Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Heti kampány

Magyar Péter a Belügyminisztérium elé szervezett tüntetésen 2024. április 26-án
Magyar Péter a Belügyminisztérium elé szervezett tüntetésen 2024. április 26-án

Szűkül az olló a Fidesz – és nem az ellenzék, hanem – Magyar Péter között: mutatta a héten két publikus közvélemény-kutatás is. Kering a hír egy olyanról is, amelyen szinte már váltópárti helyzetbe került a NER egykori építője.

A Závecz szerint a Fidesz támogatottsága csökkent a teljes lakosság körében. Március elején 29% volt, most 25%. A biztos pártválasztói körben pedig a korábbi 45% helyett 34% látható.

A DK a második: a választókorúak 13 százaléka, bő egymillió fő áll mögötte, míg a felmérésben a Kétfarkú Kutyapárt, a Momentum és a Mi Hazánk 5-5 százalékos, ez négy-négyszázezer támogatót jelent.

A Fidesz táborának részvételi hajlandósága alacsonyabb, mint az ellenzéki pártok többségéé. Ebből fakadóan a kormánypárt a biztosan elmenő és pártot választók körében csupán 34 százalékos. A DK ebben a körben 22, a Mi Hazánk és a Momentum 8-8, míg a Kutyapárt 6 százalékon áll.

Az EP-listák között már Magyar Péter pártját is szerepeltette a Závecz. Itt a Fidesz-KDNP-t támogatja a lakosság negyede, a biztosan részt vevők és pártot is választók harmada. A DK–MSZP–Párbeszéd-listára 18% tervez szavazni. A biztos listaválasztók körében ez a hármas szövetség 26%-ot kapna.

Magyar Péter pártjának EP-listája a kutatás első felében jelentősen megelőzött minden ellenzéki pártot a DK–MSZP–Párbeszéd kivételével, így a harmadik helyen szerepel a rangsorban. A teljes lakosság 11%-a, a biztos szavazók 14%-a voksolna rá.

A teljes választói közönségen belül a Mi Hazánk EP-listája 6, a Momentum és a Kétfarkú Kutyapárté 5-5 százalékot kapna – a biztos elmenetelt ígérő pártválasztók körében mért 8, 7 és 5 százalékok április első felében mindegyik pártnál mandátumesélyt jelentenek, de április elején erre a Mi Hazánknak volt a legnagyobb esélye.

Az Iránytű Intézet friss kutatása szerint a teljes népességen belül a Fidesz–KDNP 27 százalékon áll, ami közel 2,2 millió szavazót jelent. Ez körülbelül hatszázezer fővel kevesebb, mint a 2022-es választások alkalmával belföldön megszerzett szavazatainak száma.

A teljes népesség körében a legerősebb ellenzéki párt Magyar Péter Tisza Pártja 13 százalékos népszerűséggel (körülbelül 1 millió szavazóval), a DK-MSZP-Párbeszéd koalíciót pedig a teljes népesség 5 százaléka támogatja.

A bizonytalanok, biztosan nem szavazók aránya továbbra is magas: 37 százalék.

A pártot választani tudó biztos szavazók között pedig a Fidesz–KDNP támogatottsága 50, a Tisza Párt 26 százalék, a DK 10 százalék. Viszont rajtuk kívül más nem szerezne mandátumot: sem a Mi Hazánk, sem a Kétfarkú Kutya Párt, sem a Momentum nem érné el az ötszázalékos küszöböt.

A felmérés szerint a TISZA jelenlegi szavazóinak 53 százaléka volt az ellenzéki összefogás szavazója, 13-14 százalékuk a Fideszre szavazott, három, illetve négy százalékuk a Mi Hazánkra és a Kétfarkú Kutya Pártra, 14 százaléka nem szavazott.

Országjáráson, TikTokon, mindenütt

Országjárásán Magyar Pétert Pécs főterén is rengetegen hallgatták. A politikus néhány napja egy békéscsabai egyesület támogatását jelentette be az önkormányzati választáson. A Telex kérdésére elmondta, hogy több száz megkeresést kaptak helyi szervezetekről, kollégáival vizsgálják, hogy kivel lehetne együttműködni. A hasonló értékrendű, pártpolitikai múlt nélküli szervezetek, jelöltek jöhetnek szóba. Egy nappal korábban, Komlón említette, hogy a jelenlegi ellenzéki pécsi városvezetéssel is vannak problémái.

Az EP mellett fognak megyei listákat is állítani az önkormányzati választásra – mondta Magyar egy élő TikTok-közönségtalálkozón. Szerinte 2026 előtt van esély előrehozott választásra, de ehhez olyan eredményt kell elérni június 9-én, „ami a Karmelitából és a Holdról is látszik, hogy megijedjenek a fiúk”.

Most sem mondott értékelhető szakpolitikai javaslatokat (pl. beszélgetne az orvosokkal, ápolókkal arról, mit javasolnak). Romakérdés: a többségi társadalom felelőssége vitathatatlan – mondta –, a romák ugyanúgy tagjai a magyar történelemnek, részt vettek a harcainkban. De fontos, hogy a rendet és a jogszabályokat mindenki betartsa, segítsük egymást ebben, tette hozzá.

Vitézy Dávid, az LMP főpolgármester-jelöltje Magyar szerint jó szakember, de nem alkalmas egy ekkora város vezetésére, és szerinte a Fidesz embere, de „ezt mindenki tudja”. A többi jelöltet is említve nagyon sajnálja, hogy ilyen jelöltek vannak Budapesten.

A Momentum szerinte bajban van, szerinte volt pár évük leváltani a Fideszt, vagy legalább közelíteni hozzá.

Gulyás Gergellyel december óta nem beszéltek, és egy ideig nem is fognak. Lázár az egyik legokosabb és legfelkészültebb politikus a Fideszben, de a Jóisten mentsen meg attól, hogy miniszterelnök legyen, mondta, Gyurcsánynak pedig már jó ideje börtönbe kellett volna kerülnie.

Soha el nem készült tanulmányokról és a megkérdőjelezhető árazású közvélemény-kutatásokról írt Hadházy Ákos független képviselő a Facebook-oldalán, miután kikérte azokat a szerződéseket, amelyeket Magyar Péter irányítása alatt kötött a Diákhitel Központ. Magyar korábban azt állította, hogy a Diákhitel Központnak durván túlárazott szerződéseket kellett kötnie Balásy Gyula cégeivel, részben emiatt jött el 2022-ben.

Magyar Péter állításai nyomán nyomozás indult a diákhiteles szerződések ügyében, melyekről lapunk is írt.

Hadházy más cégek szerződéseibe is belenézett szúrópróbaszerűen, amelyeket szintén Magyar Péter írt alá. Volt olyan köztük, írta, amelyről szerinte még egy laikus is megmondaná, hogy legalább tízszeresen túl volt árazva.

„Amit láttam, az szerintem a büntetőjogi felelősség kérdését is felvetheti százmilliós nagyságrendű egyéb szerződéseknél is.”

Hadházy Ákos posztja alatt megjelent Magyar Péter, aki kommentjében „szimpla rágalmazásnak” nevezte Hadházy állításait. „Természetesen ha az Ön célja, hogy a rogáni propagandával karöltve próbálja akadályozni, hogy a NER-t és a hozzá tartozó szatellitpártokat 14 év után végre egy – valódi alternatívát kínáló és erőt felmutató – politikai közösség leváltsa, akkor majd idővel elszámol a lelkiismeretével” – írta.

Hadházy erre azt válaszolta, hogy szeretne pár kérdést feltenni neki a szerződésekkel kapcsolatban. Arról is írt, hogy nem sokban különbözik a Fidesz módszereitől, ha mindenkit azonnal ellenségnek tekint, aki nem feltétlenül ért egyet vele. „Ha egy új rendszer ilyen elvek mentén működne, akkor az valójában nem is lenne új rendszer.”

Magyar Péter a pécsi turnéállomásán váratlanul bejelentette, hogy péntek délután tüntetést tart a Belügyminisztérium épülete előtt. Ezen a gyerekvédelem témáját hozta vissza, pont aznap, amikor a Fidesz az új gyerekvédelmi törvénycsomagja beterjesztésével próbálta visszaszerezni a kegyelmi ügyben megkopott hitelességét a témában.

Magyar szerint a kormány a pedofilügyek miatti felelősséget a magyar bíróságokra akarja rátolni, miközben a valódi probléma az alulfinanszírozott és szakemberhiányos gyerekvédelmi rendszerrel van, amit Pintér Sándor felügyel. A rendőrség nyomozásainak lassúsága is gyengíti a gyerekvédelmet, mondta.

A tüntetésen nem voltak annyian, mint korábban, és most először történt, hogy csak a Fideszt és a kormányt támadta.

Nem így a Facebookon, ahol kommentháborúba keveredett a DK politikusával, Molnár Csabával.

A magyar emberek többsége már átlát a szitán. A DK úgy kell a Fidesznek, mint egy falat kenyér, vagy a magok a galamboknak. Köszönjük meg Gyurcsánynak és Dobrevnek a négy kétharmadot! Jó vergődést!” – kommentelte a Tisza Párt EP-listavezetője Molnár egy posztjára.

Neked meg »köszönjük«, hogy mind négyszer a kétharmadra szavaztál. Mert az emberek többsége tényleg átlát a szitán. Jó gyűlölködést!” – válaszolt a kommentre Molnár Csaba.

Orbán Viktor is reagált már Magyarra

Orbán Viktor és a Fidesz a háború–béke vonalon kampányol. Orbán posztja és a Fidesz-kampánynyitón elmondott beszéde szerint „Brüsszelben ma háborúpárti többség van”, szerinte „az európai vezetők már belesodródtak a háborúba, a háborút a saját háborújuknak tekintik”.

„A világháborúkat az elején sohasem hívják világháborúnak” – emelte a tétet Orbán és nyomán a Fidesz-sajtó.

Újabb hirdetéssel árasztotta el az internetet és az országot a Fidesz: az alig 17 másodperces videóban megjelennek „Brü$szel alázatos szolgái”, akik közé új arcként Magyar Pétert is bevették.

Brüsszelt a fotelből csengető, a Fidesz által szintén ellenségnek jelölt Ursula von der Leyen, az Európa Bizottság elnöke jelképezi. Az „alázatos szolgák” pincérnek öltözve jelennek meg: Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc, Karácsony Gergely és Magyar Péter.

Navracsics Tibor nem tartja veszélyesnek a Magyar Péter-jelenséget. Ő még nem találkozott olyan Fidesz-szavazóval, aki „emiatt megingott volna a támogatásban”.

Navracsics Tibor szerint az Európai Parlamentbe Fidesz-színekben bejutók számán sem látjuk majd a Magyar-jelenség hatását, „én mindenesetre mindent megteszek, hogy így legyen”. Hogy lesz-e újabb követője Magyarnak – hiszen legutóbb épp a Győrben ismét harcba szálló Borkai Zsolt fedezte fel a hasonlóságot saját maga és Magyar között –, arra Navracsics azt mondta: „Becstelen emberek bárhol előfordulnak, de remélem, hasonlóra nem látunk újabb példát.”

Orbán Viktor is meghallgatta a hangfelvételt, amelyen Varga Judit arról beszél, hogy Rogán Antalék belenyúltak az ügyészség irataiba, de a miniszterelnök a legfőbb ügyésznek hisz, aki szerint nem lehet nyom nélkül manipulálni ügyészségi iratokat. Orbán Magyar Péterrel kapcsolatban minden kérdésre azt ismételgette, hogy ez a baloldal belügye.

Kocsis Máté Orbán Viktorral a Parlamentben
Kocsis Máté Orbán Viktorral a Parlamentben

A testetlen gyarmatosító, a globalista nyílt társadalom újabb figurákat vásárol, ma is van egy ilyen hófehér ingben, ellene fogunk harcolni, mert ez van a magyar génekben – utalt Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a CPAC (szélső)jobboldali konferencián Magyar Péterre.

Egy kedden megjelent kormányrendelet szerint már nemcsak a könyveket, de bármi mást is tilos kitenni a kirakatba, amennyiben az adott termék homoszexualitást népszerűsít vagy jelenít meg, illetve gyermekeknek szóló termék esetében csak zárt csomagolásban forgalmazhatnák.

A nemesgörzsönyi magtár és Győr után Budapesten folytatta a kampányolást Orbán Viktor. Az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke tájékoztatta arról, hogy szerda délben a magyar miniszterelnök a Batthyány téren járt, hogy segítsen Szentkirályi Alexandrának, a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltjének a támogatói aláírások gyűjtésében.

A Orbán szerint „Alexandra jól halad”, „Karácsonynak már kampó”, és ami a jelenlegi főpolgármesternek eddig „az előnye volt, az most a hátránya lett, mégpedig az, hogy nem csinál semmit”, és ez szerinte „már bukovári”.

A kormány megbízásából az Amarone Kft. végez közvélemény-kutatást – írta a 444. Rákérdeznek többek között a választási hajlandóságra, arra, hogy mit tart a válaszadó Magyarország legfontosabb problémájának, illetve mitől fél, mi miatt aggódik leginkább a családjában, továbbá hogy mi a véleménye a saját pénzügyi helyzetéről.

A kérdések között szerepel, hogy a válaszadó kire szavazna a főpolgármester-választáson egy Karácsony Gergely–Szentkirályi Alexandra- vagy egy Karácsony Gergely–Vitézy Dávid-meccsen, illetve egy 1–4-es skálán értékelni kell a politikusokat, többek között Karácsony Gergelyt, Vitézy Dávidot, Donáth Annát, Orbán Viktort, Szentkirályi Alexandrát, Magyar Pétert és Gyurcsány Ferencet, illetve külön az ellenzéki összefogást. Elhangzik az a kérdés is, hogy hallott-e Orbánék brüsszeli konferenciájának bezárásáról, és megkérdezik, hogy elégedett-e Orbán Viktorral, valamint hogy a brüsszeli balhé befolyásolja-e, hogy a Fideszre szavaz-e majd.

„A kormány semmilyen közvélemény-kutatást nem rendelt” – válaszolta a Kormányzati Tájékoztatási Központ a Telexnek. Arra nem tértek ki a válaszban, hogy ha nem a kormány, akkor milyen szervezet volt a megrendelő, és mennyibe került a felmérés.

Nagy Márton 27 forintos benzinár-csökkenést javasol az üzemanyag-kereskedőknek, különben a kormány újból árstopot rendel el. A kormány veszteséges üzemelésre kényszeríti a piaci szereplőket – mondta Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke az RTL Híradónak. Egri szerint a kiskereskedésben hétszázalékos árréssel dolgoznak, ebből kell az összes költségüket finanszírozniuk, ezzel szemben a kormánynak adóoldalon ötvenszázalékos árrése és nyeresége van – tette hozzá.

A központi költségvetés nem tud további bevételekről lemondani – mondta ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter eközben csütörtökön a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) képviselőit fogadta hivatalában. Felszólította az üzemanyag-kereskedőket, hogy önkéntes alapon igazítsák a KSH által objektív módszertannal meghatározott, minden pénteken megjelenő régiós átlaghoz az áraikat.

Ellenzék: egymás között

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester az MKKP fővárosi listájának vezetője. „Szeretnék a következő ciklusban is a Fővárosi Közgyűlés tagja lenni. Az, hogy ehhez pártlistán kell szerepelni, nekem kényszerpálya, a megváltozott szabályok miatt csak így kerülhetek be újra” mondta.

Baranyi helyi politikusként tekint magára, nem törekszik parlamenti képviselőségre vagy országos politikusi szerepre.

DK–MSZP-paktum nehezíti az ellenzéki győzelmet Kőbányán, ezért a Momentum önállóan indul – írta a momentumos Stemler Diána Facebookon. A Momentum Somlyódy Csaba szocialista alpolgármestert (a polgármester fideszes) kérte a Fidesszel való összejátszást sejtetve, de a DK – állításuk szerint a hátuk mögött – odaígérte Somlyódynak a kerületi lista második, biztos befutó helyét és egy alpolgármesteri pozíciót.

Hamisítással kerülhetett fel az MSZP logója az ajkai jelölőlapra – írta keddi közleményében a Momentum Mozgalom. „Felrúgta az ajkai megállapodást az MSZP, ugyanis az ellenzéki jelöltek a Közösen Ajkáért Egyesület jelölésével indultak volna a választásokon, azonban az óbaloldali párt a jelöltek bejelentésénél kicserélhetett egy nyomtatványt, így az MSZP logója is rákerült a lapra” – áll a közleményben.

A Nemzeti Választási Iroda adatbázisában ellenőrizhető, hogy a Közösen Ajkáért Egyesület mellett egyedül az MSZP logója szerepel Schwartz Béla ellenzéki polgármesterjelölt és az egyéni képviselőjelöltek neve mellett. A Momentum azt ígéri, jogi lépéseket tesz, és önállóan fog elindulni a választásokon Ajkán.

A Tiszta Kezek Egyesület vezetője, Pécs volt DK-s alpolgármestere kedden hosszabb bejegyzésben jelentette be, hogy elindulnak az önkormányzati választáson. Ezzel megvan az ellenzéki pécsi polgármester ötödik kihívója is.

Az Élő Norbert vezette hegyvidéki DK bejelentette a jelöltjeit az összes olyan egyéni választókörzetben, ahol kutyapártos jelölt indul, viszont nem indulnak rá a kerületi ellenzéki polgármesteri előválasztás győztesére, Kovács Gergely MKKP-elnökre.

Kovács abban állapodott meg a Momentummal, hogy előválasztási győzelme esetén a tizenkét egyéni választókerületből nyolcban az MKKP állíthat jelöltet, a DK-nak és a Momentumnak csak kettő-kettő jut, így kompenzációs listát sem tudnának állítani a XII. kerületben.

A DK közleménye a Kutyapárt szemére veti, hogy a Várban, Óbudán és Erzsébetvárosban ráindulnak „az öt éve győztes, azóta hivatalban lévő ellenzéki polgármesterekre, veszélyeztetve a győzelmüket”, ami pedig csak a Fidesznek jó.

Dobrev Klára szerint Magyar Péter nem az ellenzék együttműködését akarja elősegíteni, inkább szalámizná az ellenzéki pártokat, megpróbálja egymással szembefordítani a pártokat és szavazókat.

Eddig mindenki, aki az ellenzék megosztására törekedett, Orbán rendszerét tartotta hatalomban. Ezt már láttuk Márki-Zay Péternél is 2022-ben – mondta a DK EP-listavezetője.

„Az, amit most látunk a magyar politikában – az ellenzéki pártok elleni düh –, jogos, most csattan a pofon irányunkba a ’22-es összefogás kudarca miatt”mondta Ungár Péter LMP-elnök. Különutasságuk miatt több kritikát is kaptak az ellenzéki pártoktól, de szerinte az is jó döntés volt, hogy Vitézy Dávidot, a Fidesz korábbi államtitkárát választották főpolgármester-jelöltjüknek, ami miatt szerinte kiátkozták őket a „köztársaságpártiak szalonjából”.

„Egy vörös színű polip uralja a városházát” – mondta, megemlítve Draskovics Tibort, Gyurcsány egykori pénzügyminiszterét, aki a BKV-t vezeti úgy, hogy nincs közlekedéssel kapcsolatos tapasztalata. Ungár szerint Vitézy nem a Fidesz hekkje, és jobboldali szavazatokat is fog szerezni.

Karácsony Gergely csütörtök délután interjút adott a Partizán élő műsorában. Szerinte a budapesti Fidesznek lesz bukovári – utalt Orbán szavaira.

Az ellenzéki szövetség listájának első helyén ő van, a másodikon Szaniszló Sándor, a harmadikon Tüttő Katalin. Szerinte Vitézy Dávid „a szó rossz értelmében politikus lett”. Szerinte olyan projekteket is végrehajtott öt év alatt, amelyek nem is szerepeltek a programjában (Blaha Lujza tér felújítása, Lánchíd), Vitézy ezzel szemben egy ígéretet sem tudott teljesíteni, nem lett sem elektronikus jegyrendszer, sem Közlekedési Múzeum. „Börtönben lennék, ha ezt én csinálom” – mondta.

Az A-Híd Zrt. körüli mizéria szerinte „bullshit”. A fővároson kereshetik ezt a pénzt, de nem fogják megtalálni.

„Arra kérem most Önöket, hogy támogassanak aláírásukkal a közelgő önkormányzati választásokon, hogy folytatni tudjuk a közös munkát Zuglóért”írja Horváth Csaba zuglói polgármester abban a facebookos hirdetésben, amelyet a Meta adatbázisa szerint a zuglói önkormányzat finanszírozott. Horváth szerint tévedésből rossz bankkártyával fizették a hirdetését.

A bejegyzésben azok a helyszínek is szerepelnek, ahol aláírással lehet támogatni a jelenlegi MSZP-s polgármester újraindulását. A hirdetés április 18. és 20. között futott, a Meta adatai szerint 45-50 ezer forintba került.

A momentumos Rózsa András gyűjtése szerint az önkormányzat az elmúlt években legalább hárommillió forintot költött a polgármester saját Facebook-oldalának hirdetésére. A fenti válasz alapján azt sem lehet tudni, hogy az április 12. és 19. között futó, Hadházy Ákost kritizáló bejegyzés hirdetésénél szintén csak tévedésből van-e feltüntetve az önkormányzat finanszírozóként.

Karácsony Gergely főpolgármester-jelöltre és a közös DK–MSZP–Párbeszéd fővárosi listához ajánlásokat gyűjtő budapesti választási standokat támadtak meg szinte egyszerre csütörtökön a Blaha Lujza téren, a Deák téren és Békásmegyeren. A DK és a Párbeszéd összehangolt támadásra gyanakszik, közlésük szerint több aláírásgyűjtő aktivistájuk is megsérült

Szabó Tímea elmondta, hogy az incidenskor jelen lévők szerint „alkoholistának kinéző emberekhez odamentek fekete dzsekis, középkorú férfiak, akik pénzt nyújtottak át nekik”, utóbbiak pedig ezután elkezdtek ordibálni, Karácsony Gergelyt, Dobrev Klárát és az ellenzéket szidni. Hozzátette: fizikailag is bántalmazták a sátraknál dolgozó aktivistákat, a Deák téri sátrat be kellett zárni, mert ott az összes aktivistát megverték. A BRFK szerint nem történt személyi sérülés.

Vak komondor és lombkoronasétány

Csak az RTL-en lesz politikai reklám. A nem közszolgálati, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók a kampányban sugározhatnak politikai reklámot, de ezt jelezniük kell az NVB-nek. A lehetőséggel egyedül a Magyar RTL Televízió Zrt. élt: a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölték meg a közzététel összes időtartamát. Természetesen az állami tévében is lesz politikai reklám, csak ott közérdekű tájékoztatásnak nevezik majd.

Újra polgármester lenne az egykori országgyűlési képviselő, Balogh József Fülöpházán – szúrta ki a Telex a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján. Balogh 2016-ban, azt követően mondott le a polgármesterségről, hogy jogerősen elítélték élettársa bántalmazása miatt.

Függetlenként indul a júniusi választáson Filemon Mihály, Nyírmártonfalva jelenlegi polgármestere. Indulását saját Facebook-oldalán jelentette be. Hadházy Ákos nem sokkal később posztolt arról, hogy nem a Fidesz színeiben indul.

Filemon építtette azt a lombkoronasétányt, amely hatvanmillió forint uniós támogatást kapott, de tarra vágták körülötte az erdőt.

A Győző utca a Márvány utca felől 1953-ban, balra a Déli pályaudvar
A Győző utca a Márvány utca felől 1953-ban, balra a Déli pályaudvar

Magyar Péter mindenhol: kormánypártnak és ellenzéknek is az elmúlt 15 évben nem látott kihívást okoz a NER-felső-középről dezertáló korábban sértett ember, ma már politikus. Történtek azért más dolgok is a héten a kampányban.

Szombaton hivatalosan is elindult a kampány, a következő két hétben gyűjthetik az ajánlásokat a jelöltek és a jelölő szervezetek az idén együtt tartott önkormányzati és EP-választásra.

Magyar Péter, Vitézy Dávid és Szentkirályi Alexandra is a Széll Kálmán téren kezdte a kampányát szombat délelőtt, Márki-Zay Péter is ott volt. Hidvéghi Balázs, Szentkirályi kampányfőnöke nem fogott kezet Magyarral, akinek a standjánál jóval többen álltak sorban, mint a Fideszénél. Délre – több helyszínen gyűjtve – össze is szedte a szükséges 20 000 ajánló aláírást, ahogy a Fidesz is.

A kampány persze már hetek, hónapok óta tart. A regnáló polgármesterek turbófokozatba tették az eredménykommunikációt és az osztogatást. Hogy két szövetségest hozzunk példának: Karácsony Gergely hosszú posztokban tematikusan sorolja ciklusa eredményeit, a ferencvárosi polgármester, Baranyi Krisztina pedig azt adta közre, hogy Ferencváros önkormányzata hatvanezer forinttal támogatja minden 23 év alatti nappali tagozatos, Ferencvárosban lakó diák jogosítványszerzését.

Magyar Péter mindent összezavart. Nemcsak EP-listát állít, de az önkormányzati választáson indulók mögé is odaáll. „Arra már nem lesz időnk, hogy saját jelölteket indítsunk az önkormányzati választáson. Viszont várjuk azon független polgármester- és képviselőjelöltek jelentkezését, akik úgy látják, hogy azonosulni tudnak a Talpra Magyarok Közössége és a TISZA párt céljaival és víziójával. Kérjük, hogy küldjék el a megkeresésüket egy önéletrajzzal és egy rövid koncepcióval a településük és hazánk kapcsán”hirdette meg. Úgy tudjuk, jelentkeztek is civilek szép számmal.

Magyar Péter bejelentése szerint alig két nap alatt több mint 95 ezren szavaztak a Tisza Párt (Magyar pártja) EP-képviselőjelöltjeire. A szavazás alapján (de nem pont azt lekövetve, hiszen pl. Magyar lesz a listavezető, de ő nem megy Brüsszelbe) állították össze EP-listájukat, rajta csak civilekkel, akik Magyar felhívására jelentkeztek.

A Momentum megroggyant Magyar színre lépésétől, a Kutyapárt visszaesését fékezi pártelnöke fölényes győzelme a XII. kerületi előválasztáson, az „óbaloldal” pedig (kiegészülve Karácsonnyal és törpepártjával) összefogással reagált az új kihívásra: a Kutyapárt, majd Magyar fellépéséig az ellenzék vezető pártjának számító DK, az eltűnőben lévő MSZP és az igazából sosem létező Párbeszéd közös listával indul az EP-választáson, és terveik szerint 2026-ban az országgyűlésin is. Gyurcsány Ferenc visszaszerezte egykori pártját, az MSZP-t.

A két választás egy napon rendezése és Magyar felbukkanása megnövelte a választási kedvet. Az Európai Parlament utolsó, a júniusi választások előtti felmérése szerint tíz EU-s választóból hat szavazni készül az EP-választáson, ami tizenegy százalékkal magasabb részvételi arányt jelentene 2019-hez képest. Persze nem biztos, hogy tényleg szavazni is fognak – a részvétel nehezebben becsülhető meg a pártpreferenciáknál. Azt az állítást minden tagállamban nagy többséggel támogatták a megkérdezettek, hogy a jelenlegi geopolitikai helyzet még fontosabbá teszi a szavazást.

A magyar válaszadók hetven százaléka szavazna az európai választásokon – az uniós átlag hatvan százalék.

Pozitív képe az EU-ról viszont csak a magyarok negyvenhat százalékának van. Lassan azért erodálódik a magyarok EU-pártisága a kormány évtizedes, szívós propagandájának köszönhetően.

Fideszes készülődés

„Hát ne viccelj már, mit kockáztatsz azzal, hogy ha nekünk bármit, bármit, ami politikailag fontos információ, átadsz?” Egy 2019 szeptemberében zajlott telefonbeszélgetésben Görgényi Ernő kormánypárti gyulai polgármester arra buzdította (ahogy manapság divatos mondani: passzív-agresszíven) Torma Béla fideszes helyi képviselőt, a városi posta helyettes vezetőjét, hogy szegje meg munkahelyi szabályzatát, és szóljon neki, mikor mit terjeszt helyben – fizetett megrendelésként – a posta (konkrétan egy polgármester-ellenes szóróanyagot). Hangfelvétel készült róla, ki is szivárgott, a Narancs meg is írta.

Egy Magyar Nemzet-cikk nyomán indítja első vizsgálatát a mentelmi joggal is védett, Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal. Lánczi ugyanis „gyanítja”, hogy „külföldről finanszírozzák” Magyar Péter mozgalmát. A Magyar Nemzet a 2022-es ellenzéki kampány kommunikációs munkáinak nagyobb részét végző Datadatot vélte fölfedezni Magyar mögött.

A Datadat Professional Kft. ügyvezetője, Szigetvári Viktor közleményben utasította vissza a Magyar Nemzet állításait. „Szemben a Magyar Nemzet ma megjelent hazug állításával, sem a Datadat Professional Kft., sem a korábbi Datadat GmbH jogutódja nem áll üzleti kapcsolatban sem Magyar Péterrel, sem pedig más, hozzá kapcsolható párttal vagy egyesülettel. Minden más ezzel ellentétes állítás hazugság. Társaságainkat a propagandasajtó nem kereste ezen téves információ közlése előtt” – írta.

Költségvetési csalás bűntette miatt rendelt el nyomozást a NAV a Civil Összefogás Fórum óriásplakátjait menedzselő cég ellen – ezt Polt Péter legfőbb ügyész árulta el. Ahogy a 24.hu írta, a legfőbb ügyész Vadai Ágnes DK-s képviselő kérdésére írta meg a nyomozás tényét.

Vadai már tavaly szeptemberben kérdezte Polt Pétert arról, hogy honnan van egymilliárd forintos plakátkampányra pénze a Kövess minket 2022 Kft. nevű, amúgy veszteséges cégnek, amely fideszes szervezethez köthető. A Kantar Media adatai szerint a cég több mint egymilliárd forintot költött az ellenzéki politikusok feje fölött Háborúpártiak felirattal operáló kampányra, miközben a Kövess minket 2022 Kft. háromszázmillió forint veszteséggel zárta első két évét.

„Ha normálisan viselkedik egy polgármester, és nem a különbözőségeket keresi és nem a feszültséget gerjeszti, akkor lehet együttműködést találni” – utalt 2019-ben elvesztett városa polgármesterére, Márki-Zay Péterre Lázár János miniszter.

Lázár szerint „a városnak van szüksége a kormányra, és nem a kormánynak a városra, ez legyen világos mindenki előtt”. Botka és Karácsony is meg tudott velük állapodni – tette hozzá.

Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója szerint mivel a június 9-i választások tétje óriási (háború vagy béke), „az EP-kampányok történetének legerőteljesebb kampányára készülnek”: ötvenezer aktivistával indulnak neki, szombattól több mint ezer helyen standolnak majd, szinte minden településen ott lesznek. Akik pedig „felhatalmazták őket erre”, azokhoz személyesen is elmennek.

Ha a budapestiek bizalmat szavaznak nekem, kiszabadítom a fővárost Gyurcsány fogságából – mondta zárt körű kampánynyitóján Szentkirályi Alexandra, a Fidesz főpolgármester-jelöltje.

Budapest főispánja, Sára Botond lesz a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltje a VIII. kerületben a június 9-i önkormányzati választáson – jelentette be a józsefvárosi Fidesz Facebook-oldala. Sára 2018 és 2019 között volt már a VIII. kerület polgármestere. A 2019-es önkormányzati választáson újraindult, de mindössze 269 szavazattal kikapott az ellenzéki pártok és szervezetek által támogatott Pikó Andrástól. Aztán 2022-ben képviselőjelöltként is elindult a parlamenti választáson, akkor Jámbor András győzte le. Orbán Viktor 2020 januárjában kinevezte a fővárosi kormányhivatal vezetőjének; 2022 júniusa óta a tisztséget főispánnak nevezik.

Egyetlen regnáló kormánypárti kerületi polgármester és kompenzációs listáról a Fővárosi Közgyűlésbe bejutott képviselő sem kapott bejutó helyet a Fidesz még nem nyilvános budapesti listáján – tudta meg lapunk. EP-képviselői felét is lecseréli a párt.

Ellenzék

A szélsőjobboldali pártok brüsszeli kongresszusát – a főszereplők között Orbán Viktorral – egy helyi polgármester (aki egyébként török származású, és nagy híve Orbán barátjának, Erdoğannak) akadályozta egy napig, amíg a bíróság közbe nem lépett. A nyolcvanéves Koltai Róbert színész fellépését a helyi művházban pedig az ócsai fideszes polgármester. Ekkor a hatóság nem lépett közbe.

Megnőtt a Fidesz esélye Ferencvárosban. Miután Baranyi Krisztina polgármester nem volt hajlandó tárgyalni az ellenzéki pártok kerületi képviselőivel (kivéve LMP-s alpolgármesterét), összefogtak, és ráindulnak Baranyi egyéni jelöltjeire – pontosabban újráznak képviselői helyeikért. Sőt már a kerületet húsz évig vezető, egykor szabaddemokrata polgármestert, Gegesy Ferencet is rábeszélték a polgármesteri visszatérésre (vagy a megkísérlésére). Gegesy konfrontáció és látványpolitizálás helyett szakmai városvezetést ígért indexes interjújában.

Fokozhatja a zűrzavart az ellenzéki szavazó fejében, hogy míg Karácsony Gergely Baranyit támogatja, a Párbeszéd helyi politikusa pártja elnökségi engedélyével megy szembe egyéni jelöltként Baranyi jelöltjével.

Pécsen is nagy a káosz. A Mellár Tamás által alapított Mindenki Pécsért Egyesület (MPE) az LMP-közeli Pécs Most Egyesülettel összefogva minden pécsi választókerületben jelöltet indít az önkormányzati választáson. Az MPE 2019-ben még a jelenlegi városvezetés jelölőszervezete volt.

Péterffy Attilát, Pécs ellenzéki polgármesterét az MSZP, a DK, a Momentum és a Jobbik mellett civilek is támogatják, és minden választókerületben be is jelentették a jelölteket. A Fidesz–KDNP pártszövetség Pécsen az Összefogás Pécsért Egyesület jelöltjeivel egészülve indul, polgármesterjelöltjük Csizmadia Péter lesz.

A Mi Hazánk és a Kutyapárt is indul minden körzetben. Utóbbinak nincs polgármesterjelöltje, és lényegében ugyanezt jelentette be az MPE–PME-szövetség.

A DK – ami a momentumos jelöltet támogatta a hegyvidéki előválasztáson - minden egyéni körzetben jelöltet állít, és helyi képviselője, Élő Norbert elindul polgármesterjelöltként – jelentette be a politikus. Donáth Anna Momentum-elnök szerint „A XII. kerületben Kovács Gergő megnyerte az előválasztást. Ő a jelölt, akit támogatni kell, ő az az ember, aki jogot szerzett arra, hogy leváltsa a helyi Fideszt. A Kutyapárt egyéni jelöltjeivel szemben elindulni súlyos hiba, és a Fidesz malmára hajtja a vizet.”

A DK szerint viszont a Kétfarkú Kutyapárt saját korábbi ígéretével ellentétben sorra állít új polgármester-jelölteket a fővárosban – nemcsak a Fidesz vezette kerületekben, hanem például az I., a III. és a VII. kerületben is, ahol öt évvel ezelőtt győztes, sikeres ellenzéki polgármesterek dolgoznak.

Juhász Péter volt civil aktivista, majd a 2018-as választás után megszűnt Együtt nevű párt egykori elnöke nyerte a belvárosi előválasztást, így ő lesz a fideszes Szentgyörgyvölgyi Péter ellenzéki kihívója a júniusi önkormányzati választáson. Kovács Alex Gábort győzte le, akit a kerületi ellenzéki frakció, a Tiéd a Belváros támogatott.

A belvárosi részvétel jóval alacsonyabb volt, mint az egy héttel korábbi, XII. kerületi előválasztáson (ott 6275-en szavaztak, a választásra jogosultak 14 százaléka). A Belvárosban összesen 1227-en szavaztak érvényesen, ez körülbelül hatszázalékos részvétel. Juhász 711 szavazatot (58 százalék), Kovács 516-ot (42 százalék) kapott.

Szeged 22 éve regnáló polgármestere, Botka László hivatalosan is bejelentette, hogy ismét elindul Szeged városvezetői székéért. Azokat is megnevezte, akiket jelölőszervezete, az Összefogás Szegedért Egyesület támogat 2024-ben.

Vélhetően nem függetlenül a csalás miatt ellene folyó eljárástól és a börtönbüntetés lehetőségétől, valamint az igazságszolgáltatás Magyar Péter által hangfelvétellel is illusztrált politikai befolyásolásától, ráindul Botkára egykori szövetségese, Joób Márton. A már független városi képviselő egyesületet is gründolt, és mindenütt állít jelöltet – jelentette be.

Nem indul újra Molnár Róbert huszonkét éve regnáló kübekházi polgármester.

„Nagyjából konszenzusos vagy legalábbis többségi vélemény, hogy nem szeretnének a debreceniek ilyen mérgező gyárakat” – mondta a Debrecenben épülő üzemekről Mándi László, az ellenzéki pártok debreceni polgármesterjelöltje az ATV-ben. Mándit a Momentum jelölte, de az MSZP, a DK, az LMP és Jakab Péter pártja is beállt mögé. A képviselőjelöltekről is könnyű volt megállapodni, mert Debrecen nagy város, 23 egyéni körzet van, volt mit leosztani.

A Momentum budapesti listáját – hasonlóan az EP-listához – a párt elnöke, Donáth Anna vezeti majd. Több mérés szerint a párt most csak egy EP-mandátumot szerezne a jelenlegi kettő helyett. Még van 50 napjuk rá, hogy Cseh Katalin is bejusson.

Dobrev Klára szerint „repedeznek az alapok a Fidesz környékén, ma nehéz kormánypárti szavazónak lenni, mert nehéz mire büszkének lenni”. A DK EP-lista-vezetője azt is mondta az ATV-ben, hogy „egy erős politikai közösség el fogja érni, hogy megroppanjon a Fidesz”.

A hármas pártszövetségre gondolt, nem Magyar Péterre, pedig az utóbbinak egyelőre nagyobb hatása van a választókra (az ellenzékiekre biztosan), mint a baloldali szövetségnek. Fel is állt a DK a kétfrontos harcra.

„Magyar Péter bevallotta: inkább a Fidesszel kötne koalíciót, mint az ellenzékkel” – ezzel a szöveggel indított fizetett hirdetést a DK-közeli Nyugati Fény múlt héten. Egy rövid videórészletet vágtak ki Magyar egyik partizános interjújából, amelyben arról beszélt: pártvezetőként soha nem kötne koalíciót Gyurcsány Ferenccel. Az elmúlt harminc napban a lap hárommillió forintot költött el a Magyar Péter elleni 78 Facebook-hirdetésre.

A Fidesz is plakátkampánnyal, lejárató cikkekkel és hatalmas erőforrásokkal igyekszik hitelteleníteni Magyart. A Megafon egy hónap alatt 143 millió forintot égetett el Facebookon, ennek nagy részét a Magyar Pétert gyalázó videók tették ki.

Egyébként a magyar politika az elmúlt öt évben összesen 12 milliárd 448 millió forintért vett hirdetéseket a két óriáscégnél. 2019 óta napi átlagban közel hétmillió forintot költött Facebook- és YouTube-hirdetésekre – számolta ki a Telex. Térségünkben ezzel mindenkit megelőzünk, még Ausztriát is. Az egy lakosra vetített reklámköltségben az egész EU-ban csak a dánok és a svédek előznek meg.

Az viszont egyedülálló, hogy – ahogyan a teljes reklámpiacon – ezeken a platformokon is Magyarország kormánya a legnagyobb hirdető, ami természetesen jórészt pártpolitikai hirdetés, kevés a közszolgálati tartalmú. Mark Zuckerbergnek 676.381.000 forintot adott a kormány a Facebookon keresztül.

A magyar politikai hirdetők közül az első négy a Fideszt reklámozza:

1. Megafon (+ Aktuális + Budapest Beszél): 2.297.795.000 Ft.

2. Fidesz (+ Fidelitas): 1.434.942.000 Ft.

3. Mediaworks: 1.349.557.000 Ft.

4. Magyarország kormánya (+ Miniszterelnökség): 856.462.000 Ft.

Utánuk a sorrend:

5. Ezalényeg (+ vidéki hálózat és egyéb oldalak: ellenzéki): 787.874.000 Ft.

6. Márki-Zay Péter: 450.310.000 Ft.

7. Demokratikus Koalíció: 321.944.000 Ft.

8. Erősítő: 271.843.000 Ft.

9. Kormányváltás 2022: 235.320.000 Ft.

10. Momentum: 229.929.000 Ft.

„A Megafon + Fidesz + kormány + Mediaworks négyes hatmilliárd forintos számlája önmagában kiteszi a teljes, több mint húszezer hirdetőből álló magyar mezőny reklámköltésének majdnem a felét” – foglalta össze a Telex.

A miniszterelnök a Millenárison ismertette a Fidesz választási manifesztumát, újdonságok nélkül. Ami viszont szokatlan, hogy kevesen voltak rá kíváncsiak.

A Facebook-oldalán 800-an, a YouTube-on 600-an, a Fidesz Facebook-oldalán pedig csak 400-an nézték a beszédet a felszólalás közepén.

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG