На фронті російсько-української війни постійно розширюється сфера застосування повітряних дронів. Безпілотники не лише проводять розвідку, дистанційне мінування, коригують вогонь, уражають цілі – а і перехоплюють БПЛА противника в повітрі, влаштовуючи справжні дуелі в небесах. Кореспондент Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода) став свідком таких дуелей. Донбас Реалії об'їхали позиції пілотів на різних напрямках фронту: далі розкажемо, що побачили там, та яку тактику застосовують війська РФ.
«Прикриваються пораненими від FPV»
Український ударний дрон перетинає українсько-російський кордон у пошуках позиції російських пілотів БпЛА.
«Оце такі закордонні подорожі», – жартують бійці.
Пілот «Турист» пояснює: розвідка вистежила російський екіпаж, який заховався у хаті. Для їхнього знищення до дрона причепили фугасний боєприпас вагою у 2,5 кг.
«Чінаа!» – вигукує «Турист», коли частина хати злітає у повітря.
Поміж тим бачимо, як російські пілоти, які вижили, тікають до сусіднього будинку.
«Є! – задоволено видихає «Турист», коли після влучання його FPV в повітря злітає друга хата. – Зробили «мінус» екіпажу під***рських «мавікістів» (російські пілоти, які літають на дронах типу «Mavic» – ред.). Якщо після дорозвідки ніхто не вийде з підвалу тієї хати, якої вже немає, то вони або поранені, або вбиті. І ще ж знищене їхнє обладнання пілотів».
Упродовж кількох тижнів на цьому напрямку, кажуть бійці, війська РФ намагалися штурмувати активно із залученням бронетехніки. А зазвичай використовують тактику малих піхотних груп.
«Останній штурм виглядав так: заходило 3-4 БТРи, дуже багато машин та піхоти. Врешті за кілька днів ми знищили: 6 БТРів і один танк. Вони намагалися давити людьми: але за три дні втратили 800 людей. Навіть на міни йшли: бачили, і все одно наїжджали БТРом на міни, – пригадує «Турист». – А зараз намагаються по 3-4 людини пересуватися через поле. Але їм це не вдається: просто без плану йдуть на смерть».
Також, зазначає боєць, тут стикалися з антидроновою «новацією» від військових РФ: якщо є поранений, його намагаються штовхнути під український дрон, аби виграти собі час для втечі.
Погодні умови впливають на тактику екіпажу: мороз сягнув -14. Проте, пояснюють бійці, обігрівати бліндаж не можна, бо російські розвідувальні крила помітять позицію у тепловізор. Тому, щоб хоч символічно зігрітися, у порожній бляшанці з-під консервів запалюємо спеціальний гель, що його передали волонтери з Краматорська. Хімічні устілки разом з цим вогником трохи гріють.
«Турист» проводить екскурсію засобами ураження. Тут використовують 10- та 7-дюймові FPV-дрони з осколковими та фугасними зарядами. Також, про всяк випадок, під руками екіпаж тримає дрони, оснащені кумулятивними боєприпасами та дрони на оптоволокні – для ураження броньованої техніки або гармат чи самохідних артилерійських установок.
Сам пілот у цивільному житті працював зубним техніком: виготовляв коронки, протези. До війська, саме у підрозділ БпЛА, прийшов добровільно.
«П***дари (російські військові – ред.) прийшли в нашу країну, тому треба йти їх вибивати. Якщо не ми – то хто? » – міркує боєць.
Дрон дроном вибивають
Перехоплення дронів дронами, кажуть у цьому екіпажі, тема цікава та нова, тому після навчання основний досвід здобувають у бою.
Всі розуміють, що робота відповідальна з кількох причин: розвідувальні крила вишукують цілі та коригують вогонь російських військ; знищення таких БпЛА завдає матеріальних збитків.
«З відкритих джерел знаємо, що ціна одного розвідувального БпЛА Supercam – близько 400 тисяч доларів. А наш дрон-перехоплювач, в залежності від модифікації, коштує, нехай, 1 тисячу доларів. От і рахуйте, наскільки це ефективно, і як їм боляче», – пояснює «Реймонд», військовослужбовець 154-ї ОМБр.
До війська він працював барменом. А тепер сидить у бліндажі і уважно спостерігає за мапою, де може з'явитися російське крило.
У його побратима позивний «Цукорок». Тому що до повномасштабної війни працював на кондитерській фабриці оператором лінії, що виготовляла зефір. А зараз споряджає дрони-перехоплювачі. Каже, що в 26-річному віці така робота – цікава та захоплююча
«Це 10-дюймовий дрон. На ньому закріплена ручна граната РГО-шка (ручна протипіхотна граната оборонна – ред.). Її ураження цілком вистачає, адже наші пілоти намагаються підлітати максимально близько. І дрони просто розриває на шмаття », – пояснює боєць.
Цей екіпаж працює настільки ювелірно, що збиті російські безпілотники іноді вдається захопити з неушкодженою електронікою.
«РЕБи на броні»: дронові історії на Новопавлівському напрямку
До позицій російських військ декілька кілометрів. Приїжджаємо рано-вранці, коли ще темно. Вмощуємося в підвалі. Екіпаж 148 -ї артилерійської бригади ДШВ розгортає, збирає, встановлює та тестує обладнання, що збільшує дальність застосування дронів та підвищує опірність російським засобам РЕБ. Воюють бійці «мавіками»: проводять розвідку, коригують вогонь, скидають вибухівку на особовий склад та різноманітну техніку й укриття армії РФ.
Головний в екіпажі «Калаш». Йому 24 роки. Воює вже п'ятий рік.
«Керую, скидаю, нищу», – так він описує свою повсякденну бойову роботу.
За його словами, російські військові заходять малими піхотними групами, використовують мотоцикли, зрідка – броньовані машини.
«Доводиться перечікувати, доводиться пристосовуватися до їхніх рухів. Адже росіяни намагаються діяти непередбачувано, щоб виявити позиції пілотів. Адже: не буде пілотів – не буде очей. Тому окупанти намагаються подавити роботу екіпажів», – аналізує тактику військ РФ український боєць.
«Калаш» каже, що доволі часто заважають працювати і російські, і українські засоби РЕБ.
«Дуже часто вони застосовують засоби РЕБ. Або йде штурмова група, або їде на штурм броньовик, нашпигований РЕБами. Якщо техніку зупинили, то на ній працює РЕБ. Так вони і воюють: або завозять групу під прикриттям РЕБу, або попереду групи пускають порожню «мотолигу» (легкоброньований тягач – ред.), щоби вона «давила» наші «мавіки» РЕБом . І ти або не можеш туди долетіти «фпвішкою», або намагаєшся уразити ту броньовану машину», – ділиться пілот FPV.
«Кіпіш» – другий номер в екіпажі. Воює більше року. До війська працював будівельником.
Він споряджає дрон, а також оснащує його вибухівкою; допомагає пілоту орієнтуватися.
«Робота дуже ризикована, адже працюємо з вибухівкою. Проте стараємось спокійно працювати, без поспіху . Та й мені подобається цей страх (сміється)! В мене підвищується адреналін: я розумію, що зараз причеплю ці ВОГи (уламкові боєприпаси, що використовуються для скидання з дронів – ред.), ми полетимо, ми цю кац**ську морду задвохсотимо. Це кайфово!» – усміхається «Кіпіш».
Що робить армія РФ
Втрати та збитки, що їх завдають ударні безпілотники, змушують військових РФ пристосовуватися до загроз. Виділимо такі заходи:
- Захищають позицій та шляхів постачання антидроновими сітками. Це змушує витрачати більше FPV для ураження тої самої цілі;
- Армія Росії має прилади на кшталт українського «цукорка», що оповіщують про наближення БпЛА до позицій;
- Різні тактики застосування засобів РЕБ, зокрема, встановлення їх на бронетехніку, що прикриває переміщення груп піхоти;
- Ефективне застосування антидронових рушниць різних видів;
- Обладнання дороговартісних розвідувальних БпЛА декількома камерами для виявлення та ухилення від українських дронів-перехопювачів.
А ще українські екіпажі звертають увагу на необхідність більш частих ротацій, адже через тривале перебування на позиціях, інтенсивну бойову роботу та відсутність відпочинку знижується чіткість рухів та уповільнюється реакція, що призводить подекуди до недостатньо ефективних уражень.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.
Форум