Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Mit jelez, hogy Iránban a parlament egyhangúlag elfogadta az új elnök kormánylistáját?


Maszúd Peszeskján (középen) az első olyan köztársasági elnök 2001 óta, akinek a teljes kormánylistáját jóváhagyta a parlament
Maszúd Peszeskján (középen) az első olyan köztársasági elnök 2001 óta, akinek a teljes kormánylistáját jóváhagyta a parlament

Amikor Maszúd Peszeskján reformpárti iráni elnök beterjesztette azok névsorát, akiket 19 tagú kabinetjébe jelölt, sokan arra számítottak, hogy a keményvonalas parlament legalább néhány választottját elutasítja.

Ritka fejleményként azonban a törvényhozók változtatás nélkül elfogadták a miniszterek teljes listáját. Ez az első alkalom több mint két évtizede, amikor egy elnöknek sikerült ezt elérnie.

Peszeskján a lépést a konszenzus győzelmeként üdvözölte megosztott országában, bírálói szerint azonban kabinetjének egyhangú jóváhagyása az elnöki hatalom korlátait mutatja meg a papok uralta iráni politikai rendszerben, mégpedig azért, mert Peszeskján a jelöltjeiről tartott parlamenti szavazás előtt elmondta: a neveket Ali Hámenei ajatollah legfelsőbb vezetővel együttműködésben választották ki, és az ajatollah előzetesen áldását adta rájuk.

Vannak, akik ezt annak beismerésének tekintik, hogy a kormányt a legfelsőbb vezető irányítja, ő mondja ki a végső szót az állam minden fontos kérdésében.

Hamid Abutalebi, Irán egykori ausztráliai nagykövete azt mondta, hogy Peszeskján „megnyerhette a csatát a parlamentben”, de „elvesztette Irán évszázados háborúját az alkotmányosságért és a köztársasági eszméért”.

Az iráni közösségi médiában a felhasználók egy része úgy véli, hogy az elnöki intézmény teljesen kiürült, és Peszeskján gyakorlatilag nem más, mint egy Hámeneinek beszámolni tartozó miniszterelnök.

„Vessék el ezt az értelmetlen elnöki pozíciót, és nevezzenek ki miniszterelnököt” – írta Hosszein Razzak politikai aktivista.

Hozzátette, hogy Hámeneinek kellene kiválasztania a kormányfőt, hogy a közpénzeket ne költsék „nevetséges választási show-műsorokra” Iránban, ahol a szavazatokat szigorúan ellenőrzik.

Sok országban, így Iránban is a nép választja meg az elnököt. A miniszterelnököt – ami Iránban nincs – jellemzően a parlament vagy az államfő választja ki.

Más irániak szerint Hámenei végre rájött, hogy évek óta dédelgetett célja az elnöki poszt megszüntetésére és egy miniszterelnök beiktatására az alkotmány átírása nélkül is megvalósítható Peszeskján révén.

2011-ben Hámenei azt mondta, hogy „semmi rossz nem lenne” a kormányzati rendszer megváltoztatásában, ha „egy napon a távoli jövőben úgy éreznénk, hogy a parlamentáris rendszer jobb az elnökinél a tisztviselők kinevezésére”.

A megszabadulás az elnöki poszttól tovább szélesítené Hámenei hatalmát.

Irán 1989-ben, egy évtizeddel az iszlám forradalom után szüntette meg a miniszterelnöki posztot. A miniszterelnök feladatait megosztották az elnök és az újonnan létrehozott első alelnöki poszt viselője között.

Ezt megelőzően az iszlám köztársaságban az elnök jelölte a miniszterelnököt, és a parlament hagyta jóvá. Feladata a kormány vezetése volt.

Kian Sharifi írása.
XS
SM
MD
LG