Több százmillió forintból megrendelt szobrok, süppedős szőnyegek, drága festmények, luxuskivitelezésű székek: már évekkel a mostani, számvevőszéki vizsgálat előtt beszámolt a sajtó a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak ingatlanszerzéseiről és beruházásairól. A megvett és felújított épületek közül a Budapest egyik legdrágább részén, a Budai Várban található ingatlanokat mutatta be egy séta keretében a kerület volt polgármestere, jelenleg önkormányzati képviselője (Párbeszéd-ZÖLDEK), V. Naszályi Márta.
"Nem férünk el a sok nulla miatt" – mondta a várbéli, MNB-ingatlanokat bemutató séta elején V. Naszályi Márta, amikor megpróbálta – a résztvevők bevonásával – kézzelfoghatóan érzékeltetni, mennyi is az a hozzávetőleg ötszázmilliárd forint, ami felett az Állami Számvevőszék jelentése alapján a megmaradt MNB-alapítvány rendelkezett, és amiből eddig kétszázmilliárd forintot is meghaladó összeg elköltése kapcsán merültek fel kérdőjelek.
Az MNB alapítványai által 2014 után megvett épületek egy része Budapest legdrágább részén, a Budai Várnegyedben és annak közelében, Budapest I. kerületében található. E beruházások többsége korábbi épületek felújításából állt, de volt teljesen újként, mégis régies, historizáló stílusban felépített ingatlan is.
A márciusi, a Direkt 36, majd az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által is nyilvánosságra hozott jelentés alapján utóbbi szervezet feljelentést tett és nyomozás indult az MNB-alapítványok gazdálkodása kapcsán. Az ÁSZ jelentése a Neumann János Egyetemért Alapítványról itt, míg a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gazdálkodásáról itt olvashatók.
Ehhez kapcsolódóan: Elindult a nyomozás a jegybanki alapítványok ügyében
Pénzügyi kultúraoktatás, luxus körülményekkel
Az I. kerület volt polgármestere április elején egy sétát szervezett a Budai Várban, ennek keretében bemutatott néhány példát arra, hogyan költhették el a számvevőszéki vizsgálatban megjelölt összeg egy részét a jegybanki alapítványok. Az ellenzéki politikus szerint az ügy egyik problémája, hogy az ingatlanfejlesztő cégek és alapítványok folyamatosan változó, átláthatatlan hálójának költéseit 2016-ban titkosította a kormány kiemelt beruházás besoroláson keresztül, ami ráadásul számos építészeti, környezetvédelmi szabály mellőzését is lehetővé teszi.
V. Naszályi Márta még polgármesterként járt több épületben az MNB várbeli ingatlanjai közül. Ezek kapcsán most elismerte, hogy az MNB-alapítványok építési beruházásainál sok esetben láthatóan nagyon jó minőségű anyagokat használtak és magas színvonalon végezték el a munkákat. Szerinte ugyanakkor megkérdőjelezhető e költések nagy részének szükségessége.
A V. Naszályi Márta által szervezett séta az Úri utca 72. előtt kezdődött, érintette az Úri utca 21-et (Bölcs Vár), majd a Szentháromság tér 7-8-at (korábbi Diplomata-ház) mutatta be. A politikus a séta során említette még az Ybl Miklós tér 9-et (korábbi Vízház, jelenleg Félix Étterem), a Krisztina körút 55. alatti épületet (a volt Telekom-székház), a csodaszarvas-szoborról ismert Pénzmúzeum épületét a Széll Kálmán térnél (volt Postapalota), és a Batthyány Lajos Alapítvány által tulajdonolt (a Danube Institute által bérelt) hatalmas ingatlant (Lónyay-Hatvany villa).
Cikkünkhöz lekértük az MNB-alapítványok több várbeli épületének friss tulajdoni lapját, ez alapján összegeztük az ingatlanok jelenlegi helyzetét.
Úri utca 72.
Ebben az épületben őrizték a II. Világháború alatt Magyarország aranytartalékait. Az ingatlan két, kapcsolódó helyrajzi számon szerepel (hrsz. 6695/0/A/1 és 6695/0/A/2) Az utóbbi épületrész tulajdonosa a tulajdoni lap szerint a Sky 72. Ingatlan Kft. Ez a cég pedig a Ferida Zrt-é, melynek tulajdonosa az MNB-alapítványok vagyonát kezelő OPTIMA Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.
Az épület 6695/0/A/1-el jelölt része a SkyGreen Buildings Kft-é, ami viszont a Sky I. és a Sky II. Magántőkealap tulajdona. E tőkealapok az Magyar Tudományos Akadémia korábbi kémiai kutatóintézetének Pusztaszeri úti épületébe vannak bejelentve. Ez a székhelye több olyan cégnek is, melyek a jegybank volt elnökének fiának, Matolcsy Ádámnak és üzlettársainak-barátainak(Somlai Bálint, Száraz István) az érdekeltségéhez tartoznak.
Korábban, 2022. februárig a Sky I. és a Sky II. valamint az általuk birtokolt Skygreen Kft is abba a budai irodaházba (Pasaréti út 122-126.) volt bejelentve, ahová Tiborcz István cégei és például a miniszterelnök egyik lányának, Szokira-Orbán Sárának a cége is (Art Related Solutions Kft.).
A NER egyik szívcsakrája a Pasaréti úton
A Sky I. és a Sky II. alapkezelője a (szintén a Pasaréti úti irodaházba bejelentett) Equilor Alapkezelő Zrt, melynek tulajdonosa Közép-Európai II. Magántőkealap, az EQA Eszközkezelő Zrt-n keresztül. Utóbbinak a jogi képviselője (s az alapkezelőnek felügyelőbizottsági tagja) a Tiborcz István bizalmasaként ismert Szécsényi Bálint. Ő volt az, akiről a Válasz Online megírta, hogy egy nappal az MNB-alapítványokról szóló számvevőszéki jelentés nyilvánosságra hozatala előtt mondott le a felügyelőbizottsági tagságáról az ügyben érintett cégben (GTC Group). A GTC weboldala szerint a cég fő részvényese az Optimum Venture Magántőkealap, a GTC Holding Zrt-n (3.81% )és az Alpine Holding Kft -n (58.80%) keresztül.
Ebben a cégben szerzett korábban többségi tulajdont az Optimum Ventures II. Magántőkealap. Ennek alapkezelője az OPTIMA Befektetési Alapkezelő Zrt., ami az OPTIMA Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. érdekeltsége. Ez volt az az alapkezelő cég, ami 2025. február 28. és 2025. március 14. között "átvándorolt" a Matolcsy Ádám barátja, Száraz István érdekeltsége által kezelt Közép-Európai III. Magántőkealap tulajdonába, mint ezt megírta a 24.hu. (Az alapkezelő cég azóta visszakerült a fennmaradt egyetlen MNB-alapítvány (Pallas Athéné Domus Meriti) által tulajdonolt OPTIMA Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. kezelésébe.
Az Úri u. 72. alatti épületről a sétán V. Naszályi úgy fogalmazott, hogy abba a felújítás során "a világ minden pénzét beletették", szerinte valóban magas színvonalon végezték el a munkálatokat, de hozzátette:"kérdés, hogy szükséges-e közpénz milliárdokat fordítani olyan luxustételekre, mint például cédrusfa székek, stb., egy a köz által alig használt ingatlan felújításánál". Az épületet korábban a 444.hu cikke "háromszintes, wellnessfunkciókkal bővített bunkerrendszer"-ként írta le.
Bölcs Vár: Úri utca 21
A régi budai városháza épületét 2019. őszén szerezte meg az MNB egyik leányvállalata 8,7 milliárd forintért. Ekkor már másodszor lett tulajdonosa az épületnek az MNB, hiszen 2014-ben már megszerezte az ingatlant a Magyar Tudományos Akadémiától. Az ingatlan 2018 őszén került az egyik (Pallas Athéné Domus Animae), majd egy másik MNB-alapítványhoz (Pallas Athéné Domus Sapientiae) , és 2019. őszén az MNB Ingatlan Kft . lett a tulajdonosa. Erről a cégről korábban az Átlátszó írta meg egyebek között azt, hogy több milliárd forint értékben vett műtárgyakat.
Szentháromság tér 7. - bontás és tiltakozások
A Szentháromság tér 7. alatt található épület a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, (PADME) majd az MNB tulajdona volt. Korábban azt ígérték, hogy tudományos konferenciaközpont lesz belőle. V. Naszályi szerit fölösleges volt a bontás, sokkal kevesebb pénzből át lehetett volna alakítani az épületet. Ráadásul az építészszakma egy része is kifogást emelt a többek szerint alaptalanul megadott bontási engedély ellen, mert az 1970-es évek építészetének fontos alkotásaként tartották számon az ingatlant.
Pénzmúzeum aranyszarvassal
A Pallas Athéné Alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. 2016-ban vásárolta meg a Széll Kálmán tér mellett magasodó, a Pénzmúzeumot is magában foglaló Postapalota épületét 22,3 millió euróért. Két évvel később a Pallas Athéné Alapítványoktól az MNB vette meg a szerkezetkészre felújított ingatlant 45,3 millió euróért.
Az épület előtt látható fényes Csodaszarvas-szobor V. Naszályi Márta szerint "ízléstelen, túlárazott, fölösleges, ráadásul felháborító, hogy arra hivatkoznak, épp a pénzügyi tudatosság fejlesztését hivatott ábrázolni."
Csónak utca 1.: elidegenítési tilalom
A Csónak utca 1. alatti , 2444 négyzetméteres épületet tulajdoni lapja szerint 2020 decemberében kapta meg az államtól a Batthyány Lajos Alapítvány. Előtte, 2014-től az egyik MNB-alapítvány (Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány), majd egy másik MNB-alapítvány (Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány)volt a tulajdonosa.
Később, 2019 őszén a műemlékház tulajdonosa egy Kasselik-Ház Kft. nevű cég lett, amely viszont egy harmadik MNB-alapítvány (Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány) érdekeltsége egy másik cégen keresztül (OPTIMA Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.). A Kasselik kft.-től vette meg a magyar állam az ingatlant 2020 szeptemberben, majd decemberben a Batthyány Lajos Alapítványnak (BLA) ajándékozta. Értéke az MNV Zrt. adatai szerint közel tízmilliárd forint (9.883.277.961 Ft).
Annak idején a sajtóban megjelent hírek szerint az MNB-alapítvány 3,4 milliárd forintért vette meg az épületet, amelynek felújításába baráti cégeket is bevontak. Ezt a céget (RAW Development Beruházásszervező és Mérnöki Szolgáltató Kft.) annak idején Matolcsy György jegybankelnök rokona alapította, azóta a Matolcsy fiának barátjaként és üzlettársaként ismert Somlai Bálint érdekeltsége. Ezt a kft.-t bízták meg többek között a Magyar Nemzeti Bank központi épületének felújításával is.
A Lónyay–Hatvany-villa ad otthont a Danube Institute-nak és egy étteremnek, amelyet egy kilencven százalékban a BLA tulajdonában lévő cég működtet. Az épületet a BLA 2035. december 4-ig nem értékesítheti, mert a tulajdoni lap szerint addig elidegenítési tilalom van érvényben rá.
Százmilliós szobrok a volt Telekom-székházba
Egy külső és belső szoborcsoportot is megrendeltek az MNB másik, I. kerületi ingatlanába (egymással küzdő bika és medve közel kétszázmillió forintból, és a harmincméteres ezüstszínű felhőből kiugró kilenc óriási aranyszínű oroszlán pedig 470 millió forintból). Megkerestük az alkotót, Szőke Gábor Miklóst, hogy hol találhatók most ezek a szobrok, de nem kaptunk választ az e-mailünkre. Ezt az épületet, a volt Telekom-székházat a Boreasz Ingatlanbefektetési Alaptól vette meg a fentebb már említett, MNB Ingatlan Kft. 2022. decemberben.
A NER egyik kedvenc étterme
Az MNB-hez köthető még az I. kerületben a Ybl Miklós tér 9. alatti korábbi Vízház, jelenleg Félix Étterem), amelyről az elmúlt években több cikk is megjelent. Egy éve a 444.hu írt az épület Száraz Istvánhoz köthető tulajdonosi hátteréről, és a lap újságírója nemrég a volt jegybankelnök fiát, Matolcsy Ádámot fotózta le ott. Az épület tulajdoni lapja szerint ma is a G-OMEGA VHZ KFT. a tulajdonosa (14 millió eurónyi zálogjoggal az MBH Bank Nyrt-javára). A G-OMEGA a SRES Zrt-é, ami viszont Stofa György érdekeltsége. Ő benne volt a számvevőszéki vizsgálatban kifogásolt ingatlantranzakciók fókuszában álló MNB-érdekeltség,a GTC vezetőségében.
Ehhez kapcsolódóan: Varga Mihály a jegybanki alapítványok megszüntetését kezdeményezi