Aga Khan IV, duhovni vođa šiitskih Ismaili muslimana, preminuo je u 88. godini, objavila je njegova fondacija. Preminuo je u Portugalu 4. februara, okružen svojom porodicom, navodi fondacija.
Bogati filantrop bio je poznat po balansiranju vjerskih pitanja sa svojim poslovnim interesima i međunarodnim razvojnim projektima koji su koristili i Ismailijama i mnogim drugima u nekim od najsiromašnijih regija Azije i Afrike.
Rođen kao princ Karim al-Husayn Shah u Ženevi 13. decembra 1936. godine, Aga Khan je naslijedio svog djeda u dobi od 21 godine kao 49. imam Ismailija, multietničke zajednice koja je rasprostranjena u nekoliko zemalja Afrike, Azije, Evrope i Sjeverne Amerike.
U svijetu postoji najmanje 2,5 miliona Ismailija, a neke procjene idu i do 15 miliona. Najveća zajednica Ismailija nalazi se u regiji Gorno-Badakhshan u Tadžikistanu.
Aga Khan je bio student istorije na Univerzitetu Harvard u vrijeme svog nasljeđivanja, što je, kako je rekao, preko noći promijenilo njegov život, predstavljajući mu "ozbiljne odgovornosti prema milionima drugih ljudskih bića".
Osnovao je Aga Khan Development Network (AKDN) - jedan od najvećih privatnih razvojnih projekata na svijetu - koji je ulagao u mnoge oblasti, uključujući obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, ruralni razvoj, mikrofinansiranje, kao i kulturne inicijative.
Projekti - implementirani u partnerstvu s vladama, organizacijama i zajednicama - pružali su mogućnosti za zapošljavanje i ekonomsku samostalnost, kao i bolje obrazovanje i zdravstvenu zaštitu za vrlo siromašne.
U medijskim intervjuima i govorima, Aga Khan je rekao da je jedan od "stalnih ciljeva" njegovih projekata pokušaj poboljšanja kvaliteta života ljudi i doprinos eliminaciji siromaštva.
Muslimanski vođa, koji je nastojao predstaviti umjereni islam i promovirati vjersku toleranciju, rekao je da bi pomaganje siromašnima pružanjem ekonomskih mogućnosti pomoglo u sprječavanju ekstremizma.
Aga Khan je rekao da u nekim od najsiromašnijih regija svijeta, nasilje i terorizam "dolaze iz siromaštva" i da bi "promjena osnovnih uslova života i zamjena očaja nadom" pomogla da situacija "ne postane eksplozivna".
Često je pozivao svoje sljedbenike i njihove vođe da ne pomažu isključivo Ismailijama, već svima kojima je pomoć potrebna.
Aga Khan je vidio kako se njegova zajednica Ismailija i mnogi njegovi filantropski projekti i imovina suočavaju s teškim izazovima u nestabilnim regijama širom svijeta. Nedavno je tadžikistanska vlada prisvojila nekoliko glavnih imanja AKDN-a - uključujući hotel, privatnu školu i gradski park - u nemirnoj regiji Gorno-Badakhshan.
Autonomna pokrajina je dom za oko 250.000 ljudi, od kojih se većina identificira kao Ismailije. AKDN je više od tri decenije ulagao u mnoge poslovne, razvojne i dobrotvorne projekte u Gorno-Badakhshanu i drugim dijelovima Tadžikistana.
Materijalno bogatstvo
Uz nasljednu titulu Aga Khan, naslijedio je i ogromno bogatstvo. Neto vrijednost Aga Khana procjenjuje se na između 800 miliona i nekoliko milijardi dolara.
Godine 2009. Forbes je Aga Khana svrstao među 15 najbogatijih kraljevskih osoba na svijetu i izvijestio da je entuzijast konjskih utrka posjedovao "900 čistokrvnih konja na uzgajalištima u Irskoj i Francuskoj" te da je imao udio "u Goffs-u, jednoj od najvećih britanskih aukcijskih kuća za konje, kao i u francuskoj aukcijskoj kući za konje Arqana".
Aga Khan je također bio poznat po svom luksuznom načinu života i bio je vlasnik raskošnih rezidencija, multimilionske jahte i aviona, iako je negirao da vodi "raskalašen" život.
Neki od njegovih protivnika optuživali su ga da nije potpuni ili čisti musliman zbog njegovog načina života.
Poznat po svojim uticajnim kontaktima, Aga Khan je često fotografiran s svjetskim liderima, predsjednicima i kraljevskim osobama.
Privatni život Aga Khana – uključujući njegova dva braka i razvode – uvijek je bio u centru pažnje zapadnih medija.
Prvi brak Aga Khana bio je sa Britankom Sarah Croker Poole, koja je prešla na islam, promijenila ime u Salimah Aga Khan i preuzela aristokratsku titulu begum nakon udaje.
Par, koji je imao troje djece, razveo se nakon 26 godina braka 1995. godine.
Aga Khan se zatim oženio Gabriele Homey iz Njemačke 1998. godine i ponovo postao otac u dobi od 64 godine 2000. godine.
Imam i njegova druga supruga – također poznata kao Begum Inaara Aga Khan – razdvojili su se 2004. godine. Par se službeno razveo 2014. godine nakon dugotrajne pravne bitke oko nagodbe razvoda.
Ogromno bogatstvo Aga Khana djelomično dolazi od donacija imućnih članova unutar zajednice Ismailija.
Njegov nasljednik kao sljedeći duhovni vođa Ismailija određen je u njegovoj oporuci, koja će biti pročitana u prisustvu njegove porodice i vjerskih vođa prije nego što ime bude javno objavljeno.
Datum još nije objavljen.