Szerdán Budapesten fogadja Orbán Viktor Alice Weidelt, az Alternative für Deutschland német szélsőjobboldali párt társelnökét. Ez lesz az első alkalom, hogy az AfD vezetőjét kormányfői szinten fogadják külföldön. Korábban még a Fidesz is elzárkózott attól, hogy kapcsolata legyen az AfD-vel, a világpolitika azonban nagyot változott fél év alatt.
Németországban február 23-án előrehozott választásokat tartanak, miután tavaly év végén felbomlott a szociáldemokrata Olaf Scholz vezette koalíciós kormány. A közvélemény-kutatások szerint aligha újrázhatnak, mert jelenleg a konzervatív CDU/CSU a legnépszerűbb párt harminc százalékkal, őket követi az AfD 22 százalékkal – a radikális jobboldali pártnak soha nem volt ekkora támogatottsága. A szociáldemokrata SDP 17, a zöldek 13 százalékon állnak, és a kormányalakítás szempontjából sok múlik azon, hogy a három, most a bejutási küszöb környékén mért kispárt közül (a liberális FDP, a Zöldpárt és a baloldali BSW) melyik jut be a Bundestagba. Ennek azért van jelentősége, mert egyelőre a többi párt vezetője – köztük Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje – kizárja, hogy kormánykoalíciót kössön az AfD-vel.
Az egykori NDK területén viszont már az AfD a legnépszerűbb. Társelnöke, a 46 éves Alice Weidel egyben a párt kancellár-jelöltje is, akinek budapesti meghívását Orbán a svájci Neue Zürcher Zeitungban jelentette be, és mindezt azzal kommentálta, hogy „Berlin mindig is a falak városa volt, itt az ideje, hogy még egyet lebontsunk”.
A miniszterelnök ezzel az AfD-t körülvevő tűzfalra utalt: a második világháború óta a német politikában kifejezetten tabunak számít a szélsőjobboldali pártokkal, mozgalmakkal való együttműködés.
Az utóbbi években a Fidesz eltávolodott a korábban szövetségesének számító német konzervatívoktól. 2023 novemberében írtunk a megromlott német–magyar viszonyról. Akkor még a Fidesz kifejezetten ügyelt arra, hogy ne szakítsa meg teljesen a kapcsolatot a CDU/CSU-val, de már akkor is látszott az AfD felé mutatott szimpátia, mert holdudvara és sajtója kizárólag a szélsőjobboldalinak tartott AfD-ről írt pozitív hangnemben a német pártok közül, és az AfD is kereste a kapcsolatot a magyar kormánypárttal. Egy diplomáciai forrásunk 2023 végén úgy fogalmazott: „Azzal a Fideszben is tisztában vannak, hogy ha felvennék a kapcsolatot az AfD-vel, onnan már nem lenne visszaút a CDU/CSU-hoz. A többi német párt tűzfalat húzott az AfD köré, semmiben nem hajlandók együttműködni a szélsőjobboldaliakkal.” Akkor még egyébként Orbán is a kormányközi kapcsolatok fenntartásának szükségességével indokolta, miért tartja magát távol az AfD-től.
„Ez a meghívás mindenképp határátlépésnek tekinthető” – mondta a Szabad Európának Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője, aki szerint ugyanakkor nem teljesen váratlan.
Ehhez kapcsolódóan: Elemzés: Az SPD nyerte az újabb német tartományi választást, de szorosan mögötte van a szélsőjobb
Az AfD-t körülvevő tűzfal az utóbbi időben repedezni kezdett. Ennek első jele volt, hogy 2020-ban a CDU Türingiában az AfD-vel közösen választott tartományi miniszterelnököt. Németország keleti részében egyre gyakoribbá vált a helyi együttműködés. A tavaly őszi tartományi választásokon az AfD tarolt a keleti országrészben: Türingiában nyertek, de több más tartományban is megszorongatták a győztest. Január végén megdőlt még egy tabu: a Bundestagban Friedrich Merznek, a CDU kancellárjelöltjének a bevándorlást korlátozó javaslatait az AfD szavazataival fogadták el. Később a javaslatra épülő törvényjavaslatot már leszavazta a német törvényhozás, ennek ellenére a baloldal a tűzfal leomlásának minősítette a közös szavazást – amit Orbán „Guten Morgen, Deutschland!” kommentárral üdvözölt. Közben a CDU vezető politikusai nem győzik hangsúlyozni, hogy továbbra is kizárják, hogy országos szinten koalícióra lépjenek az AfD-vel.
Hegedűs ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy Donald Trump újraválasztása óta nemcsak a nemzetközi hangulat változott meg, de Elon Musk – immár az amerikai elnök bizalmasaként – be is köszönt az AfD egyik rendezvényére. „Ezekből Orbán azt a következtetést szűri le, hogy átalakul az AfD nemzetközi beágyazottsága és a Németországon belüli pozíciója is. Most meglátta a lehetőséget, hogy segítsen az AfD-nek kitörni a tűzfal mögül. A nemzetközi hangulatváltozás közepette Orbán saját mozgásterének növelésére igyekszik felhasználni Weidel látogatását.”
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója hat pontban írt arról, miért fogadja Orbán Weidelt. Szerinte az AfD programja áll tartalmilag legközelebb a Fideszéhez, majd további öt pontban részletezi, miért tartja úgy, hogy az idő az AfD-nek kedvez. „Az AfD nem fogja megnyerni a választásokat, de ő lesz az igazi győztes. A kérdés jelenleg csak az, mennyivel emelkedik a párt támogatottsága a 2021-es kétszerese felé – írja. Az AfD tartományi szinten legitim szereplője lehet a német politikának, és Európában is tényezővé válhat szerinte. – A patrióták számára az AfD-vel való szövetség (nem egyesülés) kulcsfontosságú lehet az európai nemzeti blokk (konzervatívok, patrióták, szuverenisták) létrehozásában. – Az AfD-vel való találkozó politikai befektetés – írja. – Mivel befektetés, a befektető a vendéglátó, s akkor kerül rá sor, amikor a még megerősödés előtt álló AfD »jó áron« megnyerhető.” Végül arra is kitér: Orbán bízik abban, hogy Weidel vezetésével az AfD megszabadulhat saját szélsőségeseitől, így kormányképessé teszi pártját.
Ehhez kapcsolódóan: A II. világháború óta először győzött Németországban szélsőjobboldali párt tartományi választáson
Erre reagálva Hegedűs azt mondta a Szabad Európának, hogy az elmúlt években is az AfD volt az a német párt, amely ideológiájában, kommunikációjában a legközelebb állt a Fideszhez, ebben nincs változás. „A változás a körülményekben van, amelyek lehetővé tették a Fidesznek, hogy hivatalosan is felvegye a kapcsolatot a párttal. A többi politikai üzenet; nem gondolom, hogy Németországban az AfD-é lenne a jövő. Annak ellenére, hogy egyre nehezebb karanténban tartani, nem hiszem, hogy az AfD rövid távon kormánytényező lesz, és a CDU/CSU hajlandó lenne maga mellé venni egy koalícióba. Az más kérdés, hogy a keleti tartományokban egyébként tartományi szinten egyre inkább növekszik az Afd-vel való együttműködési készség a CDU-ban.” Azzal viszont egyetért, hogy az Európai Parlamentben megindulhat a közeledés a Patrióták Európáért (ennek a párcsaládnak a tagja a Fidesz) és a Szuverén Nemzetek Európája (az AfD pártcsaládja, itt tag a Mi Hazánk is) között.
Míg korábban a német üzleti körök is ellenezték volna, hogy az AfD vezetőjét ilyen magas szinten fogadják, a körülmények megváltoztak. „A Magyarország szempontjából különösen fontos autóipari szereplőknek most a legnagyobb kihívást azt jelenti, hogy az esetleges vámemelkedés után mit fognak csinálni az amerikai exportjukkal, és hogy mit kezdjenek az egyre szorongatóbb kínai exporttal. Ezekhez képest eltörpül, hogy most Orbán fogadja Weidelt. Még akkor is, ha a német üzleti élet alapvetően nem támogató a bevándorlásellenes AfD-vel, hiszen az üzemeknek komoly problémát jelent a munkaerőhiány. Az is igaz ugyanakkor, hogy az AfD által is képviselt libertariánus irány kedvező az ipari szereplőknek” – mondta Hegedűs.
Az AfD jelenleg Németország második legnépszerűbb pártja. A politikában még mindig inkább elutasítók velük szemben, még ha a köréjük húzott tűzfal omladozik is. De mennyire elutasító a német társadalom? „Erre két, egymásnak ellentmondó választ tudok adni – fogalmazott Hegedűs. – Egyrészt az aktív állampolgárok szintjén van egy nagyon tudatos elutasítás. Két hete 150 ezren tüntettek az AfD-vel való együttműködés ellen a Bundestag előtt, miután az AfD-vel közösen szavazták meg Merz javaslatát. Most hétvégén Münchenben kétszázezerre tették az AfD ellen tüntetők számát. Azért ilyen határozott az elutasítás a német társadalom nagy részében, mert a teljes második világháború utáni szocializációjuk levetkőzését jelentené, ha elfogadnák egy szélsőjobboldali párt kormányzati szerepvállalását. Másfelől viszont a közvélemény-kutatási adatokból nem látszik, hogy a CDU/CSU támogatottsága csökkent volna az AfD-vel való együtt szavazás miatt – amivel a baloldali pártok szerint Merz ledöntötte a német politika legfontosabb tabuját. Nem erősödtek a baloldali pártok sem, tehát a választói támogatásban mérhető következménye lehet a lépésnek.”
Igaz ugyan, hogy ez az első alkalom, hogy az AfD vezetőjét fogadja egy kormányfő, Hegedűs nem tartja valószínűnek, hogy Weidel budapesti látogatása befolyásolná a választások kimenetelét. „Fontos jelzés ugyanakkor az AfD szavazói felé, hogy ez a párt nem annyira elszigetelt többé nemzetközileg sem, mint eddig volt. Kevesebb mint egy éve volt, hogy az AfD-t kizárták az addig legradikálisabb EP-frakcióból, az ID-ből, és csak nagy nehezen tudtak összehozni egy saját pártcsaládot. Ehhez képest az, hogy most egy európai uniós kormányfő fogadja a párt kancellárjelöltjét, előrelépés. De ez nem fog bizonytalan szavazókat terelni az AfD felé.”
Ehhez kapcsolódóan: Történelmi győzelmet ünnepelnek az osztrák szélsőjobboldal támogatói