Rusi i Bjelorusi koji se kvalificiraju u svom sportu za Olimpijske igre u Parizu 2024. mogu sljedeće godine nastupiti kao neutralni bez zastava, amblema ili himni, saopštio je 8. decembra Međunarodni olimpijski komitet (MOK).
Rusima i Bjelorusima u početku je bilo zabranjeno da se takmiče na međunarodnom planu nakon ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, za koju je Bjelorusija korištena kao polazna tačka.
U martu je, međutim, MOK izdao prvi set preporuka za međunarodne sportske federacije da dopuste ruskim i bjeloruskim takmičarima da se vrate i od tada su to činili na većini takmičenja.
"Izvršni odbor (IO) MOK-a odlučio je da će pojedinačni neutralni sportisti (AIN) koji su se kvalifikovali kroz postojeće kvalifikacione sisteme međunarodnih federacija (IF) na terenu za igru biti proglašeni kvalifikovanim da se takmiče na Olimpijskim igrama u Parizu. 2024", navodi se u saopštenju olimpijskog tijela.
"Pojedinačni neutralni sportisti su sportisti sa ruskim ili bjeloruskim pasošem", pojašnjava se.
Neutralni sportisti će se takmičiti samo u pojedinačnim sportovima i nijednom timu iz dvije zemlje neće biti dozvoljeno da učestvuje u Parizu.
MOK, koji je u oktobru suspendovao Ruski olimpijski komitet zbog priznavanja regionalnih organizacija sa četiri teritorije pripojene Ukrajini, takođe je rekao da sportisti koji aktivno podržavaju rat u Ukrajini neće imati pravo.
Takođe se navodi da nijedan ruski ili bjeloruski vladin ili državni zvaničnik neće biti pozvan ili akreditovan za Pariz 2024. Ali sportisti, dodaje se, ne bi trebalo da budu kažnjeni za postupke svojih vlada.
Ukrajina se protivila prisustvu ruskih takmičara, čak i kao neutralnih, na Olimpijskim igrama u Parizu.
Od 4.600 sportista širom svijeta koji su se do sada kvalifikovali za Igre u Parizu, osam su Rusi, a troje posjeduju bjeloruske pasoše. Više od 60 Ukrajinaca se kvalifikovalo.
Atletska suspenzija Rusije zbog dopinga pod pokroviteljstvom države ukinuta je ove godine, ali je nakon invazije na Ukrajinu, koju je Moskva nazvala "specijalnom vojnom operacijom", svim Rusima i Bjelorusima zabranjen pristup sportu.
Kao odgovor na odluku MOK-a, Međunarodni atletksi savez (WA) je naveo da njihov stav o ruskom učešću ostaje isti: "Svi sportisti, pomoćno osoblje i zvaničnici iz Rusije i Bjelorusije isključeni su iz svih svjetskih atletskih događaja, međunarodnih ili evropskih atletskih događaja".
"Nastavićemo pratiti situaciju, ali ako ne dođe do velikih promjena u okolnostima od sada do Olimpijskih igara, ovo isključenje će se primjenjivati na Pariz 2024. Nadležnost MOK-a je da odluči koje će zemlje biti pozvane da učestvuju na Olimpijskim igrama, ali odgovornost je međunarodnih federacija da odluče koji sportisti u okviru njihovog sporta imaju pravo da se takmiče", naveli su.
Ruska gimnastička trenerica Valentina Rodionenko umanjila je značaj odluke MOK-a, navodeći da je MOK, dopuštajući ruskim" sportistima da učestvuju na Olimpijskim igrama, zadržao iste krajnje ponižavajuće uslove koji su prethodno navedeni u preporukama međunarodnim federacijama".
"Vjerujem da ne trebamo ići u Pariz pod takvim uslovima", navela je.