Dostupni linkovi

Kako je TikTok pomogao uspon rumunskog desničara do drugog kruga predsjedničkih izbora


Kampanja Calina Georgescua na TikToku je zaslužna za privlačenje mladih glasača
Kampanja Calina Georgescua na TikToku je zaslužna za privlačenje mladih glasača

Calin Georgescu, malo poznati političar krajnje desnice, koristio je TikTok da širi svoje antievropske i anti-NATO poruke i pobijedi u prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji.

Malo poznata, krajnje desničarska politička figura iznenadila je ankete i zbunila stručnjake pobjedom na izborima 24. novembra, nadmašivši favorite, uključujući lijevog premijera Marcela Ciolacua iz Socijaldemokratske partije, decenijama dominantne rumunske stranke.

Za Georgescuov uspjeh je u velikoj mjeri zaslužna njegova kampanja na društvenim mrežama, koja je očigledno prošla ispod radara mnogih stručnjaka. Dok je bio prisutan i na Facebooku i YouTubu, na TikToku je vodio spretnu kampanju, stvarajući podršku i povezujući se s milionskom publikom.

TikTok, lansiran na globalnom nivou 2017. godine, sada je jedna od najpopularnijih web stranica na Internetu, čak je nadmašila i Google 2021. godine, sa milionima privučenih njegovim kratkim video zapisima s algoritmima koji rade na personalizaciji feeda za svakog korisnika.

Ciljanje mladih glasača

Iako većina ide na TikTok kako bi se zabavili, mnogi ljudi, posebno mlađe generacije, takođe tamo dobijaju informacije. U Sjedinjenim Državama, otprilike polovina korisnika TikTok-a mlađih od 30 godina kaže da ga koriste za praćenje politike i vijesti, prema Pew Research Centru.

Kao i drugdje, popularnost TikToka je naglo porasla u Rumuniji. U februaru 2019. bilo je samo 175.000 TikTok korisnika u dobi od 14 do 65 godina. Do početka 2024. ta brojka je porasla na 8,97 miliona korisnika.

Mnogi od vodećih rumunskih predsjedničkih kandidata imaju TikTok naloge, uključujući Ciolacua i prozapadnu liberalnu Elenu Lasconi, kandidata s kojim će se Georgescu suočiti u drugom krugu predsjedničkih izbora 8. decembra. Ali čini se da je samo Georgescu uspio da otključa puni potencijal platforme društvenih medija, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance.

Mnogi Georgescuovi glasači bili su mladi. U objavi na Facebooku, sociolog Remus Stefureac je rekao da podaci o glasanju pokazuju da je "31 posto mladih od 18 do 24 godine glasalo za gospodina Georgescua, za razliku od samo 8 posto birača starijih od 65 godina." Stefureac je takođe dodao da je veća vjerovatnoća da će glasači starosti do 44 godine glasati za Georgescua u poređenju sa glasačima starijim od 45 godina.

Georgescu je iskoristio frustraciju birača zbog inflacije i korupcije, okrivio je EU i NATO za veliki dio nevolja u kojim je zemlja i tvrdio da je narušen "suverenitet" Rumunije. On je takođe hvalio Iona Antoneskua, rumunskog de facto vođu iz Drugog svjetskog rata koji je osuđen na smrt zbog svoje uloge u rumunskom holokaustu, i Korneliuu Zelei Kodreanuu, vođi Gvozdene garde prije Drugog svjetskog rata -- jednog od najvećih nasilnih antisemitskih pokreta u Evropi.

Tokom svoje kampanje, redovno je kritikovao članstvo zemlje u NATO-u i EU i njenu podršku Ukrajini u njenoj borbi protiv invazije ruskih snaga. U televizijskom intervjuu samo nekoliko dana prije predsjedničkih izbora 24. novembra, Georgescu je pozvao na prekid pomoći Ukrajini.

Recept za TikTok uspjeh

Jedan od njegovih najpopularnijih video klipova na TikToku uključivao je lažne tvrdnje da su ukrajinska djeca izbjeglice primala veću pomoć vlade nego rumunska djeca.

"Znate li koliko iznosi dodatak za dijete u Ukrajini? Šta mu nudi Rumunija, rumunska država? Reći ću vam -- 3.700 leja (780 dolara) -- a za rumunsko dijete isti dodatak je 248 leja, za isti uzrast", rekao je Georgescu u video snimku na TikTok-u objavljenom 5. novembra.

Činjenice koje je iznio kasnije su provjerene i utvrđeno je da su lažne.

Uprkos lažnim tvrdnjama, TikTok video, isječak iz dužeg intervjua Georgescua na državnoj televiziji, pokazao se popularnim, sa 5,1 milion pregleda i više od 213.000 lajkova.

Objava o ukrajinskoj djeci izbjeglicama se pokazala kao lažna u provjeri činjenica
Objava o ukrajinskoj djeci izbjeglicama se pokazala kao lažna u provjeri činjenica

Georgescu se više od svih svojih protivnika oslanjao na TikTok da bi prenio svoje poruke, rekao je Dragos Stanca, medijski stručnjak u Rumuniji.

"Calin Georgescu je idealan za digitalne medije, posebno TikTok. Prodaj san, prodaj viziju", rekao je Stanca u intervjuu za Rumunski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).

"Društveni mediji nisu stvoreni da nas informišu, već da nas pretvore u kupce.... A predmet prodaje mogu biti i ideje. A gospodin Georgescu prodaje ideje koje su zapažene na društvenim mrežama", dodao je Stanca.

Kreiran u jesen 2022., Georgescuov TikTok nalog sada ima 260.000 pratilaca i 3,6 miliona lajkova.

Jedna od njegovih najuspješnijih strategija bila je uzimanje odlomaka iz intervjua koje je dao drugdje, često s TV-a, i objavljivanje isječaka iz njih na TikToku.

Intervju na TV Digi24 od 13. novembra imao je nešto više od 70.000 pregleda na web stranici tog kanala, ali je snimak iz iste emisije koji je Georgescu postavio na TikTok prikupio 4,1 milion pregleda.

"Ja se kandidujem za Rumuniju, ne za Ukrajinu. Ni moje pristalice ni rumunski narod ne zanimaju ni Putin ni Ukrajina. Njih zanima Rumunija. Hajde da to uradimo dobro, neka bude blagostanje, budimo srećni, neka bude stabilnost, neka bude sigurnost", rekao je Georgescu u klipu koji je zabilježio 241.000 lajkova, 14.000 dijeljenja i skoro 8.000 komentara na TikToku.

Drugi TikTok isječak iz istog TV intervjua prikazuje Georgescua kako izbjegava odgovor na pitanje šta misli o Putinu. "Vidim da ste veoma uporni po ovom pitanju. Zašto ne insistirate na problemima rumunskog naroda? Zašto ne insistirate na problemu siromaštva, na problemu osoba sa invaliditetom, na problemu ljudi koji prodaju bubreg?", rekao je Georgescu u videu koji je imao 3,1 milion pregleda na TikToku.

Calin Georgescu
Calin Georgescu

Dobro koordinisana kampanja

Osim što je iznosio svoje političke stavove, Georgescu je takođe koristio TikTok za objavljivanje videa kako ide u crkvu, trenira džudo i trči, očigledno u pokušaju da uljepša svoj imidž kršćanina čistog života.

Kako bi osigurao da njegove TikTok klipove vidi najšira moguća publika, Georgescu je pozvao svoje pratioce da ih podijele i promoviraju s hashtagovima koji uključuju njegovo ime.

U nečemu što se činilo dobro koordiniranom kampanjom, kratke video snimke sa Georgescuovim osvrtima podijeljeni su sa hiljada drugih naloga, od kojih su neki bili sa njegovim imenom u naslovu profila, a drugi jednostavno objavljivali uz hashtag #călingeorgescu.

Hashtagovi i ključne riječi s imenom krajnje desničarskog populiste su se širili sve više kako se bližio prvi krug predsjedničkih izbora.

Pošto je rumunski TikTok bombardovan terminom -- Calin Georgescu -- ta platforma počela je da automatski ubacuje njegovo ime u boks za pretragu, što je standardna TikTok praksa sa popularnim i ključnim riječima koje su u trendu.

Strategija je do sada funkcionisala za autsajdera Georgescua. Pitanje za mnoge Rumune je da li će to ponovo funkcionisati 8. decembra, kada se u drugom krugu susreće sa Laskonijem.

XS
SM
MD
LG