Dostupni linkovi

Predrag Bastah prvostepeno osuđen za zločine protiv čovječnosti u Vlasenici


Ekshumacija masovne grobnice kod Vlasenice 24. novembra 2017. (Ilustrativna fotografija)
Ekshumacija masovne grobnice kod Vlasenice 24. novembra 2017. (Ilustrativna fotografija)

Sud Bosne i Hercegovine je u 22. marta osudio Predraga Bastaha na 20 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti.

Bastah je 4. februara 2010. godine u drugom predmetu pravomoćno osuđen na 22 godine zatvora, također za zločine protiv čovječnosti.

Današnjom presudom kazne su mu objedinjene i izrečena mu je jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 35 godina, saopćio je Sud BiH.

Protiv ove presude izrečene 22. marta dozvoljena je žalba vijeću Apelacionog odjeljenja Suda BiH.

Bastah je u novoj prvostepenoj presudi proglašen krivim da je u periodu od 21. marta 1992. do kraja septembra iste godine “kao pripadnik rezervnog sastava MUP-a RS Stanica javne bezbjednosti Vlasenica, vršio progon civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti na političkoj, nacionalnoj i vjerskoj osnovi”.

U presudi se, između ostalog, navodi i da je učestvovao i “doprinio ostvarenju zajedničkog cilja lišavanja drugih osoba života (ubistvima)”.

Ova optužnica je podignuta u avgustu 2020. U optužnici se navodi da je učestvovao u ubistvima 37 civila bošnjačke nacionalnosti, zajedno sa još dva pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), na lokalitetu “Mračni dol” u Vlasenici, općini na istoku BiH.

Prema navodima optužnice, Bastah je obezbjeđivao mjesta strijeljanja i uz prijetnju oružjem usmjeravao žrtve koje su se nalazile u autobusu na mjesto gdje su ubijane.

Žrtve su, kako je navedeno, prethodno dovezene autobusom iz zatvora koji se nalazio iza zgrade suda u Vlasenici i iz logora “Sušica”.

Tijela žrtava su pronađena i ekshumirana 2000. godine, na istom mjestu gdje su strijeljane.

Prema ranijoj presudi iz 2010. godine Bastah je proglašen krivim, između ostalog, za ubistva civila Muje Klance, te Tife i Zejne Ambešković. Po toj presudi, Bastah je u junu 1992. u vlaseničkom selu Jarovlje učestvovao u zarobljavanju Ibrahima Lele i njegovom odvođenju iz logora “Sušica”, od kada mu se gubi svaki trag.

S Bastahom je na 18 godina zatvora za zločin protiv čovječnosti osuđen i Goran Višković, bivši pripadnik Vojske Republike Srpske.

Prema podacima udruženja žrtava, u Vlasenici je tokom 1992. ubijeno oko 2.800 Bošnjaka, od čega je 90 posto muškaraca i deset posto žena. Među ubijenima je i 188 maloljetnika.

Najviše ubijenih stradalo je u logoru "Sušica". Haški tribunal je 2005. godine osudio komandanta ovog logora, pripadnika Vojske Republike Srpske, Dragana Nikolića zvanog Jenki, na 20 godina zatvora zbog ubistava, silovanja i mučenja bošnjačkih logoraša u "Sušici".

"Jurišnici" na bilbordima u Vlasenici
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG