Nemzetközi terrorellenes gyakorlaton mentorálják a csádi hadsereget magyar katonák. A NATO-szövetségesek és afrikai partnereik számára rendezett hadgyakorlat célja a terrorellenes képességek és az együttműködés fejlesztése - közölte a Magyar Honvédség.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a Magyar Honvédség már több alkalommal vett részt az Egyesült Államok különleges műveleti parancsnoksága (US SOCOM) által, a NATO-szövetségesek és a velük együttműködő afrikai országok számára 2005 óta évente szervezett, Flintlock elnevezésű közös katonai gyakorlaton.
Mint írják, az április végén induló, kéthetes különleges műveleti gyakorlaton több mint harminc ország ötszáznál is több katonája vesz részt. 2025-ben a gyakorlatot Elefántcsontparton rendezik meg, ennek keretében a magyar résztvevők a csádi egységet mentorálják, ami összhangban áll a Magyarország és Csád között 2024 szeptemberében aláírt stratégiai partnerség kereteivel. A közös kiképzésen taktikai képességeket, tengeri műveleteket, harctéri gyakorlatokat, valamint határvadász műveleteket gyakorolnak.
A közlemény szerint a Flintlock globális biztonsági kihívásokat céloz meg, kiemelve a terrorizmus elleni harc és a regionális instabilitás elleni egyesített fellépés fontosságát, hangsúlyozva és segítve a nemzetközi partnerséget a nyugat- és észak-afrikai biztonsági környezetben.
2023 őszén derült ki, hogy a magyar kormány Afrikában, a Szahara déli részénél fekvő Csádba kívánna magyar katonákat küldeni, illetve "komplex támogatást" nyújtani számukra "a magyar nemzeti érdek" mentén.
2023 decemberében Szijjártó Péter külügyminiszter csádi delegációjában szerepet kapott Orbán Viktor egyetlen fia is, Orbán Gáspár. Bár jelenlétét többek közt kalappal, maszkkal és némi bujkálással igyekezett titkolni, a Le Monde és a Direkt36 csádi és nigeri kormányzati fotók hatterében azonosítani tudta Orbán Gáspárt. Bár a magyar kormány az Orbán Gáspár szerepvállalása iránt érdeklődő kérdéseket adatigényléseket sorra elutasította, 2024 elején a honvédelmi miniszter váratlanul bejelentette, hogy Orbán Gáspár "összekötő tisztként" kapott szerepet a misszióban, századosi rangban.
A Szabad Európa több cikkben is foglalkozott a témával, így beszámoltunk arról is, hogy Magyarország 200 millió euróval (nagyjából 80 milliárd forinttal) támogatja meg Csádot, az állami Eximbankon keresztül, valamilyen kedvezményes hitel formájában. Az Orbán-kormány hivatalos indoklása szerint a térség stabilizálása, a terrorizmus elleni harc és a térségbeli migráció kezelése érdekében szükséges magyar katonákat és közpénzt küldeni az országba.