Administracija predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) saopštila je da izuzima pametne telefone, računare i drugu elektroniku iz svojih "recipročnih" carina, što bi mogao pomoći da se održe niske cene popularne potrošačke elektronike koja se obično ne proizvodi u SAD.
Taj potez najavljen kasno u petak takođe bi mogao da koristi velikim tehnološkim kompanijama kao što su Epl (Apple) i Samsung i proizvođačima čipova poput Nvidije.
Američka Kancelarija za carinu i graničnu zaštitu saopštila je da će se predmeti poput pametnih telefona, laptopova, čvrstih diskova, monitora s ravnim ekranom i nekih čipova kvalifikovati za izuzeće.
Mašine koje se koriste za proizvodnju poluprovodnika su takođe izuzete iz carina, što znači da neće biti podložni trenutnim carinama od 145 odsto koje su uvedene Kini ili osnovnoj carini od 10 odsto koja je uvedena drugim zemljama.
Izuzeci sužavaju opseg nameta od 10 odsto koje je najavio Tramp ranije ovog meseca, kao i kaznenih dodatnih stopa na robu iz Kine.
Tramp se posebno usmereno na Kinu svojim "recipročnim carinama" koje su imale za cilj da reše problem praksi koje Vašington smatra nepravednim.
Tramp je uveo novu carinu od 125 odsto na robu iz druge najveće svetske ekonomije koja je stupila na snagu ove nedelje. To se nadovezalo na raniji namet od 20 odsto koji je Tramp uveo zbog navodne uloge Kine u lancima snabdevanja fentanilom i drugih postojećih carina prethodnih administracija – čime je pun carinski namete za Kinu iznosila najmanje 145 odsto.
Mnogi od izuzetih proizvoda, uključujući čvrste diskove i računarske procesore, generalno se ne proizvode u Americi.
Iako je Tramp naveo carine kao način da se proizvodnja vrati u SAD, verovatno će biti potrebne godine da se poveća njihova proizvodnja.