Արցախցիների աջակցության ծրագրի կրճատումը շատ աղետալի է, մարդիկ անելանելի վիճակում են. Խաչատրյան
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Տաթև Խաչատրյանը
Ղարաբաղից տեղահանված արցախցիներն առաջիկա օրերին վերջին անգամ կստանան բնակարան վարձելու համար պետությունից տրվող 50 հազար դրամի աջակցությունը մարտ ամսվա համար: Այսօրվանից արդեն բնակվարձի աջակցման ծրագիրը զգալի կրճատվում է, ու հաջորդ ամիս արդեն շատերը չգիտեն՝ ինչպես են վճարելու վարձակալության համար, ասում է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Տաթև Խաչատրյանը:
«Այս ձևով կրճատումը շատ աղետալի է», - ասաց նա:
Անցած տարեվերջին կառավարությունը որոշել էր ապրիլից սահմանափակել բնակվարձի փոխհատուցման ծրագրից օգտվողների շրջանակը ու կրճատել աջակցության չափը: Եթե մինչև հիմա բոլորը, որ բռնի տեղահանվածի կարգավիճակ ունեին, ստանում էին 50 հազարական դրամ, և օրինակ՝ 4-5 հոգանոց ընտանիքն գոյացած գումարով կարող էր բնակարան վարձել, ապա այսօրվանից արդեն աջակցությունը կստանան միայն անչափահասները, ուսանողները, թոշակառուները, կերակրողին կորցրածները և 1-ին ու 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցողները, և կստանան ոչ թե 50 հազար, այլ 40, իսկ հուլիսից արդեն 30 հազար դրամ:
Տաթև Խաչատրյանն իր ընտանիքի օրինակն է բերում՝ երեք հոգանոց ընտանիքը մինչ այժմ 150 հազար դրամ էր ստանում, սակայն արդեն ապրիլից շահառու կլինի ընտանիքի միայն մեկ անդամ՝ իրենց երեխան: Թեև իրենք երկուսով էլ աշխատում են, սակայն միևնույն է՝ դժվարանում են պատկերացնել, թե ինչպես են տան վարձը տալու. «Այն դեպքում, երբ և՛ ես եմ աշխատում, և՛ ամուսինս է փորձում, իհարկե իրենը ոչ կայուն եկամուտ է, բայց հատկապես սա էլ այդքան էլ հեշտ տարբերակ չէ: Մարդիկ պարզապես ասում են, որ անելանելի վիճակում են և նույնիսկ չգիտեն՝ հաջորդ քայլը որն է, թե ինչ պետք է անեն»:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Զարուհի Մանուչարյանն ասում է՝ արցախցիների համար ծրագրում փոփոխություններն անակնկալ չեն, իրենք դեռ նախորդ տարեվերջից են տեղեկացրել, որ բնակվարձի աջակցման ծրագիրը ժամանակավոր է և կրճատվելու է, իսկ ծրագրի նպատակն արցախցիներին դեպի ավելի երկարաժամկետ՝ բնակարանային ապահովման ծրագիր ուղղորդելն էր:
«Ծրագիրը տրամաբանությունը տանելու էր ավելի երկարաժամկետ լուծումների, որն առաջարկում ենք բնակապահովման ծրագրով: Այս պահի դրությամբ բնակապահովման ծրագրի շրջանակում մեր 120 հայրենակից արդեն ստացել է հավաստագիր, ու շուրջ 75 հայրենակից էլ արդեն իրացրել է հավաստագիրը, այսինքն՝ բնակարան կամ տուն է ձեռք բերել», - ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ խոսքը 100 հազարից ավելի մարդկանց մասին է, ովքեր դուրս են մնում ծրագրից, Զարուհի Մանուչարյանը պատասխանեց. «Ինչպես արդեն նշեցի, աջակցությունը միջին ու ամսական ստացել է 105 հազար հայրենակից: Նշված աջակցության տրամաբանությամբ, փոփոխությունները հաշվի առնելով՝ ապրիլ ամսից շուրջ 51 հազար հայրենակից կշարունակի ստանալ աջակցություն»:
Տաթև Խաչատրյանն ասում է՝ կառավարության առաջարկած բնակարանային ապահովման ծրագիրը ձախողվել է, և դա վկայում է հենց սոցապնախարարության ներկայացրած վիճակագրությունը՝ որ բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակվող ավելի քան հարյուր հազար արցախցիներից միայն մի քանի տասնյակն են մինչ օրս կարողացել պետության աջակցությամբ տուն ձեռք բերել:
«Ծրագրերը կարիքահեն չեն, իմ ընտանիքի օրինակով՝ ես համարվում եմ շահառու 27թ.-ից, բայց ինքը հիմա է իմ բնակվարձը կրճատում, թեև սկզբից ասում էին՝ կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև բռնի տեղահանվածը չունենա սերտիֆիկատ և ժամանակ այն իրացնելու համար», - հավելեց Խաչատրյանը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նշում է, որ զուգահեռաբար նաև նոր ծրագիր կներդնի սոցիալապես անապահովների համար, որով կկարողանան աջակցություն ստանալ այն անապահովները, որ դուրս են մնացել բնակվարձի աջակցման ծրագրից: Դրանով առաջարկում է 40 հազար դրամ աջակցություն տալ անապահով ընտանիքի միայն մեկ անդամին, իսկ մյուսներին՝ 10 հազարական։ Սա դեռ միայն նախագիծ է, և այն դեռ պետք է հաստատվի:
«Եթե կլինեն հայրենակիցներ, ովքեր կունենան անապահովություն, այսինքն՝ կգնահատվի նրանց անապահովությունը, կունենան միջին անապահովություն, այս խնդիրն էլ հաշվի առնելով՝ նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված սոցիալապես անապահով ընտանիքների հրատապ աջակցություն ներկայացնելու միջոցառումը», - ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղարը:
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Տաթև Խաչատրյանն ասում է՝ անապահովների ծրագիրը իրենց խնդիրներին արժանապատիվ լուծում չի առաջարկում. «Մեղմ ասած՝ նվաստացուցիչ ծրագիր է, որովհետև բերել, բռնի տեղահանվածի և սոցիալապես անապահովի հավասարության նշան դնել դրա միջև, կարծում եմ, անթույլատրելի է: Կամ պետք է մտածեմ, որ սա հարկադիր արտագաղթի ծրագիր է, չգիտեմ, արդեն ընկնում ես դավադրությունների տեսության հետևից, որովհետև չգիտես՝ ինչպես բացատրես իրավիճակը: Անընդհատ իշխանական բոլոր մեդիաներով ստեղծում են տպավորություն, որ Արցախը բեռ էր, հիմա էլ արցախցին է բեռ, այնինչ մենք փորձում ենք ապացուցել, որ մենք ոչ թե բեռ ենք, այլ ներուժ, որը կարելի է ծառայեցնել ի նպաստ երկրի, ի նպաստ ժողովրդի»:
Արցախցիները նաև բնակվարձի աջակցության ծրագրերը շարունակելու պահանջով մի քանի օր է՝ արդեն նստացույց են սկսել Ազատության հրապարակում, կառավարությանը 12 պահանջ են ներկայացրել՝ Արցախի հարցը օրակարգից չհանելուց մինչև ավելի իրական և հասցեական աջակցություն: Կառավարությունից դեռ նստացույցի պահանջներին չեն արձագանքել: