U Zagrebu su 27. januara održane konsultacije o otvorenim pitanjima između Crne Gore i Hrvatske na nivou državnih sekretara ministarstava vanjskih poslova dvije države.
"Na sastanku je razgovarano o stanju otvorenih pitanja, razmotrena je dalja dinamika rada i način njihovog rješavanja, kako bi se što prije postigli konkretni rezultati", saopšteno je iz Vlade Crne Gore nakon završenog sastanka.
Prve zvanične konsultacije dolaze mjesec nakon što je Hrvatska blokirala zatvaranje jednog pregovaračkog poglavlja Crne Gore sa Evropskom unijom krajem prošle godine.
Crna Gora je zatvorila tri od predviđena četiri poglavlja, odnosno nije zatvoreno poglavlje 31- spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika.
To je bio odgovor Hrvatske na prethodno usvajanje Rezolucije o osudi genocida u Jasenovcu, koji je većina u crnogorskom parlamentu usvojila prošlog ljeta, a koji je Hrvatska okarakterisala političkom instrumentalizacijom zločina iz Drugog svjetskog rata koji se dogodio na njenoj teritoriji.
Rezolucija je usvojena na inicijativu stranaka bivšeg proruskog Demokratskog fronta.
Zbog toga je Hrvatska proglasila personama non grata šefa Skupštine Crne Gore Andriju Mandića, poslanika Milana Kneževića i potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića.
U saopštenju nakon konsultacija je rečeno da su obje strane izrazile spremnost za aktivan dijalog:
"Pomaci u rješavanju otvorenih pitanja će doprinijeti ukupnim bilateralnim odnosima i daljoj integraciji Crne Gore u EU, što je u zajedničkom interesu."
Prethodnih mjeseci je istaknuto više otvorenih pitanja između dvije zemlje među kojima su: razgraničenje u oblasti poluostrva Prevlaka, vlasništvo nad vojnim školskim brodom 'Jadran', ratna odšteta i procesuiranje zločina počinjenih tokom agresije na Dubrovnik 1991.