Osnovno državno tužilaštvo ispituje da li je na Žabljaku, turističkom centru na sjeveru Crne Gore, organizovano okupljanje pripadnika zabranjene ruske sekte "Ašram šambala".
Prema pisanju lista "Pobjeda", navodni članovi sekte, ruski državljani, boravili su u jednom hotelu na Žabljaku. Policija je pretresla taj objekat i zaplijenila stotine telefonskih i desetine bankovnih kartica, telefone i kompjutere koji su navodno korišteni za proizvodnju i distribuciju pornografije. List navodi da je hotel pretresen 4. oktobra.
Iz Uprave policije nisu odgovorili na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) da je prilikom pretresa neko lišen slobode, te da li su zatečene osobe pripadnici sekte "Ašram šambala".
Iz Tužilaštva u Pljevljima, u čijoj je nadležnosti susjedna opština Žabljak, potvrdili su 7. oktobra za RSE da su obaviješteni o ovom slučaju.
Kako su saopštili, preduzimaju mjere da bi utvrdili "da li u radnjama bilo kog lica ima elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti".
O "Ašram šambala" i njegovom vođi
"Ašram šambalu" je prije više od tri decenije osnovao Konstantin Rudnev.
Prema pisanju novinske agencije bliske ruskom sudstvu RAPSI, "Ašram šambala" je prije desetak godina imala oko 30.000 članova koje je on regrutovao na seminarima joge.
Rudnev će kasnije biti optužen za promociju upotrebe droga, prisiljavanje na učešće u orgijama i za psihološko zlostavljanje, kao što su lišavanje sna i gladovanje.
Sud u ruskom regionu Novosibirsk osudio je 2013. Rudneva na 11 godina robije u u zatvorskoj koloniji sa najvišim mjerama bezbjednosti, dok je odlukom istog suda zabranjen rad "Ašramu".
Sud je, prema pisanju istraživačke organizacije SOVA Centar iz 2015. godine, utvrdio da je ona, između ostalog, vršila nasilje nad građanima, podsticala na građansku neposlušnost, narušavala "moral i zdravlje građana".
Rusko izdanje magazina "Forbs" objavilo je da su članovi uglavnom bili mladi koji su podvrgavani psihološkom uticaju, što je u većini slučajeva vodilo napuštanju porodice, uz odbacivanje uobičajnih normi i prelazak na pravila sekte.
Rudnev u Crnoj Gori?
Crnogorski list "Pobjeda" je objavio da je Rudnev u posljednje četiri godine uglavnom boravio u Crnoj Gori i da je barska policija aprila 2024. protiv njega podnijela prijavu.
Iz barske policije nisu odgovorili da li su i zbog čega podnijeli prijavu protiv Rudneva, dok su iz Osnovnog tužilaštva za RSE naveli da se kod njih ne vodi postupak protiv njega.
List takođe navodi da je "Ašram šambala“ aktivan u više crnogorskih gradova, te da je policija vršila pretrese na pojedinim lokacijama u Bari i Ulicnju.
Dok iz barskog Odjeljenja bezbjednosti nisu odgovorili, iz ulcinjskog su za RSE kazali da nisu imali bilo kakvo postupanje, pa niti pretres, prema navedenoj sekti.
"Takođe, nijesmo u saznanju da je na teritoriji naše nadležnosti boravilo lice Konstantin Rudnev".
Oni su novinara RSE uputili na Sektor granične policije, čiji službenici su zaduženi za registraciju i kontrolu boravka stranaca.
Iz Sektora granične policije za jug Crne Gore nisu odgovorili na pitanja o Rudnevu.
Da li je Rudnev taj Rudnev
U crnogorskom gradu Bar, koji se nalazi na obali Jadranskog mora, marta 2020. registrovana je kompanija "Safeboost" čija su djelatnost "kancelarijsko administrtivne usluge".
Kao vlasnik i izvršni direktor navodi se ime Konstantin Rudnev.
RSE je poslao upit na mail adresu koja se pominje u registru Poreske uprave, kako bi utvrdili da li je vođa kulta zaista vlasnik crnogorske kompanije.
Takođe je kontaktirao osobu koja je bila zadužena za finansijske izvještaje kompanije sa istim pitanjima, ali je ona kazala da "Rudneva lično" ne poznaje i da nam ne može dati nikakve informacije.
"Ja sam ovlašćeno lice za sastavljanje godišnjih iskaza".
Prema finansijskim izvještajima, kompanija je protekle četiri godine završavala u minusu.
Osam godina od hapšenja članova "Aum šinrikjo"
U Crnoj Gori su prije osam godina, marta 2016, uhapšeni članovi sekte "Aum šinrikjo".
U grupi je bilo 58 stranih državljana, od čega više od 40 iz Ruske Federacije.
Sekta "Aum šinrikjo" je odgovorna za teroristički napad gasom u Japanu 1995. godine u kojima je ubijeno više od 20, a povrijeđeno oko 1.000 osoba.
Mediji su ranije objavili da je ta sekta 2000. godine preimenovana u "Alef" i da je pod nadzorom obavještajnih službi.