Dostupni linkovi

Građani više beogradskih opština u protestnoj šetnji podrške studentima


Građani četiri beogradske opštine pozvali su na protest kod Vukovog spomenika u Beogradu, 20. februara 2025.

U znak podrške studentima u blokadi, profesorima i prosvetnim radnicima, stanovnici pet beogradskih opština, kao i članovi udruženja građana "Ustala je Ustanička", ogranizovali su protest kod Vukovog spomenika u Beogradu, u četvrtak 20. februara.

Petnaestominutnom tišinom okupljeni su odali poštu poginulima u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra, javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE).

Četrdesetdevetogodišnja Beograđanka Olivera Nedeljković kaže da je na protest došla kako bi podržala studente u blokadi, ali i učestvovala u "borbi za pravnu državu".

"Ceo svoj život čekam da živim u državi u kojoj se zakoni poštuju. Volela bih da makar starost dočekam u nekom uređenom društvu, gde pravna država vlada", rekla je za RSE.

Beograđanka Olivera Nedeljković (levo) kaže da je na ulici jer želi da živi u državi u kojoj se zakoni poštuju, 20. februar 2025.
Beograđanka Olivera Nedeljković (levo) kaže da je na ulici jer želi da živi u državi u kojoj se zakoni poštuju, 20. februar 2025.

Okupljanju je prethodila protestna šetnja - stanovnici opština Stari Grad, Savski Venac, Palilula, Zvezdara i Vračar krenuli su svako iz svog dela grada.

U dolasku su ostavili donacije za studente na fakultetima koji su u blokadi, kao i u Studentskom kulturnom centru (SKC).

Protestna šetnja do Vukovog spomenika, 20. februar 2025.
Protestna šetnja do Vukovog spomenika, 20. februar 2025.

Duže od dva meseca, studenti blokiraju više od 60 državnih fakulteta, tražeći krivičnu i političku odgovornost za tu nesreću na novosadskoj Železničkoj stanici u kojoj je poginulo 15 i teško povređivano dvoje ljudi.

Imaju četiri zahteva: objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, procesuiranje svih napadača na studente, povlačenje prijava protiv uhapšenih na demonstracijama i povećanje budžeta za fakultete od 20 odsto.

Studentima se pridružio i deo prosvetnih radnika Srbije. Obustava nastave u jednom broju škola u Srbiji traje od 20. januara u znak podrške studentskim zahtevima i zbog nezadovoljstva zaposlenih materijalnim stanjem u prosveti.

Ministarstvo prosvete naložilo je direktorima osnovnih i srednjih škola da se prilikom obračuna januarske plate one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku, što je izazvalo protivljenje i nezadovoljstvo kod prosvetnih radnika.

Ministarka prosvete Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je 6. februara da su svi prosvetni radnici, i oni koji su štrajkovali i oni koji nisu, dobili uvećanu platu za prvi deo januara, te da se još procenjuje da li će se plata smanjiti.

Vlast predvođena Srpskom naprednom strankom (SNS) i predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrde da su studentski zahtevi ispunjeni. Studenti u blokadi to demantuju, saopštavaju da Vučić za njih nije nadležan nego pravosudne i druge institucije, i nastavljaju svakodnevne proteste.

XS
SM
MD
LG