Hiljade Gruzijaca izašle su u ponedeljak na ulice pošto je predsednica zemlje Salome Zurabišvili odbila da prizna rezultate parlamentarnih izbora uz optužbe na račun vladajuće partije da je koristila taktike u ruskom stilu.
Demonstranti su se okupili ispred zgrade parlamenta u centru Tbilisija dok rastu kritike zbog neregularnosti glasanja. Gruzijski izborni posmatrači su tvrdili da su otkrili šemu prevare velikih razmera koja je promenila ishod izbora u korist vladajuće stranke, preneo je Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa.
Zvanični rezultati izbora u subotu dali su vladajućoj partiji Gruzijski san više od 54 odsto glasova, dovoljno da zadrži kontrolu nad vladom.
"Vi niste izgubili izbore", poručila je Zurabišvili demonstrantima. "Oni su ukrali vaš glas i pokušali su da vam ukradu budućnost, ali niko nema pravo na to i vi to nikome nećete dozvoliti".
Ona je obećala da će braniti put Gruzije ka Evropskoj uniji.
"Mi nemamo alternativa i ništa drugo ne želimo da ostavimo sledećoj generaciji", rekla je ona.
Pozivajući na proteste, Zurabišvili je u nedelju rekla da je zvanični rezultat dokaz "ruske specijalne operacije – jednog od novih oblika hibridnog ratovanja protiv našeg naroda, naše zemlje".
U intervjuu Rojtersu (Reuters) u ponedeljak, Zurabišvili je obrazložila svoje izjave, navodeći da ne optužuje direktno Rusiju za falsifikovanje glasanja. Umesto toga, navela je Zurabišvili, ona je rekla da "veoma sofisticirane" metode korišćenja "više oblika prevare" odražavaju taktiku koju koristi ruska Federalna služba bezbednosti.
Zurabišvili je navela da je Gruzijski san imao jasne veze s Moskvom, što je, kako je rekla, dokazano porukama podrške iz Rusije posle glasanja i usvajanja kontroverznog zakona o "stranom uticaju" koji je sličan ruskom zakonu o "stranim agentima".
Taj zakon su oštro kritikovali Vašington i Brisel, a parlamentarni izbori održani u subotu viđeni su kao test demokratije dok Gruzija ide ka članstvu u NATO i EU.
Mađarski premijer Viktor Orban doputovao je u Tbilisi da iskaže podršku Gruzijskom snu. Orban, čija zemlja trenutno predsedava Evropskom unijom, izviždan je dok je izlazio iz hotela u blizini gruzijskog parlamenta gde su se okupile desetine hiljada ljudi.
Premijer Gruzije Irakli Kobahidze optužio je opoziciju da pokušava da "uzdrma ustavni poredak" zemlje i da odbija da prihvati poraz. Aludirajući na zakon o "stranom uticaju", on je optužio opoziciju da stoji iza prozapadnih nevladinih organizacija za koje je tvrdio da se "bore za netransparentnost svojih finansija".
Kobahidze je rekao da je njegova vlada i dalje posvećena evropskim integracijama dok vlada zabrinutost da bi izbori mogli naštetiti odnosima Gruzije sa Zapadom i naznačiti okretanje ka Moskvi.
Zajednička posmatračka misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i NATO-a ocenila je da su izbore obeležili "neravnopravni uslovi, pritisci i tenzije".
Izborni posmatrači su takođe osudili zabeležene slučajeve kupovine glasova, duplog glasanja, fizičkog nasilja i zastrašivanja.
Koalicija organizacija za praćenje izbora Moj glas saopštila je u ponedeljak da su na dan izbora njeni posmatrači iz 1.131 mesta rekli da je bilo više od 900 slučajeva kršenja izborne procedure.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken (Antony) rekao je da "iako su se međunarodni i lokalni posmatrači složili da je dan izbora generalno dobro vođen, primećujemo izveštaje o nepravilnostima i sporadičnom nasilju".
On je dodao da "međunarodni posmatrači nisu proglasili rezultat slobodnim i poštenim".
Kad su počeli da pristižu rezultati izbora, članovi opozicije su primetili nesrazmere između zvaničnih rezultata koji su pokazali da je Gruzijski san mnogo bolji nego što su opozicione izlazne ankete predviđale.
Tina Bokučava, predsednica Ujedinjenog nacionalnog pokreta, koji predvodi koaliciju Jedinstvo za spas Gruzije, rekla je da "ne nameravamo da priznamo ishod ovih ukradenih izbora".