Nova školska godina počela je u Afganistanu 22. marta, ali je već četvrtu godinu zaredom milionima tinejdžerki zabranjeno da pohađaju nastavu.
Među njima je i Khalida, koja je bila u devetom razredu kada su talibani preuzeli vlast i zabranili obrazovanje za djevojčice starije od 12 godina.
"Zabrana je imala veliki uticaj na moj život", kaže Khalida, sada 18-godišnjakinja, za Radio Azadi RSE -a. "Ranije sam sve svoje vrijeme posvećivala učenju. Sada mi vrijeme prolazi bez ikakvog smisla."
Zabrana školovanja imala je katastrofalan uticaj na procijenjenih 2,2 miliona djevojčica u Afganistanu, gdje su talibani izbrisali žene iz javnog života i ozbiljno ograničili njihova osnovna prava.
Došlo je do porasta prisilnih, ranih i dječjih brakova. Dječji brakovi su porasli za oko 25 posto od preuzimanja vlasti od strane talibana, prema podacima UN-a.
Nedostatak obrazovnih i profesionalnih izgleda za žene podstakao je porast samoubistava žena, što je zemlju učinilo jednom od rijetkih u svijetu u kojoj više žena oduzima sebi život nego muškaraca.
"Nedostatak pristupa obrazovanju ne samo da prijeti našoj budućnosti, već i sprječava našu zemlju od napretka i razvoja", rekla je druga tinejdžerka iz Afganistana, koja je govorila pod uslovom anonimnosti zbog straha od odmazde.
"Imamo pravo na obrazovanje, napredak i svijetlu budućnost", rekla je za Radio Azadi.
UNICEF, agencija UN-a za djecu, rekao je da će posljedice zabrane školovanja trajati generacijama.
"Zabrana negativno utiče na zdravstveni sistem, ekonomiju i budućnost nacije", navodi se u saopštenju UNICEF-a od 22. marta.
"S manjim brojem djevojčica koje se obrazuju, devojčice se suočavaju sa većim rizikom od dečjih brakova sa negativnim posljedicama po njihovo blagostanje i zdravlje."
Agencija je upozorila da će preko 4 miliona djevojčica biti van škole ako zabrana potraje do 2030. godine.
Pozivi za veće angažovanje
Visoki zvaničnici UN-a i afganistanske aktivistkinje za prava žena nazvali su tretman talibana prema afganistanskim djevojčicama i ženama "rodnim aparthejdom".
Pozvali su međunarodnu zajednicu da izvrši veći pritisak na talibane kako bi ukinuli zabranu obrazovanja za djevojčice iznad šestog razreda.
Nijedna zemlja nije priznala talibansku vladu, koja je pod međunarodnim sankcijama. Međutim, sve veći broj zemalja, uključujući neke na Zapadu, sarađuje s njihovom vladom na pitanjima trgovine, sigurnosti i imigracije.
"Talibani se i dalje slobodno kreću i putuju", kaže Pashtana Durrani, istaknuta afganistanska aktivistkinja za obrazovanje koja živi u egzilu.
"Daju intervjue. Imaju bankovne račune. Njihove porodice žive u inostranstvu, a ipak su zabranili afganistanskim ženama da se obrazuju."
Dodala je: "Međunarodna zajednica treba da se zapita da li zaista želi da talibani otvore škole za djevojčice ili ne?"