Dostupni linkovi

Reakcije na imenovanje novog mandatara Vlade Srbije: Pokretač dijaloga ili izvršilac Vučićeve volje


Zgrada Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici u Beogradu, ilustrativna fotografija
Zgrada Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici u Beogradu, ilustrativna fotografija

Od pohvala da će kao nestranačka ličnost pokrenuti dijalog u društvu, do ocena da će voditi vladu kontinuiteta i izvršavati naredbe predsednika Srbije Aleksandra Vučića – u tom opsegu kreću se reakcije na imenovanje lekara Đura Macuta za mandatara za sastav nove Vlade Srbije.

Premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je 7. aprila da mandatar Đuro Macut i nova vlada treba da donesu novu energiju.

On je u intervjuu za Radio-televiziju Srbije (RTS) kazao da je Macut osoba "koja može da otvori društveni dijalog" jer nije opterećen "nekim stvarima iz prethodnog perioda".

"Ne znam da li je moguće doći do konsenzusa, ali verujem da je moguće doći do razgovora u dijaloga. Rešenje nije u blokadama i gađanju jajima", rekao Vučević.

Na pitanje da li ima naznaka da bi do tog dijaloga moglo da dođe, rekao je da će se videti u predstojećem vremenu.

"Verujem da je dijalog moguć i siguran sam da je preko potreban, ali Srbija nema mnogo vremena da čeka, već mora da ide dalje", rekao je Vučević.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je u nedelju da je doktor endokrinologije Đuro Macut mandatar za novi sastav Vlade Srbije. Macut je inače član je inicijativnog odbora za osnivanje Vučićevog "Pokreta za narod i državu".

Vučić je u obraćanju javnosti kazao da će nova vlada biti izabrana do 18. aprila, te da će Đuro Macut "mnogo pomoći smirivanju tenzija".

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je 7. aprila da je Macut pokazao veliku hrabrost jer je prihvatio da vodi vladu "u ovako izazovnom trenutku".

Ona je dodala da je kandidat za premijera "pokazao svojim životom" da je neko ko brzo uči i da je spreman da posvećeno radi.

"Najpotrebnije nam je da imamo mirnu, staloženu osobu, nekog ko je čovek razgovora", rekla je Brnabić za privatnu televiziju Hepi, navodeći kako veruje da će biti odličan premijer.

Sa druge strane, predsednik opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je da imenovanje lekara koji nema političkog iskustva za mandatara "predstavlja pokušaj Aleksandra Vučića da kupi vreme opstanka na vlasti".

On je u pisanoj izjavi naveo da je Đuro Macut "svojevremeno potpisao podršku listi Srpske napredne stranke i govorio na stranačkim mitinzima", te da je on "još jedan poslušan izvršilac volje" Aleksandra Vučića.

"Takva Vlada Srbije biće još jedan oblik Vučićeve apsolutne vlasti, lišen legitimiteta, kontrole i odgovornosti“, ocenio je lider SSP.

Predsednik opozicione Nove demokratske stranke Srbije (NDSS) Miloš Jovanović ocenio je da je imenovanje Đura Macuta "zamena posade na Titaniku" kojim upravlja predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Jasno je da tako formirana Vlada neće moći da izbegne brodolom, a još manje da reši duboku političku i društvenu krizu u kojoj se Srbija nalazi", saopštio je Jovanović.

Opoziciona stranka Srbija centar (SRCE) ocenila je 6. aprila da je za građane Srbije potpuno nevažna činjenica da li je na čelu vlade mandatar Đuro Macut, dosadašnji premijer Miloš Vučević ili bivša premijerka Ana Brnabić.

Kako je ta stranka navela u saopštenju, "svima jasno da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslovođa".

Dodaje se da će jedini zadatak budućeg premijera biti da pokuša da obrne "odelo na naličje, misleći da je dovoljno maskirao i sebe i Vučića u nameri da obuzda bes studenata i pobunjenih građana zbog neispunjenih zahteva".

Neformalna grupa intelektualaca "ProGlas" ocenila je da imenovanje mandatara pokazuje da je predsednik Srbije doneo odluku "o vladi kontinuiteta".

Akademik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić izjavio je 7. aprila na okruglom stolu "ProGlasa" da su se prethodnih meseci "sve društvene grupe okupile da iskažu neslaganje sa stanjem u Srbiji".

"Prema navodima nevladine organizacije Crta, samo prošle nedelje održana su 452 protesta i 128 zborova. Na sve to predsednik je odlučio da ne čuje i ne govori o zahtevima društvene većine, već donosi odluku o vladi kontinuiteta. Mi ne prihvatamo tu politiku kontinuiteta", rekao je Kostić koji je jedan od inicijatora "ProGlasa".

Predsednik Srbije je prethodno održao konsultacije sa parlamentarnim strankama o mandataru za sastav nove vlade, koje su počele 2. aprila.

Parlamentarna opozicija ranije je najavila da neće učestvovati u tim konsultacijama. Oni su predložili formiranje prelazne vlade, što predstavnici vlasti odbijaju.

Vlada Srbije je u tehničkom mandatu od 19. marta kada su poslanici u Skupštini verifikovali ostavku Vučevića na mesto premijera, čime je počeo da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.

Vučević je ostavku podneo mesec i po dana ranije, nakon što su aktivisti Srpske napredne stranke pretukli grupu studenata koji blokiraju rad fakulteta u Novom Sadu.

Pad Vlade Srbije koju je vodio Miloš Vučević desio se u jeku antirežimskih protesta koje predvode studenti koji od kraja novembra 2024. blokiraju više desetina fakulteta širom Srbije.

U fokusu njihovih zahteva, koje su postavili pred institucije Srbije, je utvrđivanje pravne i političke odgovornost za smrt 16 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra prošle godine.

XS
SM
MD
LG