Ustavni odbor Skupštine Crne Gore podržao je pokretanje postupka kojim bi se utvrdilo da li je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povrijedio Ustav tokom nedavnih događaja na Cetinju.
Odluku o postojanju ili nepostojanju povrede Ustava donosi Ustavni sud, koji je dostavlja Skupštini i predsjedniku Crne Gore.
Predsjednika može razriješiti Skupština kada Ustavni sud utvrdi da je povrijedio Ustav, propisuje najviši pravni akt.
Predlog Ustavnom odboru je inicirala vladajuća Socijalistička narodna partija (SNP), a podržale su je i ostale stranke parlamentarna većine - Demokratski front, Demokrate i građanski pokret URA.
Lider DPS-a Milo Đukanović je u mandatu predsjednika Crne Gore do 2023.
U obrazloženju inicijative, SNP je navela da je uoči i tokom ustoličenja mitropolita SPC Joanikija na Cetinju 5. septembra, Đukanović izašao iz nadležnosti predsjednika države i umiješao se u poslove Srpske pravoslavne crkve (SPC).
Ustoličenje su pratili dvodnevni protesti građana koji taj čin smatraju srpskom „okupacijom“, a u sukobima sa policijom je povrijeđeno više od 50 osoba. Joanikija je ustoličio patrijarh srpski Porfirije, a oni su u Cetinjski manastir transportovani helikopterom uz jaku zaštitu antiterorističke jedinice.
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je tog dana bio na Cetinju, što je ranije i najavio ako se, kako je rekao, taj čin ne izmjesti u neki drugi grad i vjerski objekat.
“Mi smo sekularna država, a Đukanović je pristupio pozivu građana da se toga dana pojavi na Cetinju...što je bio povod velikom broju građana da se, slijedeći primjer predsjednika, i oni pojave”, kazao je Dragan Ivanović iz SNP-a na sjednici Odbora, i dodao da je to usložnilo javni red i mir.
Iz Đukanovićevog DPS-a su ocijenili da je potez vladajuće koalicije nastavak promašenih ideja kojima pokušavaju da skrenu pažnju sa aktuelnih problema.
Poslanik DPS-a Predrag Sekulić smatra čudnim da se vladajuće partije pozivaju na odvojenost crkve od države, kada je riječ o Vladi “koju je sastavila crkva”.
“Vladajuća koalicija to ne bi bila da u tome nije posredovala SPC, Beogradska patrijaršija. I to je urađeno pod Ostroškim gredama, što je po meni skrnavljenje svetog mjesta”, kazao je Sekulić.
Iz DPS-a su ocijenili da inicijativa SNP-a nema ni pravno, ni ustavno utemeljenje, te da je Đukanović jedini neposredno izabrani političar koji je na predsjedničkim izborima osvojio oko 54 posto glasova.
Poslanica Građanskog pokreta URA Suada Zoronjić je kazala da ta partija podržava inicijativu SNP-a.
Zoronjić dodaje da ne vidi problem u tome što je SPC obavila ustoličenje u Cetinjskom manastiru, te da smatra kako podrška Đukanovića građanima koji su zbog toga protestovali nije način na koji se brane interesi Crne Gore.
URA je najmanja članica vladajuće koalicije.