Američki predsednik Donald Tramp (Trump) izjavio je u sredu da će privremeno sniziti nove carine za mnoge zemlje, ali ih je dodatno povećao za Kinu sa 104 odsto na 125 odsto.
Dok su globalna tržišta bila pod pretnjom kraha, Trampov iznenadni potez kojim je sužen trgovinski rat izazvao je nagli rast berzanskih indeksa.
Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social najavio pauzu od 90 dana u vezi sa takozvanim "recipročnim carinama" koje su u sredu stupile na snagu, dajući zemljama osnovnu carinu liniju od 10 odsto osim Kine.
"Na osnovu nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svetskim tržištima, ovim podižem carinu koju Kini nameću SAD na 125 odsto, koja stupa na snagu odmah", naveo je Tramp.
Navodeći da je više od 75 zemalja tražilo pregovore o carinama, Tramp je rekao da je "dao ovlašćenje za pauzu od 90 dana i značajno sniženu recipročnu carinu tokom ovog perioda, na 10 odsto, koja je takođe stupila na snagu odmah".
SAD su prethodno povećale carinu Kini na 104 odsto, posle čega je Kina brzo odgovorila najavljujući carinu od 84 odsto na uvoz iz SAD.
Tramp je kasnije rekao da je odlučio da pauzira recipročne carine na 90 dana za zemlje koje nisu uzvratile povećanjem nameta.
On je priznao da su ljudi postali "malo uplašeni" zbog carina, ali je ponovio svoje uverenje da će na kraju biti postignuti trgovinski sporazumi sa mnogim zemljama, uključujući Kinu.
"Kina želi da napravi dogovor. Oni jednostavno ne znaju kako da to urade... Predsednik Si (Đinping) je ponosan čovek... Oni ne znaju kako da to urade, ali će shvatiti to", rekao je on.
Indeks S&P 500 porastao je za 9,5 odsto pošto je najava 90-dnevne pauze donela izvesno olakšanje investitorima zabrinutim zbog globalnog ekonomskog uticaja američke trgovinske politike.
Iako je Trampova najava i dalje ostavila investitore u neizvesnosti u vezi s njegovom krajnjom carinskom politikom, trgovci su na berzama iskoristili priliku da kupe akcije po niskim cenama. Otkako je Tramp 2. aprila najavio carine, akcije su pale za više od 12 odsto, što je najveći pad u četiri dana u poslednjih pet godina.
Pored indeksa Njujorške berze S&P 500, u sredu su porasli i Nasdak za 12,16 odsto i Dau Džonsza 7,8 odsto.
Odgovor iz EU
Evropska unija je prethodno u sredu odobrila carine za oko 21 milijardu evra (23,2 milijarde dolara) vredne američke robe kao odgovor za carine od 25 odsto koje je Tramp uveo na izvoz čelika i aluminijuma iz EU.
Većina od 27 država članica EU u sredu glasala je za dodatne namete, od kojih će neke stupiti na snagu 15. aprila.
Proizvodi koji se suočavaju s carinama uključuju dijamante, poljoprivredne proizvode, živinu i motocikle, kao i soju, koja je popularan izvoz Luizijane, američke države koja je dom Trampu odanog i predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona (Mike Johnson).
Evropska komisija navela je u saopštenju da kontramere mogu biti suspendovane u bilo kom trenutku "ako SAD pristanu na fer i izbalansiran ishod pregovora".
Drugi krug carina EU stupiće na snagu 15. maja, dok je treći talas predviđen za 1. decembar. Većina ciljane robe suočava se s nivoom carina od 25 odsto, dok je za nekoliko kategorija postavljeno 10 odsto.
Lideri EU su poslednjih dana izrazili različita mišljenja o tome da li da izuzmu neku robu poput burbona i vina. Francuska i Italija, želeći da izbegnu kontramere SAD na izvoz vina, izgleda da su pobedile u ovoj bici.
Tramp je pretio carinom od 200 odsto na alkoholna pića iz EU ako američki burbon bude obuhvaćen evropskim carinama.
Iz planova Brisela je takođe isključena roba na koju se EU oslanja, kao što su avioni i delovi, poluprovodnici i gorivo.