Адміністрація президента США Дональда Трампа, ймовірно, закриває організацію, що надавала міжнародну допомогу, на тлі низки кроків, спрямованих на скорочення витрат уряду. Демократи критикують Трампа за повідомлення про можливе приєднання USAID до Державного департаменту США. Як попереджають міжнародні гуманітарні організації, переривання допомоги може мати «катастрофічні наслідки».
Очолює кампанію проти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Ілон Маск, представник Трампа у справі скорочення витрат уряду, який стверджує, що адміністрація може скоротити дефіцит США на трильйон доларів і подає цю ініціативу як боротьбу з корупцією.
Співробітники USAID отримали повідомлення про те, що штаб-квартира агентства у Вашингтоні буде закрита для персоналу 3 лютого «за вказівкою керівництва агентства», повідомили CNN і Associated Press, посилаючись на кілька джерел.
Вебсайт USAID, який, за даними ООН, забезпечує понад 40% всієї гуманітарної допомоги у світі, був недоступний 3 лютого, а Трамп заявив, що агентством «керує купка радикальних божевільних».
«Ми їх звільняємо, а потім ухвалимо рішення щодо майбутнього USAID», – сказав він журналістам 2 лютого.
Коментарі Трампа з’явилися після повідомлень CNN і Reuters, що двох високопосадовців USAID відправили в адміністративну відпустку після того, як вони спробували завадити представникам організації Міністерство урядової ефективності (DOGE), заснованої Трампом і очолюваної Маском, отримати доступ до комп’ютерних систем агентства.
Сам Маск назвав USAID «кримінальною організацією» і заявив, що настав час для її ліквідації.
«Стало очевидно, що це не яблуко з хробаком, – сказав Маск у прямому ефірі на X Spaces у понеділок. – Те, що ми маємо, – це просто клубок черв’яків. Ви повинні в основному позбутися всього цього. Це не підлягає ремонту».
Білий дім наразі цю заяву не коментував.
Група високопосадових демократів у комітеті Сенату з міжнародних відносин 2 лютого надіслала листа держсекретареві Марко Рубіо, висловлюючи «глибоке занепокоєння» через націленість адміністрації Трампа на організацію, яку, за їхніми словами, було створено «для забезпечення швидкого розгортання розвитку та допомоги США в особливих випадках, щоб досягти наших цілей національної безпеки».
Державний департамент під керівництвом Рубіо 24 січня наказав заморозити нове фінансування майже всіх програм іноземної допомоги США в рамках зусиль Трампа привести програми у відповідність до його зовнішньополітичних цілей.
Після вступу на посаду минулого місяця Рубіо висловився щодо зовнішньої допомоги США за Трампа: «Кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, мають бути виправдані відповідями на три прості запитання:
- Чи робить це Америку безпечнішою?
- Чи робить це Америку сильнішою?
- Чи робить це Америку більш процвітаючою?»
Виконавчий указ Трампа передбачав 90-денну паузу в іноземній допомозі США для оцінки ефективності та «відповідності зовнішній політиці США». Указ надає Рубіо повноваження скасувати тримісячну паузу для «окремих програм».
Гуманітарні організації та неурядові організації по всьому світу висловили занепокоєння щодо долі USAID після указу Трампа.
Переривання фінансування для Афганістану «буде катастрофічним для операцій, що надають допомогу більш ніж 22 мільйонам афганців», – сказав Ян Егеленд, генеральний секретар Норвезької ради біженців, в інтерв’ю Радіо Свобода.
З моменту повномасштабної війни Росії проти України, з лютого 2022 року, USAID надало Україні мільярди доларів гуманітарної допомоги, розвитку та безпосередньої підтримки бюджету.
Трамп критикував кількість допомоги, в тому числі мільярди доларів на зброю, яку адміністрація Байдена надала Україні.
Світлана Мусіяка, асоційована старша дослідниця Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) неурядової організації, заявила в інтерв'ю Радіо Свобода, що призупинення фінансування USAID для України може негативно вплинути на програми громадянського суспільства та сигналізувати про «зменшення підтримки США демократичних реформ і економічної стабільності в країні».
Разом з тим дехто з представників українського громадянського суспільства підтримує аудит, серед них Олена Трегуб, виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії (НАКО), членкиня Антикорупційної ради при Міністерстві оборони України. 2 лютого Трегуб написала у фесйбуці, що «завжди наголошувала на необхідності реформування USAID, адже, здійснюючи моніторинг ефективності проєктів, бачила, які величезні бюджети проходять через цю урядову установу і як часто результати залишають бажати кращого». Разом з тим вона відзначила, що USAID підтримував критично важливі реформи, громадянське суспільство, гуманітарні та інфраструктурні проєкти, які суттєво вплинули на розвиток України.
Конгресмен-респубілканець Браян Маст з Флориди 2 лютого заявив CBS News, що він працює з Рубіо, «щоб забезпечити належне керівництво та контроль» за такими агентствами, як USAID.
Маст, голова комітету з міжнародних справ Палати представників, заявив, що підтримує «ліквідацію USAID як окремого департаменту» і приєднання його до «інших частин» Державного департаменту.
Високопосадові сенатори-демократи заявили в листі до Рубіо, що «будь-яка спроба об'єднати або ліквідувати USAID в рамках Державного департаменту повинна бути, згідно з законом, попередньо обговорена та схвалена Конгресом».
«Конгрес також ясно дав зрозуміти, що будь-яка спроба реорганізувати або перепрофілювати USAID вимагає попередніх консультацій з Конгресом», – йшлося в листі.
USAID – це урядова організація Сполучених Штатів Америки, яка займається наданням гуманітарної та економічної допомоги іншим державам. Вона була заснована у 1961 році президентом Джоном Ф. Кеннеді, з метою підтримки розвитку в різних регіонах світу.
У статті використані також матеріали Reuters та AP
Форум