Akcije na Volstritu zabeležile su u četvrtak značajan pad usled rasta zabrinutosti zbog ekonomskog uticaja carinskog rata koji na više frontova vodi predsednik SAD Donald Tramp (Trump).
S druge strane, u Evropi je u četvrtak došlo do skoka na berzama, pri čemu je većina indeksa zabeležila najveći dnevni rast od 2022, pošto je Tramp dan ranije objavio da pauzira na 90 dana povišene, takozvane recipročne carine", većini zemalja, ali im je zadržao osnovni nivo od 10 odsto.
Ipak, budući da je Tramp zadržao ogromne carine za Kinu, sve veća zabrinutost zbog eskalacije trgovinskog obračuna Vašingtona i Pekinga umanjila je optimizam zbog pozitivnih ekonomskih podataka i trgovinskih pregovora SAD i Evrope.
Sva tri glavna američka berzanska indeksa pretrpela su velike padove, izgubivši veliki deo dobitaka prethodnog dana. Pošto je Tramp u sredu najavio 90-dnevno odlaganje recipročnih carina, indeks S&P 500 je porastao za 9,5 odsto, što je najveći dnevni skok u procentima od oktobra 2008. Indeks Nasdak (Nasdaq) je porastao za 12,2 odsto, zabeleživši drugi najveći dnevni rast u istoriji.
Međutim, s padom u četvrtak, S&P 500 je znatno ispod nivoa na kojem je bio pre nego što su prošle nedelje objavljene recipročne carine.
Izveštaj o indeksu potrošačkih cena američkog Ministarstva rada pokazao je da su cene koje potrošači neočekivano smanjene u martu, pri čemu se rast osnovnih cena smanjio za 2,8 odsto na godišnjem nivou, što je unutar jednog procentnog poena od ciljane inflacije Federalnih rezervi od dva odsto.
Međutim, nije jasno šta će Fed uraditi u svetlu tekućih aktuelnih pregovora.
U odgovoru na Trampovu pauzu od 90 dana za recipročne carine, Evropska unija će odložiti uzvratne namete na američku robu dok se članice Unije nastoje da postignu trgovinske sporazume s Vašingtonom, rekla je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen).
Međutim, trgovinski rat s Kinom i dalje traje, a Peking obećava da će "ići do kraja" ako SAD ne odustanu.
Indeks nestabilnost tržišta CBOE, koji se često naziva "indeks straha", takođe je ostao na povišenom nivou.
Prema preliminarnim podacima, S&P 500 je u četvrtak izgubio 3,45 odsto vrednosti, dok je Nasdak pao 4,31 odsto, a Dau Džons (Dow Jones) za 2,54 odsto.
Panevropski indeks STOXX 600 skočio je 3,7 odsto, dok je na glavnim evropskim berzama zabeležen rast između tri odsto i 4,7 odsto.
Berzanski indeksi u Nemačkoj, Španija i Velika Britanija zabeležili su najbolji dan od marta 2022. Francuski CAC 40 je skočio 3,8 odsto, što je najbolji dnevni rezultat od oktobra 2022.
Odlaganje šoka došlo je kao dobrodošlo olakšanje za investitore posle mahnite prodaje akcija i druge hartije od vrednosti, pošto su neizvesnost i strahovi od širokog udarca američkih carina na ekonomski rast doveli do najnestabilnijeg stanja na tržištima poslednjih godina.
STOXX 600 je pao za oko devet odsto otkako su američke recipročne tarife najavljene 2. aprila. To je više od 13 odsto manje u odnosu na rekord u martu.