Bivši vršilac dužnosti direktora javnog preduzeća "Elektroprivreda Srbije" (EPS) Milorad Grčić i još 14 osoba saslušani su 13. februara zbog sumnje da su oštetili to preduzeće za više od 100 miliona dinara (oko 850 hiljada evra), saopštilo je Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Tužilaštvo je za Grčića zatražilo pritvor.
U saopštenju se navodi da je deo osumnjičenih na saslušanju izneo odbranu, od kojih su pojedini priznali izvršenje krivičnih dela za koja se terete, dok su se ostali branili ćutanjem.
Tužilaštvo je nakon saslušanja, uz Grčića, predložilo pritvor i Aleksandru Papiću, Ivanu M. i Igoru R. da ne bi uticali na svedoke i da ne bi ponovili krivično delo.
Takođe, određivanje kućnog pritvora i mera zabrane prilaženja sastajanja i komuniciranja sa svedocima predložena je i za Tonija A, Milana B, Nemanju S, Miloša M, Nenada V.
Osumnjičenima koji su priznali krivicu ukinuto je zadržavanje i oni će se u daljem toku postupka braniti sa slobode, saopštilo je Tužilaštvo.
Grčić optužen za zloupotrebu službenog položaja
Grčiću se na teret se stavlja produženo krivično delo Zloupotreba službenog položaja.
U saopštenju Tužilaštva se navodi da postoje osnovi sumnje da su Grčić, Ivan M. i Nemanja S. tokom 2018. i 2019. godine iskorišćavanjem svog službenog položaja i ovlašćenja zajedničkim delovanjem u vezi sa sprovođenjem pet javnih nabavki, pribavili imovinsku korist privrednim društvima "Tim Systems" i "IntellSec" iz Beograda.
U pitanju su javne nabavke za kojima nije imao potrebu nijedan organizacioni deo EPS-a, niti su nakon nabavke korišćena, dodaje se u saopšenju.
Javne nabavke nose naziv "Sistem za kontrolu i evidenciju pristupa za motorna vozila", "Softver za zaštitu mobilnih telefona", "Sistemi za nadzor energetskih područja", "Audio i digitalna oprema" i "Oprema za servisiranje mobilnih uređaja".
Prethodno je, kako se dodaje, Grčić doneo Pravilnik o dopunama Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji poslova u EPS-u u kojem je dodao novo radno mesto u korporativnim poslovima sa jednim izvršiocem, nakon čega je februara 2018. godine Ivan M. raspoređen na to radno mesto.
Takođe, postoje osnovi sumnje da je Ivan M. u toku 2020. godine zahtevao i primio poklon u iznosu od ukupno 81.000 evra od vlasnika i direktora "IntellSec" Milana B, nakon sprovedenih javnih nabavki u EPS-u u vrednosti od preko 100 miliona dinara, sa uslovima koji su omogućili da "IntellSec" bude izabran za dobavljača.
Potom je, kako se sumnja, Ivan M. od januara do maja 2021. godine vršio prenos imovine koju je pribavio kriminalnom delatnošću, u nameri da prikrije i lažno prikaže njeno nezakonito poreklo.
On je deo novčanih sredstava raslojavao, te davao u gotovini drugim osumnjičenima da taj novac uplate na njegov račun.
Tužilaštvo dodaje i da postoje osnovi sumnje da je Grčić tokom 2018. u svojstvu službenog lica pribavio sebi imovinsku korist tako što nije prijavio postojanje ličnog interesa prilikom sprovođenja javne nabavke od strane EPS-a i dodeljivanja ugovora "Tim Systems" sa kojim je ranije bio u finansijskom odnosu.
Od tog privrednog društva je, kako se dodaje, kupio dva putnička vozila za koja nije platio deo kupoprodajne cene.
Grčić je sa još 14 osoba uhapšen 12. februara.
U trenutku hapšenja kao kadar vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) nalazio se na mestu predsednika beogradske opštine Obrenovac.
Na poziciji vršioca dužnosti u EPS-u, na koju ga je postavila Vlada Srbije u martu 2016. bio je do podnošenja ostavke na tu funkciju u januaru 2022.
Grčić je ostavku podneo nakon krize sa snabdevanjem električnom energijom u Srbiji, kada je u decembru 2021, posle prvog snega te godine, bez struje ostalo više od 136 hiljada ljudi i više od 2.200 trafo-stanica širom zemlje.