Проїхатися Керченським (Кримським) мостом стало непростою справою для росіян. Від початку повномасштабної війни Росії проти України, а особливо після українських атак, міст із розрекламованого як «шляху для туризму та інвестицій» об'єкта-символу анексії Криму, перетворився на режимний об'єкт. Кількість вимог та заборон до тих, хто їде Керченським мостом, весь час зростає, а на порушників чекають штрафи і перевірки спецорганів. Однак, бажання заробити багато лайків робить багатьох користувачів соцмереж безрозсудними. Деталі зібрав Крим.Реалії.
Після повторного удару ЗСУ по мостовому переходу влітку 2023 року Керченський міст почали зміцнювати різними спорудами та посилено охороняти.
Влада Росії «вживає максимальних заходів, щоб захистити об'єкт, і поки що жодних ознак зменшення їхньої активності не спостерігається», каже речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
За його словами, у 2023 році на охороні Керченського мосту перебували від 10 до 14 кораблів і катерів одночасно. Цей об'єкт «максимально наситили сучасними системами протиповітряної оборони».
Щоб «не здали»
Частину таких споруд можна на власні очі побачити в російських блогах. Автори публічних відео своєрідно підходять до вимоги не виходити з купе під час руху поїздів Керченським мостом.
Один із російських блогерів вів зйомку через відчинені двері свого купе в потязі «Таврія» влітку 2024 року. Його супутниця при цьому просила його бути обережнішим, щоб «не здали».
У кадр потрапили бони, що використовуються як загородження для мосту від дронів ЗСУ.
«Ось він, місточок! Захищений: паркани, паркани, камери, камери. Краса!», – коментує блогер.
Йому вдалося зафіксувати автомобільну частину мосту з будівельними роботами. Це, ймовірно, могли бути споруди, які зводили там паралельно до основного полотна мосту для захисту від військових загроз.
На кадрах також помітні споруди у вигляді металевих конструкцій, розміщених уздовж мосту, та огорожу з боку моря. Так вони виглядають з висоти пташиного польоту.
А починали із заборон робити селфі...
Після відкриття руху Керченським мостом у 2018 році найчастішим порушенням на цьому мостовому переході були зупинки транспорту заради селфі, заявляли в Росавтодорі.
Арковий проліт і в'їзд із Тамані бив рекорди за популярністю серед туристів, яких не зупиняли попередження від підрозділів транспортної безпеки.
Серед перших порушників на Керченському мосту відзначився член експертної ради розвитку інформаційного суспільства та ЗМІ при Держдумі РФ, блогер Вадим Манукян, який визнав, що «просто не зміг стриматися від того, щоб не вибігти на десять секунд з авто і не сфотографуватися на тлі арки».
Найчастішим порушенням на цьому мостовому переході були зупинки транспорту заради селфі
Порушникам погрожували штрафами за зупинку на мосту від двох до трьох тисяч рублів.
Тепер, під час повномасштабної війни, обмежень та заборон на Керченському мосту стало набагато більше.
По суті, тепер діє подвійна заборона: з одного боку, вона обумовлена внутрішніми розпорядженнями, з іншого – забороною на зйомку транспортної інфраструктури в межах режиму «середнього рівня реагування», який діє в окупованому Криму з жовтня 2022 року, коли стався перший вибух на Керченському мосту.
Загалом у цьому мостовому переході діють обмеження, яких немає на інших подібних об'єктах у РФ.
Кожен автомобіль, пасажирів і багаж детально оглядають. Від таксі, що перевозять пасажирів, вимагають спеціального дозволу, а від водіїв вантажівок – дорожні листи та документи на вантажі.
Система охорони Керченського мосту дає збої
На Керченському мосту заборонено зупинку на мостовому переході поза зоною огляду транспорту і багажу. Там також діє повна заборона на фото і відеозйомку об'єктів та їх оприлюднення. Російська влада раніше закликала людей не користуватися мобільними телефонами» під час прямування мостом.
В умовах численних заборон та обмежень система охорони Керченського мосту дає збої, через що виникають проблеми в Управлінні охорони Мінтрансу РФ, повідомляють російські пабліки.
У самому Мінтрансі РФ про це публічно не повідомляють.
«Забороняють ходити по вагону, зачиняють туалети»
Посиленню відповідальності за зйомки на Керченському мосту сприяла підконтрольна Москві влада Криму. Вона пропонувала повністю заборонити фото і відеозйомку там до кінця повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
«Я б взагалі заборонив там усі зйомки – доти, поки зберігається сьогоднішній рівень терористичної небезпеки», – заявляв спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.
Знімати Керченський міст забороняється як із автомобілів, так і з вагонів поїздів. Російський перевізник, що забезпечує залізничне сполучення між Кримом і РФ, пояснює це «міркуваннями транспортної безпеки».
Заборонено фото і відео зйомка мосту, ходити по вагону під час руху мостом теж не можна
За словами пасажирів потяга «Таврія», що прямує з Криму до РФ і назад, під час його руху Керченським мостом їм забороняють навіть ходити по вагону.
«Цього року їздила до Криму і двічі провідник спеціально наголосив на цьому питанні. Заборонено фото і відео зйомка мосту, ходити по вагону під час руху мостом теж не можна. Також цього року з'явилося ще одне нововведення. Після відправлення зі станції Тамань (туди) та зі станції Керч (назад) зачиняють туалети. Відразу після перетину мосту їх відчиняють, можна ходити по вагону і фоткати, скільки влізе», – пише пасажирка на сторінці «Таврії» у «Вконтакте».
- В умовах повномасштабної війни Росії проти України Керченський міст є засобом не лише цивільної, а й військової логістики. Ним перекидають для потреб фронту пальне та особовий склад російської армії, наголошують у ЗСУ.
- В цим умовах Керченський міст, на думку аналітиків, є законною військовою ціллю ЗСУ.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.