Masovni nestanak struje pogodio je Španiju i Portugal u ponedeljak, 28. aprila prekinuvši telefonske veze i pristup internetu, zaustavivši javni prevoz i uronivši gradove u tamu.
Evo šta je poznato o jednom od najvećih kolapsa elektroenergetskog sistema u Evropi:
Šta se dogodilo?
Nestanak struje, u ponedeljak u kasnim prijepodnevnim satima u Španiji i Portugalu, pogodio je cijelo Iberijsko poluostrvo, na kojem živi oko 55 miliona ljudi, kao i dijelove Francuske.
Španska Kanarska ostrva u Atlantskom okeanu i Balearska ostrva u Sredozemnom moru, kao i španske eksklave Seuta i Melilja u Sjevernoj Africi, bili su pošteđeni.
Ovi regioni imaju malo ili nimalo električnih veza sa Iberijskim poluostrvom i njihovi elektroenergetski sistemi rade nezavisno.
Zašto je prekid struje trajalo toliko dugo?
U Francuskoj, operater elektroenergetske mreže RTE brzo je obnovio dotok struje. Međutim, u Španiji i Portugalu je trebalo mnogo duže da se struja ponovo uključi, a neki stanovnici su čekali i do 20 sati.
Jedno objašnjenje leži u obimu nestanka struje, koji je, prema španskom operateru mreže REE, počeo "snažnom oscilacijom u tokovima snage" na elektroenergetskoj mreži "praćenom veoma značajnim gubitkom proizvodnje" – fenomenom koji je opisan kao "potpuno neuobičajen".
"Ovaj gubitak proizvodnje premašio je referentni poremećaj za koji su elektroenergetski sistemi projektovani" i doveo je do "isključenja elektroenergetskog sistema poluostrva" od ostatka EU, pri čemu se španska mreža "urušila" za samo pet sekundi, prema REE.
Elektrane, uključujući i nuklearne, prestale su da rade kao odgovor na ovaj nestanak struje.
Dalekovodi su morali biti "postepeno ponovo aktivirani, a proizvodne jedinice sinhronizovane", što je "dugotrajno i tehnički naporno", rekao je Pratheeksha Ramdas, analitičar u Rystad Energy.
Drugo objašnjenje za spor oporavak je priroda energetske mreže Iberijskog poluostrva, koja funkcioniše kao energetsko ostrvo i povezana je sa ostatkom Evrope preko malog broja prekograničnih interkonekcija sa Francuskom.
Španija takođe ima ograničen kapacitet skladištenja energije koji "ograničava njenu sposobnost da apsorbuje ove fluktuacije i usporava brzi oporavak potreban tokom velikih nestanka struje", rekao je Ramdas.
Šta je mogući uzrok?
Izneseno je nekoliko hipoteza, uključujući i onu o sajber napadu.
Vrhovni krivični sud Španije saopštio je u utorak, 29. aprila da istražuje da li je nestanak struje bio "čin kompjuterske sabotaže ključne infrastrukture" koji bi se mogao klasifikovati kao "teroristički čin".
Ali direktor operacija kompanije REE, Eduardo Prieto, isključio je "sajber incident", rekavši na konferenciji za novinare da "nije bilo nikakve vrste upada" u kontrolne sisteme kompanije koja je mogla izazvati nestanak struje.
Na društvnim mrežama su se širile glasine na osnovu lažnog saopštenja za štampu koje se pripisuje portugalskom operateru mreže REN, u kojem se navodi da je "rijetka atmosferska pojava" mogla izazvati "kvar" u sistemu. I to je isključeno.
"Nisu otkrivene neobične meteorološke ili atmosferske pojave", saopštila je španska nacionalna meteorološka agencija AEMET.
Španski premijer Pedro Sanchez pozvao je ljude "da ne spekulišu" i objavio da je njegova vlada osnovala komisiju koja će istražiti šta je izazvalo incident. Odbio je da isključi bilo kakvu hipotezu.
Prieto je rekao da operater mreže još uvijek prikuplja ključne informacije koje će pružiti "kompletnu sliku" i "dobiti odgovarajuće zaključke".