Ustavni sud Rumunije potvrdio je u utorak odluku da se populisti Kalinu Đorđeskuu (Calin Georgescu) zabrani učešće na predsedničkim izborima u maju.
Đorđesku se žalio na odluku Centralne izborne komisije (CIK) kojom mu je zabranjeno da učestvuje na predsedničkim izborima jer njegova kandidatura "ne ispunjava uslove predviđene zakonom".
Presuda je doneta jednoglasno i svih devet sudija je odbilo žalbu.
U video na Fejsbuku (Facebook) posle presude, Đorđesku je rekao da odluka suda "nije o čoveku Kalinu Đorđeskuu. To je mogla biti bilo koja druga osoba. Sistem ne prihvata nikoga van njega".
Navodeći da je "razotkrio demona u svoj njegovoj ružnoći", on je rekao svojim pristalicama da prate svoju savest u podršci drugim kandidatima.
Pristalice Đorđeskua su se okupile ispred zgrade rumunskog parlamenta, gde je sedište Ustavnog suda.
Demonstranti su uzvikivali slogane poput "Đorđesku, predsedniče", "Dole diktatura" i "Ne želimo da nas vode lopovi".
Na protestu podrške Đorđeskuu izbilo je nasilje i više od deset policajaca je povređeno u sukobima s demonstrantima.
CIK je saopštio da je svoju odluku zasnovao na odluci Ustavnog suda iz decembra 2024. kojom je otkazan drugi krug predsedničkih izbora u kojem je Đorđesku bio favorit.
Đorđesku, nacionalista koji je kritičan prema NATO-u i koji se protivi rumunskoj podršci Ukrajini tokom ruske invazije, na iznenađenje mnogih je pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora u novembru 2024.
Posle glasanja rumunske obaveštajne službe su saopštile da su strani akteri, najverovatnije Rusija, manipulisali platformama društvenih mreža, posebno TikTokom, u korist Đorđeskua.
Nacionalistički političari osudili su odluku Ustavnog suda. Đorđeskuov saveznik i lider ultranacionalističke Alijanse za uniju Rumuna (AUR), Georg Simion (George), napisao je na Fejsbuku (Facebook): "Sramota (za Ustavni sud)! Sramota! Sramota!"
Iako se Đorđesku kandidovao kao nezavisan političar na prošlogodišnjim predsedničkim izborima, on je povezan s AUR-om.
Drugi nacionalistička političarka Anamarija Gavrila, predsednica Partije mladih (POT), rekla je da su "neke sudije... odlučile da ne dozvole meni i drugima, milionima Rumuna, da biramo koga zaista želimo da bude predsednik zemlje".
Međutim, mnogi su pozdravili odluku suda. Elena Laskoni (LAsconi), liberalna političarka koja bi se suočila sa Đorđeskuom u drugom krugu prošlogodišnjih predsedničkih izbora da nisu otkazani, rekla je da je "Đorđesku samo jedan aspekt duboko korumpiranog i trulog sistema“.
Rumunske nacionalističke i krajnje desničarske snage traže zamenu za Đorđeskua. Stranke krajnje desnice ostvarile su značajan uspeh na decembarskim parlamentarnim izborima.
Jedna od predloženih zamena je lider AUR-a Simion, koji je zauzeo četvrto mesto u prvom krugu poništenih predsedničkih izbora, iako je rekao da ne planira da se kandiduje.
Rumunsko društvo duboko je podeljeno oko poništavanja poslednjih predsedničkih izbora i sada odluke da se Đorđeskuu zabrani da se kandiduje.
Odluka Ustavnog suda je konačna i na nju se ne može uložiti žalba.
Rusija, koja je optužena da je podržala Đorđeskua u prvom krugu glasanja prošle godine, saopštila je da Rumunija ne poštuje demokratiju.
"Oni optužuju našu zemlju da je na neki način povezana s Đorđeskuom, ali to je potpuna glupost. To je apsolutno neosnovana optužba", rekao je Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina.