Politikai válság és gazdasági nehézségek közepette választ Németország. A kutatások alapján a CDU–CSU visszatérhet a hatalomba, de a Merkel-érához képest szigorúbb migrációs politikával. A kampányba Orbán Viktor is beleszólt, amikor elsőként fogadta EU-s kormányfőként a radikális AfD vezetőjét.
A műsor vendége Hettyey András, a német nyelvű Andrássy Gyula egyetem docense, Németország-szakértő.
A podcastot megnézheti itt:
Ha pedig meghallgatná, ide kattintson:
Az adás legfontosabb állításai:
(1) Külpolitikai siker az AfD-nek, hogy Orbán Viktor fogadta a párt társelnökét, Alice Weidelt – véli Hettyey András. Ez növeli a német párt elfogadottságát Európában.
(2) A magyar kormánypárt vélhetően azért is egyezett bele a találkozóba, mert január végén egy migrációról szóló törvényjavaslat kapcsán a nagy német jobbközép párt, a CDU–CSU együtt szavazott az AfD-vel, Orbán Viktorék ezután úgy érezhették, hogy most már belefér a találkozó.
(3) Ez a szavazás a kampány meghatározó pillanata volt. A javaslat a január 22-i aschaffenburgi támadás után született a CDU–CSU részéről, így próbálta a pártszövetség vezetője, Friedrich Merz tematizálni a migráció kérdését, viszont a Zöldek és a szociáldemokraták hangsúlyozták, hogy a CDU–CSU együtt szavazott a radikális AfD-vel, ami szerintük elfogadhatatlan.
(4) RE-MIG-RA-TION – Alice Weidel nemrég tagoltan is elmondta pártja leghangsúlyosabb állítását egy kampányrendezvényen. Az AfD szerint azokban az esetekben, amelyekben bírósági végzés van, ki kell toloncolni az illetőt, ugyanakkor a vadabb, de nem hivatalos elképzelések arról szólnak, hogy olyanokat is kiutasítanának, akik már megkapták a német állampolgárságot.
(5) A választásokat szinte biztosan a CDU–CSU pártszövetség nyeri, a kérdés a koalíciós társ. Az AfD-vel való együttműködés kizárható, így vagy a szociáldemokraták, vagy a Zöldek lehetnek az opció. Merz mindkét irányba tesz lépéseket, de a pártszövetségen belül nem mindenki szeretne együttműködni a Zöldekkel.