Sjedinjene Američke Države, Europska unija i drugi saveznici potrošili su više od 287 milijardi dolara ukupno na potporu Ukrajini otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega 2022., prema istraživačkom centru Instituta za svjetsku ekonomiju u Kielu.
Sjedinjene Države najveći su pojedinačni donator Ukrajine i osigurale su više od 122 milijarde dolara financijske, humanitarne i vojne pomoći.
Države članice EU i Europska komisija zajedno su potrošile približno isti iznos - 121,87 milijardi dolara - kao i Sjedinjene Države između januara 2022. i decembra 2024.
Ali te se brojke mijenjaju kada se uključi i pomoć izbjeglicama.
EU je potrošio dodatnih 131 milijardu dolara za potporu ukrajinskim izbjeglicama, prema Institutu u Kielu. Oko 4,4 miliona ukrajinskih izbjeglica trenutačno boravi u EU, prema podacima Ujedinjenih naroda.
Time bi ukupna pomoć EU Ukrajini, uključujući izbjeglice koje su bile prisiljene napustiti zemlju, iznosila više od 251 milijarde dolara.
Ova se procjena temelji na troškovima izbjeglica iz OECD-ovog (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj) izvješća o izgledima za međunarodne migracije koje je objavljeno u oktobru 2022. Mnoge su zemlje EU od tada smanjile financijsku potporu ukrajinskim izbjeglicama.
Značajan udio ukrajinskih izbjeglica u EU radi i doprinosi državnim proračunima. U Poljskoj se stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbjeglicama procjenjuje na oko 65 posto.
Sjedinjene Države nedavno su obustavile svoj glavni program podrške ukrajinskim izbjeglicama.
Više od 236.000 Ukrajinaca dobilo je odobrenje za preseljenje u Sjedinjene Države prema programu od aprila 2024., prema Ministarstvu domovinske sigurnosti.
Ali Sjedinjene Države dodijelile su ograničena sredstva za program, a korisnici su morali imati financijsku podršku u Sjedinjenim Državama koja će pokriti troškove njihova boravka.
Je li sva ova pomoć poklon?
Dio pomoći isplaćene Ukrajini dolazi u obliku zajmova koje Kijev vraća ili kroz dobit od zamrznute ruske imovine.
Sjedinjene Države, EU i drugi zamrznuli su oko 300 milijardi dolara u vlasništvu ruske središnje banke nakon invazije Moskve na Ukrajinu.
U januaru je Europska komisija poslala Ukrajini tri milijarde eura za koje je rekla da će biti vraćena kroz dobit od zamrznute ruske imovine.
U međuvremenu, dio pomoći koju pružaju Sjedinjene Države i druge zemlje ne stiže do Ukrajine. To je zato što se sredstva koriste za kupnju vojne opreme ili ulaganje u obrambenu proizvodnju u inozemstvu.
Na primjer, oko sedam milijardi dolara od američkog paketa pomoći od 61 milijarde dolara koji je usvojio Kongres 2024. planirano je koristiti za povećanje američke proizvodnje opreme poput granata od 155 milimetara, prema Centru za strateške i međunarodne studije.
Ostale dijelove paketa pomoći, koji iznose milijarde, Ukrajina bi trebala koristiti za kupnju opreme od američkih proizvođača oružja.
Koliko košta pomoć Ukrajini u usporedbi s ruskim ratnim naporima?
Sjedinjene Države potrošile su oko 0,53 posto svog BDP-a od oko 23 trilion dolara na pomoć Ukrajini od januara 2022. do decembra 2024.
To iznosi manje od 0,2 posto BDP-a godišnje.
Članice i institucije EU izdvojile su 0,7 posto svog godišnjeg BDP-a, što je 2021. iznosilo 17,1 triliona dolara. Rusija je, u međuvremenu, potrošila gotovo šest posto od približno dva bilion dolara BDP-a na svoju vojsku 2023. godine, prema podacima SIPRI-ja.