Predsjednik entiteta Republika Srpska u reakciji nakon što su Sjedinjene Američke Države dodale članicu Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željku Cvijanović i tri zvačninika iz vlasti Republike Srpske na listu sankcioniranih, rekao da u tom entitetu "nisu zabrinuti zbog novih sankcija".
"Sjedinjene Američke Države nisu birale zvaničnike Republike Srpske, pa ih neće ni smjenjivati", izjavio je Dodik.
Za Dodika, koji je i predlagač andidejtonskih i protusutavnih zakona koje je usvojila Narodna Skupština RS-a o nepoštovanju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika, a koji su i razlog stavljanja zvaničnika na crnu američku listu, sankcije su "nepotrebne".
"SAD misli da na ovaj način može disciplinovati svakoga ko ne misli kao oni. Sankcije pokazuju i nemoć velike globalne sile kao što su SAD", rekao je Dodik.
Sjedinjene Američke Države su na listu sankcioniranih osoba zbog prijetnji Daytonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine dodale članicu Predsjedništva BiH Željku Cvijanović, predsjednika Narodne Skupštine RS-a Nenada Stevandića, premijera Radovana Viškovića i ministra pravde tog bh. entiteta Miloša Bukejlovića.
"Ovi lideri direktno su odgovorni za poticanje na donošenje zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u RS-u, čime se opstruira i ugrožava provedba Daytonskog mirovnog sporazuma", saopćeno je iz Ministarstva financija SAD-a.
Narodna skupština RS-a je usvojila dva antidejtonska zakona o nepoštovanju odluka Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika. Oba zakona suspendirao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, ali vlasti u RS-u su nastavile s procedurama u vezi sa zakonima i ponovile da neće poštovati odluke Visokog predstavnika, što je produbilo institucionalnu krizu u BiH.
Ranije je na listu sankcioniranih osoba stavljen i Milorad Dodik, predsjednik RS-a.
SAD je protiv Dodika uveo nove sankcije 5. januara 2022. godine. Prethodno je SAD uveo sankcije protiv Dodika 17. jula 2017. godine zbog opstruiranja Daytonskog mirovnog sporazuma.