Dostupni linkovi

BiH je u najvećoj krizi od Dejtona do danas, poručeno sa sastanka ministra Konakovića i predsjedavajuće OSCE


Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i ministrica vanjskih poslova Finske i predsjedavajuća OSCE-a Elina Valtonen.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i ministrica vanjskih poslova Finske i predsjedavajuća OSCE-a Elina Valtonen.

Bosna i Hercegovina je u najvećoj krizi od Dejtona do danas, poručeno je ovo 18. marta nakon sastanka ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića sa predsjedavajućom OSCE-a i ministricom vanjskih poslova Finske Elino Valtonen.

Predsjedavajuća OSCE-a je kazala da je zabrinuta zbog aktuelne krize koja ugrožava ustav BiH.

"Pozivam sve političke lidere da poštuju ustavni okvir i uzdrže se od svih postupaka koji bi mogli dovesti do daljne destabilizacije zemlje. Konstruktivan dijalog veoma je važan za daljni rad. Reforme imaju veliki značaj za dobrobit i razvoj cijele zemlje. Temeljni su element puta ka integraciju u EU", izjavila je Valtonen, dodajući kako je Dejtonski sporazum važan za sigurnost BiH.

Kaže i kako je došlo vrijeme za jačanje demokratskih temelja BiH i njen put ka stabilnoj, sigurnoj, prosperitetnoj budućnosti.

Ranije je iz OSCE-a saopćeno kako potezi iz RS direktno krše ustavni poredak BiH i predstavlja opasan pokušaj narušavanja pravnog okvira države, slabljenja institucionalnog integriteta i produbljivanja političkih podjela.

Njihova reakcija došla je nakon niza neustavnih zakona koje je usvojila Skupština RS.

Ministar vanjskih poslova BiH naglasio je kako je posjeta predsjedavajuće OSCE-a važna zbog "turbulencija i napada na ustavni poredak od strane Dodika, Viškovića i drugih aktera".

"S druge strane trebali bi usvojiti još nekoliko ključnih zakona na putu ka EU. To najbolje opisuje stanje u kojem se zemlja nalazi, s jedne strane prijetnje koje se zovu Dodik, Višković i ostali, a s druge strane šanse i prilike koje imamo kako bi ova zemlja razvila svoju ekonomiju i pružila priliku ljudima u BiH", rekao je Konaković.

Otkad je Dodik prvostepeno osuđen pred Sudom Bosne i Hercegovine na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika, entitetske vlasti su usvojile niz neustavnih zakona.

Narodna skupština RS-a je 27. februara usvojila, a Dodik 5. marta potpisao ukaz o proglašenju zakona, koji se odnose na zabranu djelovanja pravosudnih i istražnih institucija Bosne i Hercegovine na području RS-a.

Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom dijelu njene teritorije nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud BiH je ove zakone privremeno stavio van snage 7. marta, ali upitno je realno dejstvo ove mjere obzirom na to da je RS još na ljeto 2023. usvojila zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda na području tog entiteta.

Dodik je rekao da će se zakoni primjenjivati uprkos ovoj odluci.

Posljednji zakoni su naišli skoro na kompletnu osudu širom svijeta, od američkog državnog sekretara Marka Rubija (Marco), preko generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea (Rutte), do više stranih ambasada u BiH.

XS
SM
MD
LG