Američki predsednik Donald Tramp (Trump) najavio je u ponedeljak da će uskoro objaviti carine na automobile, aluminijum i farmaceutske proizvode, dok je uveo sekundarne namete od 25 odsto svakoj zemlji koja kupuje naftu ili gas iz Venecuele.
Obraćajući se novinarima u Beloj kući, Tramp je rekao da će uvesti carine na automobile, farmaceutske proizvode i aluminijum u "vrlo bliskoj budućnosti", tvrdeći da će SAD biti potrebni svi ti proizvodi u slučaju ratova ili drugih problema.
Carine za automobile će doći u narednih nekoliko dana, rekao je Tramp dana, dodajući da će uslediti carine na drvnu građu i poluprovodničke čipove.
"Svaka zemlja nas dere", rekao je Tramp novinarima posle sastanka svog kabineta, predviđajući da će sektorske carine i recipročne tarife koje se očekuju 2. aprila prikupiti "prilično astronomske" sume novca za američki budžet, omogućavajući da poreske stope ostanu niske ili da se smanje.
Tramp, koji je rekao da zemlje i dalje mogu da izbegnu carine ako smanje sopstvene carinske stope ili presele proizvodnju u SAD, takođe je u ponedeljak u Beloj kući najavio investiciju južnokorejske Hjundai motor grup (Hyundai Motor Group) od 21 milijardu dolara u SAD.
Govoreći zajedno s predsednikom Hjundaija Euisunom Čungom i guvernerom Luizijane Džefom Landrijem (Jeff Laundrey), on je rekao da će investicija uključiti novu čeličanu vrednu 5,8 milijardi dolara u Luizijani.
Tramp je rekao da sve nove carine neće biti objavljene 2. aprila i naveo da će možda "mnoge zemlje" možda poštedeti carina, ali nije naveo detalje.
On je dodao da će najava 2. aprila biti "dan oslobođenja" za američku ekonomiju. Mera ima za cilj smanjenje trgovinskog deficita od 1,2 biliona dolara podizanjem američkih carina na nivoe koje imaju druge zemlje i suprotstavljanjem njihovim necarinskim trgovinskim barijerama.
Tramp je u februaru rekao da namerava da uvede carine na automobile od "oko 25 odsto" i slične dažbine na uvoz poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda, ali je kasnije pristao da odloži neke carine na vozila posle pritiska tri najveća američka proizvođača automobila.
Akcije na američkim berzama su u ponedeljak uglavnom u porastu usled optimizma da carine, o kojima se sledeće nedelje očekuje više detalja, možda neće biti tako velike kao što se očekivalo.
Dvojica visokih Trampovih zvaničnika – ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) i ekonomski savetnik Bele kuće Kevin Haset (Hassett) – rekli su prošle nedelje da se očekuje da će administracija fokusirati dugo očekivanu najavu recipročnih carina 2. aprila na uži skup zemalja s najvećim trgovinskim viškovima i visokim carinskim i necarinskim barijerama.
Besent ih je nazvao "prljavih 15", što se odnosi na 15 odsto zemalja, dok je Haset rekao za Foks biznis (Fox Business) da će fokus biti na 10-15 zemalja.
U zahtevu za komentare o recipročnim carinama, kancelarija Trgovinskog predstavnika SAD (USTR) je navela da je posebno zainteresovana za najveće američke trgovinske partnere i one sa najvećim trgovinskim viškovima.
USTR je imenovao Argentinu, Australiju, Brazil, Kanadu, Kinu, Evropsku uniju, Indiju, Indoneziju, Japan, Južnu Koreju, Maleziju, Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku, Švajcarsku, Tajvan, Tajland, Tursku, Britaniju i Vijetnam kao zemlje od posebnog interesa, dodajući da one pokrivaju 88 odsto ukupne robne razmene sa SAD.
Tramp je najavio i da će svaka zemlja koja kupuje naftu ili gas iz Venecuele platiti carinu od 25 odsto na svaku trgovinu sa SAD.
Ova "sekundarna carina" stupiće na snagu 2. aprila, rekao je Tramp na Truth Social. Tramp nameće taj potez jer je, kako je rekao, Venecuela u SAD poslala "desetine hiljada" ljudi koji imaju "veoma nasilnu prirodu".