saopštenje usvojeno jednoglasno, ali da je bila potrebna koordinacija s Rusijom i SAD.

"Savet bezbednosti ostaje nedvosmisleno posvećen suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine u punom skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom", navodi se u saopštenju i dodaje da su članice izrazile podršku operaciji Eufora u BiH Althea.

EUFOR-ovo pojačanje zbog novih tenzija u BiH
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:45 0:00

Članice Saveta bezbednosti su takođe pozvale sve strane da se uzdrže i odreknu provokativne retorike podela i takvih postupaka, navodi se u saopštenju koja je objavila Slovenija, nestalna članica Saveta bezbednosti UN.

Lideri BiH Dodik, Stevandić i premijer RS Radovan Višković osumnjičeni su za napad na ustavni poredak i za njima raspisana centralna poternica unutar BiH.

Zahtev za privođenje najviših zvaničnika RS-a usledio je pošto je Dodik 26. februara prvostupeno osuđen pred Sudom BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.

Dan posle presude, Skupština RS usvojila je neustavne zakone kojima je, na području tog entiteta, pokušala zabraniti rad Suda i Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kao i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta. Ustavni sud BiH je 7. marta koji je doneo privremenu meru i zaustavio primenu zakona koje je doneo entitetski parlament.

XS
SM
MD
LG