Доступність посилання

ТОП новини

Вибір редакції: світ

Уряд Грузії планує заборонити використання піротехніки на протестах

Протестувальники кажуть, що вони застосовували піротехніку проти поліції та силовиків, щоб захистити себе.
Протестувальники кажуть, що вони застосовували піротехніку проти поліції та силовиків, щоб захистити себе.
Лука Пертая

ТБІЛІСІ – Коли повітря стало важчим від сльозогінного газу і хмар диму, протестувальник у масці побіг до спецпризначенців, стріляючи зі своєї саморобної зброї. Його імпровізований пристрій – рухомий ствол, схожий на саморобний кулемет Гатлінга, – випустив стрімкий ланцюг феєрверків.

Така тактика може залишитися у минулому, оскільки правляча партія «Грузинська мрія», як очікується, цього тижня прискорено ухвалить у парламенті нові закони, які заборонять протестувальникам мати при собі піротехніку і закривати обличчя під час демонстрацій.

Протягом 13 днів грузини щоночі збираються в центрі Тбілісі, а також в інших містах країни, щоб висловити протест проти рішення уряду призупинити переговори про вступ до ЄС до 2028 року. У Тбілісі використання протестувальниками піротехніки для боротьби з поліцією, озброєною сльозогінним газом і водометами, стало визначальним символом демонстрацій.

Ця остання хвиля протестів послідувала за спірними парламентськими виборами 26 жовтня, на яких перемогу здобула «Грузинська мрія», правляча партія, що перебуває при владі з 2012 року і яку критики звинувачують у дедалі більшій авторитарності. Лідерка проєвропейської опозиції і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що вибори були сфальсифіковані за допомогою Росії.

Днями прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що РФ не має стосунку до цього і не втручається у внутрішні справи Грузії.

Опозиційні лідери Грузії стверджують, що результати були сфальсифіковані. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі й міжнародні спостерігачі, в тому числі ОБСЄ, також висловили стурбованість, відзначаючи випадки залякування виборців, підкуп голосів й інші порушення, які свідчать, зокрема, про «демократичний регрес» у країні. На тлі цих звинувачень Європейський союз і США закликали до ретельного розслідування порушень на виборах.

Всі чотири опозиційні партії заявили про відмову брати участь у роботі нового парламенту. Опозиція проводить акції протесту.

Владна партія «Грузинська мрія» заперечує фальсифікацію виборів і звинувачує опозиційні партії й неурядові організації у цілеспрямованій кампанії наклепу й дезінформації.

Хоча протестувальники наполягають на тому, що вони використовують піротехніку для самозахисту, Міністерство внутрішніх справ заявляє, що багато його співробітників отримали поранення під час протестів.

Нещодавні протести показали нам важливість швидких дій
Шалва Папуашвілі

«Нещодавні протести показали нам важливість швидких дій як у регулюванні піротехніки, так і в забороні маскування на публічних зібраннях», – заявив 9 грудня голова парламенту «Грузинської мрії» Шалва Папуашвілі.

У Тбілісі вже важко знайти піротехніку, оскільки багато магазинів уже її розпродали, а іншим наказали зачинитись. Хоча частина законодавчих змін, що регулюють використання піротехніки, може набути чинності на початку лютого.

Згідно з цими змінами, демонстрантам буде заборонено використовувати піротехніку на публічних зібраннях і мітингах, а для імпорту, експорту, виробництва і продажу піротехнічних виробів у Грузії буде потрібен дозвіл. Повідомляється, що за порушення правил будуть накладатися штрафи. Законопроєкти ще не були опубліковані на сайті парламенту, і подальші подробиці невідомі.

Заборона на носіння масок опосередковано обмежує свободу зібрань
Саба Брахвелі

«Заборона на носіння масок опосередковано обмежує свободу зібрань, – каже Саба Брахвелі, юрист Фундації громадянського суспільства, що базується в Грузії.

«Вони карають людей за те, що вони носять протигази і не дихають газом, який вони випускають», – каже він, маючи на увазі широке використання сльозогінного газу грузинським спецпідрозділом.

Напади на працівників ЗМІ

Для багатьох протестувальників пропозиція про заборону закривати обличчя виглядає особливо іронічно, враховуючи, що грузинський спецназ, якого широко звинувачують у надмірному насильстві проти демонстрантів, сам носить маски.

Журналістка телеканалу «Пірвелі» Мака Чихладзе дає інтерв'ю після того, як на неї та оператора телеканалу напали і завдали їм поранень під час мітингу грузинської опозиції, Тбілісі, 7 грудня 2024 року
Журналістка телеканалу «Пірвелі» Мака Чихладзе дає інтерв'ю після того, як на неї та оператора телеканалу напали і завдали їм поранень під час мітингу грузинської опозиції, Тбілісі, 7 грудня 2024 року

Люди в чорному одязі і масках напали на знімальну групу опозиційного телеканалу «Пірвелі» під час прямого ефіру 7 грудня. Журналістка Мака Чихладзе та оператор Георгій Шецирулі були госпіталізовані зі струсом мозку і наразі перебувають на лікуванні у тбіліській лікарні.

Телеканал назвав нападників «тітушками» – термін, що використовується для позначення найнятих урядом головорізів – і звинуватив високопосадовців Міністерства внутрішніх справ в організації нападу.

Окрім масок, ніхто з силовиків не має жодних ідентифікаційних номерів
Саба Брахвелі

З початку протестів наприкінці листопада насильство проти опозиції та журналістів стало більш поширеним явищем, що спричинило засудження з боку США та Європейського союзу. 4 грудня грузинські правоохоронці провели обшуки в офісах кількох опозиційних партій, лідерів протестів і правозахисників.

«Окрім масок, ніхто з силовиків не має жодних ідентифікаційних номерів», – каже Брахвелі, що може полегшити безкарність дій. Міжнародна асоціація начальників поліції рекомендує співробітникам поліції носити жетони і таблички з іменами або інші ідентифікаційні знаки на видному місці під час операцій з управління натовпом постійно.

Бунт у державному секторі

Представники партії «Грузинська мрія» також оголосили про плани «спростити реорганізацію» в державному секторі, що, на думку критиків, може сприяти політично вмотивованим звільненням державних службовців, які виступають проти позиції партії щодо політики ЄС.

Сотні державних службовців підписали заяви з критикою рішення уряду відкласти переговори з ЄС до 2028 року. Працівники багатьох відомств, зокрема міністерств оборони, освіти, закордонних справ та мерії Тбілісі, публічно виступили проти цього рішення.

Демонстранти підпалили труну із зображенням грузинського мільярдера Бідзіни Іванішвілі,Тбілісі, 9 грудня 2024 року
Демонстранти підпалили труну із зображенням грузинського мільярдера Бідзіни Іванішвілі,Тбілісі, 9 грудня 2024 року
Ця зміна просто легалізує звільнення людей з роботи через їхні політичні погляди
Саба Брахвелі

«Ця зміна просто легалізує звільнення людей з роботи через їхні політичні погляди, – каже Брахвелі. – Це знищує як трудові права, так і свободу вираження поглядів».

«Грузинська мрія» також просуває новий законопроєкт, який змінить вимоги до набору поліцейських. За повідомленнями грузинських ЗМІ, зміни означатимуть, що Міністерство внутрішніх справ матиме право наймати людину на роботу в поліцію без проходження конкурсного відбору.

Натія Мезврішвілі, одна з лідерок опозиційної партії «За Грузію» і колишня заступниця міністра внутрішніх справ, каже: «Схоже, що мільярдер, засновник «Грузинської мрії» Бідзіна Іванішвілі вирішив офіційно прийняти в поліцію неформальних бандитів у масках, і саме це спонукало до зміни закону про поліцію. Завдяки цій зміні кожен, хто ступить на службу в поліцію, може стати поліцейським».

Зураб Гірчі Джапарідзе, один з лідерів опозиційного блоку «Коаліція за зміни», назвав запропоновані зміни до законів про поліцію та державну службу «етапами диктатури».

Що означає падіння режиму Асада для Пекіну?

Китайський лідер Сі Цзіньпін з поваленим президентом Сирії Башаром Асадом під час державного візиту до Китаю у 2023 році
Китайський лідер Сі Цзіньпін з поваленим президентом Сирії Башаром Асадом під час державного візиту до Китаю у 2023 році

Швидкий крах режиму Башара Асада в Сирії продовжує мати наслідки на місцях, але його несподіване повалення також може радикально змінити політичну динаміку Близького Сходу та вплинути на глобальні стратегії ключових гравців, зокрема на Китай, який тривалий час підтримував сирійського лідера.

Що це означає для Китаю?

Китай підтримував Асада від початку громадянської війни в Сирії у 2011 році, але переважно через тісні зв'язки з Росією та Іраном, які підтримували сирійського лідера.

В ООН Пекін часто голосував разом із Москвою, блокуючи засудження Асада, а також транскордонну допомогу. Пекін підтримав режим Асада, наклавши вісім вето в ООН, що становить половину від загальної кількості вето, які Китай коли-небудь використовував.

Пекін значно скоротив свою присутність у Сирії на тлі конфлікту, хоча продовжував будувати тісні зв'язки з Асадом, що врешті-решт завершилося його державним візитом до Китаю у 2023 році.

Китайські інвестиції в Сирію були незначними, і, окрім угоди про стратегічне партнерство та обіцянки приєднатися до ініціативи «Один пояс, один шлях», з 2010 року не було фактично жодних китайських інвестицій у Сирію і жодних великих контрактів з китайськими фірмами в цій країні.

Абу Мухаммад аль-Джолані, лідер визнаного США терористичним угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам», яке усунуло Асада
Абу Мухаммад аль-Джолані, лідер визнаного США терористичним угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам», яке усунуло Асада

Так чому ж Пекін підтримав Асада?

Повертаючись до «Арабської весни»: для Пекіну найбільшим питанням був символізм і видимість стабільності, яку уособлював Асад, особливо з огляду на те, що спочатку йому загрожувало народне повстання, яке потім спричинило громадянську війну в Сирії.

Поширення революцій в арабському світі в 2011 році викликало тривогу у Комуністичної партії Китаю.

У Китаї в той час було поширене невдоволення корупцією на різних рівнях влади, і партія була стурбована тим, що протести на Близькому Сході можуть надихнути власне населення, особливо з огляду на тліючу напруженість у Тибеті та Сіньцзяні в той час.

До цього додалася поява «Ісламської держави» в Сирії. Війна призвела до того, що тисячі уйгурів, переважно мусульманської групи із західного Китаю, вирушили до Сирії, щоб воювати проти сирійського уряду.

Багато з цих бійців сказали, що вони були там, щоб навчитися користуватися зброєю, а потім повернутися до Китаю. І побоювання щодо повернення загартованих у боях бійців до Сіньцзяну було одним із приводів, які Сі Цзіньпін висловив вищому партійному керівництву, щоб розпочати репресії і систему таборів на заході Китаю, спрямовану на уйгурське населення, згідно з низкою витоків внутрішніх урядових документів, отриманих New York Times.

Повалена статуя покійного президента Сирії Хафеза Асада, Дамаск, Сирія, 11 грудня 2024 року
Повалена статуя покійного президента Сирії Хафеза Асада, Дамаск, Сирія, 11 грудня 2024 року

Чому це важливо?

Виходячи з цієї логіки, підтримка Пекіном Асада має сенс, але це велика ставка, яка не окупилася.

Падіння Асада також є відображенням ослаблення регіональної влади двох його головних партнерів: Ірану і Росії.

Їхня нездатність підтримати Асада свідчить про те, що вони поглинуті війнами в Газі, Лівані та Україні, що може викликати занепокоєння Пекіну в майбутньому.

Швидкий крах сирійського уряду також є небажаним сигналом для Пекіну, що відобразилось на тому, як китайські ЗМІ висвітлювали ці події для китайських глядачів.

У той час як по всьому світу поширювалися зображення радісних натовпів і повалення статуй, китайські державні ЗМІ на телеканалі CCTV переважно зосереджувалися на фіксованому прямому кадрі Дамаска без натовпу в полі зору.

Західні країни постали перед дилемою щодо нових правителів Сирії, внесених до чорного списку

Сирійці розмахують сирійськими та німецькими прапорами під час мітингу 8 грудня 2024 року в Берліні, щоб відсвяткувати кінець правління Башара Асада
Сирійці розмахують сирійськими та німецькими прапорами під час мітингу 8 грудня 2024 року в Берліні, щоб відсвяткувати кінець правління Башара Асада

Поки ще не вщух вітер після краху сирійського уряду, деякі західні уряди натякнули, що вони можуть бути відкритими до співпраці з новими правителями, яких вони наразі вважають терористичними організаціями.

Три ключові європейські столиці заявили, що можуть змінити свою позицію щодо «Хаят Тахрір Аль-Шам» (HTS), ісламістського повстанського угруповання, внесеного до чорного списку, яке увірвалося в Дамаск 8 грудня 2024 року.

Це сталося після коментарів президента США Джо Байдена, який зазначив, що риторика угруповання змінилася, оскільки воно намагається дистанціюватися від своїх попередніх зв'язків з «Аль-Каїдою»: «Оскільки вони беруть на себе більшу відповідальність, ми будемо оцінювати не лише їхні слова, але й дії».

Я підозрюю, що буде багато розмов про те, який уряд HTS збирається сформувати
Фатіма Аюб

Миттєва реакція новообраного президента США Дональда Трампа мало що розповіла про те, як може розвиватися політика щодо Сирії за його правління, окрім простої заяви про те, що це «не наша війна». Але його адміністрації також доведеться вирішувати, як поводитися з Сирією.

«Я підозрюю, що буде багато розмов про те, який уряд HTS збирається сформувати, – сказала Фатіма Аюб, вашингтонська політологиня і дослідниця Близького Сходу і Південної Азії.

«Можливо, ми побачимо деяку динаміку, як у випадку з Суданом, з послабленням санкцій в обмін на нормалізацію відносин з Ізраїлем. Отже, на горизонті є багато великих питань, і я навіть не впевнена, що HTS обов'язково має відповіді на цьому етапі».

Сирійські повстанці на вулицях Хомсу, третього за величиною міста Сирії. 8 грудня 2024 року
Сирійські повстанці на вулицях Хомсу, третього за величиною міста Сирії. 8 грудня 2024 року

Очевидно, що позиція угруповання як провідного гравця в Сирії після повалення президента Башара Асада ставить західні уряди перед дилемою. Раніше відносно незначне збройне угруповання, що контролювало північно-західну сирійську провінцію Ідліб, було легко заборонити і здебільшого ігнорувати.

Але HTS зараз виглядає занадто значущою для цього, тому західні уряди, схоже, обережно відступають назад.

Виконувач обов’язків міністра закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив 8 грудня на радіо France Info, що HTS є «ісламістським рухом», який повинен «показати своє щире бажання позбутися екстремізму, ісламізму і джихадизму». Він додав, що цього тижня до Дамаска вирушить посол.

Німеччина зайняла таку ж неоднозначну позицію. Речник Міністерства закордонних справ Себастьян Фішер заявив, що спроби HTS дистанціюватися від свого минулого будуть оцінюватися за ставленням до цивільного населення, етнічних і релігійних меншин.

У Британії міністр кабінету міністрів Пет Макфадден заявив, що необхідно буде ухвалити «швидке рішення» про те, чи вилучати HTS з урядового списку терористичних організацій, визначених як такі, що підтримують тероризм.

Одна зі зруйнованих будівель в місті Алеппо біля історичної цитаделі на півночі міста, 5 грудня 2024 року
Одна зі зруйнованих будівель в місті Алеппо біля історичної цитаделі на півночі міста, 5 грудня 2024 року

Наразі незрозуміло, яку роль відіграватиме HTS у Сирії після повалення режиму Асада. Проте, якщо, як видається ймовірним, вона стане ключовим гравцем, західні уряди, схоже, прагнутимуть тримати свої можливості відкритими.

Я думаю, що Захід повинен мати справу з новою реальністю на місцях
Дарін Халіфа

«Я думаю, що Захід повинен мати справу з новою реальністю на місцях», – сказав Дарін Халіфа, старший радник Міжнародної кризової групи.

«Вони повинні висунути чіткі вимоги до HTS, і якщо вони їх виконають, вони повинні переглянути свої санкції/обмеження, які будуть лише перешкоджати миру і безпеці в Сирії після Асада».

Такий підхід буде відрізнятися від того, який був застосований до Афганістану, керованого «Талібаном. Там західні уряди тримають дистанцію від екстремістського угруповання, чиї широкомасштабні порушення прав людини і суворі обмеження щодо жінок неодноразово засуджували.

HTS має поставити перед собою багато запитань, тому що ведення війни дуже відрізняється від управління країною
Фатіма Аюб

«Я не бачу, щоб HTS робила такі речі, як заборона дівчатам ходити до школи. Я думаю, що вони більш помірковані, ніж «Талібан», – каже американська політологиня Аюб.

«HTS має поставити перед собою багато запитань, тому що ведення війни дуже відрізняється від управління країною. І ми бачили, як таліби намагаються здійснити цю зміну в Афганістані. Я все ще думаю, що є багато відкритих питань».

І хоча західні уряди обережно ставляться до HTS, вони також чітко дали зрозуміти, що вони не вірять ні в що на слово. Байден підкреслив, що угруповання має власний «жахливий список тероризму і порушень прав людини».

Абу Мухаммад аль-Джолані виступає перед натовпом повстанців після взяття Дамаска. 8 грудня 2024 року
Абу Мухаммад аль-Джолані виступає перед натовпом повстанців після взяття Дамаска. 8 грудня 2024 року

Вони також готові до сценарію, в якому не вдасться сформувати стабільний новий уряд, а також до загрози відродження екстремістського угруповання «Ісламська держава» (ІS).

8 грудня американські офіційні особи заявили, що військові літаки завдали ударів по, за їхніми словами, 75 цілях ІS в Сирії.

Інше занепокоєння викликають запаси хімічної зброї, які зберігаються урядом Асада, і в чиї руки вони можуть тепер потрапити. Ізраїль заявив, що завдав ударів по об’єктах у зв’язку з цим.

Ситуація в Сирії також має потенційний вплив на внутрішню політику низки країн. Мільйони сирійців втекли від руйнівної громадянської війни, що спалахнула в країні в 2011 році, і зараз ставляться питання про те, скільки з них захочуть – або зможуть – повернутися додому.

Сотні з них утворили черги на кордонах Сирії з Ліваном і Туреччиною. Присутність великої кількості сирійських біженців є джерелом напруженості в обох країнах, як і в усій Європі.

У Німеччині було оголошено, що рішення про надання притулку сирійцям будуть заморожені доти, доки ситуація не проясниться. Високопоставлений представник опозиції закликав до фінансового заохочення сирійських біженців до повернення. Міністр внутрішніх справ Ненсі Фезер заявила, що для таких розмов ще «занадто рано».

Як Росія розкручує свою катастрофу в Сирії і чому

Коли Росія була на висоті в Сирії, Кремль використовував потужну пропаганду. Тепер, коли Башар аль-Асад відійшов, а становище Росії поставлено під сумнів, Москва була відносно мовчазною та дистанціювалася від довгого правління автократа та його падіння.

Це був момент «завершеної місії» для Володимира Путіна: у травні 2016 року він з’явився на екрані, встановленому на освітлених сонцем руїнах римського амфітеатру в сирійській Пальмірі, і хвалив російські війська перед тим, як відомий оркестр з його рідного міста зіграв концерт перед старовинними колонами.

Приблизно сім місяців перед тим Росія розпочала масштабну кампанію авіаударів, військове втручання, яке сприяло порятунку президента Башара Асада від потенційної поразки від рук супротивників у громадянській війні в Сирії.

Соратник Володимира Путіна, віолончеліст Сергій Ралдугін грає під час концерту симфонічного оркестру Мариїнського театру (Санкт-Петербург) в місті Палміра в Сирії. 7 травня 2016 року
Соратник Володимира Путіна, віолончеліст Сергій Ралдугін грає під час концерту симфонічного оркестру Мариїнського театру (Санкт-Петербург) в місті Палміра в Сирії. 7 травня 2016 року

Це було шоу, буквально покликане підкреслити новий вплив Росії на Близькому Сході – частину хвилі пропаганди, яка зіграла на руку Москві.

Нині ж на хвилі приголомшливого наступу повстанців, який усунув Асада від влади менш ніж за два тижні – темпи, які самі по собі були докором Путіну, чия очевидна віра в те, що повномасштабне вторгнення в Україну поставить Київ на коліна за такий же ж короткий проміжок часу, була дуже недоречною – Росія грала набагато більш приглушену мелодію.

Сирійські повстанці та їхні симпатики після взяття Дамаску. 8 грудня 2024 року
Сирійські повстанці та їхні симпатики після взяття Дамаску. 8 грудня 2024 року

8 грудня, коли стало відомо, що Асад пішов у відставку після чверті століття перебування при владі, деякі з головних російських телепрограм взагалі не згадували про Сирію, тоді як деякі інші не згадували про роль Росії там.

Наступного дня, коли майбутнє Сирії та доля російського плацдарму і військових баз там невизначені, драматичні події останніх двох тижнів привернули набагато менше уваги в російських ЗМІ – порівняно з висвітленням багатьох ЗМІ в інших країнах.

У «Російській газеті», офіційному урядовому віснику, на першій сторінці домінувала величезна фотографія та шість колонок про Путіна та його автократичного білоруського союзника Олександра Лукашенка, які підписали пакт про безпеку, із заголовком, який згадував про боротьбу у світі в часи Другої світової війни.

Сирія була в нижній частині, поряд із матеріалом про Кубу. І повстанським лідером на фотографії на першій сторінці був не Абу Мухаммад аль-Джолані, керівник терористичної групи Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), яка очолила наступ, який повалив Асада, – це був Че Гевара.

Абу Мохаммед аль-Джолані виступає в головній мечеті Дамаска після взяття столиці Сирії повстанцями. 8 грудня 2024 року
Абу Мохаммед аль-Джолані виступає в головній мечеті Дамаска після взяття столиці Сирії повстанцями. 8 грудня 2024 року

Без попередніх знань читач цієї статті та кількох інших може не зрозуміти, що Росія відіграє важливу роль у Сирії протягом майже десятиліття – країна в центрі зусиль Путіна кинути виклик Вашингтону та Заходу.

А що з офіційною реакцією?

Такого контексту також не було від офіційних осіб.

У Кремлі заявили, що Росія надала Асаду притулок і що цей політичний притулок –гуманітарний жест Путіна. Але більше ніж через 36 годин після підтвердження усунення Асада ні Путін, ні міністр закордонних справ Сергій Лавров публічно не прокоментували цей або будь-який інший аспект ситуації в Сирії.

І хоча Росія не соромилася приписувати собі заслуги у відновленні Асада після повітряної кампанії Москви, засоби масової інформації були зайняті тим, що звинувачують у його швидкому падінні деінде, зокрема, самого Асада та збройні сили Сирії, які, на їхню думку, розтопилися без будь-яких спроб боротися.

У статті популярного таблоїду «МК» із заголовком «Ніж крізь масло» міжнародний редактор Андрій Яшлавський написав, що невдача з порятунком Асада стала серйозним репутаційним ударом по «іноземним союзникам» Сирії, але сказав, що немає сенсу приходити на допомогу йому на полі бою.

«Якби солдати Сирійської арабської армії продовжували чинити впертий опір… було б кому допомогти і була б причина це зробити. На жаль, цього не сталося».

Володимир Путін мав давні теплі стосунки з Башаром аль-Асадом. Фото грудня 2006 року
Володимир Путін мав давні теплі стосунки з Башаром аль-Асадом. Фото грудня 2006 року

Російські коментатори, які зосереджуються на військових питаннях і війні в Україні, також висловлювали свою думку, одні підкреслюючи збентеження російського керівництва, а інші націлюючись на сирійський уряд і військових.

«Падіння Сирії – це якась неймовірна квінтесенція боягузтва і зради [з боку] оточення Башара Асада та сирійських еліт загалом і сирійської армії зокрема», – написав у Telegram Сергій Колясников, він же Зергуліо.

7 грудня, коли доля Асада дедалі більше здавалася вирішеною, оскільки його опоненти наближалися до Дамаска, Лавров знайшов ще одну часту мішень для звинувачень: Сполучені Штати та НАТО.

Виступаючи на форумі в Досі (Катар), він припустив, що війна в Сирії є частиною серії «агресивних авантюр, започаткованих США та їх союзниками в Іраку, Лівії, Палестині… Все це повторення старого, дуже стара звичка створювати якийсь хаос, якийсь безлад, а потім ловити рибу в каламутній воді».

«Ми абсолютно впевнені в неприпустимості використання терористів типу «Хаят Тахрір аш-Шам» для досягнення геополітичних цілей, як це робиться зараз при організації цього наступу», – сказав Лавров.

Портрет Башара аль-Асада в сирійському міста Хама після взяття його повстанцями 7 грудня 2024 року
Портрет Башара аль-Асада в сирійському міста Хама після взяття його повстанцями 7 грудня 2024 року

Буквально через день Москва вже не називала HTS терористами.

У заяві від 8 грудня МЗС Росії повідомило, що Асад вирішив залишити свій пост і країну після переговорів з «декількома учасниками збройного конфлікту». А державні інформаційні агентства ТАСС і РІА «Новості» цитують джерело в Кремлі, яке стверджує, що російські офіційні особи «підтримують контакт з представниками озброєної сирійської опозиції, лідери якої гарантували безпеку російських військових баз і дипломатичних об’єктів на території Сирії».

Така зміна у формулюванні і передбачувана гарантія безпеки, свідчить про те, що головний мотив дистанціювання Росії від Асада є прагматичним: Кремль хоче зберегти якомога більше присутності в Сирії, як це можливо, коли розгортається епоха після Асада.

Ще одна причина, чому Росія може бути обережною щодо привернення уваги до падіння Асада, полягає в тому, що вона розгорталася так швидко, що свідчить про те, що лідера, який, здається, одного разу міцно закріпився, може бути швидко зміщено від влади, якщо ситуація зміниться.

Крах режиму Асада: загроза російським позиціям у Сирії та регіоні

Сирійський порт Тартус є ключовим об'єктом для військових операцій Росії в Сирії, а також на всьому Близькому Сході та в Середземномор'ї
Сирійський порт Тартус є ключовим об'єктом для військових операцій Росії в Сирії, а також на всьому Близькому Сході та в Середземномор'ї

Дев'ять років тому караван величезних військових вантажних літаків і застарілих військово-морських кораблів почав курсувати з російських баз, перекидаючи масивні експедиційні військові сили на захід Сирії, закріплюючи військову присутність Росії на Близькому Сході і, зрештою, рятуючи режим сирійського президента Башара аль-Асада.

Тепер Асада немає, доля цих баз під загрозою, і питання всієї російської стратегії на Близькому Сході тепер дуже сильно зависло в повітрі.

Падіння режиму Асада минулими вихідними стало тектонічною подією, відлуння якої прокотилося по всьому Близькому Сходу і навіть далі. Кремлівська інтервенція в Сирії у 2015 році, яка порушила регіональний порядок, зараз знову піддається сумніву, оскільки Москва намагається з'ясувати, що робити далі.

Станом на 9 грудня 2025 року не було підтверджено жодних ознак виведення російських військ із Сирії. Неназваний кремлівський чиновник повідомив державному інформаційному агентству ТАСС, що Росія досягла домовленості про забезпечення безпеки своїх військових активів у Сирії.

Речник Кремля Дмитро Пєсков відмовився від коментарів журналістам.

«Це поки що передчасно обговорювати, – сказав він журналістам. «Однак це буде темою для обговорення з тим, хто буде керувати Сирією в майбутньому».

Ось що вам потрібно знати про російську присутність у Сирії і про те, що може статися далі.

Як Москва прийшла в Сирію?

Присутність Росії в Сирії сягає корінням у радянські відносини з батьком Асада, що призвело до того, що в 1971 році Москва отримала критично важливий для себе актив: доступ до глибоководного середземноморського порту в Тартусі. Увага Москви ослабла до 2011 року, коли народне повстання переросло у відверту громадянську війну, що загрожувала уряду Асада.

У вересні 2015 року президент Росії Володимир Путін віддав наказ про розгортання в Сирії найбільшого за останні десятиліття, якщо взагалі коли-небудь, експедиційного контингенту для підтримки зусиль Асада у боротьбі з повстанцями та екстремістськими угрупованнями, що ледь-ледь набирають обертів. Сирія надала Росії в оренду на 49 років доступ до Тартусу і авіабази Хмеймім.

«Ситуація була дуже складною, як з точки зору морального духу, так і з точки зору виснаження, – сказав генерал Валерій Герасимов, голова Генштабу Росії, в інтерв'ю, опублікованому в 2017 році.

«Не вистачало боєприпасів, необхідних видів забезпечення, командування. Наша операція почалася, і через деякий час ми побачили перші успіхи... Сьогодні сирійська армія здатна виконувати завдання із захисту своєї території».

Наступного року, після місяців безперервних повітряних ударів, які знищували міста – кампанії настільки безжальної, що командувач, який віддав наказ про її проведення, отримав прізвисько «Генерал Армагеддон» – сирійські військові взяли гору.

Підбадьорені російські війська, до складу яких також входили приватні найманці «Групи Вагнера», зіткнулися з силами, підтримуваними США, на сході Сирії в 2018 році.

На піку російської інтервенції в Сирії, приблизно в 2017 році, за оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень, вашингтонського аналітичного центру, було розгорнуто до 6000 бойових і допоміжних військ, включно з силами найманців.

Більшість цих сухопутних військ були задіяні для надання консультацій сирійським військовим, але командування також розгорнуло російські артилерійські і бронетанкові підрозділи, а також сили спеціального призначення для підтримки сирійської піхоти, особливо в 2016 році під час наступу на Алеппо, найбільше сирійське місто.

Невідомо, наскільки великий нинішній російський контингент на місцях. За оцінками телеграм-каналу «ЄЖ», в країні залишилося 7 000 військових.

Важливість порту Тартус

Тартус став для Росії плацдармом для поширення своєї влади не лише в Сирії, але й на Близькому Сході, а також в Африці та інших регіонах. Після 2015 року Росія активно використовувала свої кораблі в Балтійському і Чорному морях для постачання порту і транспортування важкого озброєння і будівельної техніки. У 2019 році будівельна компанія, пов'язана з бізнесменом, близьким до Кремля, отримала контракт на управління та розширення порту.

Порт має можливість швартувати до 11 суден, включно з атомними кораблями. Кілька дизель-електричних підводних човнів циклічно заходили і виходили з об'єкта і використовувалися для стрільби крилатими ракетами «Калібр» по сирійських цілях.

Глибина порту також вміщала більші кораблі, в тому числі флагманський корабель ВМФ Росії, над яким часто насміхаються, авіаносець «Адмірал Кузнєцов», що був розгорнутий у східному Середземномор'ї в період з жовтня 2016 року по січень 2017 року.

За кілька днів до захоплення Дамаска сирійськими повстанськими угрупованнями кілька кораблів, більшість з яких були пришвартовані в Тартусі, були помічені у відкритому морі, що викликало припущення, що відбувається евакуація. Міноборони РФ, однак, 3 грудня оприлюднило відеозапис ракетних стрільб флотилії, заявивши, що маневри були тренувальними.

«Тартус означав для Росії можливість відносно безперешкодно демонструвати морську силу і політичний вплив на Близькому Сході, що дозволило їй стрибати вище своєї власної голови», – написав Фредрік Ван Локерен, бельгійський військово-морський офіцер у відставці, у своєму блозі від 8 грудня.

Російські кораблі в Тартусі могли б бути використані для допомоги російським операціям у Чорному морі, які також були серйозно обмежені інноваційною українською тактикою. Але міжнародний договір забороняє військовим кораблям проходити через турецькі протоки Босфор та Дарданели.

На цьому знімку Planet Lab, отриманому Російською службою Радіо Свобода, вантажний літак Іл-76 і літак Ан-124 припарковані на авіабазі Хмеймім у Сирії 6 грудня
На цьому знімку Planet Lab, отриманому Російською службою Радіо Свобода, вантажний літак Іл-76 і літак Ан-124 припарковані на авіабазі Хмеймім у Сирії 6 грудня

Що з повітряною базою РФ?

Розташована приблизно за 60 кілометрів від Тартуса на узбережжі, авіабаза Хмеймім використовується російськими військово-повітряними силами. На додаток до розміщення винищувачів і гелікоптерів, вона також слугувала місцем базування великих вантажних літаків, які перевозили людей і матеріальні засоби в Сирію і з Сирії.

У 2016-2017 роках російські інженери розширили базу, подовживши злітно-посадкові смуги і збільшивши кількість стоянок. У грудні 2017 року Путін відвідав базу без попередження, де оголосив про перемогу над сирійськими повстанськими силами, яких він назвав «терористами».

«Якщо терористи знову піднімуть голову, ми завдамо їм таких ударів, яких вони ніколи не бачили», – сказав він тоді.

Президент Росії Володимир Путін використав свій візит на авіабазу Хмеймім 11 грудня 2017 року, щоб оголосити про перемогу над «терористами»
Президент Росії Володимир Путін використав свій візит на авіабазу Хмеймім 11 грудня 2017 року, щоб оголосити про перемогу над «терористами»

Згідно з напівофіційною доповіддю, опублікованою в 2016 році, російський авіапарк у Сирії включав понад два десятки бомбардувальників і штурмовиків Су-24 і Су-25, а також щонайменше вісім сучасних винищувачів-бомбардувальників Су-30 і 12 ударних вертольотів Мі-24 і Ка-52.

За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), з вересня 2015 року по січень 2018 року російські війська здійснили понад 34 000 бойових вильотів, причому Су-24 і Су-34 були основними ударними літаками.

Російські війська також розгорнули системи балістичних ракет малої дальності «Іскандер-М», а також сучасну систему протиповітряної оборони великої дальності С-400 і засоби малої дальності, такі як системи «Панцир» і «Тор». Все це повинно бути доставлено повітряним або морським шляхом.

Останніми днями комерційні супутникові знімки показали наявність кількох літаків Іл-76 – важких вантажних літаків на злітній смузі в Хмеймімі, що свідчить про можливість початку евакуації.

Однак, враховуючи кількість озброєння і техніки, розгорнутої в Сирії, і небажання Москви залишати її сирійським повстанцям, для того, щоб вивезти все це, знадобляться десятки рейсів або морських перевезень. Це буде важко приховати, вважає Дара Массікотт, експерт з питань російської армії з Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Від Латакії до Донбасу

Найкраще пояснення запаморочливого краху Асада і його армії – відсутність підтримки з боку двох найсильніших союзників Дамаска: Ірану і Росії. Що стосується Росії, то це пояснення пов'язане з її безжальним вторгненням в Україну, яке триває вже 34-й місяць.

За західними оцінками, втрати Росії там перевищили 600 000 осіб, а її економіка працює в шаленому темпі, оскільки оборонні заводи намагаються встигнути відновити зброю і техніку, що знищується в Україні.

Це означає, що у Кремля залишається мало вільних ресурсів – людей і матеріальних засобів – для підтримки зусиль в Сирії.

Кремль все ще може домовитися з повстанцями і зберегти доступ до одного або обох об'єктів у Сирії. Якщо ж ні, то здатність Росії проектувати військову або економічну силу буде серйозно обмежена.

Ці два об'єкти були ключовим каналом для таємних і відкритих військових поставок до Північної та Центральної Африки, а також каналом для доходів, отриманих у кількох країнах, часто за сумнівних обставин.

Це стосується таких країн, як Лівія, де російські найманці і нерегулярні сили воювали на боці лівійського генерала-перебіжчика Халіфи Хафтара в наступі 2019 року з метою захоплення порту Тріполі.

Російські операції також поширилися на інші неспокійні африканські регіони, такі як Центральноафриканська Республіка і Нігер. У липні минулого року в Малі російські найманці зазнали значних втрат у бою з повстанцями-туарегами.

Експерти кажуть, що Росія може перенести деякі авіаційні операції до Лівії, приблизно за 1500 кілометрів на південний захід через Середземне море. Але буде складніше доставити вантажні літаки з Росії до Лівії, завантажені важким озброєнням, навіть якщо припустити, що Росії вдасться отримати дозвіл на проліт від Туреччини.

Російські військові блогери б'ють на сполох через потенційну втрату російських баз у Сирії.

«Військова присутність Росії в регіоні Близького Сходу висить на волосині», – написав у своєму дописі в Telegram Рибар, блогер, який має зв'язки з Міністерством оборони Росії.

«Евакуювати бази практично неможливо. У кращому випадку можна евакуювати більшу частину персоналу, документацію і справні літаки», – написав один відомий блогер під ніком FighterBomber у своєму дописі в Telegram ще до падіння Асада. «Деяке обладнання, яке ще працює, можна завантажити на суховантажі і десантні кораблі, але, звичайно, не все. Все інше майно залишиться на базах».

За участі кореспондентів Радіо Свобода Марка Крутова та Тодда Прінса

Хто такий лідер сирійських повстанців, який повалив Асада?

Абу Мухаммад аль-Джолані виступає перед натовпом повстанців після взяття Дамаску. 8 грудня 2024 року
Абу Мухаммад аль-Джолані виступає перед натовпом повстанців після взяття Дамаску. 8 грудня 2024 року

Абу Мухаммад аль-Джолані, лідер визнаного США терористичним угрупованням Хаят Тахрір Аль-Шам, очолив блискавичний наступ у Сирії з метою повалення уряду президента Башара Асада. Хто такий Джолані, колишній бойовик, за голову якого призначили винагороду в 10 мільйонів доларів?

Абу Мухаммад аль-Джолані протягом багатьох років був відносно маловідомим провідником повстанців у Сирії.

Але 42-річний чоловік став відомим після того, як очолював приголомшливу військову операцію, яка повалила давнього президента Сирії Башара аль-Асада.

На знак свого стрімкого зростання Джолані використовував своє справжнє ім’я – Ахмед аль-Шараа – а не своє військове прізвище, коли він тріумфально оголосив про «захоплення Дамаска» у телезверненні 8 грудня.

Джолані, керівник визнаного США терористичним угрупованням Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), тривалий час намагався змінити свій публічний імідж.

Сирійські повстанці на вулицях Хомса, третього за величиної міста Сирії. 8 грудня 2024 року
Сирійські повстанці на вулицях Хомса, третього за величиної міста Сирії. 8 грудня 2024 року

Він публічно відмовився від своїх зв'язків з Аль-Каїдою і намагався показати себе прагматиком і толерантним лідером.

Джолані та HTS є більш прагматичними в політиці
Аарон Зелін

Тепер ступінь цієї трансформації буде піддано випробуванню, оскільки Джолані, за голову якого призначено винагороду в 10 мільйонів доларів, і HTS готуються відіграти важливу роль у Сирії після Асада.

HTS – це войовниче ісламістське угруповання, яке прагне створити в Сирії державу, керовану ісламськими законами.

HTS є союзником кількох менших войовничих ісламістських груп, деякі з яких складаються з іноземних бойовиків з Європи та Центральної Азії.

Аарон Зелін, старший науковий співробітник Вашингтонського інституту, описав членів HTS як «політичних джихадистів».

«Джолані та HTS є більш прагматичними в політиці – вони є чимось середнім між вашими традиційними політичними ісламістами та тими, кого ми назвали глобальними джихадистами», як-от члени Аль-Каїди та екстремістського угруповання «Ісламська держава» (ІД), додав він.

«Хитрий» Джолані

Джолані народився в 1982 році в Саудівській Аравії в родині сирійських батьків, які приїхали з окупованих Ізраїлем Голанських висот.

Перші роки його бойової діяльності темні. Вважається, що він приєднався до Аль-Каїди в Іраку (AQI) після вторгнення США в 2003 році.

У 2012 році Джолані заснував «Джабхат ан-Нусра», або «Фронт Нусра», сирійське відділення Аль-Каїди.

Базуючись у північно-західній сирійській провінції Ідліб, пізніше вона кілька разів змінювала свою назву та дистанціювалася від Аль-Каїди. У 2017 році вона об’єдналася з іншими опозиційними групами в ХТС.

Колись Джолані носив тюрбан, довгу бороду і одягав військову форму. Але він відмовився від ознак лідера бойовиків, вирішив носити піджаки, підстриг бороду та почав давати інтерв’ю західним ЗМІ.

Лідер HTS «хитрий і прагне досягти та консолідувати владу для себе та своєї організації», – сказав Філіп Сміт, експерт з іранських проксі та шиїтських ополчень.

Лідер HTS хитрий і прагне досягти та консолідувати владу для себе та своєї організації
Філіп Сміт

Незважаючи на зміну іміджу та спроби перетворити себе на прагматика та поміркованого, Джолані та його група все ще викликають занепокоєння через їхні ймовірні порушення прав людини і зв’язки з терористичними групами.

У заяві 2013 року, в якій було оголошено про визнання Джолані терористом, Державний департамент США посилався на теракти смертників, здійснені Фронтом Нусра під керівництвом Джолані, і заявив, що «насильницьке, сектантське бачення» його групи суперечить прагненням сирійської громадськості.

«Екстремізму та терористичній ідеології немає місця в Сирії після Асада», – йшлося в заяві.

У 2017 році посольство США в Сирії написало в мережі Х, що Вашингтон залишається «відданим притягненню» високопоставлених осіб сирійської мережі Аль-Каїди «до відповідальності», включно з Джолані.

Головною метою HTS було повалення влади Асада, але другорядною метою було «побудувати інституції, які були б корисними та стали в нагоді для сирійців», – сказав Зелін.

«Вони, очевидно, мали досвід спроб зробити це в Ідлібі», – додав він.

Але навіть якщо Джолані та HTS дотримаються своїх обіцянок толерантності та інклюзивності, звільнення від визнання терористами може зайняти роки, зауважив Зелін.

(Над матеріалом працював оглядач Радіо Свобода з питань Близького Сходу Кіан Шаріфі)

«Король TikTok» у Румунії та ймовірна схема підтримки ультраправих кандидатів у президенти

Таємничий програміст, відомий розкішним способом життя, став центральною фігурою в твердженнях про те, що ультраправий кандидат у президенти Келін Джорджеску отримав таємну підтримку
Таємничий програміст, відомий розкішним способом життя, став центральною фігурою в твердженнях про те, що ультраправий кандидат у президенти Келін Джорджеску отримав таємну підтримку

БУХАРЕСТ — У Румунії Богдан Пещир, відомий як «король TikTok», здобув репутацію загадкової людини, пов'язаної з криптовалютними операціями та щедрими пожертвами користувачам платформи.

Однак Пещир, 36-річний програміст, який, як повідомляється, веде розкішний спосіб життя, став центральною фігурою в твердженнях про те, що ультраправий кандидат у президенти Келін Джорджеску отримував вигоду від таємних кампаній впливу, зокрема з Росії.

Джорджеску несподівано виграв перший тур президентських виборів у Румунії 24 листопада, набравши 23% голосів та обійшовши багатьох відомих суперників. Перемога вивела його в другий тур проти проєвропейської центристки Олени Ласконі. Але 6 грудня Конституційний суд Румунії скасував результати виборів, доручивши уряду призначити дату нових виборів.

Калін Джорджеску, ультраправий проросійський кандидат у президенти Румунії, спілкується з журналістами 26 листопада 2024 року
Калін Джорджеску, ультраправий проросійський кандидат у президенти Румунії, спілкується з журналістами 26 листопада 2024 року

Політичні аналітики були приголомшені успіхом 62-річного Джорджеску, інженера-аграрія, який проводив кампанію на проросійській та антинатівській платформі. Багато хто вважає, що його несподіваний результат значною мірою став можливим завдяки кампанії в TikTok, яка залучила молодих виборців і представників румунської діаспори.

Звинувачення у маніпуляціях у TikTok

На тлі зростання підозр у маніпуляціях через TikTok, 4 грудня – за чотири дні до запланованого другого туру виборів – Вища рада національної оборони Румунії оприлюднила розсекречені розвіддані. Вони стверджують, що Джорджеску отримав вигоду від скоординованої кампанії в соціальних мережах, найімовірніше, організованої «державним гравцем».

Розсекречені документи повідомляють, що для просування Джорджеску використовували 25 тисяч TikTok-акаунтів, а інфлюенсерів залучали до прямої та непрямої підтримки кандидата через публікації з хештегами, які з ним пов’язані. Джорджеску стверджує, що витратив «нуль» на передвиборчу кампанію.

Відповідно до цих документів, Пещир відігравав ключову роль у реалізації цієї кампанії.

Під псевдонімом «bogpr» у TikTok, як зазначається у звіті, він «здійснив платежі на суму $381 000 з 24 жовтня по 24 листопада 2024 року користувачам TikTok-акаунтів, які підтримували кандидата Келіна Джорджеску, включно після завершення виборчої кампанії». Це є порушенням румунського законодавства.

Позиція Пещира

Пещир заперечує фінансування кампанії Джордеску. У фейсбуці він написав, що вважає звинувачення на свою адресу «абсурдними», заявивши, що гроші, які він жертвував, пішли на благодійність, аполітичні TikTok-акаунти й навіть на підтримку інших кандидатів.

Він заявив Радіо Свобода 6 грудня, що не має жодного зв’язку з Джорджеску.

«Я не маю жодного матеріального чи особистого інтересу, я просто підтримував його через пости та коментарі добровільно», – зазначив він.

«У цьому документі згадуються лише прихильники [Джорджеску], що здається мені абсурдним. Я не укладав ніяких угод із жодними людьми щодо фінансування підтримки того чи іншого кандидата», – додав Пещир.

У дописі у Facebook 6 грудня, незадовго до того, як вибори були скасовані, Пещир звинуватив ЗМІ в переслідуванні та пригрозив судовим позовом. На запитання у розділі коментарів про те, звідки взялися гроші, Пещир відповів, що це «не ваша справа».

«Я не є особою, яка працює на державу чи з державою, щоб публічно декларувати свої доходи», – написав він.

Цей пост Пещира був одним із небагатьох на його майже порожній сторінці у фейсбуці, серед яких були й дописи про Джорджеску ще з 2020 року, де тоді ще маловідомий майбутній кандидат у президенти критикував урядові заходи з протидії COVID-19, які він назвав «пандемією страху і дурості».

Запитання про «спосіб життя»

Останніми місяцями акаунт «bogpr» став відомим на платформі завдяки значним пожертвам для творців TikTok, набравши понад 191 000 підписників і 1,1 мільйона вподобань.

У березні він пожертвував десятки тисяч євро виконавцям манеле, жанру поп-фолку, що походить із Румунії, викликавши запитання щодо його особи та мотивів. Деякі користувачі TikTok припустили, що він може бути сином відомого і багатого бізнесмена або членом кримінального клану.

У листопаді «bogpr» почав фінансувати румунських інфлюенсерів для підтримки Джорджеску. За даними розсекреченого документа Міністерства внутрішніх справ Румунії, участь у кампанії взяли понад 100 інфлюенсерів із загальною аудиторією понад 8 мільйонів підписників. Однак рекламні пости не були позначені як частина оплаченої політичної кампанії.

Попри спроби зберегти свою особу в таємниці, румунський таблоїд Gandul нещодавно викрив, що «bogpr» – це Пещир.

Згідно з його онлайн-профілем, Пещир більшу частину своєї кар’єри займався криптовалютами, переважно працюючи з одними й тими ж партнерами, зокрема Габріелем Проденеску, румуном, який отримав громадянство Південної Африки в 1995 році.

Одна з цих компаній, румунська BitXATM Technology, була заснована 12 років тому та займалася обслуговуванням криптовалютних банкоматів – пристроїв, які дозволяють купувати криптовалюту за готівку або отримувати готівку в обмін на криптовалюту.

За фінансовою звітністю, BitXATM Technology минулого року не мала співробітників, доходу або прибутку, але повідомила про приблизно $300 000 боргу.

Вкрадена криптовалюта

У 2016 році BitXATM потрапила в центр скандалу, коли кілька її криптовалютних банкоматів були скомпрометовані, і клієнти втратили свої криптовалютні кошти. Проданеску звинуватив колишнього співробітника в крадіжці. Наступного року румунські правоохоронці заарештували чоловіка з міста Брашов, який був засуджений після судового процесу, на якому свідчив Пещир.

Пости на онлайн-форумах, присвячених Bitcoin, стверджували, що деякі клієнти BitXATM не змогли повернути свої кошти. Після скандалу вебсайт BitXATM припинив оновлення, а Проданеску відкрив криптовалютну компанію з такою самою назвою, а також іншу під назвою Globaya LTD у Великобританії. Профіль Пещира на LinkedIn вказує, що він працював у Globaya.


На сайті з вакансіями є профіль чоловіка з іменем Богдан Пещир, який зазначає BitXATM та інший криптобренд, mTicket, як місця роботи. Радіо Свобода знайшла пости в соцмережах для обох брендів, на яких є фотографії чоловіка, що нагадує того, хто зазначений у вакансії. Радіо Свобода надіслала одну з цих фотографій Пещиру, але він не відповів.

У Румунії Богдан Пещир, відомий як «король TikTok», здобув репутацію загадкової людини, пов'язаної з криптовалютними операціями та щедрими пожертвами користувачам платформи
У Румунії Богдан Пещир, відомий як «король TikTok», здобув репутацію загадкової людини, пов'язаної з криптовалютними операціями та щедрими пожертвами користувачам платформи

Розсекречені документи стверджують, що Пещир «веде спосіб життя, який не відповідає діяльності, що здійснюється через компанію, якою він володіє». За повідомленнями румунських ЗМІ, він живе у розкішній віллі в ексклюзивній частині Брашова, з BMW та Porsche в гаражі. Радіо Свобода вдалося геолокувати фотографії цієї вілли та підтвердити, що вони були зроблені в Брашові.

У письмовій відпоівіді Радіо Свобода Пещир заперечив твердження про невідповідність його способу життя рівню доходів.

«Я маю доходи з інших джерел, абсолютно законних, які декларуються та оподатковуються», – сказав Пещир.

Румунські документи згадують, як Проданеску, так і південноафриканську компанію FA Agency, яка, згідно з документами, пропонувала 1000 євро (1047 доларів США) інфлюенсерам за розповсюдження відео на підтримку кандидатури Джорджеску.

Радіо Свобода зв’язалася з самопроголошеною «агенцією інфлюенсерів», яка стверджує, що працює в Південній Африці, і запитала про її роль у кампанії та зв’язки з Пещиром і Проданеску, але не отримала відповіді до публікації.

Зв’язатися з Проданеску для коментаря не вдалося. Коли Радіо Свобода попросило Пещира про інтерв'ю, він послався на свої раніше опубліковані коментарі.

«Я навіть не знаю Джорджеску»

Після рішення Конституційного суду від 6 грудня, який скасував президентські вибори, прокуратура Румунії оголосила про розслідування щодо ймовірних комп’ютерних злочинів на тлі звинувачень у російському впливі.

Точна роль Росії у ймовірній операції з впливу через TikTok залишається незрозумілою.

Згідно з документами розвідки, TikTok повідомив румунській владі про те, що виявив мережу акаунтів, пов’язаних з російським державним новинним агентством Sputnik, які орієнтувалися на користувачів з Румунії та Молдови.

Документи також стверджують, що були вкрадені та опубліковані дані користувачів для виборчих вебсайтів на «платформах кіберзлочинності, що походять з Росії». Кремль відкинув звинувачення у втручанні в румунські вибори.

Звіт розвідки не повʼязує Пещира і його соратників із Росією.

Після того, як його особу було розкрито, Пещир опублікував на TikTok, що він є «румунським підприємцем та інвестором», і що йому не обіцяли і не платили нічого за його підтримку Джоржеску.

«Я навіть не знаю [Джоржеску] особисто, і я не вважаю, що просування справи, яку я підтримую, є неетичним», – написав він. А також порівняв це з тим, як Ілон Маск допомагав кампанії обраного президента США Дональда Трампа, надаючи велику фінансову підтримку та підтримуючи його в мережі X та в своїх промовах.

Пещир також посилив свою підтримку кандидату в президенти, сказавши: «Атаки на систему... мотивують мене ще більше підтримувати Келіна Джоржеску» і описавши цього праворадикального політика як «правильний вибір».

Матеріал підготували: Люк Алнатт, Сімона-Теодора Карлуджа, Джордж Костіта, Сергій Добринін і Марк Крутов

Китай і Сербія посилюють співпрацю у питаннях екстрадиції. У чому тут загрози?

Сі Цзіньпін та президент Сербії Александр Вучич під час виступу в Палаці Сербії 8 травня під час дводенного візиту китайського лідера до Белграда.
Сі Цзіньпін та президент Сербії Александр Вучич під час виступу в Палаці Сербії 8 травня під час дводенного візиту китайського лідера до Белграда.
Міла Манойлович

БЕЛГРАД – Китай і Сербія підписали 28 угод про співпрацю. Серед них і щодо екстрадиції. За останні п'ять років Сербія екстрадувала п'ятьох громадян Китаю, згідно з даними, отриманими Радіо Свобода.

У чому правозахисники і експерти бачать загрози?

Міністерство юстиції Сербії готується подати до парламенту проєкт закону про екстрадицію з Китаєм, який, у разі його ухвалення, розширить сферу співпраці між Пекіном і Белградом.

У відповідь на запит Радіо Свобода Міністерство юстиції повідомило, що наразі розробляє законопроєкт і «отримує висновки інших компетентних установ». Після цього, кажуть у міністерстві, «розпочнеться процедура ратифікації» договору між Сербією і Китаєм.

Угода про екстрадицію була підписана в травні під час державного візиту лідера Китаю Сі Цзіньпіна до Белграда. Під час цього візиту Сі Цзіньпін і президент Сербії Александр Вучич підписали правоохоронних органів до ЗМІ.

Угода про екстрадицію, яка регулюватиме двосторонню видачу громадян, звинувачених у скоєнні злочинів, розглядається експертами як відповідь на наплив туристів і громадян Китаю до Сербії, що супроводжувався значними китайськими інвестиціями і кредитами на проєкти в рамках пекінської ініціативи «Один пояс, один шлях» (BRI).

Головна вулиця Белграда прикрашена китайськими та сербськими національними прапорами напередодні візиту голови КНР Сі Цзіньпіна
Головна вулиця Белграда прикрашена китайськими та сербськими національними прапорами напередодні візиту голови КНР Сі Цзіньпіна

За даними Сербської національної служби з питань праці, понад 100 тисяч дозволів на роботу було видано громадянам Китаю з 2016 року, коли правляча Сербська прогресивна партія почала зміцнювати відносини з Пекіном і розширювати проєкти BRI.

Міністерство внутрішніх справ Сербії повідомило Радіо Свобода, що наразі в країні зареєстровано 3433 громадянина Китаю.

Петар Відосавлевич, юрист Белградського центру з прав людини, неурядової організації, що базується в Белграді, сказав Радіо Свобода, що безвізовий режим між двома країнами полегшив приїзд китайців до Сербії, а серед них і злочинців.

Але він додає, що залишаються питання щодо того, як сербська «влада буде застосовувати цю угоду» і чи буде вона контролювати зловживання.

У чому загрози?

Пекін зіткнувся із критикою з боку наглядових груп за використання системи екстрадиції по всьому світу для повернення не лише злочинців, але й політичних дисидентів та представників вразливих груп всередині країни, таких як уйгури.

Мадридська організація «Захисники прав людини» попередила, що Пекін зловживає системою екстрадиції.

Організація зазначає, що на сьогоднішній день Китай підписав понад 60 двосторонніх договорів про екстрадицію з країнами світу, і понад 40 з них були затверджені національними парламентами.

З моменту приходу Сі до влади наприкінці 2012 року організація

«Захисники прав людини» зафіксувала майже 70 спроб китайського уряду домогтися екстрадиції 400 осіб до Китаю. Більшість з них перебували в Європі, а запити на екстрадицію вважалися такими, що не мають під собою достатніх правових підстав.

Білборд у Белграді у квітні 2020 року із зображенням китайського лідера Сі Цзіньпіна: «Дякую, брате Сі».
Білборд у Белграді у квітні 2020 року із зображенням китайського лідера Сі Цзіньпіна: «Дякую, брате Сі».

Сербія підписала договори про екстрадицію з багатьма країнами, такими як США, Німеччина, Білорусь, Туреччина, Хорватія, Чорногорія та Боснія і Герцеговина.

Але за останні п'ять років суди більш ніж десятка країн-членів Європейського Союзу перестали розглядати запити про екстрадицію з Китаю через підозри, що особа, видача якої запитується, зіткнеться на батьківщині з репресіями, зловживаннями і позасудовою розправою.

Угоди не оприлюднюють

У зафіксованих Радіо Свобода випадках екстрадиції громадян Китаю з Сербії всі п'ятеро китайців переслідувалися за кримінальними звинуваченнями: троє за звинуваченнями в шахрайстві, один у відмиванні грошей і ще один – у завданні тяжких тілесних ушкоджень.

Усі п'ять проваджень щодо цих випадків відбувалися відповідно до внутрішнього законодавства Сербії, яке охоплює міжнародні кримінальні питання.

На думку Відосавлевича, нова угода, якщо її ратифікує парламент, може впорядкувати цей процес. Але він додає, що оскільки зміст угоди, підписаної в травні, не є загальнодоступним, серед правозахисників існують побоювання щодо того, чи будуть розкриті всі елементи угоди.

Мітинг «Strop Serbia» в пам'ять про 15 жертв, які загинули внаслідок падіння навісу на залізничному вокзалі в Новому Саді
Мітинг «Strop Serbia» в пам'ять про 15 жертв, які загинули внаслідок падіння навісу на залізничному вокзалі в Новому Саді

Угода, підписана Сербією з Китаєм, викликав занепокоєння серед експертів з прав людини, оскільки він досі не оприлюднений, додав Відосавлевич.

Кілька контрактів, підписаних між Белградом і китайським урядом або китайськими державними компаніями, залишаються секретними і перебувають під пильною увагою.

Зовсім нещодавно громадськість негативно відреагувала на договори з китайськими будівельними компаніями, які реконструювали та перебудували частини головного залізничного вокзалу в сербському місті Новий Сад, дах якого обвалився і забрав життя 15 людей.

Сербська влада заявила, що китайські фірми не замінили дах, який обвалився, і що договори не будуть оприлюднені через секретні положення, які містяться в угодах.

Байдени і Burisma. Питання помилування сина президента США тягнеться із часів, коли той був членом правління української компанії

Президент Джо Байден вітає свого сина Гантера під час з’їзду Демократичної партії США в Чикаго у серпні 2024 року
Президент Джо Байден вітає свого сина Гантера під час з’їзду Демократичної партії США в Чикаго у серпні 2024 року

Президент США Джо Байден помилував свого сина Гантера Байдена за кілька днів до ймовірного винесення вироку щодо володіння зброєю та несплати податків, незважаючи на те, що неодноразово заявляв, що не робитиме цього.

Повне помилування, оголошене 1 грудня, звільняє 54-річного Гантера Байдена від усіх злочинів, які він міг вчинити в період з 1 січня 2014 року по 1 грудня 2024 року.

Цей період включає суперечливе перебування Гантера Байдена на посаді члена правління української газової компанії Burisma Holdings, що стало наріжним каменем для критики Джо Байдена республіканцями та було в основі першого з двох імпічментів Дональда Трампа, колишнього президента, який тепер знову виграв вибори і повернеться до Білого дому в січні.

Гантер Байден приєднався до правління Burisma в травні 2014 року. Це відбулося менше ніж через три місяці після того, як президент України Віктор Янукович утік до Росії під час кульмінації масових багатомісячних протестів, що почалися через відмову тогочасної влади підписати угоду про Асоціацію із ЄС, свавілля силовиків та корупцію.

Діловий партнер Гантера Байдена, Девон Арчер, приєднався місяцем раніше, коли Велика Британія заморозила банківський рахунок Burisma, на якому зберігалися 23 мільйони доларів, через підозру у відмиванні грошей.

У той час Джо Байден був віце-президентом США та головним представником президента Барака Обами з питань України, яка боролася з Росією та підтримуваними Росією силами у війні, яку розпалювала Москва на східному Донбасі після окупації Криму.

Власник Burisma Микола Злочевський, колишній міністр екології та природних ресурсів, перебував під слідством у корупції за звинуваченням у використанні службового становища для придбання прибуткових газових родовищ.

Маєток Миколи Злочевського під Києвом
Маєток Миколи Злочевського під Києвом

Гантер Байден не мав жодного досвіду в енергетичній галузі, що викликало припущення, що його найняли для забезпечення політичного прикриття Burisma та її власника.

США та їхні союзники вводили санкції проти колишніх чиновників уряду Януковича, які, як вважалося, незаконно збагатилися.

Гантер Байден отримував 50 000 доларів на місяць, що є великою сумою за стандартами США. Члени правління Apple і Meta, двох найбільших компаній у світі, на той час отримували в середньому близько 30 000 доларів на місяць. Байден сказав, що ніколи не говорив із сином про свою роботу, зокрема про Burisma.

Гантер Байден розмовляє з журналістами біля будівлі Капітолію. Вашингтон, 13 грудня 2023 року (фото ілюстраційне)
Гантер Байден розмовляє з журналістами біля будівлі Капітолію. Вашингтон, 13 грудня 2023 року (фото ілюстраційне)

У 2016 році Байден погрожував припинити допомогу Україні, якщо уряд не звільнить генерального прокурора, який, як вважалося, перешкоджав розслідуванням фактів корупції.

Напередодні виборів 2020 року республіканці назвали цю погрозу спробою Байдена перешкодити розслідуванню справи щодо компанії Burisma, не надавши жодних доказів.

Загалом республіканці звинуватили демократа Джо Байдена в торгівлі впливом за кордоном, а його сина – у порушенні Закону про реєстрацію іноземних агентів США (FARA), який вимагає від осіб, які лобіюють уряд США від імені іноземної держави, реєструватися в Міністерстві юстиції.

Гантер Байден працював у раді директорів Burisma до квітня 2019 року, коли його батько оголосив, що кине виклик тодішньому президенту Трампу на виборах 2020 року.

Невдовзі Трамп почав нападати на роботу Гантера Байдена в Україні, і ця проблема збурила американо-українські відносини саме тоді, коли президент України Володимир Зеленський вступив на посаду після його обрання у квітні 2019 року.

Під час телефонної розмови у липні того року Трамп попросив президента України Володимира Зеленського розібратися в діяльності Байденів в Україні.

Джо Байден (праворуч) зустрічається у Білому домі з Дональдом Трампом після перемоги республіканця на президенських виборах. 13 листопада 2024 року
Джо Байден (праворуч) зустрічається у Білому домі з Дональдом Трампом після перемоги республіканця на президенських виборах. 13 листопада 2024 року

Дзвінок призвів до звинувачень у тому, що Трамп обумовив виділення майже 400 мільйонів доларів військової допомоги розслідуванням щодо Байденів, і Трампу було оголошено імпічмент Палатою представників США в грудні 2019 року за звинуваченнями у зловживанні владою та перешкоджанні роботі Конгресу. У лютому 2020 року Сенат виправдав Трампа за обома звинуваченнями.

Україна була другорядною в історії Гантера Байдена, але виглядала як маленька корумпована держава
Олександр Краєв

Джо Байден переміг Трампа на президентських виборах у листопаді 2019 року, але Трамп переміг віце-президентку Камалу Гарріс на голосуванні 2024 року минулого місяця і знову обійме посаду 20 січня.

Суперечка навколо Burisma стала невдалою подією для України, яка лише зміцнила її імідж у США як корумпованої держави, сказав Радіо Свобода Олександр Краєв, аналітик київського аналітичного центру «Українська призма».

«Україна була другорядною в історії Гантера Байдена, [але] ми виглядали як маленька корумпована держава, де недоброчесні компанії та «золота молодь» відмивають свої гроші», – сказав Краєв.

Президенти США часто надають помилування злочинцям, які не скоювали насильницбких зслочинів, або пом’якшують їхні вироки незадовго до звільнення з посади.

Але загальне помилування Джо Байденом свого сина викликало критику з боку республіканців і розлютило деяких прихильників ще чинного президента, які кажуть, що він підриває віру американців у судову систему.

Практикуйте те, що ви проповідуєте
Дар’я Каленюк

Його також критикували в інших країнах, у тому числі в Україні, зважаючи на те, що США наголошують на важливості незалежної судової системи, вільної від втручання.

«Цей приклад невтішний. Практикуйте те, що ви проповідуєте», – сказала Радіо Свобода Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції в Києві. «Такі дії дають Росії та іншим авторитарним режимам додаткові можливості для пропаганди. Це особливо шкідливо в умовах війни, коли Росія активно намагається дискредитувати західні демократії та їхні цінності».

Гантер Байден прибуває на суд, який розглядав кримінальне звинувачення щодо заволодіння зброєю після подання неправдивої інформації. Штат Делавер, червень 2024 року
Гантер Байден прибуває на суд, який розглядав кримінальне звинувачення щодо заволодіння зброєю після подання неправдивої інформації. Штат Делавер, червень 2024 року

Вирок Гантеру Байдену мали винести 12 і 16 грудня у двох окремих справах. У червні його визнали винним у брехні про свою наркозалежність при заповненні державної форми, яка потрібна для отримання вогнепальної зброї. Потім, у вересні, він визнав себе винним у фальсифікації своїх податкових декларацій і несвоєчасній сплаті податків.

Незважаючи на те, що йому загрожує більше десяти років ув’язнення, оскільки він вперше вчинив ненасильницький злочин, він, ймовірно, відбуде щонайбільше кілька років і, можливо, взагалі уникне в’язниці, кажуть експерти з права.

Гантера було виокремлено лише тому, що він мій син
Джо Байден

Оголошуючи про помилування, Джо Байден звинуватив своїх опонентів-республіканців у нападах на нього та його сина та висловив занепокоєння, що це продовжиться після того, як Трамп вступить на посаду.

«Жодна розумна людина, яка розглядає факти справ Гантера, не може дійти іншого висновку, окрім того, що Гантера було виокремлено лише тому, що він мій син», – сказав Байден у заяві.

Незрозуміло, чи буде нова адміністрація Трампа продовжувати розслідування щодо Burisma. Минулого року Трамп заявив, що призначить спеціального правника для розслідування родини Байденів, але не повідомив подробиць щодо того, кого можуть розслідувати за якими можливими звинуваченнями.

Помилування не заважає адміністрації Трампа продовжувати розслідування, але Гантер Байден може просити суд зняти будь-які звинувачення, посилаючись на його загальне помилування, кажуть експерти.

(В підготовці матеріалу брав участь Кирило Овсяний)

Як жительки українського села в окупації намагалися врятувати поранених бійців ЗСУ, а потім таємно їх поховали

Розповідаємо історію трьох пенсіонерок із села Правдине Херсонської області, яке у 2022 році було окуповане російськими військовими. Військовослужбовці ЗСУ звільнили Правдине та сусідні села восени 2022-го, але ще у серпні робили перші спроби прорватися та ходили в рейди у ці місця. Під час однієї з таких операцій військові потрапили до Правдиному в оточення. Пенсіонерки Валя, Дуся та Женя намагалися їх врятувати – але не змогли. Тоді жінки таємно поховали військових у себе на подвір’ї, розповідає телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», а після звільнення зв’язалися з їхніми родинами.

Попередження: у тексті міститься опис сцени смерті від ран

Правдине, українське село на кордоні Херсонської та Миколаївської областей, було окуповане російськими військами у перші тижні повномасштабного вторгнення. Село фактично було на лінії фронту. Сусідні населені пункти, Степова Долина та Таврійське, з початку літа 2022-го були вже під українським прапором. Починаючи з серпня, українські війська робили кілька спроб наступу на Правдине, які закінчувалися невдало, поки село не було остаточно звільнене в рамках Херсонського контрнаступу на початку листопада 2022 року. «Настоящее время» вже писало, як солдатів, поранених під час одного з таких рейдів наприкінці серпня, ховала у себе жителька села.

У середині вересня 2022 року наступ на Правдине вела 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу. Українські військові заходили до села невеликою групою на танку з боку раніше звільнених сіл Прибузьке, Солдатське та Степова Долина.

Я йшла від сусідок додому, дивлюся: повзе солдат. Я до нього підбігла, кажу: «Синку, давай я тобі допоможу», – а підняти його не могла. Я глянула, а в нього – велика рана на боці та на спині, й багато крові на землі. Це Богданчик був (35-річний Богдан Артемчук із Хмельницької області – ред.)», – згадує місцева мешканка, пенсіонерка Євгенія. Вона представляється Женею, а дві її подруги й сусідки-ровесниці – Валею та Дусею. Жінки разом допомагали пораненому і разом розповідають, як це було.

Бабусю, дайте води

Богдан показав Жені, що він – не один: у дворі її будинку лежав його товариш по службі Костя (31-річний Костянтин Хакімов з Одеси – ред.). «Бабусю, дайте води», – перше, що сказав Костя, коли Женя увійшла у двір і побачила його.

«Я одразу відро води набрала. Я запаслася водою, чомусь весь час боялася, щоб у мене було достатньо води. Він випив один кухоль, другий, а решту взяв і на себе вилив», – згадує Женя.

Богдан, якого не змогла підняти пенсіонерка, сам доповз до її городу, спитав: «Можна до вас у дім?» – «Звичайно, можна», – відповіла Женя. Богдан заповз у коридор «і там і примостився», згадує жінка, а Костя продовжував лежати у дворі.

Женя побігла до знайомих по допомогу. Вона шукала людей, які мали автомобіль, щоб можна було відвезти поранених до амбулаторії в сусіднє село Миролюбівку, до якої їхати близько двадцяти хвилин. Але це було не так просто: на той час більшість жителів села виїхала, особливо ті, хто мав власний автомобіль. Із довоєнних півтори тисячі жителів у селі залишалося близько 180 осіб.

«Я побігла до хлопців по допомогу. Підбігаю до їхньої ділянки – а там дим. В їхню хату влучило [снарядом під час обстрілу]. Я кажу: «Хлопці, допоможіть, у мене двоє військових поранених наших в хаті лежать». А вони мені у відповідь: «Тітко Женю, ну куди ми поїдемо?» Сядете з нами? Так уб’ють і нас, і вас». А вже на той час селом чутка пішла, що росіяни їздять на БТРі по домівках і шукають українських військових», – згадує Женя.

Вони бачили, що хлопці вже були не жильці

Не знайшовши можливості завезти поранених до лікарні, вона повернулася додому. Вже підходячи до будинку, вона зустріла двох російських військових. «Хлопці, не чіпайте їх. Вони поранені, вони вам уже нічого не зроблять», – Женя згадує, як умовляла росіян, і навіть зараз починає плакати.

«Вони бачили, що хлопці вже були не жильці, тому за ними вже й не приїжджали», – допомагає подрузі договорити Дуся.

Російські військові, за її словами, справді не чіпали поранених солдатів ЗСУ, а лише провели допит та відібрали документи. Спочатку вони хотіли забрати полонених, але Костя сказав: «Я нікуди не поїду», і вони не стали тягнути його силою, залишили в будинку пенсіонерки. Потім поранений розповів Жені, Валі та Дусі, що той самий російський військовий на ім’я Олексій, який приходив до них у будинок, в упор стріляв у Костю під час бою.

Коли російські військові пішли, Женя пішла до медсестри – попросити медикаменти. На другий день медсестра принесла, що змогла знайти. Тим часом Женя почала шукати для поранених одяг – так про них дізналися її подруги Валя та Дуся. І одразу прийшли допомагати виходжувати військових.

У цей час російські військові проводили рейди в селі: шукали українських військових, які вижили. Село поділили на три сектори та в кожному проводили обшуки, особливо ретельно перевіряючи порожні будинки, з яких виїхали люди і де потенційно могли ховатися українські військові. Військові окупаційної армії спочатку закидали такі будинки гранатами, а потім заходили на зачистку, кажуть жінки.

Хлопці нічого не їли, тільки воду пили. Я просила, благала їх

Женя згадує, як росіяни обшукували її льох і питали: «А чому там ліжка?» – «А тому що ми там спимо вночі! Де ж нам ще бути?» – обурюється співрозмовниця, маючи на увазі ночі, які доводилося через обстріли проводити в укритті.

Богдан та Костянтин прожили у неї чотири доби – з 17 до 21 вересня.

«Хлопці нічого не їли, тільки воду пили. Я просила, благала їх, плакала. Бульйон варила. Нічого не хотіли їсти», – згадує Женя. «Я Костю тільки на другий день вмовила пару ложок юшки випити. Кажу: «Давай хоча б за маму», – додає Дуся. «Вони вже не могли їсти. Богданчик казав: воно мені виходить. А Костик взагалі мовчав, нічого не розповідав, тільки просив: «Бабусю, дай укольчик», – продовжує Женя.

Богдан Артемчук. Фото, розміщене на згадку про загиблого на сайті української газети «Наголос»
Богдан Артемчук. Фото, розміщене на згадку про загиблого на сайті української газети «Наголос»

Чоловіки померли від ран. Жительки села розповідають, що російські військові знову намагалися забрати вмираючих у полон, але їм вдалося вмовити їх цього не робити: «Так хоч батьки їхні тіла забрали, а так невідомо, де б вони були. Як ми росіян умовляли: і компліменти робили, і говорили, які діти у них хороші будуть. Тільки не забирайте хлопців. Не знаю, чи ми їх переконали, чи їм стало шкода хлопців».

Дуся розповідає, що Олексій – російський військовий, який виявив солдатів ЗСУ вперше – обіцяв повернути їхні документи і принести знеболювальне: «Ліки приніс, а документи так і не повернув».

«Але коли він приніс ліки, то я побоялася їх давати. Він сказав: «Ось вам ліки, давати раз на день, – продовжує Женя. – Я сказала Кості, що росіянин приніс ліки, але додала, що я не знаю, що це за ліки, і що я боюся їх давати. А Костик відповів: «Не треба, ми це й не питимемо».

Коли він приніс ліки, то я побоялася їх давати

Богдан помер буквально на руках у пенсіонерок: «Попросив склянку води, випив, попросив його посадити, ми його посадили, він обійняв Дусю, потім голову їй на плече поклав і так з розплющеними очима і помер», – розповідає Женя.

«Я кажу: «Дівчата, він помер», – а вони не повірили спочатку: «Та як же, ми ж щойно говорили, – продовжує Женя крізь сльози. – Дуже тяжко це було. Я в церкві… – адже в мене теж син помер… – так я ставлю завжди не одну, а три свічки…» – «Проклята ця війна», – додає Дуся.

Костянтин Хакімов. Фото, опубліковане на згадку про загиблого на сайті Чорноморської міської громади
Костянтин Хакімов. Фото, опубліковане на згадку про загиблого на сайті Чорноморської міської громади

Через день після Богдана помер Костя. Він запитував, як Богдан, але жінки уникали відповіді – не могли наважитися сказати йому, що його побратим не вижив. «Вони, бідненькі, так жити хотіли», – каже Женя.

Наступного дня чоловіків поховали у залізному сараї, за двадцять метрів від будинку Жені. Сусідські хлопці допомогли пенсіонеркам викопати яму. Тіло Богдана опустили в неї першим і накрили шифером, щоб останки не розтягували бродячі пси. Потім поховали і Костю, поклавши зверху на Богданове тіло і теж накривши шифером. Тіла замотали в простирадло, а зверху накрили плівкою і зав’язали мотузкою. Це допомогло тілам зберегтися так, що через кілька місяців, коли Правдине звільнили ЗСУ та військові 28-ї бригади приїхали в село, їх змогли впізнати. Військові прийшли додому до Валі, і вона відвела їх на місце поховання. «Прийшли наші, попросили віддати документи, я попросила представитися. Він сказав: «Зайцев Сергій, 28-ма бригада. Я і віддала все», – згадує Валя.

Документи, про які говорить пенсіонерка, належали не Богдану і Костянтину, а ще чотирьом загиблим бійцям ЗСУ, ймовірно, з танкового екіпажу (жінки згадують український танк, що стояв підбитим, біля якого вони знайшли тіла вбитих).

А я вже нічого не боюся

Валя забрала у загиблих документи, щоб потім передати військовим та родичам: «Дуся стояла на перехресті на шухері, а я забирала документи. У трьох забрала, а у четвертого не змогла, він знизу лежав притиснутий тілом іншого, і я не змогла витягнути в нього документи».

«А я ж так боюся покійників, так страшно мені було!»– зізнається Дуся. «А я вже нічого не боюся», – перебиває Валя.

Документи Дуся закопала у себе на городі, а Валя про всяк випадок переписала дані в блокнот, щоб, якщо папери не вціліють, можна було сповістити військову частину та родичів. Ховали загиблих та забирали документи тільки вночі, щоб ніхто не бачив, особливо російські військові. Про те, що вони з подругою забрали та сховали документи, не знав навіть Валі чоловік.

Серед загиблих були Олександр Легеза 1984 року народження із села Мартоноша Новоукраїнського району Кіровоградської області, Віктор Герасименко 1986 року народження із села Новорайськ Бериславського району Херсонської області та офіцер Валерій Хараїм 2000 року народження із села Шарапанівка Вінницької області.

Після деокупації до Правдиного приїхали родичі Богдана та Костянтина. Вони дякували жителькам села за те, що ті були поруч із їхніми близькими в останні хвилини, що дбали про них, а потім поховали і зробили так, щоби тіла збереглися. Валя розповідає, що батько одного із загиблих військових поділився: син снився йому і казав: «Мені так важко, ніби давить мене щось». «І справді, воно так і було, на ньому ж лежав шифер», – тлумачить сновидіння пенсіонерка. Вона додає, що батько одного з військових теж помер – через місяць після того, як сина впізнали та перепоховали.

Після звільнення Херсону правоохоронці виявили кілька десятків братських могил, у тому числі й у Правдиному, де в одному місці були вбиті шість молодих чоловіків та одна дівчина. Під час окупації їх довгий час не давали поховати, про це повідомляла українська поліція, що підтвердили й кореспондентові телеканалу «Настоящее время» селяни в Правдиному.

Загалом, за словами президента України Володимира Зеленського, країна втратила близько 31 тисячі військових убитими. Американське видання The Wall Street Journal, посилаючись на конфіденційні дані деяких українських співрозмовників, повідомляє, що втрати України в рази вищі і можуть досягати близько 80 тисяч солдатів убитими та 400 тисяч пораненими. У серпні 2023 року інше американське видання, The New York Times, посилаючись на дані розвідки США повідомляло про 70 тисяч вбитих і 120 тисяч поранених.

Ще близько 50 тисяч людей вважаються «зниклими безвісти за особливих обставин» (мається на увазі під час війни), серед них є як військові, так і цивільні. Українська влада офіційно не повідомляє про втрати військових.

Грузинські протестувальники поділилися розповідями про жорстокість поліції

На сьогодні у зв'язку з протестами майже 300 особам висунули звинувачення
На сьогодні у зв'язку з протестами майже 300 особам висунули звинувачення
Ека Кеванішвілі, Настасья Арабулі та Tea Топурія

ТБІЛІСІ – Учасники акцій протесту в Грузії надали Грузинській службі Радіо Свобода докладні свідчення про жорстоке побиття поліцією під час демонстрацій проти рішення уряду припинити переговори про членство в ЄС.

Застосування поліцією насильства під час протестів, які вже тривали шість ночей поспіль, спричинило хвилю обурення в Грузії і засудження за кордоном.

На сьогодні у зв’язку з протестами майже 300 особам висунули звинувачення. Більшість із них звинувачують у дрібному хуліганстві та опорі при арешті. Ось лише деякі з їхніх історій.

Саломе Зандукелі: «Чому ви мене б’єте? Я – не ваша дитина»

Саломе Зандукелі каже, що під час протестів їй подобається стояти в перших рядах, і ніч на 2 грудня не була винятком. Разом з подругою вона стояла в перших рядах протестувальників на проспекті Руставелі, що в центрі Тбілісі, який був центром демонстрацій.

Коли поліція почала розганяти протест, Зандукелі та її подруга втекли, шукаючи притулку в сусідній офісній будівлі. «Я знала, що йти туди було поганою ідеєю, – каже Зандукелі. – Але в той момент ми не могли придумати нічого іншого».

Незабаром після цього силовики пішли за ними, і дві жінки спробували втекти сходами вниз.

Саломе Зандукелі розповіла, що її разом з подругою спецслужби загнали в кут та побили після втечі з акції протесту в Тбілісі 2 грудня
Саломе Зандукелі розповіла, що її разом з подругою спецслужби загнали в кут та побили після втечі з акції протесту в Тбілісі 2 грудня
Коли я цього не зробила, він вирвав його з моєї руки, кинув на землю, а потім вдарив мене об стіну
Саломе Зандукелі

«За нами гналися, мабуть, 20-25 поліцейських, – розповідає Зандукелі. – Коли я розвернувся, перше, про що я подумала, це почати знімати їх, але це так роздратувало одного з них, що він підбіг до мене і сказав, щоб я вимкнула свій мобільний телефон. Коли я цього не зробила, він вирвав його з моєї руки, кинув на землю, а потім вдарив мене об стіну».

Зандукелі розповідає, що силовики почали кричати і лаятися на них, обзивали їх «с***ами» і почали бити. Вона пам’ятає, як її подруга Натя впала на підлогу, намагаючись захистити голову від ударів.

«Вони били нас по головах, – розповідає вона, – а я кричала: «Що з вами?» Коли я сказала йому: «Чому ти мене б’єш? Я – не твоя дитина», він відповів: «Ти – не моя дитина, і тому я тебе б’ю».

Жінкам вдалося втекти, сховавшись у барі на проспекті Руставелі. Але за лічені хвилини, каже Зандукелі, вся вулиця була заповнена силовиками. Вони вимкнули світло в барі і замкнули двері.

«Якби вони увірвалися всередину, я не знаю, що би з нами сталося», – каже вона.

Гія Джваршеішвілі: «Не дайте цьому су**му сину померти»

О 4-й годині ранку 2 грудня поліція застосувала сльозогінний газ проти натовпу. Коли протестувальники розбіглися по вулицях навколо парламенту, Гія Джваршеішвілі, активіст з інвалідністю, розповідає, що бачив, як одна з його подруг самотньо стояла на розі вулиці з прапором у руці.

Активіст Гія Джваршеішвілі каже, що раніше вже бував на політичних мітингах і думав, що цього разу все буде безпечно
Активіст Гія Джваршеішвілі каже, що раніше вже бував на політичних мітингах і думав, що цього разу все буде безпечно
Я ніколи не роблю нічого насильницького
Гія Джваршеішвілі

Джваршеішвілі раніше бував на політичних мітингах і думав, що він буде в безпеці. «Іноді я стою між демонстрантами і поліцією – прямо перед ними, – і мене ніколи не били і не заарештовували, – каже він. – Я ніколи не роблю нічого насильницького».

Цього разу йому не пощастило. Силовики почали бігти до нього, каже Джваршейшвілі, «звинувачуючи його в тому, що він кинув «коктейль Молотова». Тоді його почали бити і казати, що він не гідний грузинського прапора, який несла його подруга, розповідає чоловік.

Поліцейські повалили його на підлогу. Він пам’ятає, як його подруга благала поліцейських припинити їх бити.

Перш ніж відвести його до поліцейського фургону, його змусили пройти через «коридор» силовиків, які кричали на нього образливі слова, розповідає він. «Вони кричали, щоб інші чули: «Цей кинув «коктейль Молотова». Почувши це, на мене напав інший розлючений поліцейський». Цього разу, за його словами, напад був безжальним.

Пізніше в задній частині поліцейського фургона силовики повалили затриманих на підлогу і почали бити їх ногами, розповідає він. Джваршейшвілі каже, що намагався сховатися під сидінням, щоб захистити обличчя, але їм все одно вдалося дістатися до нього.

Я вижив лише завдяки щасливому випадку
Гія Джваршеішвілі

«Раптом я відчув нестерпний біль і зрозумів, що мене поранили. Тоді я ще не знав, але у мене було зламане ребро», – розповідає він. Джваршейшвілі каже, що йому вдалося відповзти: «Мені було важко дихати. Я чув, як вони говорили: «Не дайте цьому су**му сину померти».

Сфотографувавши чоловіка і забравши його рюкзак, телефон і гаманець, вони нарешті відвезли його до лікарні. «Вони не турбуються про те, що можуть завдати шкоди людям, – каже він. – Я вижив лише завдяки щасливому випадку».

Звіад Ратіані, поет, розповідає, що разом з друзями протестував у центрі Тбілісі, коли на нього напали
Звіад Ратіані, поет, розповідає, що разом з друзями протестував у центрі Тбілісі, коли на нього напали

Звіад Ратіан: «Вони просто продовжували бити і бити мене»

На відео видно, як чоловіка в помаранчевій куртці тягнуть крізь натовп силовиків у чорному одязі. Його неодноразово б’ють поліцейські, поки його тягнуть крізь натовп. У якийсь момент він падає, майже зникаючи з поля зору, оскільки поліцейські б’ють його ногами і топчуть. Потім його знову ставлять на ноги, він знову отримує нові удари.

Лише завдяки його характерній яскравій куртці друзі Звіада Ратіана зрозуміли, що чоловік на відео – це він.

Я просто стояв там, я не кричав..... Я просто закривав їх своїми руками
Звіад Ратіян

Поет Ратіан розповідає, що незадовго до того, як це сталося, він протестував зі своїми друзями в центрі Тбілісі. Почалася штовханина, і він каже, що намагався захистити своїх товаришів від поліції.

«Я просто стояв там, я не кричав..... Я просто закривав їх своїми руками», – каже він.

Саме тоді почалися його справжні випробування.

Поліцейські забрали його і побили на задньому сидінні фургона. «Вони просто не зупинялися. Вони просто продовжували бити і бити мене», – розповідає Ратіан, у якого був зламаний ніс і почалася внутрішня кровотеча.

Він каже, що пам’ятає, як один з поліцейських бив його по обличчю і тілу. Оскільки його руки були зв’язані, він каже, що єдиний спосіб уникнути ударів – це відвернутися. «Вони не могли мене зламати», – додає він.

У якийсь момент на шляху до ізолятора поліцейський фургон зробив коротку зупинку, і Ратіан розповідає, що до нього затягнули молодого чоловіка.

«Його дуже сильно побили, – згадує він. – Але поліцейські записали, що він упав зі сходів».

Торніке Берадзе, який перебував у лікарні зі струсом мозку після затримання в ніч на 1 грудня.
Торніке Берадзе, який перебував у лікарні зі струсом мозку після затримання в ніч на 1 грудня.

Торніке Берадзе: «Там була калюжа крові»

«Ми йшли з вулиці Інгороква на вулицю Зубалашвілі..... Попереду йшов мій брат, а я і один з наших друзів йшли трохи позаду», – розповідає Торніке Берадзе, який відновлювався в лікарні зі струсом мозку після затримання в ніч на 1 грудня.

За словами Берадзе, спочатку силовики підійшли до його брата Беки, журналіста Грузинської служби Радіо Свобода, агресивно запитуючи, що він тут робить. «Коли ми побачили, що відбувається, ми підійшли до них і запитали, що відбувається. Ми сказали, що якщо ця вулиця перекрита, то ми можемо піти іншим шляхом».

Вони запитали мене, що це, чи є у мене щось незаконне, а потім завдали першого удару
Торніке Берадзе

Щойно він це сказав, його викликали двоє поліцейських. «Вони обшукали мої кишені, витягли телефон, гаманець, ключі від будинку. Потім вони зірвали з мене рюкзак і вивернули вміст на землю», – розповідає Берадзе.

«Усередині була пляшка з водою і протигази. Вони запитали мене, що це, чи є у мене щось незаконне, а потім завдали першого удару», – каже він.

Після побиття, за словами Берадзе, на нього одягли наручники і повезли в бік проспекту Руставелі.

«Я намагався сказати братові, щоб він був обережним, – розповідає Берадзе, коли його вели, – але коли я озирнувся, щоб сказати йому, мене вдарили ще кілька разів в обличчя». За словами Берадзе, кожного разу, коли він піднімав голову, його били знову.

Напади продовжилися, коли його посадили в поліцейський фургон, каже він.

«Це був кошмар. Всі були побиті, а на підлозі була калюжа крові..... Коли я почав витирати обличчя, двері відчинилися, і поліцейський знову вдарив мене в обличчя. Потім двері знову відчинилися, і ввели мого брата і мого друга».

Його брат, Бека, також був жорстоко побитий поліцією. Після утримання в ізоляторі тимчасового перебування його відпустили на світанку 3 грудня.

Протести розпочалися у Тбілісі та містах Грузії 28 листопада після того, як уряд вирішив відмовитися від процесу переговорів із Євросоюзом про членство до кінця 2028 року, а також відмовитися від бюджетних грантів ЄС до того моменту. Попри це, у владній партії «Грузинська мрія» продовжують стверджувати, що їхньою метою залишається вступ Грузії до Євросоюзу до 2030 року.

Протестувальники звинувачують уряд у зупинці процесу євроінтеграції та вимагають нових парламентських виборів.

Раніше премʼєр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влади країни не допускають сценарій українського Майдану. Він поклав відповідальність за насильство на проєвропейських протестних акціях у Тбілісі на європейських політиків і «агентуру».

Хто такі повстанці, які захоплюють території в Сирії?

Боєць повстанської армії стоїть на військовій машині з прапором угруповання «Гаят Тахрір аш-Шам» у Саракебі
Боєць повстанської армії стоїть на військовій машині з прапором угруповання «Гаят Тахрір аш-Шам» у Саракебі
Кіан Шаріфі

У Сирії повстанці захопили значні території, відновивши громадянську війну, яка роками перебувала в стані спокою.

Несподіваний наступ на північному заході Сирії очолює «Гаят Тахрір аш-Шам» (HTS), одне з найбільших збройних угруповань, що протистоїть уряду президента Сирії Башара аль-Асада.

Від 27 листопада визнана США терористичною організацією разом із союзниками, які захопили Алеппо, друге за величиною місто Сирії, і просуваються на південь.

Що таке HTS?

HTS – це ісламістське збройне угруповання, членами якого є переважно салафіти, ультрарадикальна секта сунітського ісламу. Угруповання прагне створити в Сирії державу, керовану ісламським правом.

Угруповання виникло у 2012 році, через рік після початку громадянської війни в Сирії. Спочатку воно з’явилось під назвою «Джебхат ан-Нусра», або «Фронт Нусра», сирійський філіал «Аль-Каїди».

Антиурядовий боєць зриває портрет президента Сирії Башара Асада в Алеппо після того, як джихадисти та їхні союзники увійшли до північного сирійського міста, 30 листопада 2024 року
Антиурядовий боєць зриває портрет президента Сирії Башара Асада в Алеппо після того, як джихадисти та їхні союзники увійшли до північного сирійського міста, 30 листопада 2024 року

Очолювана Абу Мухаммадом аль-Джулані група отримувала накази від Абу Бакра аль-Багдаді, лідера «Аль-Каїди» в Іраку. Пізніше Багдаді розірвав зв'язки з «Аль-Каїдою» і створив екстремістське угруповання «Ісламська держава» (ІS), до якого Джулані відмовився приєднатися.

«Фронт Нусра» став однією з найбільш смертоносних груп, що воювали проти президента Сирії і використовували такі тактики, як теракти смертників і саморобні вибухові пристрої (IEDs).

Пізніше угруповання кілька разів змінювало свою назву і дистанціювалося від «Аль-Каїди». У 2017 році воно об’єдналося з іншими опозиційними групами на північному заході Сирії, щоб сформувати HTS.

За оцінками американської розвідки, HTS налічує від 5 тисяч до 10 тисяч членів. У 2018 році Вашингтон вніс угруповання до чорного списку терористичних організацій, а за його лідера Джулані було призначено винагороду в розмірі 10 мільйонів доларів.

Бійці сирійської опозиції на площі Саадалла аль-Джабірі після того, як повстанці, що виступають проти президента Башара Асада, заявили, що дійшли до центру Алеппо
Бійці сирійської опозиції на площі Саадалла аль-Джабірі після того, як повстанці, що виступають проти президента Башара Асада, заявили, що дійшли до центру Алеппо

Хто є його союзниками?

HTS очолює альянс сирійських повстанців і заколотників проти президента, якого підтримують Іран і Росія.

Ключовими членами альянсу, які беруть участь у нинішньому наступі, є «Файлак аш-Шам», «Джейш аль-Ізза», «Ахрар аш-Шам» і бригада «Туркестан».

Бригада «Туркестан», яка з’явилася в 2012 році, складається з іноземних повстанців з Китаю і Центральної Азії, переважно таджиків і узбеків.

Є й інші угруповання, які формально не є союзниками HTS, але мають ті ж самі цілі, зокрема Сирійська національна армія і Вільна сирійська армія.

Обидві групи підтримуються північним сусідом Сирії, Туреччиною, і, як вважається, беруть участь у нинішньому наступі.

П’ять висновків із парламентських виборів у Румунії

Правляча лівоцентристська Соціал-демократична партія (PSD) отримала 23 відсотки голосів
Правляча лівоцентристська Соціал-демократична партія (PSD) отримала 23 відсотки голосів

Правляча лівоцентристська Соціал-демократична партія (PSD) перемогла на парламентських виборах у Румунії, через тиждень після шокуючої перемоги ультраправого кандидата в першому турі президентських виборів.

Ось п’ять основних висновків з голосування 1 грудня:

1. Формування уряду може бути непростим завданням

Як і очікувалося, PSD, яка отримала 23 відсотки голосів, тобто не здобула більшості, намагатиметься сформувати коаліційний уряд.

PSD – найбільш домінуюча партія Румунії в посткомуністичний період – раніше перебувала в напруженій коаліції з правоцентристською Націонал-ліберальною партією (PNL), яка посіла третє місце з 14 відсотками голосів.

Найбільш вірогідною урядовою коаліцією був би альянс прозахідних партій – тобто, об'єднання PSD, PNL та правоцентристського «Союзу порятунку Румунії» (USR). Теоретично, це було б можливо, оскільки така коаліція мала б 52 відсотків місць у парламенті.

Головною перешкодою є залучення до неї USR. Партія Єлени Ласконі, яка змагається з ультраправим кандидатом Каліном Джорджеску у другому турі президентських виборів 8 грудня, позиціонує себе як партія проти істеблішменту та корупції і дуже критично ставиться до урядів PSD та PNL, особливо за їхню бездіяльність у боротьбі з корупцією.

Прозахідна правоцентристська кандидатка Єлена Ласконі коментує результати екзит-полів, штаб-квартира USR, 1 грудня 2024 року
Прозахідна правоцентристська кандидатка Єлена Ласконі коментує результати екзит-полів, штаб-квартира USR, 1 грудня 2024 року

Крім того, брак адміністративного досвіду партії USR викликає сумніви щодо її здатності ефективно управляти в рамках коаліції.

До того ж, між партіями існує чимало ворожнечі. У 2021 році USR вийшла з коаліційного уряду з PNL, посилаючись на розбіжності щодо управління та реформ. Це призвело до політичної кризи і врешті-решт до формування коаліції PNL-PSD, проти якої виступила USR.

2. Вирішальний другий тур президентських виборів

Дуже багато залежить від другого туру президентських виборів 8 грудня між правоцентристською кандидаткою Ласконі та ультраправим кандидатом Джорджеску. Якщо прозахідна коаліція між PNL, PSD та USR буде створена, то вона зможе функціонувати з Ласконі на посаді президентки.

Але якщо переможе Джорджеску, країна може опинитися в політичній кризі. Такий сценарій зіштовхне президента, який є прихильником Росії і прагне миру в Україні за будь-яких обставин, з правлячою коаліцією, яка прагне абсолютно протилежного.

Може бути й інший сценарій. Якщо уряд PSD-PNL-USR буде сформований і доведе свою ефективність, він може оголосити імпічмент Джорджеску – такий сценарій вже траплявся раніше, коли парламент двічі голосував за відставку президента Траяна Бесеску в 2007 і 2012 роках. (Обидва рішення були скасовані на національних референдумах).

Калін Джорджеску на парламентських виборах, 1 грудня 2024 року
Калін Джорджеску на парламентських виборах, 1 грудня 2024 року

3. Вибір прем’єр-міністра

З огляду на побоювання щодо нестабільності, вибір прем’єр-міністра став невідкладним питанням. У Румунії прем’єр-міністром зазвичай стає представник партії, яка набрала найбільшу кількість голосів на виборах. Але якщо уряд не буде сформований і прем'єр-міністр не буде обраний до другого туру президентських виборів, то новий президент може призначити прем’єр-міністра від іншої партії, а не від PSD.

Марчел Чолаку, нинішній прем'єр-міністр і лідер PSD, є найбільш вірогідним кандидатом. Однак його зірковий час поступово закінчується після нещодавньої попередньої відставки з посади лідера PSD і третього місця в першому турі президентських виборів, що відбулися 24 листопада.

Тут Ласконі відіграє ключову роль – і вона також перебуває у скрутному становищі. Якщо вона підтримає прем’єр-міністра від PSD, це буде політичним компромісом, який підірве її позицію боротьби з істеблішментом та корупцією. Це може вплинути на її результат у другому турі президентських виборів, оскільки її прихильники вважатимуть, що вона продалася і приєдналася до істеблішменту, проти якого вона часто виступала.

Але для перемоги на президентських виборах Ласконі також потрібно, щоб її сприймали як кандидатку, що сповідує єдність і компроміс. У консервативній Румунії прем'єр-міністр-чоловік, якого підтримує переважна більшість, міг би зіграти на користь її кандидатури.

Явка на виборах склала 52,36%, або близько 9,43 мільйона виборців, що є найвищим показником на парламентських виборах за останні 12 років
Явка на виборах склала 52,36%, або близько 9,43 мільйона виборців, що є найвищим показником на парламентських виборах за останні 12 років

Якщо Ласконі не підтримає кандидата від PSD, це може призвести до затримки у формуванні коаліції. А це може призвести до створення тимчасового уряду і нових парламентських виборів на початку наступного року.

4. Ультраправий фактор

Оскільки багато румунів незадоволені економікою, корупцією і тим, що вони вважають невиконаними обіцянками щодо членства в ЄС, ультраправі партії отримали близько 32 відсотків місць у парламенті. Ультраправа, ультранаціоналістична партія «Альянс за єдність румунів» (AUR) отримала 18 відсотків голосів, посівши друге місце.

Якщо прозахідним партіям не вдасться досягти згоди щодо правлячої коаліції та прем'єр-міністра протягом найближчих днів, цілком можливо, що PSD може сформувати уряд разом з AUR та іншими меншими ультраправими партіями.

Однак це малоймовірно через глибокі ідеологічні розбіжності між PSD та ультраправими партіями. Соціал-демократи і Чолаку неодноразово заявляли, що вони віддані членству в ЄС і прозахідній орієнтації країни, і ризикують бути заплямованими таким альянсом.

Лідер «Альянсу за єдність румунів» Джордже Сіміон на парламентських виборах, 1 грудня 2024 року
Лідер «Альянсу за єдність румунів» Джордже Сіміон на парламентських виборах, 1 грудня 2024 року

5. Дотримання прозахідного курсу

Незважаючи на перипетії румунської політики, прозахідна позиція країни глибоко вкорінена в румунському політичному спектрі та серед еліти. Саме президент Іон Ілієску, колишній комуніст, на початку 2000-х років визначив курс Румунії на членство в ЄС і НАТО.

Минулого тижня багато румунів були шоковані успіхом Джорджеску в першому турі президентських виборів. Цей шок, ймовірно, сприяв тому, що явка на виборах склала 52 відсотки, що є найвищим показником для парламентських виборів за останні 12 років. Очікується, що явка буде ще вищою у другому турі президентських виборів 8 грудня, оскільки багато румунів налаштовані проти ультраправого кандидата.

Проте всі ставки будуть зроблені, якщо Джорджеску переможе на виборах, оскільки президент відіграє ключову роль у формуванні зовнішніх відносин країни і представляє Румунію на міжнародній арені.

За двома зайцями. Китайська компанія із заводом у США оснащує армію РФ

Експерти Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) знешкоджують російські бомби. Чернігів, 21 квітня 2024 року
Експерти Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) знешкоджують російські бомби. Чернігів, 21 квітня 2024 року

Попри зусилля західних союзників України щодо блокування постачання до Росії електроніки подвійного призначення, її продовжують знаходити у російській зброї, що використовується на фронті.

Радіо Свобода з’ясувало, що у виробництві модулів планування та корекції для російських авіабомб застосовується щонайменше одна деталь, що надійшла від китайської фірми, яка володіє заводом із виробництва електронних компонентів у Каліфорнії.

Китайська компанія, що володіє заводом у Каліфорнії, може опинитися в центрі міжнародного скандалу. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вона відправила сотні партій високотехнологічних електронних компонентів подвійного призначення в Росію, включно з поставками фірмам, які перебувають під санкціями та тісно пов'язані з російською військовою індустрією.

Серед цих компонентів – щонайменше один, який був виявлений в російській авіабомбі, знайденій в Україні. Цей факт підтверджується даними, зібраними українськими військовими. Уже після початку війни Росія почала оснащувати свої авіабомби керованими модулями планування і корекції, які роблять їх більш точними. Саме такими авіабомбами російські війська практично зрівнюють із землею будь-які, навіть укріплені, позиції, а також перетворюють на руїни українські міста, як-от Бахмут чи Авдіївку.

Бахмут, квітень 2023 року
Бахмут, квітень 2023 року

Йдеться про компанію Yangzhou Yangjie Electronic Technology Company Limited, штаб-квартира якої розташована в місті Янчжоу, неподалік від Шанхая. Рік тому її акції почали торгуватися за межами Китаю, на фондовій біржі Швейцарії, SIX.

Як з’ясувало Радіо Свобода, перевіривши дані, надані некомерційною організацією C4ADS, яка базується у Вашингтоні, з лютого 2022 року Yangjie Technology відправила в Росію понад 200 партій обладнання. Загалом зафіксовано щонайменше 238 відправок. У них містилися електронні компоненти, які США відносять до «високопріоритетних» через їхнє потенційне використання в російських військових системах.

Ба більше, щонайменше 17 партій електронних компонентів були відправлені російській фірмі, яка перебуває під санкціями США. Цей факт підтверджує побоювання Заходу з приводу того, що Росія продовжує отримувати ключові технології для ведення війни, незважаючи на санкції, і показує, наскільки складно західним країнам перекрити потік технологій, які Росія використовує для продовження агресії в Україні.

«Великий брат»

За час війни відносини між Китаєм і Росією помітно зміцнилися – як у стратегічному, так і в економічному плані. При цьому Пекін намагається балансувати: підтримувати Москву, але не сваритися із Заходом, особливо зі США, які залишаються його найбільшим торговельним партнером.

Очільник КНР Сі Цзіньпін і очільник РФ Володимир Путін на саміті БРІКС у Казані, 22 жовтня 2024 року
Очільник КНР Сі Цзіньпін і очільник РФ Володимир Путін на саміті БРІКС у Казані, 22 жовтня 2024 року

Вашингтон і Євросоюз уже запровадили санкції проти низки китайських компаній, які постачають технології подвійного призначення, що допомагають російській армії на полі бою. Під тиском Заходу Китай у жовтні ухвалив нові правила експортного контролю, щоб обмежити експорт таких товарів до Росії.

Однак, зі слів західних чиновників, потік китайських технологій, як і раніше, відіграє ключову роль у посиленні російської армії в Україні.

Згідно з митними записами, компанія Yangjie Technology постачала в Росію діоди і транзистори – недорогі, але нагальні електронні компоненти. Українські військові виявили один із таких діодів у модулі російської навігаційної системи УМПК. Вона забезпечує керованість і навігацію для авіабомб, які Росія активно застосовує в Україні.

Серед іншого, Yangjie Technology відправила щонайменше 173 партії технологій подвійного призначення російській компанії «Сіметрон Електронні Компоненти» (російською «Симметрон Электронные Компоненты»), яка в травні 2023 року потрапила під санкції США. Санкції були запроваджені в рамках широких заходів щодо зниження здатності Росії продовжувати війну в Україні.

І навіть після запровадження санкцій поставки тривали: щонайменше три партії електронних компонентів були відправлені «Сіметрону» в серпні та вересні 2023 року.

Прохання про коментарі, надіслані Радіо Свобода обом компаніям, російській і китайській, залишилися без відповіді.

Мрії про Каліфорнію

Yangzhou Yangjie Electronic Technology Company Limited – один із найбільших у Китаї виробників напівпровідників та інших електронних компонентів. Компанія посідає 15-те місце в рейтингу найбільших китайських фірм у своєму сегменті з капіталізацією у 2,8 мільярда доларів.

Із 2014 року акції Yangjie Technology торгуються на Шанхайській фондовій біржі. Минулого року, вже після початку повномасштабної війни Росії проти України, глобальні депозитарні розписки компанії (сертифікати, випущені банком-депозитарієм, що підтверджують право їхнього власника отримувати вигоду від розміщених у цьому банку цінних паперів іноземного емітента) почали продаватися на Швейцарській фондовій біржі.

Як депозитарний банк для роботи зі своїми акціями Yangjie Technology найняла американського фінансового гіганта Citibank. Але щойно з’явилися питання про можливі порушення санкцій китайським емітентом акцій, Citigroup швидко відмежувалася від ситуації.

«Citi веде бізнес у суворій відповідності до законів і норм тих країн, де ми працюємо. У нас є системи контролю, щоб стежити за дотриманням цих зобов'язань, включно із санкціями», – заявила представниця банку в листі до Радіо Свобода, проігнорувавши конкретні запитання про діяльність Yangjie Technology.

У 2015 році Yangjie Technology придбала американську компанію Micro Commercial Components (MCC), яка виробляє напівпровідники, деякі з яких можуть використовуватися у військових технологіях. Штаб-квартира MCC розташована в Каліфорнії, а її дослідницькі центри – в Японії, Китаї та Тайвані.

Штаб-квартира Micro Commercial Components у Каліфорнії:

У MCC запевняють, що працюють суворо за законами США, і надали Радіо Свобода копію документа, в якому викладена політика експортного контролю компанії. Відповідальність за можливе порушення санкцій у ньому повністю покладається на покупця. «Покупець зобов'язаний повністю дотримуватися всіх застосовних законів, пов'язаних із купівлею, продажем та експортом продукції», – йдеться в документі.

Разом із цим, згідно з вивченими C4ADS і перевіреними Радіо Свобода митними даними, російська компанія «ВМ Компонентс», що працює під брендом «Платан», отримала від Yangjie Technology після початку російського вторгнення в Україну понад три десятки поставок. ТОВ «ВС Компонентс» зі свого боку постачає товари АТ «Роселектроніка», яке потрапило під санкції США в червні 2022 року.

З «донькою» компанії «ВМ Компонентс», ТОВ «Платан Електронікс», через одного і того ж власника пов'язана ще одна фірма – ТОВ «Регіон-Комплект». На сайті «Платана» вона вказана як відповідальна «за розвиток дилерської мережі» фірми. Як показують дані про держзакупівлі аж до 2017 року, вона постачала електронні компоненти військовій частині 34435. Як з’ясували 2020 року журналісти Bellingcat, CNN, The Insider і Der Spiegel, це Інститут криміналістики ФСБ, співробітники якого намагалися отруїти російського опозиційного політика Олексія Навального під час його поїздки до Сибіру, а до цього ще щонайменше один раз, під час відпустки в Калінінградській області, коли замість Навального від дії «Новачка» постраждала його дружина Юлія.

З митних даних, вивчених C4ADS і Радіо Свобода, незрозуміло, чи потрапили конкретні деталі виробництва Yangjie Technologies до рук ФСБ через мережу російських імпортерів, що включає в себе ТОВ «ВМ Компонентс». З цієї компанії також не відповіли на наш лист із проханням про коментар. Ані «ВМ Компонентс», ані його дочірні компанії під брендом «Платан», ані «Регіон-Комплект» не є присутніми в санкційних списках США або ЄС.

Матеріал підготовлений за участі Рійн Альяс.

Як за допомогою TikTok проросійський кандидат здобув перемогу у першому турі виборів президента Румунії?

Келіна Джорджеску звертається до румунів напряму – у постах на Tik Tok з передвиборчими меседжами.
Келіна Джорджеску звертається до румунів напряму – у постах на Tik Tok з передвиборчими меседжами.
Сімона Карлуґеа та Тоні Веселовскі

БУХАРЕСТ – Навіть після підрахунку всіх голосів, експерти все ще чухають потилиці через несподівану перемогу Келіна Джорджеску в першому турі президентських виборів у Румунії.

Маловідомий ультраправий діяч збив із пантелику опитування та експертів, здобувши перемогу на виборах 24 листопада, випередивши фаворитів, включаючи лівого прем’єр-міністра Марчеля Чолаку з Соціал-демократичної партії, домінуючої політсили Румунії протягом десятиліть.

Успіх Джорджеску значною мірою завдячує його кампанії у соціальних мережах, яка, вочевидь, пройшла повз увагу багатьох експертів. У той час як він був присутній на Facebook і YouTube, він провів вправну кампанію в TikTok, заручившись підтримкою і налагодивши зв'язок з багатомільйонною молодою аудиторією.

Орієнтація на молодих виборців

Хоча більшість користувачів TikTok дивляться його заради розваги, багато людей, особливо молодь, також дізнаються там новини. За даними Pew Research Center, у Сполучених Штатах близько половини користувачів TikTok віком до 30 років кажуть, що використовують його для того, щоб бути в курсі політики та новин.

Як і в інших країнах, популярність TikTok стрімко зросла в Румунії. У лютому 2019 року налічувалося лише 175 000 користувачів TikTok у віці від 14 до 65 років. На початок 2024 року ця цифра зросла до 8,97 мільйона користувачів.

Багато з головних претендентів на посаду президента Румунії мають акаунти в TikTok, в тому числі Чолаку і прозахідна ліберальна діячка Єлена Ласконі, кандидатка, з якою Джорджеску зустрінеться у другому турі президентських виборів 8 грудня. Але, схоже, лише Джорджеску зміг розкрити весь потенціал цієї соціальної мережі, що належить китайській компанії ByteDance.

Багато хто з виборців Джорджеску є молодими людьми. У своєму дописі на Facebook соціолог Ремус Стефуряк повідомив, що дані голосування вказують на те, що «31% молодих людей у віці 18-24 років проголосували за пана Джорджеску, на відміну від лише 8% виборців у віці понад 65 років». Стефуряк також додав, що виборці у віці до 44 років були більш схильні голосувати за Джорджеску, порівняно з виборцями, старшими за 45 років.

Джорджеску скористався розчаруванням виборців через інфляцію і корупцію, звинуватив ЄС і НАТО у більшості негараздів країни і заявив, що на «суверенітет» Румунії зазіхають. Він також назвав національними героями Іона Антонеску, фактичного лідера Румунії під час Другої світової війни, який був засуджений до смертної кари за участь у Голокості в Румунії, та Корнеліу Зеля Кодряну, довоєнного лідера «Залізної гвардії» – одного з найжорстокіших антисемітських рухів Європи.

Протягом своєї передвиборчої кампанії він регулярно критикував членство країни в НАТО і ЄС, а також підтримку України в її боротьбі з російськими військами. У телевізійному інтерв'ю за кілька днів до президентських виборів 24 листопада Джорджеску закликав припинити допомогу Україні.

Рецепт успіху у TikTok

Один з його найпопулярніших кліпів на TikTok містив неправдиві твердження про те, що українські діти-біженці отримують більше державної допомоги, ніж румунські діти.

«Ви знаєте, скільки коштує допомога на дитину в Україні? А що йому пропонує Румунія, румунська держава? Я вам скажу – 3 700 леїв ($780), а для румунської дитини така ж допомога становить 248 леїв у тому ж віці», – сказав Джорджеску у відеоролику в TikTok, опублікованому 5 листопада. Пізніше фактчекери виявили, що це неправдива інформація.

Джорджеску просував фейкову новину у передвиборчому шоу на румунському ТБ. Пост на його акаунті в TikTok став вірусним.
Джорджеску просував фейкову новину у передвиборчому шоу на румунському ТБ. Пост на його акаунті в TikTok став вірусним.

Незважаючи на неправдиву інформацію, відео в TikTok, яке є фрагментом довшого інтерв'ю Джорджеску на державному телебаченні, стало популярним, отримавши 5,1 мільйона переглядів і понад 213 тисяч вподобань.

За словами Драгоша Станка, медіаексперта з Румунії, Джорджеску більше, ніж будь-хто з його опонентів, покладався на TikTok, щоб донести свої меседжі до аудиторії.

«Келін Джорджеску ідеально підходить для цифрових медіа, особливо для TikTok. Продавайте мрію, продавайте бачення», – сказав він в інтерв'ю румунській службі Радіо Свобода.

«Соціальні мережі були створені не для того, щоб інформувати нас, а для того, щоб перетворювати нас на покупців.... І об'єктом продажу також можуть бути ідеї. І пан Джорджеску продає ідеї, які користуються успіхом у соціальних мережах», – додає експерт.

Створений восени 2022 року акаунт Джорджеску в TikTok зараз має 260 тисяч підписників і 3,6 мільйона вподобань.

Однією з його найуспішніших стратегій було брати уривки з інтерв'ю, які він давав деінде, часто на телебаченні, і розміщувати кліпи з них на TikTok.

Інтерв'ю на каналі Digi24 від 13 листопада набрало трохи більше як 70 тисяч переглядів на сайті видання, але кліп з того ж шоу, розміщений Джорджеску в TikTok, набрав 4,1 мільйона переглядів.

Я балотуюся у Румунії, а не в Україні. Ні моїх прихильників, ні румунський народ не цікавлять ні Путін, ні Україна
Келін Джорджеску

«Я балотуюся у Румунії, а не в Україні. Ні моїх прихильників, ні румунський народ не цікавлять ні Путін, ні Україна. Їх цікавить Румунія. Давайте зробимо це, нехай буде добробут, нехай ми будемо щасливі, нехай буде стабільність, нехай буде безпека», – сказав Джорджеску в кліпі, який зібрав на TikTok 241 тисячу вподобань, 14 тисяч поширень і майже 8 тисяч коментарів.

В іншому TikTok-відео з того ж телеінтерв'ю Джорджеску ухиляється від відповіді на запитання про його ставлення до Путіна. «Я бачу, що ви дуже наполягаєте на цьому питанні. Чому ви не наполягаєте на проблемах румунського народу? Чому ви не наполягаєте на проблемі бідності, на проблемі людей з інвалідністю, на проблемі людей, які продають нирку?» – сказав Джорджеску у відео, яке набрало 3,1 мільйона переглядів на TikTok.

Добре скоординована кампанія

Окрім оприлюднення своїх політичних поглядів, Джорджеску також використовував TikTok, щоб публікувати відео, де він відвідує церкву, займається дзюдо і бігає на треку, очевидно, намагаючись відшліфувати свій імідж богобоязного християнина.

Щоб його кліпи в TikTok побачила якомога ширша аудиторія, Джорджеску закликав своїх підписників ділитися ними та просувати їх за допомогою хештегів, що містять його ім'я.

У межах добре скоординованої кампанії короткі відео з висловлюваннями Джорджеску були поширені тисячами інших акаунтів, деякі з яких містили його ім'я в назві, а інші просто публікували пости з хештегом #călingeorgescu.

Хештеги та ключові слова з ім'ям ультраправого популіста почали з'являтися, як сніжний ком, з наближенням першого туру президентських виборів.

Після того, як румунський TikTok бомбардували запитом «Келін Джорджеску», соціальна мережа почала автоматично доповнювати його ім'я в рядку пошуку, що є стандартною практикою TikTok з використанням популярних і трендових ключових слів.

Досі ця стратегія спрацьовувала для аутсайдера Джорджеску. Питання для багатьох румунів полягає в тому, чи спрацює вона знову 8 грудня, коли він зустрінеться з Ласконі у другому турі.

«Україна довела, що ядерні погрози Путіна – нісенітниця». Інтерв’ю із підполковником ВПС США

Нещодавно президент РФ Володимир Путін затвердив нову ядерну доктрину
Нещодавно президент РФ Володимир Путін затвердив нову ядерну доктрину

ЄС може ввести власні війська в Україну і утворити демілітаризовану зону, щоб унеможливити поновлення війни. Цей сценарій, хоч і не поверне всіх законних територій України, однак, він є реалістичним задля досягнення тривалого миру, вважає підполковник Яхара Матісек, офіцер ВПС США на дійсній службі, колишній командний пілот, професор кафедри національної безпеки Військово-морського коледжу ВМС США. Він багато досліджує і пише на теми технологій у війні майбутнього, гібридної війни та допомоги силам безпеки.

У розмові з Грузинською службою Радіо Свобода Матісек також розповів про те, чого сьогодні потребує українська армія, а також пояснив, чому ядерні погрози Кремля є «нісенітницею».

Погляди Матісека є його власними і не відображають офіційну позицію збройних сил США або уряду США.

Інтерв'ю відредаговане для плинності та ясності.

– Приблизно через 1000 днів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, якою нині виглядає воєнна ситуація?

У деяких аспектах виглядає гірше, в інших – краще.

Я б сказав, що краще виглядає те, що ви маєте більше європейської єдності у питаннях підготовки та оснащення українських сил. Я б також стверджував, що США насправді були досить слабкими у підготовці українців, що ми підготували лише близько 20 000 осіб.

...будь-які уявлення про те, що США роблять все для України, просто не відповідають дійсності

Тому будь-які уявлення про те, що США роблять все для України, просто не відповідають дійсності. Я б сказав, що існує також занепокоєння щодо того, що наступна адміністрація [новообраного президента США Дональда Трампа] робитиме щодо війни в Україні.

А де це виглядає більш негативно, то це, очевидно, введення північнокорейських військ у війну. Це додає ще один елемент.

Виникає питання: чи це лише обмежене введення 11 тисяч північнокорейських військ? Але коли ви починаєте чути чутки про те, що північнокорейці можуть в кінцевому підсумку надати Росії до 100 тисяч військовослужбовців, це викликає велике занепокоєння, тому що в ході війни у Росії, схоже, закінчується життєздатна жива сила для проведення ефективних загальновійськових маневрів.

Тому їм доводиться покладатися на «м’ясні штурми», а вони працюють тому, що з російської точки зору, ці люди все одно були одноразовим матеріалом.

Солдати Північної Кореї на навчаннях
Солдати Північної Кореї на навчаннях

Знаєте, це дуже показово, як вони працюють: вони, по суті, змушують українців оголити свою оборону і позиції, щоб подбати про «м’ясні штурми» росіян. Тим часом російські ВДВ [повітряно-десантні війська], які, очевидно, порівняно краще підготовлені, ніж більшість російських військ, мають можливість використовувати прицільний вогонь протягом тривалого часу, щоб, по суті, повільно розхитувати українську оборону.

«М’ясні штурми» працюють, бо з російської точки зору, ці люди є одноразовим матеріалом

Знову ж таки, негатив полягає в тому, що російська військова машина продовжує працювати. Вони все ще захоплюють нові території, особливо на сході України.

І є велике питання, чи досягла Москва своїх воєнних цілей – підірвати політичну волю Заходу підтримувати цю війну вже третій рік, особливо з огляду на те, що ми не знаємо, що робитиме нова адміністрація Трампа.

– З огляду на все це, на цьому театрі воєнних дій, за яким актом ми спостерігаємо, і як далеко ми ще до фіналу?

– Якщо ви [очільник Росії Владімір] Путін у Москві, ви, очевидно, хочете використати це президентство «кульгавої качки» [президента США Джо Байдена, який йде у відставку]. Тож ви можете стверджувати, що це дуже добре, що адміністрація Байдена нарешті дозволила завдавати удари по російській території на більші відстані. І українці вже запустили кілька ATACMS.

Дальність польоту цих ракет становить лише близько 300 кілометрів...

– Чи не буде помилкою називати їх далекобійними? Вони явно мають низьку дальність дії. Ми не говоримо про «Томагавки».

– Ну, для армії [США] 300 кілометрів – це далекобійні системи озброєння. Але ви маєте рацію на 100 відсотків, для сухопутної армії далекобійність означає щось зовсім інше, ніж для ВМС чи ВПС.

США фактично загнали себе в кут, дозволивши ракети великої дальності і глибокі удари по Росії

Я пілот ВПС, тож коли я думаю про «далекобійність», я думаю, що можу вразити будь-яку точку на планеті, де б я не знаходився.

США фактично загнали себе в кут, дозволивши ракети великої дальності і глибокі удари по Росії, коли вона знаходиться на відстані 300 кілометрів. Ви можете проїхати цю відстань за кілька годин; це не велика відстань, якщо це одноденна поїздка.

Ракети ATACMS мають дальність до 300 км
Ракети ATACMS мають дальність до 300 км

Путін оновив російську ядерну доктрину. Дві найважливіші речі, які він там зробив, – це [ствердження], що будь-яка звичайна атака на Білорусь тепер вважається атакою на Росію.

Це блеф щодо «червоних ліній», тому що США і колективний Захід перетинали червоні лінії Москви протягом останніх трьох-чотирьох років

Інша річ, яку я вважаю дуже помітною, – це включення формулювання, по суті, спрямованого на Україну, про країну, яка атакує нас за підтримки ядерної держави, тобто, потенційно, США, Франції, Великобританії, ми вважаємо, що це також входить у сферу застосування ядерної зброї у відповідь.

Я думаю, що це блеф щодо «червоних ліній», тому що США і колективний Захід перетинали червоні лінії Москви протягом останніх трьох-чотирьох років. Але це спроба контролювати наратив і дати сигнал Заходу: «Гей, ви не можете це чіпати, тому що ми провели лінію, [за якою] ваша участь у цій війні робить вас винними у потенційній ядерній війні».

У такому випадку їм не потрібно чекати на чергову «ескалацію з боку Заходу». За цією російською логікою, Сполучені Штати вже втягнуті і тому є потенційною мішенню для ядерного удару. Що ж вони збираються робити, щоб його здійснити?

– Ну, я не думаю, що це щось змінює, тому що Росія вже мала ядерну доктрину, згідно з якою у разі вторгнення на їхню територію вони мають право на ядерну відповідь. Українці вже продемонстрували, що це була повна нісенітниця.

Я не думаю, що росіяни застосують ядерну зброю найближчим часом

Тому я не думаю, що росіяни застосують ядерну зброю найближчим часом. Росіяни можуть говорити, вони можуть брязкати шаблями про це скільки завгодно, але в кінцевому підсумку це насправді завдасть більше шкоди російській військовій машині.

Це завдасть їм ще більшої шкоди, це зробить їх ще більш ізольованими. Решта світу буде судити про дії Москви і про використання нею ядерної зброї, коли виживання російської держави і російського керівництва не стоятиме на кону.

– Якщо б ми могли повернутися до другої частини попереднього запитання: наскільки ми близькі до ендшпілю за умови збереження нинішніх тенденцій і припущення, що втручання Трампа не відбудеться?

Я бачу, що війна може тривати ще три роки

Я бачу, що це може тривати ще три роки.

– Дивлячись на поле бою, чи є ще аргументи на користь того, що Україна переможе на полі бою, поверне всю свою територію і вижене звідти росіян, чи цей поїзд вже пішов?

Я б порівняв це з метафорою багаття: уявіть собі велике багаття, і якщо багаття – це повернення Луганської області, [решти] Донбасу і Криму, то шанси на це – лише теплі вуглинки, а вогонь здебільшого згас.

Тож, з огляду на нинішні тенденції, все виглядає не дуже добре, але я вірю, що все може змінитися, якщо Європейський Союз відправить в Україну місію під прапором ЄС і проведе лінію, заявивши, що «російські війська не перетнуть цю лінію, тому що ми розглядаємо це як вторгнення в Європу».

– Наскільки це ймовірно, враховуючи те, що ми бачили з Європи? Цікаво, що один з мирних планів, який з'явився в таборі новообраного президента Трампа, фактично включає створення демілітаризованої зони і укомплектування її не американськими, а європейськими військами. Тож тепер, без натяку на сарказм, наскільки реально, що Європа на це погодиться?

Думка про те, що російські війська врешті-решт дійдуть до Києва чи далі на захід протягом наступних трьох-п'яти років, змусить європейців зробити це, а американці скажуть європейцям: «Ви маєте це зробити».

Новообраний президент США Дональд Трамп заявляв, що домовиться про припинення російсько-української війни після інавгурації
Новообраний президент США Дональд Трамп заявляв, що домовиться про припинення російсько-української війни після інавгурації

І для цього є модель; це, по суті, те, як Північна Корея і Південна Корея повинні були бути розділені. Це найкращий ідеальний результат? Ні, звичайно, найкращий ідеальний результат – це коли всі російські війська покинуть всю територію України.

Але ми повинні повернутися до реалізму.

Наскільки американці, канадці та європейці готові боротися і вмирати за кожен сантиметр української території?

Наскільки американці, канадці та європейці готові боротися і вмирати за кожен сантиметр української території? І це стає питанням політичної волі та внутрішньої політики. Я думаю, що це просто легше продати.

І ви, по суті, створюєте величезну демілітаризовану зону, по суті, між Україною і Білоруссю, Росією та окупованими частинами України. І це будуть мільйони наземних мін і українських оборонних баз, з, ймовірно, силами під прапором Європейського Союзу в якості спостерігачів, миротворців і як частина цієї лінії стримування. Це, по суті, стало б однією великою розтяжкою, якщо хочете. Це був би ідеальний результат для багатьох країн, особливо в Європі.

Це справді гнітюче і прикро, але пересічному американцю чи європейцю важко довести, що ця війна варта того, щоб за неї боротися і вмирати. Вона варта того, щоб за неї боротися, так, але...

– Померти за це – зовсім інша справа.

Саме так.

– Ми зараз говоримо про гіпотетичне, так? Якби цей план став реальністю, хтось мав би утримувати демілітаризовану зону, чи не так? Це не можуть бути лише українці.

Це має бути місія під прапором Європейського Союзу

Це має бути місія під прапором Європейського Союзу. НАТО не захоче, щоб їм доручали таку місію.

– Через статтю 5 [Північноатлантичного договору, яка передбачає спільну оборону у разі нападу на будь-якого члена]?

Так.

– Тоді ми вступаємо на дуже туманну територію того, хто насправді захоче відправити туди війська. І ще одна не менш туманна область – що станеться, якщо виникне якийсь новий військовий конфлікт і ці війська опиняться під загрозою?

Отже, щодо першого пункту, я б сказав, що більшість східноєвропейських країн готові – країни Балтії були б готові відправити війська, і Польща напевно, а далі все стає дещо туманно. Я б сказав, що французи, ймовірно, були б готові це зробити, і я впевнений, що німці також були б готові це зробити.

І я б сказав, що ми вже знаємо, хто буде готовий це зробити, тому що існує певний шаблон: НАТО вже має Посилену передову присутність, в країнах Балтії, свого роду сили стримування.

– Але їм дуже зручно під парасолькою НАТО. Ці війська під нею не перебуватимуть.

Так, але між корпусом країн ЄС і НАТО є достатньо перетинань, вони могли б використовувати Посилену передову присутність, вони могли б запозичити частину цієї конструкції. І я б стверджував, що ви, напевно, отримали б подібне поєднання сил з боку ЄС на додаток до канадців, британців і навіть норвежців, б'юся об заклад.

– Оскільки ми обговорюємо армію і, в більшій мірі, людські ресурси: Що є більш нагальною проблемою для України на даному етапі, нестача обладнання чи нестача людських ресурсів?

– Люди, люди і ще раз люди. Європейці, американці, британці, всі ці країни, які готові навчати українців, могли б навчати більше; питання в тому, чи може Україна відправити більше, достатньо чоловіків і жінок призовного віку, оскільки жінкам також дозволено служити в українській армії. Тож це стає величезною частиною.

Артилерія 15-ї бригади оперативного призначення «Кара-Даг» Національної гвардії України (НГУ) працює на САУ «Гвоздика» 2С1. Покровський напрямок, Донецька область, 3 жовтня 2024 року
Артилерія 15-ї бригади оперативного призначення «Кара-Даг» Національної гвардії України (НГУ) працює на САУ «Гвоздика» 2С1. Покровський напрямок, Донецька область, 3 жовтня 2024 року

Ми знаємо, що в інтересах Німеччини також не допустити падіння України; я думаю, що минулого тижня вийшла велика доповідь про те, що, якщо Україна впаде або буде покинута, Європа очікує від 10 до 15 мільйонів українських біженців, і це буде набагато більш руйнівним в економічному і політичному плані. Тож, так передовсім це людські ресурси.

Єдине, що ви можете зробити, щоб компенсувати нестачу людей в армії, – це мати все більше і більше безпілотників.

Оскільки у них не вистачає людей, ви бачите, що українці роблять акцент на дешевих безпілотниках, які не піддаються глушінню, використовують штучний інтелект, і це спосіб подолати проблему з людськими ресурсами.

Але в певний момент вам все одно потрібні люди на землі, щоб керувати дронами.

– Повернімося до ракет ATACMS. Загальний консенсус, здається, полягає в тому, що адміністрація Байдена надала дозвіл на використання ATACMS по території РФ надто пізно, але все ж таки це питання потрібно поставити: який очікуваний вплив від цього?

– Знову ж таки, повільне підняття ставок з боку нинішньої адміністрації було занадто помірною і запізнілою, постійно.

Росіяни зробили все можливе, щоб розосередити свої склади після цієї заяви, щоб мінімізувати шкоду, яку можуть завдати ATACMS

Здається, це якась тема – занадто мало, занадто пізно, занадто багато відкритих дебатів, занадто багато часу, щоб дати Росії можливість пристосуватися до того, як ця зброя та інші речі будуть застосовані, щоб ви не змогли використати їх у потрібний момент.

Я гарантую вам, що росіяни зробили все можливе, щоб розосередити свої склади після цієї заяви, щоб мінімізувати шкоду, яку можуть завдати ATACMS.

Ось що я вважаю прикрим у цій ситуації: США намагаються поступово нарощувати ескалацію, але роблять це дуже відкрито, і це фактично підриває наміри і мету.

Росія і єменські хусити об'єднали свої сили проти Заходу. Іран теж із ними

Марш солідарності з населенням Гази в контрольованій хуситами столиці Сані. Ємен. 5 січня 2024
Марш солідарності з населенням Гази в контрольованій хуситами столиці Сані. Ємен. 5 січня 2024
Кіан Шаріфі

Єменські повстанці-хусити вже більше року нападають на міжнародне судноплавство і обстрілюють військово-морські сили США в Червоному морі. Ракетні та дронові атаки хуситів порушили ключовий глобальний торговельний маршрут і спровокували США та Велику Британію на удари у відповідь. До чого тут Росія?

Американські ЗМІ повідомляють, що Росія допомагає хуситам обирати цілі – здебільшого це комерційні судна, що належать або експлуатуються західними компаніями, або судна, що прямують до Ізраїлю чи повертаються із нього.

Також єменських повстанців-хуситів підтримує Іран, зокрема шляхом обміну розвідданими.

Експерти кажуть, що Росія розширює свою співпрацю з хуситами, які визнані у США терористичною організацією. Мовляв, Москва може навіть постачати хуситам сучасне озброєння у відповідь на послаблення Вашингтоном обмежень на використання Україною зброї, що постачається США.

Затонулий біля берегів Ємену корабель внаслідок ракетного обстрілу хуситів, 7 березня 2024 року
Затонулий біля берегів Ємену корабель внаслідок ракетного обстрілу хуситів, 7 березня 2024 року

«Це сигнал Сполученим Штатам, що Росія може зробити життя дуже болючим, якщо захоче, і це не дуже прихована погроза, яка може бути витлумачена як помста за допомогу Вашингтона Україні», – сказав Колін Кларк, директор з питань політики та досліджень нью-йоркської розвідувально-консалтингової компанії Soufan Group.

Ворог мого ворога

Хусити заявили, що їхні напади на західні та ізраїльські об'єкти в Червоному морі є відповіддю на війну, яку вже понад рік веде Ізраїль проти «Хамасу» і «Хезболли», обстрілюючи Газу і Ліван.

Ізраїль розпочав бойові дії у відповідь на напад «Хамас» 7 жовтня 2023 року. «Хамас» атакував Ізраїль зі Смуги Гази з повітря, а озброєні загони бойовиків прорвалися через загороджувальні лінії у прикордонні ізраїльські поселення, убивали цивільних у їхніх помешканнях, захоплювали заручників, а жорстокі сцени насилля транслювали в прямому ефірі, або знімали і поширювали в мережі Інтернет.

Єменські повстанці пообіцяли продовжувати свої атаки, які включають в себе прямі ракетні обстріли Ізраїлю і використання безпілотників, до тих пір, поки в палестинському анклаві не буде досягнуто припинення вогню.

Війна в Газі зіштовхнула Ізраїль з так званою віссю опору Ірану, розгалуженою мережею державних і недержавних гравців, до якої входять хусити, «Хамас», «Хезболла» і шиїтські формування Іраку та Сирії.

Кремль зацікавлений в тому, щоб мати друзів, які можуть випробувати нерви ворогів Москви
Руслан Сулейманов

Експерти кажуть, що підтримка Росією хуситів узгоджується із наративами Кремля про протистояння Заходу і посилення антизахідних збройних угруповань у всьому світі.

«Кремль зацікавлений в тому, щоб мати друзів, які можуть випробувати нерви ворогів Москви в Червоному морі або деінде на Близькому Сході», – сказав в інтерв'ю Current Time Руслан Сулейманов, науковець і експерт зі сходознавства.

Він додав, що Росія також хоче, щоб її вважали тією, хто підтримує будь-яку групу, яка «протистоїть Заходу».

Пожежа на борту нафтового танкера Sounion у Червоному морі після того, як 25 серпня його атакували хусити
Пожежа на борту нафтового танкера Sounion у Червоному морі після того, як 25 серпня його атакували хусити

Повідомлення американських ЗМІ та розвідувальні дані останніх місяців свідчать про те, що Росія надає хуситам розвідувальну інформацію, серед іншого і супутникові дані, які ті використовують для нападів на комерційні судна в Червоному морі.

З липня повідомлялося, що Кремль навіть збирався передати хуситам протикорабельні ракети, але Сполучені Штати і Саудівська Аравія, нібито, відговорили Росію від цього.

А що ж тепер, коли Україна б'є ATACMS?

Експерти кажуть, що ситуація може змінитися після того, як 17 листопада Вашингтон, як повідомляється, дозволив Україні використовувати тактичні ракетні комплекси великої дальності (ATACMS) армії США для нанесення ударів по території Росії.

Розгляд Росією питання про озброєння хуситів безпосередньо пов'язаний з тим, що Володимир Путін сприймає як ескалацію проти Росії з боку США
Кеннет Кацман

«Розгляд Росією питання про озброєння хуситів безпосередньо пов'язаний з тим, що [президент Росії] Володимир Путін сприймає як ескалацію проти Росії з боку США, які поступово послаблюють обмеження на використання Україною зброї, що постачається США», – сказав Кеннет Кацман, колишній старший аналітик з питань Близького Сходу в Конгресі США.

За повідомленнями, окрім перешкоджання судноплавству в Червоному морі, Росія використовує хуситів для вербування бойовиків з Ємену для участі у війні проти України.

Москва також забезпечує безпечний транзит російських кораблів через Червоне море.

Хусити встановили контроль над північним заходом Ємену і узбережжям Червоного моря після того, як у 2014 році в країні спалахнула руйнівна громадянська війна.

Корисна Росія

Експерти кажуть, що хусити виграють від розширення відносин з Росією.

Кларк з Soufan Group заявив, що російська розвідка допомагає хуситам більш точно атакувати західні судна в Червоному морі. За його словами, це також показує, що хусити не є «неконтрольованою бандою терористів».

Президент Росії Володимир Путін з Верховним лідером Ірану Аятолою Алі Хаменеї в Тегерані, листопаді 2017 року.
Президент Росії Володимир Путін з Верховним лідером Ірану Аятолою Алі Хаменеї в Тегерані, листопаді 2017 року.

«Навпаки, вони є раціональним гравцем, дуже дієздатною організацією, яка стає ще більшим учасником на Близькому Сході і робить це за допомогою асиметричних заходів», – додав Кларк.

За даними американської розвідки, Іран є головним військовим прихильником хуситів, який постачає їм технології озброєння і компоненти ракет.

Експерти кажуть, що повстанці отримали б значну користь від російських ракетних технологій, які, за словами Кацмана, є «набагато точнішими і ефективнішими», ніж зброя, надана Тегераном.

Це може зменшити залежність угруповання від Ірану, союзника Росії.

«Російська зброя може навіть дозволити хуситам успішно атакувати військові кораблі США і коаліції, що може призвести до значної ескалації конфлікту в Червоному морі, якщо хусити дійсно атакують американський військовий корабель», – сказав Кацман.

Хуситські бійці в Ємені. Хусити підтримуються Іраном, який також і озброює їх
Хуситські бійці в Ємені. Хусити підтримуються Іраном, який також і озброює їх
  • Хто такі хусити?

Наприкінці 1990-х сім’я Хуті на крайній півночі Ємену заснувала рух релігійного відродження зейдитської секти шиїтського ісламу, яка колись правила Єменом, але чия північна частина стала бідною та маргіналізованою. Оскільки тертя з урядом зростали, вони вели серію партизанських воєн з національною армією та короткий прикордонний конфлікт із сунітською Саудівською Аравією.

Хусити є частиною так званої «Вісі опору» – антиізраїльського та антизахідного альянсу регіональних збройних формувань («Хамас», «Хезболла» та хусити), яких підтримує Іран.

Гасло хуситів: «Смерть Америці, смерть Ізраїлю, прокляття євреям і перемога ісламу».

  • Війна в Ємені

Війна почалася наприкінці 2014 року, коли Сану захопили хусити. Стурбована зростанням впливу шиїтського Ірану вздовж свого кордону, Саудівська Аравія в березні 2015 року втрутилася на чолі підтримуваної Заходом коаліції на підтримку уряду, який є союзником Саудівської Аравії.

Хусити встановили контроль над значною частиною півночі та іншими великими населеними пунктами, тоді як міжнародно визнаний уряд базується в Адені.

  • Загрози

Хусити кажуть, що їхні атаки на судноплавні маршрути в Червоному морі є демонстрацією підтримки палестинців та «Хамасу», ісламістського угруповання, яке контролює Сектор Гази і веде війну проти Ізраїлю.

Напади хуситів порушили міжнародну торгівлю, змусивши міжнародне судноплавство здійснювати довгий маршрут навколо Південної Африки, що здорожує перевезення і сприяє глобальній інфляції.

США заявили, що Австралія, Бахрейн, Канада та Нідерланди підтримують операції проти хуситів, щоб відновити безпеку на ключовому торгівельному маршруті між Європою та Азією, який становить приблизно 15% світового судноплавства.

Російський авіаудар, який перетворив українські «Святі гори» на пустку

Вереснева пожежа практично знищила ліси Святогір'я
Вереснева пожежа практично знищила ліси Святогір'я

Ви можете прослухати цей текст. Ми озвучили його за допомогою штучного інтелекту:

ЗАВАНТАЖИТИ

Вчителька молодших класів Лідія Прокопенко вийшла на пенсію у лютому 2022 року. Пропрацювавши 34 роки у сільській школі, 64-річна жінка не встигла випустити своїх останніх «першачків» – через російське повномасштабне вторгнення. Через два роки війна Росії відібрала у Лідії і домівку.

«Мій 64-й день народження був із тортиком, що називається «палаюча хата», – каже жінка, чий будинок згорів через пожежу, яку спровокували російські обстріли. – Ліси сильно горіли. Небо було чорне і сонце було чорне. Ми бачили, як їздять пожежні машини, що гасили пожежу, і не думали, що вогонь дійде сюди».

Зараз Лідія живе у сусідів. Її будинок – у селі Студенок, що розташоване поблизу межі Харківської і Донецької областей, згорів внаслідок наймасштабнішої пожежі у національному природному парку «Святі гори».

Лідія Прокопенко стоїть перед своїм будинком, знищеним лісовою пожежею в національному парку «Святі гори»
Лідія Прокопенко стоїть перед своїм будинком, знищеним лісовою пожежею в національному парку «Святі гори»

Після звільнення від окупаційних військ наприкінці 2022 року ліси заповідника вже були значною мірою пошкоджені через бойові дії, артилерійські обстріли та авіаудари. Сьогодні російські війська знову наблизилися впритул, і лінія фронту вже проходить у східних кордонах «Святих гір».

Проте вересневий авіаудар Росії спричинив найбільшу пожежу в історії національного парку, фактично перетворивши його на вигорілу пустку. Ще до пожежі у вересні Міністерство захисту довкілля України оцінювало, що 80% лісових насаджень у парку вигоріли. Експерти, з якими спілкувалося Радіо Свобода, сходяться на тому, що на відновлення лісу у «Святих горах» підуть десятки років.

Від пожежі постраждали і прилеглі села, як-от Студенок.

«Вогонь розповсюдився настільки швидко, такі величезні клубки вогню в повітрі літали, що, як сказали потім сусіди, нашу хату неможливо було врятувати. А від нашої почали загорятися сусідські хати», – пригадує Лідія Прокопенко.

У серпні, ще до змін керівництва Міндовкілля, у відомстві анонсували, що розробляють план відновлення парку. Але, як зазначила перша заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко у коментарі Радіо Свобода, про справжнє відновлення можна буде говорити лише після завершення бойових дій.

Сьогодні ж, коли темпи наступу російської армії на Донбасі є найвищими за останні два роки війни, про завершення бойових дій найближчим часом говорити не доводиться. То ж що це означає для лісів «Святих гір» і дикої природи, яка в них живе? Та чи можливо відновити національний парк?

Найбільш руйнівна пожежа в історії

Згідно із повідомленням ДСНС, російський авіаудар 1 серпня 2024 року спричинив масштабну лісову пожежу в національному парку «Святі гори», що у Святогірську Донецької області.

Ще до того, як пожежу ліквідували після 8 днів гасіння, директор парку Сергій Приймачук заявив, що пожежа була найбільшою в історії парку і матиме руйнівний вплив на його екосистему. За його словами, для повного відновлення екосистеми «Святих гір» може знадобитися до декількох десятиліть.

І хоча для того, щоб нищівна пожежа розпочалась, було достатньо одного конкретного удару Росії, то його стрімке поширення пов’язане з тим, що після деокупації парку на початку вересня 2022 року ліси залишилися забрудненими мінами та нерозірваними боєприпасами.

Насправді вереснева пожежа, як кажуть військові, – крайня із серії пожеж, які почастішали саме у 2024 році, каже Радіо Свобода керівник державного підприємства «Лиманське лісове господарство» Олексій Приходько.

«Цьогоріч вогонь тільки в «Святих горах» знищив близько семи тисяч гектарів лісу. Таких руйнівних пожеж раніше тут не було», – каже він.

Згідно з оцінкою Міндовкілля, внаслідок пожеж і бойових дій на території парку «Святим горам» було завдано збитків на суму понад 16 млрд гривень. У відомстві зазначили, що йдеться лише про приблизну оцінку, оскільки точний обсяг збитків до завершення війни і розмінування території вирахувати неможливо.

В інтерв’ю Радіо Свобода перша заступниця міністра довкілля Олена Крамаренко каже, що національний парк зазнав критичної шкоди.

«Це дуже жахлива ситуація, коли ти стоїш на горі, на правому березі [Cіверського Донця], і дивишся з гори на ліс, він мені здається більше чорний, ніж зелений», – пригадує Крамаренко останній раз, коли особисто була у «Святих горах» у серпні.

Найбільша пожежа у лісі розпочалась уже після візиту чиновниці і, ймовірно, знищила ще більше насаджень. З огляду на те, що російські авіаудари тривають, а лінія фронту проходить вже по східних кордонах лісу, майбутнє існування парку «Святі гори» залишається невизначеним.

«Помах крил» війни

Пожежі й бойові дії спричинили одразу низку довготривалих негативних наслідків для екології України, і для нацпарку «Святі гори» зокрема.

За словами директора парку, пожежа завдала незворотної шкоди його екосистемі: «Забруднена земля, повітря, немає місця для проживання комах і птахів».

Без певних представників фауни ліс може страждати, це також створює загрозу і для людей, каже науковий співробітник Національного природного парку «Кремінські ліси» Володимир Яроцький.

Наприклад, найімовірніше – у лісах «Святих гір» вже не залишилося кажанів, які раніше там жили.

«Вони виконували важливу функцію лісу: їли тих самих комах, які можуть бути небезпечними для дерев при їхньому масовому розмноженні. Вони вразливі, потребують спеціальних схованок, наприклад, дерев із дуплами. Під час пожежі, припускаю, частина з них взагалі могла згоріти разом з деревами», – каже Яроцький.

Науковець пояснює, що великі тварини пішли із лісу ще на початку 2022 року, оскільки бойові дії неподалік – фактор, що їх турбує: «робота артилерії, вибухи, для них це недобре. Наприклад, у Дніпровсько-Орільському заповіднику писали, що у них побільшало лосів, оленів через те, що відбулася якась міграція зі сходу країни», і, напевно, зі «Святих гір» також.

Відсутність великих хижаків руйнує баланс екосистеми, через що шкоди можуть зазнати навіть люди, які живуть неподалік. Володимир Яроцький у коментарі Радіо Свобода пояснює, як працює цей ланцюжок наслідків: «Зникає рослинність – зникають мишоподібні гризуни. Немає гризунів – немає кормової бази для хижаків. Починає відновлюватися рослинність – починає стрімко відновлюватися чисельність гризунів, бо немає хижаків, які б їх стабілізували. Багато гризунів – спалахи небезпечних хвороб, в тому числі і для людини».

Але якщо деякі популяції дикої природи та рослинності відновити просто складно, то деякі, імовірно, були втрачені назавжди. Наприклад, червонокнижна сосна крейдова була поширена саме у крейдових горах на правому березі річки Сіверський Донець.

Як каже у розмові з Радіо Свобода Олена Крамаренко, ці дерева практично повністю знищені внаслідок пожеж.

«В червні 2024 року стало зрозуміло, що ділянки Крейдового лісу ще не розміновані і забруднені вибухонебезпечними предметами. Тому дослідження проводилося лише візуально. Як показали результати, насадження сосни [крейдової] практично повністю знищені. А природне відновлення рослинності на зруйнованих схилах майже не відбувається. Тому теж це питання залишається відкритим», – каже Крамаренко.

А еколог Володимир Яроцький наводить цитату кліматолога Едварда Лоренца: «Помах крил метелика в Бразилії може спричинити торнадо у Техасі». Тому спрогнозувати усі наслідки впливу пожеж у Святогір’ї важко, каже Яроцький: «Це вже не «помах крил», це справді досить значний вплив на довкілля».

Чи можливо відновити ліс?

У серпні 2024 року у Міндовкіллі, яке тоді очолював Руслан Стрілець, заявили про план відновлення пошкоджених лісів національного парку. Зараз, після вересневої нищівної пожежі, і в момент, коли російська армія наступає рекордними темпами, цей план доведеться, очевидно, коригувати.

Якщо, наприклад, завтра бої припиняться, то для повного відновлення лісів у тому вигляді, який був до пожеж, знадобиться 50-70 років, прогнозує керівник державного підприємства «Лиманське лісове господарство» Олексій Приходько.

Але перед цим необхідно розв’язати основну проблему – тотальне забруднення мінами, кажуть екологи і посадовці, з якими спілкувалося Радіо Свобода.

«На сьогодні силами ДСНС України розміновано близько 2% території парку.

І хоча цей показник невеликий, однак це вже досягнення, тому що ворог лишив після себе дуже багато вибухонебезпечних предметів, які доведеться знешкоджувати десятиліттями», – каже перша заступниця міністра довкілля Олена Крамаренко.

Посадовиця додає, що розмінування у Святогір’ї виявилося особливо небезпечним і вже призвело до підривів як людей, так і тварин. За інформацією Міндовкілля, яку наводить агентство Reuters, за час повномасштабного вторгнення від обстрілів та підривів на мінах загинули 14 лісівників. Актуальних цифр щодо загиблих та постраждалих від мін у «Святих горах» на запит Радіо Свобода у Міндовкіллі надати відмовились, посилаючись на військову таємницю.

Якщо уявити, що бойові дії припиняться невдовзі, то до розмінування лісів черга може дійти лише через кілька років, зауважує директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев.

Снаряди і міни спричинили безпрецедентні пожежі у лісах України
Снаряди і міни спричинили безпрецедентні пожежі у лісах України

«Згідно із заявами того ж Міндовкілля і Міноборони, розмінування лісів через 10 років почнеться. Бо, скажімо, на 10 років у нас є роботи на полях і у населених пунктах, і на дорогах. За 10 років ті місця, які відновилися насадженням після пожежі, вони заростуть вже так, що це будуть хащі практично», – каже Зібцев у коментарі Радіо Свобода.

Експерт не виключає, що ліси «Святих гір» повністю не розмінують ніколи, оскільки таких технологій практично не існує. У коментарі для Радіо Свобода Зібцев вказує на те, що ділянки, які з плином часу заростуть, можна було б теоретично розчистити за допомогою контрольованого відпалу – коли шар рослинності, яка заважає розмінуванню, спалюють, але так, щоб запобігти поширенню пожежі. Однак у національному парку отримати дозвіл на проведення відпалу може бути проблематично, якщо не неможливо, каже Зібцев.

«Практика балканських країн, де була громадянська війна, Хорватія, Македонія, Боснія, то вони просто огородили ці ліси, які досі заміновані. Огородили ці ліси, і на цьому все», – Зібцев не виключає, що подібне може чекати і на «Святі гори».

Попри те, що територія нацпарку може залишитися небезпечною для відвідування ще десятиліття через міни, природа може відновитися сама.

«Завдання міністерства – не ігнорувати природний відбір. Якщо ви спитаєте дуже багато людей, керівників, чи відновиться цей ліс, то в більшості випадків скажуть, що ні, не відновиться, треба саджати лісові культури. Це неправда. Він відновиться. Просто на це піде більше часу. Нічого страшного», – каже Зібцев.

У Міндовкіллі у коментарі Радіо Свобода також запевнили, що деякі лісові культури відновляться самостійно, однак червонокнижні рослини, які знищила пожежа, на жаль, можуть бути втрачені назавжди.

«Війна знищила українських лісів як 75% площі Швейцарії»

Після початку повномасштабного російського вторгнення загальна площа лісових пожеж в Україні збільшилася у 30 разів, за оцінкою Всеукраїнської екологічної ліги. Серед ключових факторів, що провокують безпрецедентні лісові пожежі, – авіаудари, артилерійські обстріли та детонація мін, що залишилися в ґрунті лісів після бойових дій.

За інформацією Міндовкілля, станом на сьогодні в Україні 800 тисяч гектарів лісу «захоплені» війною, з них під окупацією – 2400 гектарів. На цих територіях ліс знищується не лише через окопи, які риють російські окупанти, але і через його вирубку – для Росії окуповані українські ліси, кажуть фахівці, стали ресурсом для заробітку.

«При загальній площі лісів України 10,4 мільйона гектарів майже 3 мільйони гектарів лісу постраждали від бойових дій. Тільки уявіть, що спалили і зруйнували окопами майже 75% площі Швейцарії», – каже Олена Крамаренко.

Держава Україна працює над тим, щоб притягнути Росію до відповідальності, зокрема і за дії, які Київ вважає екоцидом. Саме за цією статтею Кримінального кодексу України – екоцид – Офіс генпрокурора вже проводить розслідування у 14 провадженнях. Імовірно, найбільш кричущим випадком екологічного злочину стало руйнування дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Кожний наступний день російської війни завдає все нової шкоди українській екології.

Над матеріалом також працювала Рійн Альяс

Повномасштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Під владою талібів: чи мають право голосу жінки? (відео)

Під владою талібів: чи мають право голосу жінки? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Мільйони жінок у всьому світі змушені боротися за основні права людини. У таких країнах, як Афганістан, Іран та на Балканах, виклики, з якими стикаються жінки, різняться, але залишаються незмінними. Під владою талібів афганських жінок витісняють із суспільного життя і позбавляють ключових свобод. Радіо Свобода розповість їхні історії, щоб не лише викрити несправедливість, але й посилити голоси тих, хто бореться з нею. Ми прагнемо пролити світло на боротьбу жінок у різних регіонах, поділитися їхніми рішеннями та надіями.

Проти підтримки України. Що відомо про переможця першого туру виборів президента у Румунії

Поява Джорджеску серед кандидатів для багатьох стала несподіванкою
Поява Джорджеску серед кандидатів для багатьох стала несподіванкою

У Румунії відбуваються президентські вибори. За їхнім перебігом стежить Румунська редакція Радіо Свобода.

Експерти вважали одним із фаворитів ультраправого кандидата одним, тож прогнозували другий тур із його участі. Вони прискіпливо моніторили опитування, як за барометром популізму в Європі, так за тенденціями на підрив громадської підтримки України у її відсічі російської повномасштабної агресії. Схоже, що побоювання справджуються. Ультраправий Келін Джорджеску, переміг у першому турі виборів.

Хто він такий? Що про нього та його погляди відомо?

Експерти водночас мали рацію і помилялися. Так, у другий тур президентських виборів у Румунії 8 грудня вийде ультраправий кандидат. Але не той, кого прогнозували вони та опитування.

Келін Джорджеску, незалежний кандидат, якого ледве встигли додати у список кандидатів, рейтинг яких заміряли до виборів, не тільки показав кращі результати, ніж очікувалося – він набрав найбільше голосів.

62-річний інженер-аграрій переміг у першому турі 24 листопада, отримавши близько 22% голосів виборців.

Боротьба за друге місце перетворилася на драму.

Прем'єр-міністр лівого спрямування Марчел Чолаку з Соціал-демократичної партії (СДП) вів жорстку боротьбу з прозахідною лібералкою Єленою Ласконі з Союзу «Врятуймо Румунію». Після підрахунку 99,9% голосів саме Ласконі, палка прихильниця членства Румунії в НАТО та ЄС, а також активна прихильниця України, посіла друге місце.

Розчарування у ліберальній владі

Тринадцять кандидатів балотувалися на посаду президента, який обіймає посаду п'ять років і має значні повноваження щодо ухвалення рішень у таких сферах, як національна безпека, зовнішня політика та призначення суддів.

У Румунії також відбудуться парламентські вибори 1 грудня, які визначать наступний уряд і прем'єр-міністра країни.

Правоцентрист Клаус Йоганніс завершує свій другий термін після десятирічного перебування на посаді. Для багатьох виборців він і його правляча Націонал-ліберальна партія стали розчаруванням, а Йоганніса широко критикували за його «відсутність» під час вирішальних подій, таких як пандемія коронавірусу.

Серед проблем, які турбували виборців, були корупція, інфляція, стан системи охорони здоров'я та освіти.

Іншим дражливим питанням була війна у сусідній Україні і те, як цей конфлікт може змінитися зі зміною у Вашингтоні президента США Джо Байдена, який постійно підтримував Київ, на Трампа, який припускав, що підтримка може бути скорочена.

Румунія стала ключовим союзником України, не лише у навчанні та наданні військового обладнання, включаючи систему протиракетної оборони Patriot, але й відіграючи ключову роль у транспортуванні українського зерна та інших сільськогосподарських товарів на світові ринки. Значною мірою проукраїнська позиція Бухареста є заслугою чинного президента Йоганніса.

Несподівана перемога

І тут несподівано серед кандидатів з'являється Джорджеску.

Напередодні голосування увага експертів була зосереджена на іншій ультраправій фігурі. Опитування громадської думки показували, що Джордже Сіміон, лідер ультраправого Альянсу за єдність румунів (AUR), посідає друге або навіть перше місце.

Аналітики очікували, що Сіміон, активний прихильник новообраного президента США Дональда Трампа, зіткнеться у другому турі з прем'єр-міністром Чолаку. Сіміон виступає за приєднання Молдови, яка цього року поновила п'ятирічну заборону на його в'їзд до країни з міркувань безпеки, і з тієї ж причини йому заборонений в'їзд до сусідньої України.

Джорджеску також був відомим членом AUR, яка обрала його своїм кандидатом на посаду прем'єр-міністра. Але він покинув партію у 2022 році на тлі критики з боку вищого керівництва AUR за те, що його проросійська та антинатівська позиція шкодить іміджу партії.

В інтерв'ю 2021 року він назвав щит протиракетної оборони НАТО в Девеселу, на півдні Румунії, «ганьбою дипломатії», стверджуючи, що військовий альянс не захистить жодного зі своїх членів у разі нападу Росії.

Джорджеску також назвав національними героями Іона Антонеску, фактичного лідера Румунії під час Другої світової війни, який був засуджений до смертної кари за участь у Голокості в Румунії, та Корнеліу Зеля Кодряну, довоєнного лідера «Залізної гвардії» – одного з найжорстокіших антисемітських рухів Європи.

  • Джорджеску має докторський ступінь з педології, розділу ґрунтознавства, і в 1990-х роках обіймав різні посади в Міністерстві охорони навколишнього середовища Румунії.
  • У 1999-2012 роках він був представником Румунії в національному комітеті Програми ООН з навколишнього середовища.

Кампанія у TikTok

Як і інші маргінальні політики, Джорджеску добре орієнтується у соціальних мережах. Його акаунт у TikTok має 1,6 мільйона вподобань. На ньому він публікує відео, де він відвідує церкву, займається дзюдо, бігає на біговій доріжці та виступає на подкастах.

За кілька днів до голосування Джорджеску запустив кампанію в TikTok із закликом припинити допомогу Україні, що, вочевидь, припало до душі виборцям.

Він також скептично висловився щодо членства Румунії в НАТО.

Його антизахідні меседжі регулярно підхоплюють російські державні ЗМІ та дружні до Кремля соціальні медіа.

Віддавши свій голос, Джорджеску написав у Facebook, що він проголосував:

«За тих, з ким повелися несправедливо, за принижених, за тих, хто вважає, що вони не мають значення, а насправді вони мають найбільше значення... Голосування – це молитва за націю»

Серед інших його позицій – підтримка румунських фермерів, зменшення залежності від імпорту, нарощування виробництва енергії та продуктів харчування.

Тож під час другого туру голосування 8 грудня Румунія постане перед доленосним вибором: між Джорджеску та Ласконі.

Лісконі була найбільш оптимістично налаштована щодо членства Румунії в ЄС та НАТО, навіть закликаючи до більшої присутності НАТО в Румунії. Ласконі також була єдиним кандидатом, хто відкинув ідею територіальних поступок України задля забезпечення миру.

У підготовці використані матеріали румунської служби Радіо Свобода

Використання Росією «нової» ракети середньої дальності: сигнал Заходу чи щось більше?

Російська міжконтинентальна балістична ракета «Тополь-М» на пусковій установці проїжджає Красною площею під час військового параду, Москва, 9 травня 2017 року
Російська міжконтинентальна балістична ракета «Тополь-М» на пусковій установці проїжджає Красною площею під час військового параду, Москва, 9 травня 2017 року

На перший погляд, це був військовий удар по Україні. Але запуск Росією того, що очільник РФ Володимир Путін назвав новою ракетою середньої дальності, насправді має політичний характер. Більшість сигналів були адресовані Вашингтону та Заходу.

У телевізійному зверненні після удару 21 листопада по Дніпру Путін заявив, що це була відповідь Москви на українські атаки з використанням американських ракет ATACMS та британських Storm Shadow. Він також зазначив, що Росія має право застосовувати зброю проти військових об'єктів в країнах, які дозволяють Києву використовувати їхню зброю для таких цілей.

Це був політичний удар, а не військовий
Мік Раян

«Простіше кажучи, це був політичний удар, а не військовий», – написав у X Мік Раян, відставний генерал австралійської армії та старший науковий співробітник австралійського Інституту Лові.

Ракетний удар став частиною ширшої атаки на Дніпро, де, за даними української влади, було поранено трьох людей. Постраждали промисловий об’єкт і реабілітаційний центр для людей з інвалідністю.

Рятувальники гасять пожежу в будівлі, яка зазнала значних пошкоджень внаслідок російського удару по Дніпру, 21 листопада 2024 року
Рятувальники гасять пожежу в будівлі, яка зазнала значних пошкоджень внаслідок російського удару по Дніпру, 21 листопада 2024 року

Фабіан Гоффман, експерт з оборони та докторант-дослідник в Університеті Осло, заявив Kyiv Independent: «Цей удар не має військового значення, це виключно політичний акт».

Ось що, ймовірно, намагався досягти Путін.

«Зменшення ефективності»

З моменту повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Путін та інші російські офіційні особи часто використовували потенційну загрозу ядерного удару, щоб залякати Захід та відрадити США та Європу від постачання зброї Києву.

Путіну був потрібен сигнал для Вашингтону, і він обрав новий тип зброї
Мік Раян

Ці ядерні погрози лунали настільки часто, що Кремль, можливо, турбується, що «червоні лінії» сприймаються як такі, що можна перетинати без наслідків.

Путін, ймовірно, вважає, що згадки про ядерну зброю більше не мають бажаного впливу. «Йому був потрібен інший сигнал для Вашингтону, і він обрав новий тип зброї», – написав Раян.

Путін казав про ядерні можливості Росії ще задовго до повномасштабного вторгнення в Україну. Однак існує чимало причин, чому Росія може утримуватися від використання свого ядерного арсеналу, включно із сумнівами щодо його ефективності у війні проти України та наслідками, з якими Москва може зіткнутися з боку країн усього світу, зокрема Китаю, Індії та держав Глобального Півдня.

Без «значної зміни»

Попри це, ядерна риторика зовсім не зникла: у своєму зверненні Путін заявив, що «в даному випадку» ракета, яку він назвав «Орешнік» та яку Пентагон вважає модернізованою версією існуючої моделі RS-26 або «Рубіж», мала звичайну боєголовку.

«Це тип сигналів, які надсилають, коли насправді не можуть загострювати ситуацію так, як погрожували», – написала Рут Деєрмонд, старша викладачка кафедри військових досліджень Лондонського Королівського коледжу.

Ні удар балістичною ракетою «Орешнік», ані заява Путіна не демонструють значного зростання російських ударних можливостей
ISW

Як і попередні заяви та дії, включно зі змінами в російській ядерній доктрині цього місяця, які, здавалося, спрямовані на те, щоб дати Путіну більше свободи для використання ядерної зброї, якщо він на це зважиться, цей ракетний удар мало що сказав про реальні наміри Росії.

«Ні удар балістичною ракетою «Орешнік», ані заява Путіна від 21 листопада не демонструють значного зростання російських ударних можливостей чи ймовірності використання ядерної зброї», – йдеться у повідомленні американського Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому у мережі X.

Сигнал США, Україні та Європі

З огляду на те, що президент США Джо Байден завершує свій термін, а до повернення Дональда Трампа у Білий дім залишається менше від двох місяців, Путін, можливо, сподівається, що цей «тест» ракети одночасно попередить Байдена та стимулює Трампа до змін у політиці США щодо України.

Хоча США є головною метою російських сигналів, удар також міг бути спрямований на те, щоб посіяти страх в Україні та занепокоєння в Європі.

«Путін надсилає сигнал не лише Вашингтону. Він використав зброю з дальністю понад 5 000 кілометрів, яка, може бути застосована майже проти будь-якої цілі в Європі, у Великій Британії, – написав Раян. – Це меседж Європі, не лише щодо її підтримки України, а й про здатність і готовність Росії впливати на політику, пов’язану з обороною та безпекою, далеко за межами України».

Нинішні вибори в Румунії можуть вплинути на підтримку України

Економіка та корупція, схоже, очолюють список проблем, які найбільше турбують громадян Румунії
Економіка та корупція, схоже, очолюють список проблем, які найбільше турбують громадян Румунії

Вибори в Румунії мають не лише визначити політику всередині країни, але й можуть вплинути на зовнішню політику, в тому числі, можливо, зменшити нинішню підтримку Бухарестом України в її боротьбі з російськими військами, що вторглися в країну.

Коли відбудуться вибори?

Спершу відбудуться президентські вибори в країні. Нинішній президент, правоцентрист Клаус Йоганніс, завершує свій другий термін і десятиріччя перебування на посаді. На його місце претендують понад десяток кандидатів.

Перший тур відбудеться 24 листопада. Якщо жоден з кандидатів не набере більше від 50 відсотків голосів, два лідери, які наберуть найбільше голосів, зустрінуться на президентських виборах 8 грудня. У проміжку між ними Румунія проведе 1 грудня парламентські вибори.

Що на кону?

За словами Оани Попеску-Замфір, директорки аналітичного центру GlobalFocus, що розташований в Бухаресті, ставки в обох голосуваннях дуже високі.

По-перше, за її словами, «наступного року Румунія зіткнеться з двома важливими реаліями: загрозою подальшої нестабільності і конфліктів в регіоні й у всьому світі, особливо в контексті Білого дому новообраного президента США Дональда Трампа».

Показник інфляції в Румунії є одним з найвищих в ЄС
Показник інфляції в Румунії є одним з найвищих в ЄС

А по-друге, «ризики поглиблення економічної та фінансової кризи, враховуючи, що Румунія в даний час має одні з найвищих в ЄС бюджетний дефіцит та рівень інфляції, а вартість товарів продовжує зростати, в той час як державні витрати залишаються високими (значною мірою через збільшений державний апарат)», – сказала Попеску-Замфір в електронному коментарі для Радіо Свободи.

Що хвилює виборців?

Економіка та корупція, здається, очолюють список того, що найбільше турбує більшість виборців.

Виборців турбує вартість життя, інфляція та бюджетний дефіцит, які є одними з найвищих в ЄС
Оана Попеску-Замфір

«Виборців турбує вартість життя, інфляція та бюджетний дефіцит, які є одними з найвищих в ЄС, – наголошує Попеску-Замфір. – Вони також переймаються «фіскальною передбачуваністю та уникненням потенційно дуже суворих заходів суворої економії».

Останніми роками Румунію вражає висока інфляція. У 2022 році вона становила 13,8 відсотка, а в 2023 році знизилася до 10,4 відсотка, згідно з даними Румунського інституту статистики. У 2024 році цей показник поки що становить трохи більше від 5 відсотків, що є значним зниженням, але все ще одним з найвищих – і принаймні в серпні найвищим – в ЄС.

Корупція, як у державному, так і в приватному секторі, вже давно вразила Румунію. У державному секторі охорони здоров'я, незважаючи на певний прогрес в обмеженні цієї практики, в лікарнях і клініках по всій країні все ще широко поширені звинувачення в хабарництві, щоб потрапити на прийом до лікаря або отримати лікування.

Військово-повітряна база імені Михаїла Коґелнічану в Чорному морі є ключовим центром для операцій НАТО у Східній Європі
Військово-повітряна база імені Михаїла Коґелнічану в Чорному морі є ключовим центром для операцій НАТО у Східній Європі

А як зовнішня політика?

Хоча внутрішні проблеми домінують, виборці також стурбовані зовнішньою політикою, а саме триваючою війною Росії проти сусіда Румунії, України, і тим, як цей конфлікт може змінитися зі зміною у Вашингтоні президента США Джо Байдена, який стабільно підтримував Київ, на новообраного президента Дональда Трампа, який припускає, що підтримка може бути зменшена.

«Загроза регіональної нестабільності та війни також є джерелом занепокоєння. Виборців хвилюють позиції кандидатів щодо України, Росії, Трампа, ступінь їхньої євроатлантичної орієнтації», – сказала Попеску-Замфір, додавши, що виборці також зосереджені на «здатності кандидатів у президенти очолити країну в разі ескалації напруженості у відносинах з Росією».

Румунія стала ключовим союзником України, не лише надаючи тренінги та військове обладнання, включаючи систему протиракетної оборони Patriot, але й відіграючи ключову роль у транспортуванні українського зерна та інших сільськогосподарських товарів на світові ринки. Значною мірою проукраїнська позиція Бухареста належить чинному президенту Йоханнісу.

Для НАТО Румунія є ключовим союзником на східному фланзі Північноатлантичного альянсу, де він будує свою найбільшу військову базу. Незважаючи на відсутність «виконавчої ролі», президент Румунії має значні повноваження щодо ухвалення рішень, в тому числі з питань національної безпеки і зовнішньої політики.

Обраний на п'ятирічний термін, президент також може відхиляти партійні кандидатури на посаду прем'єр-міністра та урядові кандидатури на суддівські посади.

Як вибори можуть вплинути на підтримку України?

Очевидно, що Україна не має ресурсів, щоб повернути всі втрачені території
Мірча Джоане

Натяки на те, що новий президент може не бути таким послідовним прихильником України, можна було почути під час тригодинних телевізійних президентських дебатів 18 листопада, коли майже всі кандидати заявили, що Україні доведеться поступитися територією президенту Росії Володимиру Путіну, щоб покласти край конфлікту – позиція, яку Трамп назвав єдиним шляхом до миру.

«Очевидно, що Україна не має ресурсів, щоб повернути всі втрачені території. Крим майже неможливо повернути, а Донбас вже русифікований», – сказав Мірча Джоане, колишній заступник генерального секретаря НАТО, який балотується як самовисуванець. Джоане також стверджує, що Україна повинна зберегти свій суверенітет і західну орієнтацію, якщо вона відмовиться від землі.

Мірча Джоане, колишній заступник генерального секретаря НАТО
Мірча Джоане, колишній заступник генерального секретаря НАТО
Якщо Україна поступиться територією, Путін не зупиниться. Ми повинні допомогти Україні
Елена Ласконі

Елена Ласконі з правоцентристського Союзу «Рятуйте Румунію» була єдиною кандидаткою у президенти, яка виступила проти ідеї відмови України від землі, заявивши, що це заохотить російського президента Володимира Путіна.

«Якщо Україна поступиться територією, Путін не зупиниться, – наголосила вона. – Ми повинні допомогти Україні виграти цю війну».

Єлена Ласконі, лідерка правоцентристського опозиційного Союзу порятунку Румунії
Єлена Ласконі, лідерка правоцентристського опозиційного Союзу порятунку Румунії

Джордж Сіміон, лідер ультраправого, ультранаціоналістичного Альянсу за єдність румунів (AUR), заявив, що в разі обрання, він скаже Трампу, що настав час для миру, але він повинен розглянути можливість вступу України до НАТО.

З п'яти найсерйозніших претендентів Ласконі найбільш оптимістично налаштована щодо НАТО, закликаючи до більшої присутності військового альянсу в Румунії.

Інша крайність – Сіміон, якого деякі суперники критикують як проросійського і антиєвропейського, який запропонував, щоб Румунія залишалася в НАТО, але була «нейтральною».

Хто має шанси на перемогу?

Помітно, що на президентських дебатах були відсутні прем'єр-міністр Румунії та лідер Соціал-демократичної партії Марчел Чолаку, а також колишній правоцентристський прем'єр-міністр Ніколає Чуке, який очолює румунський Сенат і був частиною правлячої коаліції з партією Чолаку.

Відсутність Чолаку пояснюється його відносною впевненістю в собі напередодні голосування. Опитування показують, що він лідирує в першій п'ятірці з 14 кандидатів у президенти. І це незважаючи на те, що Чолаку зіткнувся зі звинуваченнями у брехні про зв'язки з шахрайською компанією з нерухомості, що навіть спричинило заклики до його відставки.

У можливому другому турі голосування Чолаку може зіткнутися з Сіміоном, що, на думку Попеску-Замфір, є найбільш вигідним для соціал-демократів.

«Соціал-демократи розраховують прокласти шлях до другого туру для Сіміона, а не для когось іншого, сподіваючись, що люди прийдуть на виборчі дільниці, щоб виступити проти перемоги лідера ультраправої AUR», – сказала Попеску-Замфір.

Джордж Сіміон, лідер ультраправого, ультранаціоналістичного Альянсу за єдність румунів
Джордж Сіміон, лідер ультраправого, ультранаціоналістичного Альянсу за єдність румунів

Попеску Замфір зазначила, що для багатьох румунів перемога Сіміона буде «гарантованим поворотом до стилю правління та ідеології прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана: антизахідного, проросійського, автократичного, соціально-консервативного, що звужує простір для громадянських прав і свобод».

Очікується, що Соціал-демократична партія Чолаку випередить інші партії на парламентських виборах 1 грудня і, ймовірно, матиме першість у формуванні нового кабінету, зазначає політологиня Вероніка Ангел у мережі X.

Незалежно від результату, «Румунія в основному прагне до політичної спадкоємності, затягування поясів у фіскальному та економічному плані, щоб виправити дефіцит та інфляцію», – зазначила Попеску Замфір.

Водночас, за словами політологині, Бухарест «шукатиме співпраці з адміністрацією Трампа, зберігаючи при цьому курс на підтримку України, наскільки це можливо».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG