Dostupni linkovi

Dodikova odbrana se žalila na presudu Suda BiH


Milorad Dodik čita tekst prvostepene presude. Banjaluka, 26. februar 2025. godine
Milorad Dodik čita tekst prvostepene presude. Banjaluka, 26. februar 2025. godine

Odbrana Milorada Dodika uložila je žalbu na prvostepenu presudu Suda Bosne i Hercegovine, kojom je Dodiku izrečena kazna zatvora od godinu dana, te zabrana političkog djelovanja šest godina.

To je potvrđeno iz Suda BiH za Radio Slobodna Evropa u petak, 11. aprila.

"Sud je u predmetu protiv optuženog Milorada Dodika i dr. zaprimio žalbu Tužilaštva BiH i žalbu odbrane optuženog Milorada Dodika. Procedura nakon zaprimanja žalbe na presudu je propisana Zakonom o krivičnom postupku BiH", navodi se u odgovoru Suda BiH na upit RSE.

Sud BiH je 26. februara izrekao prvostepenu presudu kojom je Dodik proglašen krivim za nepoštovanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta i potpisivanje ukaza o proglašavanju zakona koje je Schmidt ranije poništio.

Tim zakonima se pokušalo spriječiti provođenje odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika na teritoriji RS-a koji su ranije poništavali zakone koje je donosio entitetski parlament koji su se odnosili na knjiženje državne imovine na entitet ili zakone o praznicima.

Drugooptuženi Miloš Lukić, direktor Službenog glasnika RS oslobođen je od optužbe.

Dan nakon izricanja presude, Narodna skupština RS je 27. februara izglasala zakone kojima zabranjuje i kriminalizuje rad državnih policijskih i pravosudnih institucija na teritoriji ovog entiteta.

Ustavni sud BiH je privremeno zaustavio primjenu tih zakona 7. marta.

Predsjednik, premijer i predsjedavajući Narodne skupštine RS-a, Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić, osumnjičeni su nakon toga za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana centralna potjernica.

U međuvremenu su Njemačka i Austrija početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića.

Njemačka vlada je poručila da su postupci Dodika, Stevandića i Viškovića "direktna prijetnja ustavnom poretku BiH", dok je Austrija sankcijama jasno poručila da "secesionistička politika neće biti tolerisana".

Narodna skupština RS-a je usvojila i Nacrt novog Ustava RS-a, kojim vlasti planiraju definisati taj entitet kao "državu srpskog naroda", dati mu pravo na samoopredjeljenje, osnovati svoju vojsku, te ukinuti Vijeće naroda i potpredsjednike iz druga dva konstitutivna naroda.

XS
SM
MD
LG