Dostupni linkovi

Britanski premijer: Mora biti američke 'zaštitne mreže' ako se želi trajni mir u Ukrajini


Britanski premijer Keir Starmer odlazi nakon sastanka sa evropskim liderima o Ukrajini i sigurnosti u Evropi u Jelisejskoj palati u Parizu, Francuska, 17. februara 2025.
Britanski premijer Keir Starmer odlazi nakon sastanka sa evropskim liderima o Ukrajini i sigurnosti u Evropi u Jelisejskoj palati u Parizu, Francuska, 17. februara 2025.

Britanski premijer Keir Starmer rekao je u ponedjeljak novinarima nakon hitnog sastanka sa liderima zemalja Evropske unije, da mora postojati "zaštitna mreža" Sjedinjenih Država ako se želi postići trajno mirovno rješenje za Ukrajinu.

Upitan da li su Sjedinjene Države, sada pod rukovodstvom administracije predsjednika Donalda Trumpa, podrile Britaniju, Evropu i Ukrajinu time što su unilateralno započele pregovore sa Rusijom, Starmer je odgovorio da SAD želi trajni mir, a da to žele i Britanije i evropski saveznici i Ukrajina.

Istakao je da je važno da Ukrajina bude u najsnažnijoj mogućoj poziciji ako pregovori započnu ili ako se borbe na frontu sa Rusijom nastave.

Prema njegovim riječima, potrebna je američka "zaštitna mreža".

Sigurnosne garancije za Ukrajinu "moraju biti dio paketa sa podrškom Sjedinjenih Država, jer smatram da u suprotnom one da neće funkcionisati efektivno kao garancije jer one neće služiti kao efikasno odvraćanje (Rusije)", rekao je Starmer.

Upitan šta znači američka zaštitna mreža, Starmer je rekao da su razgovori o tome u vrlo ranoj fazi, i pomenuo je princip "mir kroz snagu".

Prethodno je njemački kancelar Olaf Scholz na sastanku lidera EU u Parizu pozvao na jedinstvo između Evrope i Sjedinjenih Država po pitanju odgovornosti za sigurnost Ukrajine.

"Ne smije biti podjele u pogledu sigurnosti i odgovornosti između Evrope i SAD-a," rekao je Scholz novinarima nakon evropskog samita.

On je to kazao nakon što je SAD pokušao da započne pregovore s Rusijom bez konsultacija s Evropskom unijom.

"NATO se zasniva na tome da uvijek djelujemo zajedno i dijelimo rizik, čime osiguravamo našu bezbjednost. To ne smije biti dovedeno u pitanje," naglasio je Scholz.

Lideri nekoliko evropskih država okupili su se u Jelisejskoj palatiu u Parizu na vanrednom samitu koji je sazvao francuski predsjednik Emmanuel Macron, kako bi usaglasili zajednički stav o Ukrajini prije nego što administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa preduzme dalje korake.

Sastanak se održao u trenutku kada Trumpova administracija oštro kritikuje Evropsku uniju i planira da direktno s Rusijom pregovara o okončanju rata u Ukrajini.

Sastanku su prisustvovali i lideri Italije, Poljske, Španije, Holandije i Danske, kao i predsjednica Evropske komisije i generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte.

"Cilj je da se utvrdi šta Evropljani mogu sami da učine za sebe, uzimajući u obzir ubrzanje događaja u Ukrajini nakon inicijativa predsjednika Trumpa", izjavio je Macronov savjetnik.

On je naglasio da Evropa mora preuzeti veću odgovornost za sopstvenu bezbjednost.

Trump je nedavno telefonom razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, pri čemu je pomenuta mogućnost pregovora o Ukrajini, što je izazvalo zabrinutost među evropskim liderima.

Ujedno, na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji američki potpredsjednik J.D. Vance iznio je kritike na račun EU, optužujući je za nepoštovanje slobode govora.

On je potvrdio da SAD razmatra pregovore o Ukrajini bez učešća Evropljana.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je saveznike da ostanu čvrsti i spriječe dogovor koji bi bio donesen iza leđa Ukrajine i Evrope.

XS
SM
MD
LG