Véglegesen marad a IX. kerületben a Szabad Hongkong út és az Ujgur mártírok útja. Kerpel-Fronius Gábor alpolgármester szerint a Nemzetközi Atlétikai Szövetség nem fog kérni a budapesti vb-ből, ha a városvezetés nem támogatja, bár azzal számolnak, hogy a kormány visszakozni fog.
Szeptember első napján a fővárosi közgyűlés többek közt arról döntött, hogy maradnak a IX. kerület átnevezett utcanevei. Így ha meg is épülne Budapesten a Fudan kínai magánegyetem campusa, a Szabad Hongkong útjával, az Ujgur mártírok útjával, a Dalai láma úttal vagy a Hszie Si-kuang püspök úttal találkoznának az érkezők.
Az elnevezések nyíltan politikai célzatúak, és mivel jelenleg nem él ezekben az utcákban senki, nem kap új iratokat egyetlen lakó sem.
A Fudan óriási, kínai állami pénzből működő egyetem, amely hivatalosan is a kínai kommunista propaganda részének számít. A Kínai Kommunista Párt pedig jellemzően erős agresszióval reagál bármilyen szabad Hongkongot, Tibetet vagy ujgur koncentrációs tábort emlegető felvetésre.
A tervezett kommunista magánegyetem projektje egyébként kiugróan népszerűtlen Budapesten. Tüntetés is volt a fővárosban a kormány Fudan-projektje ellen, ezt a kínai nagykövetség szóvivője általában a kínaiak elleni támadásnak értékelte.
Ha a kormány betesz a Diákvárosnak, akkor a főváros az atlétikai vb-nek
A közgyűlésen döntöttek emellett arról is, hogy ha kormány nem tartja magát az Egészséges Budapest Programhoz és a Diákváros-beruházáshoz a Fudan kínai magánegyetem érdekében, akkor Budapest nem fog hozzájárulni a tervezett atlétikai vb-hez.
Karácsony Gergely főpolgármester elmondta, hogy örülne, ha a Diákváros mellett lenne atlétikai vb is, de erkölcsileg sem engedheti meg, hogy a budapestiek akaratát „önkényes törvényekkel” írják fölül, és a kormány megsértse korábbi megállapodását a fővárossal. A kormány Fudan-projektje egyébként szerinte önmagában is káros az egész országnak, de ezt már egy másik ügynek tekinti.
Egyes kormánypárti politikusok és a Magyar Atlétikai Szövetség azzal érveltek, hogy Budapest városa nem is szerződő fél a világbajnokság rendezése kapcsán, így szerintük a városvezetés megakadályozni sem fogja tudni ezt a szórakoztatóipari rendezvényt.
Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes az ATV-ben ma elmondta, hogy a fővárosnak valószínűleg tényleg nincs közvetlen vétójoga. Viszont a Nemzetközi Atlétikai Szövetség vezetője többször kijelentette, hogy nem akarnak olyan városban versenyt rendezni, amelynek a vezetése nem támogatja ezt teljes mellszélességgel, tehát van politikai mozgásterük.
Elmondta még, hogy pártja, a Momentum ebben a gazdasági helyzetben nem egy világbajnokság megrendezését tartja a legfontosabbnak, ennek ellenére tartják magukat a 2019-es megállapodáshoz. E szerint lesz világbajnokság, megépül a Diákváros, és az Egészséges Budapest program keretében öt év alatt ötvenmilliárd forintot kap Budapest a kerületek egészségügyi fejlesztéseire.
Jelenleg viszont azzal szembesültek, hogy a Diákváros veszélybe került, és az Egészséges Budapest program idei tízmilliárdja is késlekedik. Ezért erős figyelmeztetést küldtek a kormánynak, hogy tartsa be a megállapodásokat.