Dostupni linkovi

U Sarajevu odata počast žrtvama porodičnog nasilja, cvijeće za ubijenu majku i dijete iz Kalesije


Bosnia and Herzegovina, Sarajevo, more than one hundred citizens gathered in silence to place flowers in front of the state parliament.
Bosnia and Herzegovina, Sarajevo, more than one hundred citizens gathered in silence to place flowers in front of the state parliament.

Više od stotinu građana se okupilo 15. februara ispred državnog parlamenta u Sarajevu kako bi odali počast žrtvama porodičnog nasilja, povodom ubistva majke i djeteta u Kalesiji, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine.

U noći sa 12. na 13. februar ubijeni su 37-godišnja Inela Selimović i njen 13-godišnji sin, dok policija još traga za osumnjičenim Inelinim suprugom i ocem dječaka, Emirom Selimovićem.

Prošle godine je u Bosni i Hercegovini ubijeno 12 žena, a skoro polovina slučajeva se desila u Tuzlanskom kantonu, kojem pripada i Kalesija.

"Dolazim na plato ispred Parlamenta da položim dvije ruže za Inelu i njeno dijete. Da šutim, da skupa sa sugrađanima pokažem da smo tu, i da nas ima, i da smo zajedno. Da dijelimo isti bol, isti strah i istu želju za sigurnošću", poručila je dan ranije na društvenim mrežama Sanela Mašić Gracić, jedna od inicijatorica ovog okupljanja.

Građanke okupljanjem poručuju da žele adekvatniju zakonsku i institucionalnu zaštitu.

U znak protesta zbog porasta slučajeva porodičnog nasilja i femicida, građani su se dan ranije okupili i u Kalesiji.

Ubrzati donošenje neophodnih izmjena zakona

Nakon ubistva u Kalesiji iz Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini su pozvali nadležne da poduzmu hitne i konkretne korake, uključujući unapređenje zakonodavstva, jačanje mehanizama zaštite i prevencije "osiguraju adekvatnu podršku žrtvama i eliminišu nekažnjivost za krivična djela nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja".

"Ovaj užasni zločin još jednom potvrđuje bolnu istinu – nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje ne jenjava i nastavlja se, uprkos datim obećanjima i uloženim naporima", naveli su iz OSCE-a.

Također su pozvali Ministarstvo pravde FBiH i Vladu FBiH da hitno vrate na dnevni red usvajanje izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH.

Zakon je nedavno skinut sa dnevnog reda zbog previše amandmana i potrebe za doradom, a među izmjenama nalaze se i odrednice o rodno zasnovanom ubistvu.

Prošao zakon za odbranu života žene u BiH

Sa druge strane, u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Federacije BiH usvojen je izmijenjen zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama.

Za njegovo stupanje na snagu slijedi dugačka parlamentarna procedura, no prema riječima zastupnice Alme Kratina zakon jeste prvi sveobuhvatni korak zaštite žrtava.

"Kroz ove užasne slučajeve ubistava žena u proteklom periodu u Federaciji mi smo vidjeli fokusne tačke koji treba mijenjati u sistemu", kaže Kratina.

Također dodaje da je mnogo toga izmijenjeno u zakonu koji je prvi put usvojen 2013. godine. "Pred nama je još uvijek zadatak da napravimo punu zaštitu", dodaje Kratina.

XS
SM
MD
LG