Доступність посилання

ТОП новини

Україна vs Росія: хто переможе в гонці озброєнь?


Під час військового параду до Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2018 року
Під час військового параду до Дня Незалежності України. Київ, 24 серпня 2018 року

Хто переможе в гонці озброєнь між Україною та Росією? В якій техніці Україна може скласти конкуренцію Росії на міжнародному ринку озброєнь? Про це в студії Радіо Крим.Реалії говоримо з президентом Асоціації виробників зброї та військової техніки України Вадимом Кодачиговим.

‒ У Росії 11 вересня розпочалися військові навчання «Схід 2018». Москва говорить, що в них візьмуть участь 300 тисяч військових, понад 1000 літаків, до 80 морських суден, і до 36 тисяч танків та бронетранспортерів. Разом із тим, низка російських військових експертів говорять про те, що ця цифра завищена в декілька разів.

‒ Я дуже обережно ставлюся до всіх заяв із Росії. А ще хочу нагадати слова Суворова: «Перемагають не числом, а вмінням». А в нинішній війні перемагають не числом, а технологіями. Кількістю перемагали за часів кочівників, коли стінка на стінку сходилися. Це називалася контактна війна ‒ і так, чисельна перевага там мала значення. У сучасній же війні технології вирішують все. Сучасні війни є безконтактними. Згадайте Сирію, коли вийшла група «Вагнер», вони навіть не зрозуміли хто й звідки у них стріляє. Це називається високоточні технології безконтактного ведення бою. В сучасній війні один постріл ‒ одна ціль. Тут важливо перше ‒ виявити противника, друге ‒ зрозуміти, чому його треба знищити, третє ‒ максимально точно передати координати й уразити ціль. І для цього не потрібно багато людей, це технології.

Вадим Кодачигов
Вадим Кодачигов

‒ Як сьогодні ви оцінюєте боєздатність збройних сил Росії?

‒ Із часів Радянського Союзу якість їхньої боєздатності абсолютно не змінилася, хоча вони вкладають величезні гроші у військовий бюджет ‒ це в 10 разів перевищує військовий бюджет України.

‒ Що може протиставити таким цифрам Україна?

‒ Перш за все, це досвід реального ведення бою. І Україна в змозі використати цей досвід для повноцінного партнерства з НАТО. У НАТО є виробничі потужності, у них є гроші на розробку озброєння, але базовим поняттям у створенні будь-якого виду озброєння є розуміння того, чому ти збираєшся протистояти.

‒ 2018 року Міністерство оборони України отримає 86 мільярдів гривень з державного бюджету. Це на 22 мільярди гривень більше, ніж 2017-го. Наскільки навіть такі суми можна порівняти з реальними потребами Збройних сил України?

‒ Я думаю, це на рівні 30-40%. Але тут питання не в сумах, а в ефективності їхнього використання.

‒ Що можна за ці гроші збудувати або купити?

Війна не почнеться зі зіткнення стінка на стінку. Спочатку прилетять бомбардувальники ‒ знищать основні командні пункти

‒ Це, знову ж таки, залежить від того, яку стратегію ми вибираємо. Якщо оборонну, то перш за все цікавлять системи ППО. Війна не почнеться зі зіткнення стінка на стінку. В сучасних умовах війна почнеться з того, що прилетять тактичні бомбардувальники, які в першу чергу знищать основні командні пункти. Потім вже підуть батальйонні підрозділи, ротні підрозділи. Спочатку будуть знищуватися командні пункти, потім ‒ авіація, потім ‒ далекобійна артилерія, вслід вже міномети, артилерійські розрахунки, а потім вже піде піхотна атака.

‒ Наскільки, на ваш погляд, велика ймовірність повномасштабної війни?

‒ Це моя суб'єктивна думка, що ніяких передумов у Путіна для цього немає. У нього завдання зараз ‒ тримати Донбас, тримати Крим. Зараз йде війна за європейські ринки збуту. Америка розморозила свої сховища, їм потрібно реалізувати кудись свої газ і нафту, їхній основний споживач ‒ європейський ринок, на якому панує Росія. Завдання Америки ‒ видавити Росію з ринків Європи.

‒ Завдання України?

Наше завдання ‒ видавити Росію з її ринків. А основна наша конкуренція ‒ це ринок озброєння

‒ Наше завдання ‒ видавити Росію з її ринків. Ми конкуруємо з Росією по зерну, по олії. А основна наша конкуренція ‒ це ринок озброєння. Ринок озброєння США ‒ 27 мільярдів доларів, Росії ‒ 15 мільярдів. Україна зараз у стані видавити Росію приблизно на 6-8 мільярдів доларів. Ми можемо увійти на ті ринки, де продає свою зброю Росія. У нас єдина школа танкобудування, суднобудування, ракетобудування, зв'язку, у нас єдині школи. Тому єдина країна, що на зовнішньому ринку може скласти конкуренцію Росії, ‒ це Україна.

‒ Як Україна може скласти цю конкуренцію, якщо Росія вкладає мільярди грошей, на мільярди продає зброї та постійно працюють заводи?

‒ У бізнесі базовим поняттям є не виробництво. Базове поняття в бізнесі ‒ продажі. Якщо у вас є продажі, то ви на коні. Ви можете перекупити цей товар, ви можете його розробити, ви можете найняти фахівців, які його зроблять вам.

2016 року Росія продала Азербайджану 10 БМП-3 по 2,8 мільйона доларів за одиницю. Україна може створити БМП, що коштуватиме 2,5 мільйона й буде за своїми технічними параметрами перевершувати російську «трійку». Але наша держава не розуміє, на жаль, перспектив виходу на зовнішній ринок. Я подав два законопроекти до Верховної Ради про демонополізацію експорту, про те, щоб відпустити наших виробників на зовнішній ринок. Наприклад, в Америці всю зброю виробляють приватні компанії. У всьому світі існує беззаперечний контроль держави над експортом. Ось це ‒ монополія. А в нашій державі існує монопольне право навіть на продаж озброєння. Тобто я, як виробник, не маю права не те, що його продати, я навіть ціну на нього не можу поставити, ту, яку я вважаю за потрібне.

‒ А хто має право на це?

Ми ‒ країна, що воює, ми єдині, хто розуміє технології російського озброєння

‒ Сім державних компаній-спецекспортерів, призначених державою. Це вони продаватимуть. При чому вони навіть не питатимуть мене про ціну, вони продаватимуть за тією ціною, яку вважатимуть за потрібне. Я на всіх телеканалах це говорю: як тільки ми відпустимо експорт озброєння, ми отримаємо приблизно тисячу робочих місць, ми залучимо мільярди інвестицій. Тому що ми ‒ країна, що воює, ми єдині, хто розуміє технології російського озброєння та як йому протидіяти.

‒ Що краще ‒ модернізувати те, що є в українській армії, чи купувати принципово нове озброєння?

‒ Муженко (Віктор Муженко ‒ начальник Генерального штабу Збройних сил України ‒ ред.) недавно сказав хорошу фразу: «Я проаналізував ситуацію, жодна країна, що має власну армію, не викидає стару техніку». Наша компанія нещодавно закінчила модернізацію старої радянської техніки БТР-60. Ми придумали йому систему добронювання, рознесену броню, зробили, відстріляли, все відмінно, постріл з 12,7 тримаємо в лоб, з бічної проекції вона зі 150 метрів тримає. Вартість нової БМП ‒ приблизно мільйон доларів. Вартість модернізованої версії може бути 100-150-200 тисяч доларів. Тобто різниця суттєва, до 10 разів.

‒ Такої техніки багато ще на складах?

У нас є технології, у нас є інвестори, але у нас немає можливості експорту свого озброєння

‒ Приблизно півтори тисячі одиниць, і немає сенсу її викидати. Стару техніку всі нормальні країни розпродають. Причому не у вигляді металобрухту, а модернізувати та продавати. І Африка, й Південна Америка з задоволенням купуватимуть цю техніку, тому що БТР за 200 тисяч ‒ це нормальна ліквідна продукція, а БТР за мільйон доларів не кожна країна собі дозволить.

‒ 2014 року єдиний патронний завод в Україні розташовувався в Луганській області. Звідки зараз Україна бере патрони?

‒ По-перше, у нас ще є запаси, по-друге, в Україні є найкраща у світі технологія з виробництва патронів. Наші патрони визнані одними з найкращих у світі, розробила їх компанія «Стілетто». Але перший свій завод вони збудували в Казахстані. І тому Казахстан має свої патрони, а Україна ‒ ні. У нас є технології, у нас є інвестори, але у нас немає можливості експорту свого озброєння.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG